X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 48 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 7 722 krát
Mnoho lidí po celém světě se snaží zlepšit svoji znalost angličtiny kvůli práci, kvůli potěšení, nebo protože se chtějí přestěhovat do anglicky mluvící země. Nemusíte mít pocit, že je vaše angličtina špatná – můžete ji snadno vylepšit. Když budete trénovat, brzy budete mluvit jako rodilý mluvčí!
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:
Rozšiřujte své znalosti
-
1Označujte si věci v domě. Popadněte štos lepících papírků a popište si všechny věci v domě jejich anglickými názvy. Popište si i ty věci, které již dávno znáte a připadají vám jednoduché. Když budete myslet v angličtině dříve než ve svém mateřském jazyce, budete se učit rychleji a budete dělat větší pokroky.
- Snažte se dojít až do bodu, kdy budete bez přemýšlení myslet v angličtině. Posaďte se na postel a projděte si všechny označené věci v hlavě. Pokud si na něco nebudete moci vzpomenout, vstaňte a jděte se podívat. Později si začněte označovat i ostatní věci. Postupujte od „okna“ k „okennímu parapetu“, od „gauče“ k „polštáři“ a od „košile“ k „bavlněné blůze.“ U angličtiny můžete vždy zajít ještě dál!
-
2Noste si s sebou sešit. Každý den se budete moci naučit spoustu nových slovíček. Noste si s sebou deník nebo sešit, do kterých si je budete moci zapisovat. Každé neznámé slovo si zapište a doma si ho vyhledejte. Nebudete muset pracně přemýšlet nad tím, jaké slovo jste to zaslechli v kavárně, protože ho budete mít napsané.
- Pokud máte pocit, že je to trochu zastaralé, využijte svůj chytrý telefon. Zapisujte si nová slovíčka do poznámek. Každý den nebo každých několik dní si je přečtěte, vyhledejte si jejich významy a všechny si je zapamatujte.
-
3Obklopte se lidmi, kteří mluví anglicky. Pokud máte přátele, kteří umějí dobře anglicky, travte s nimi čas. Pozvěte je na večeři, nebo společně něco podnikejte. Najděte si soukromého učitele, nebo se seznamte s cizincem, který vás bude učit anglicky a vy ho na oplátku budete učit váš jazyk.
- Jde o to, abyste se naučili vyhýbat se svému mateřskému jazyku. Je lákavé přijít domů, zapnout televizi a ihned zapomenout na všechno, co jste se ten den naučili. Zkuste se tomu vyhnout a travte učením angličtiny co nejvíce času. Měli byste se učit alespoň hodinu každý den. Pouštějte si anglické televizní programy, anglická rádia a čtěte anglické knihy a časopisy.
-
4Čtěte knihy a časopisy pro děti. Jsou zábavné, obsahují spoustu krátkých článků a můžete si vybrat z nepřeberného množství témat (věda, literatura atd.). Hlavně jsou ale opatřeny obrázky, které vám pomohou naučit se spoustu nových slovíček bez použití slovníku. Budete se díky nim učit rychleji a bude vás to více bavit.
- Co se týče knih, nejtěžší bude seznámit se s postavami a základními slovíčky a potom už pro vás četba nebude složitá, i když se stále budete učit nové věci. Zkoušejte různé jednoduché dětské knihy, které seženete v knihovně.
- Pokud umíte anglicky už o něco lépe, čtěte cokoli. Najděte si knihy pro teenagery, nebo například autobiografie. Je ovšem nejlepší číst knihy, které obsahují hodně dialogů a podobají se tak reálnému životu.
- Co se týče knih, nejtěžší bude seznámit se s postavami a základními slovíčky a potom už pro vás četba nebude složitá, i když se stále budete učit nové věci. Zkoušejte různé jednoduché dětské knihy, které seženete v knihovně.
-
5Zjistěte, jak se toho naučíte nejvíce. Každý má svůj vlastní styl učení. Někteří lidé se učí rukama, jiní očima, jiní ušima a někteří zase kombinací těchto tří metod. Je možné, že si zapamatujete báseň hned poprvé, co ji uslyšíte. Až zjistíte, jaký styl učení vám vyhovuje, budete se moci učit tak, abyste toho uměli co nejvíce v co nejkratším čase.
- Kromě toho budete moci přestat marnit čas metodami, které u vás nefungují. Pokud váš učitel stále jen mluví a vy si vůbec nic nepamatujete, zkuste si začít dělat poznámky. Pokud si čtete knihu, ale nic se z ní nenaučíte, zkuste si číst nahlas. Vždy existuje nějaký způsob, jak se zlepšit.
-
6Naučte se kořeny slov, předpony a přípony. I rodilí mluvčí angličtiny se neradi učí slovíčka. Protože existuje více než 700.000 anglických slov, [1] což je mnohem více než u ostatních jazyků,[2] ) lepší slovní zásoba vám může pomoci naučit se anglicky rychleji. Když budete znát kořeny slov, brzy si nebudete muset většinu nových slov ani vyhledávat.
- Řekněme, že narazíte na větu: „It eas an acephalous society.“ Nevíte, co to znamená, ale na chvíli se zamyslíte: předpona a- znamená „bez“: amorální, asexuální, asymetrický. Víte, že „cephal“ znamená „hlava“: encefalitida, encefalogram. Také víte, že přípona –ous patří k přídavným jménům: ambitious, glamorous, delicious. Díky těmto věcem snadno zjistíte, že „acephalous“ znamená „bez hlavy, bez vůdce“ a celá věta vám rázem začne dávat smysl.
-
7Čtěte anglické noviny. Některé noviny jsou složitější než jiné, takže si vyberte nějaké jednoduché. Můžete začít s nadpisy a celé články si číst až budete umět více věcí. Postupujte vlastním tempem a vybírejte si články, které vás budou zajímat. Měli byste číst alespoň komiksy.
- Pokud máte kamarády, kteří se také učí anglicky, udělejte si z toho diskusi. Požádejte každého, aby si přinesl jeden novinový článek, který mu připadá zajímavý, a popovídejte si o něm – anglicky. Můžete se společně učit o tom, co se děje ve světě.
-
8Nebojte se dělat chyby. Pokud vám to ještě žádný učitel neřekl, pravděpodobně vás učili roboti. Je důležité dělat chyby. Když je nebudete dělat, nebudete vědět, co je správné a co je špatné, nebudete umět riskovat a moc se toho nenaučíte. Je to sice nepříjemné, ale opravdu je nutné dělat chyby.
- Proto se spousta lidí po nějaké době přestane učit a skončí na mrtvém bodě. Bojí se mluvit s rodilými mluvčími, bojí se učit se nové věci a dělat pokroky. Umíte si představit, jak by to dopadlo, kdyby ti největší vynálezci své snahy vzdaly po první chybě?
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:
Využijte technologii
-
1Sledujte anglická DVD. Televize a filmy jsou na učení angličtiny skvělé, ale je lepší mít něco, co můžete sledovat stále dokola. Budete si moci zvyknout na obsah, všímat si věcí, kterých jste si dříve nevšimli a váš mozek se uvolní a bude moci lépe zpracovávat informace. Zeptejte se svých přátel, zda vám mohou půjčit nějaká DVD.
- Díky kabelové televizi můžete po celém světe sledovat programy amerických, britských a australských kanálů. Zkuste si je nahrávat! Sledujte je nejprve s titulky a později i bez nich. Čím lépe vám to půjde, tím více se na to budete těšit.
-
2Poslouchejte rádio. BBC World Service není jen skvělým zdrojem mluvené angličtiny, ale nabízí také různé studijní programy. Můžete si rádio pustit doma jako zvukovou kulisu k různým činnostem. Když budete stále poslouchat angličtinu, budete se pasivně učit. Nemusíte sedět na místě a zírat na rádio – jen ho poslouchejte.
- Máte pocit, že je rádio trochu zastaralé? Poslouchejte internetová rádia. Existuje spousta podcastů na různá témata. Podívejte se například na NPR a „This American Life.“
-
3Využijte internet. Můžete poslouchat rádio online, sledovat televizi, číst si články a hrát hry, které vám pomohou zlepšit vaši angličtinu. Můžete si dokonce i chatovat s lidmi. Existuje spousta stránek zaměřených na učení angličtiny. Konverzace se skutečnými lidmi je sice lepší, ale internet se vám bude také hodit.
- BBC i Wikipedia mají verze stránek určené pro lidi, kteří se učí angličtinu jako druhý jazyk. Existuje ale i spousta jiných stránek, na kterých najdete články, pracovní listy, slovní příklady a příběhy, pomocí kterých se budete moci učit.
-
4Využijte stránky, které vám opraví chyby. Pokud nechodíte do školy, nebo nemáte k dispozici rodilého mluvčího, může být těžké zlepšit se v psané angličtině, protože nebudete vědět, zda to děláte dobře. Najděte si webové stránky, které vám pomohou spravit chyby v gramatice. Většina těchto stránek je zdarma.
- Je snadné zapomenout učit se psát anglicky. Když se tomu budete věnovat, vaše angličtina se bude zlepšovat každým dnem. Pište emaily anglicky, pište sami sobě poznámky anglicky, nebo si založte blog a pište si ho anglicky. Dělejte to i v případě, že si sami své chyby neopravíte.
-
5Každý den si poslechněte nějakou písničku. Je to zábava a také se díky tomu naučíte správnou výslovnost a rozšíříte so slovní zásobu. Najděte si žánr, který vás bude bavit a poslouchejte písničky, ve kterých se zpívá dost pomalu na to, abyste se podle nich mohli učit. Poslouchejte Beatles, Elvise, nebo třeba písně z muzikálů.
- Můžete písněmi nahradit poslech rádia. Pouštějte si doma své oblíbené písničky a zpívejte si. Můžete si udělat s přáteli třeba karaoke večer!
-
6Kupte si výukové CD angličtiny. Rosetta Stone stojí docela dost peněz, ale rozhodně se vám vyplatí. Některé programy vám umožní dokonce přístup k rodilým mluvčím. Můžete ale zkusit i jiné výukové programy. Najděte si ten, který vám bude vyhovovat nejlépe.
- Zjistěte, zda někdo z vašich přátel výuková CD již nevlastní. Nemá smysl si je kupovat, když si je můžete půjčit. Spoustu programů najdete také na internetu. Musíte jen zapojit svoji kreativitu!
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:
-
1Kdykoli budete mít příležitost, mluvte anglicky. Dělejte to tak často, jak to půjde. Pokud žijete v anglicky mluvící zemi, bude to pro vás jednodušší, ale pokud žijete někde, kde se anglicky nemluví, můžete si povídat turisty. Nestyďte se a nedělejte si starosti s tím, že budete dělat chyby – jednoduše to zkuste. I když řeknete jen: „A cup of coffee to go, please,“ budete se zlepšovat a brzy se nebudete stydět mluvit.
- Měli byste si vytvářet příležitosti k mluvení. Můžete pomáhat turistům, požádat v restauraci o menu v angličtině atd. Tyto malé věci vám pomohou zlepšit vaši znalost angličtiny a dodají vám odvahu mluvit více.
-
2Naslouchejte hodinám svého těla. Každý máme jiný styl učení a každému z nás také vyhovuje jiná denní doba. Je možné, že ráno chodíte do školy na zajímavé hodiny, ale nemůžete se soustředit, protože jste ještě unavení. Všímejte si, kdy jste nejpozornější a učte se v tuto dobu.
- Většina lidí se nejlépe soustředí dopoledne a večer, ale nemusí to platit pro každého. Pokud máte tu možnost, naplánujte si den tak, abyste se mohli učit anglicky v době, kdy vám to půjde nejlépe.
-
3Naučte se mezinárodní fonetickou abecedu. Zní to sice jako spousta práce navíc, ale bude se vám to hodit. Budete si moci najít jakékoli slovo ve slovníku a hned budete vědět, jak se vyslovuje. Poznáte rozdíly mezi britskou, americkou a australskou angličtinou a budete schopni opravovat vlastní chyby ve výslovnosti.
- Vypadá to jako nějaký tajný kód! Můžete si s kamarády posílat vzkazy psané zápisem IPA. Nesmíte zapomínat na to, že každý akcent je trochu jiný. Když narazíte na nějakou zvláštní výslovnost, zapište si, zda jde o americkou, britskou nebo australskou angličtinu.
- ˈsɪriəsli, ˈɪts ˈɑːsəm.
- Vypadá to jako nějaký tajný kód! Můžete si s kamarády posílat vzkazy psané zápisem IPA. Nesmíte zapomínat na to, že každý akcent je trochu jiný. Když narazíte na nějakou zvláštní výslovnost, zapište si, zda jde o americkou, britskou nebo australskou angličtinu.
-
4Nahrávejte se. Pravděpodobně víte, jak byste měli znít, ale víte, jak skutečně zníte? Nahrajte se, abyste měli jistotu. Později se ke svým nahrávkám budete moci vrátit a opravit si chyby. Pro většinu lidí je nepříjemné poslouchat vlastní hlas, ale měli byste to překonat a zkusit to. Je to zaručený způsob, jak zlepšit výslovnost.
- Naučte se vzorce výslovnosti. Angličtina je složena z několika jazyků, neexistuje tedy žádné jednoduché pravidlo, ale najdete alespoň několik obecných vzorců. Dvouslabičná slovesa mají přízvuk na druhé slabice (project), zatímco dvouslabičná podstatná jména mají přízvuk na první slabice (project) a přídavná jména mají přízvuk vždy na první slabice. Obecně se přízvuk dává na předposlední slabiku slova (není to ale vždy pravda). Dejte si pozor, abyste mluvili se správným přízvukem.
-
5Choďte na různé kurzy angličtiny. Pokud máte to štěstí že se angličtinu učíte ve škole, najděte si různé typy kurzů. Zapište se na kurz konverzace, na kurz psaní, na kurz výslovnosti atd. Učte se různé dovednosti v různém prostředí a budete dělat velké pokroky.
- Pokud tuto možnost nemáte, buďte kreativní. Založte studijní skupinu, nebo se setkávejte s kamarády a povídejte si anglicky. Najděte si na internetu nějakého kamaráda na dopisování. Existuje spousta způsobů, jak se zdarma naučit anglicky.
-
6Myslete na velké věci. Někdy je nutné si příležitosti vytvářet. Některé z těchto příležitostí možná budou vypadat trochu hloupě, ale rozhodně stojí za to. Zkuste například tyto věci:
- Zavolejte si na nějakou linku, která je zdarma a povídejte si s operátorem anglicky. Můžete zavolat na technickou podporu nějakého produktu, nebo se jen zeptat na nějaké služby.
- Pozvěte zahraniční turisty na večeři. Dejte si inzerát na univerzitu nebo do informačního centra a nabídněte turistům typicky českou večeři výměnou za konverzaci. Někteří turisté hledají zajímavé zážitky a vy jim je můžete dopřát.
- Založte klub. Překvapilo by vás, kolik lidí je ve stejné situaci. Můžete se vyhnout drahým jazykovým kurzům a spojit síly s několika dalšími lidmi. Scházejte se každý týden ve stejnou dobu a brzy najdete nové příznivce.
Reklama
Tipy
- Mluvte si anglicky sami pro sebe. Nepřekládejte si věci v hlavě do svého rodného jazyka, ale snažte se myslet v angličtině.
- Sledujte anglická videa. Naučíte se s nimi lépe mluvit a zopakujte si gramatiku.
- Naučte se anglické idiomy. Angličtina zahrnuje spoustu zvláštních frází a většina Britů a Američanů ani neví, odkud tyto fráze pocházejí. Měli byste se jich naučit co nejvíce, protože se vám budou hodit v konverzaci.
- Při učení nových frází postupujte takto: podívejte se, řekněte si ji nahlas, skryjte si text, napište si ji a potom ji zkontrolujte.
- Kupte si kvalitní dvojjazyčný slovník
Reklama
Varování
- Akcenty angličtiny se výrazně liší v rámci Británie i celého světa. Nezáleží na tom, jakým akcentem budete mluvit, ale nedělejte si nic z toho, když potkáte někoho, komu budete jen stěží rozumět. I většina rodilých mluvčích má problém rozumět lidem, kteří mluví jiným akcentem.
- Existuje spousta rozdílů mezi britskou a americkou angličtinou (nemluvě o té australské) jak v pravopisu a slovní zásobě, tak v gramatice, přestože si tito lidé navzájem dobře rozumí. Dejte si pozor na to, který typ angličtiny se chcete naučit a snažte se naučit její standardní verzi.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.oxforddictionaries.com/us/words/how-many-words-are-there-in-the-english-language
- ↑ http://www.oxforddictionaries.com/us/words/is-it-true-that-english-has-the-most-words-of-any-language
- http://www.langports.com/100-things-you-can-do-to-improve-your-english/
- http://www.perfect-english-grammar.com/english-writing.html
- http://www.i-studentglobal.com/learning-english/10-ways-to-improve-your-english
- http://www.bbc.co.uk/blogs/learningenglish/2012/09/how-to-improve-your-english.shtml
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Improve Your English
Español:mejorar tu inglés
中文:提高英语水平
Русский:улучшить свой английский
Français:mieux parler anglais
Nederlands:Je Engelse taalvaardigheid verbeteren
Bahasa Indonesia:Meningkatkan Kemampuan Berbahasa Inggris
العربية:تحسين لغتك الإنجليزية
日本語:英語が上達する
Stránka byla zobrazena 7 722 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama