Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Protože je americká vlajka symbolem svobody a spravedlnosti, musíte s ní nakládat s úctou. Tato úcta se vztahuje i k případné likvidaci vlajky. V zákoně se píše: „Vlajka, která již není ve stavu, kdy by mohla být vyvěšena, musí být důstojně zničena, ideálně spálením.“ Pokud potřebujete zničit poškozenou vlajku, řiďte se pokyny uvedenými v tomto článku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Jak spálit americkou vlajku

 1. 1
  Připravte si oheň. Nachystejte si na bezpečném místě středně velký oheň. Pokud je to možné, najděte si přímo ohniště. Vyndejte z něj všechen nepořádek a listí – kromě toho, že představují riziko, by také zneuctily vlajku.
  • Počkejte, až se oheň dobře rozhoří. Měl by hořet tak, aby bez problémů zapálil celou vlajku, ale ne tak intenzivně, aby z něho kousky vlajky odlétaly.
  • Nepalte vlajku, když fouká silný vítr. Kdyby vlajka z ohně odletěla, mohla by něco zapálit.
  • Zjistěte si, zda ve vaší oblasti platí speciální pravidla pro zakládání ohňů. V některých místech je zakázáno zakládat ohně. Tyto informace zjistíte na internetu.[1]
 2. 2
  Stáhněte vlajku ze stožáru a správně ji složte. Poškozené a špinavé vlajky se musíte zbavit důstojně. Pokud vlajka vlaje, pomalu a s úctou ji stáhněte a sundejte ze stožáru. Přeložte ji tradičním způsobem. Pokud si nevíte rady, najděte si článek o tom, jak správně složit vlajku.[2]
  • S vlajkou nakládejte uctivě a opatrně. Nepokládejte ji na zem, ani na nic jiného.
 3. 3
  Opatrně přeloženou vlajku dejte do ohně. Dejte ji doprostřed plamenů a dávejte si pozor, abyste se nespálili. Pokud je oheň tak horký, že v něm neudržíte ruku, abyste do něho mohli vlajku vložit, chvíli počkejte – v žádném případě do něho vlajku neházejte z dálky. Dívejte se na vlajku, dokud nedohoří. Vlajka musí shořet úplně celá. [3]
  • Nedávejte do ohně nepřeloženou vlajku. Kromě toho, že je to neuctivé, by z ohně mohly vylétnout její kousky a něco zapálit.
 4. 4
  Na chvíli se zastavte a vzdejte vlajce hold. Až budete vlajku pálit, dívejte se na ni a obdivujte ji. Můžete jí vzdát hold – zasalutovat, nebo stát chvíli potichu. Za každých okolností musíte vlajce věnovat úctu. Nepovídejte si s nikým, nevtipkujte a nehrajte si s telefonem.
  • Oficiální vládní pálení vlajky je vážná událost, při které je vlajka formálně přinesena, je jí vzdán hold a potom je zničena.[4]
  • Pokud jste doma, můžete si připravit také krátký proslov. Zaměřte se na symboliku vlajky – co pro vás vlajka představuje? Jste smutní, protože ji musíte spálit?
 5. 5
  Odříkejte Slib věrnosti. Při pálení vlajky byste měli odříkat také Slib věrnosti. Jde o vznešenou poctu. Vlajka je více než jen kusem látky – představuje svobodu a spravedlnost a připomíná oběti statečných mužů a žen, kteří za tyto hodnoty bojovali. Prokažte vlajce úctu a odříkejte následující Slib věrnosti:
  • Přísahám věrnost vlajce Spojených států amerických a republice, kterou představuje: jednomu nedělitelnému národu, před Bohem, ve svobodě a spravedlnosti pro všechny.
 6. 6
  Ujistěte se, že oheň vyhasl. Až bude vlajka celá spálená, můžete oheň uhasit. Můžete ho také nechat samovolně vyhořet (nesmíte ale odejít, dokud nevyhasne). Při hašení ohně dodržujte bezpečnostní pravidla. Pokud jste udělali oheň venku v ohništi, polejte uhlíky vodou.
  • Nezakopávejte horké uhlíky nikam do země, zejména pokud jste na místě, kde se vyskytují lidé.
 7. 7
  Můžete zkusit i formálnější spálení vlajky. Postup popsaný výše je velmi zjednodušený. Hodí se například pro vlajky, které jste měli doma. Pokud ale máte přístup ke členům armády a umíte provést formální obřad, můžete vlajku spálit formálnějším způsobem.
  • Tyto formální obřady se hodí také pro případ, že máte více vlajek, kterých se potřebujete zbavit. Pokud potřebujete spálit více vlajek, nemá smysl pro každou z nich pořádat obřad.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Alternativní metody

 1. 1
  Zakopejte vlajku do země a/nebo ji natrhejte. Pokud vlajku z nějakého důvodu nemůžete spálit, můžete ji zakopat. Pálení skutečně není jediným způsobem, jak se zbavit poškozené vlajky. Pokud s vlajkou budete nakládat uctivě, můžete zkusit i alternativní metody. Nachystejte si důstojnou dřevěnou krabičku – měla by být kvalitní a jednoduchá. Složte vlajku tradičním způsobem a vložte ji do krabičky. Potom celou krabičku zakopejte do země. Můžete toto místo označit nějakým kamenem nebo dřevem.
  • Než vlajku dáte do země, můžete ji natrhat. Trhání americké vlajky se vám pravděpodobně zdá velmi nedůstojné, ale pokud není možné vlajku spálit, americká armáda doporučuje ji s úctou rozstříhat. [5] Vezměte si nůžky a pomalu a metodicky odstřihněte všech třináct pruhů a nechejte modrý obdélník s hvězdami. Až bude vlajka nastříhaná na kusy, vložte ji do krabičky, nebo kousky jeden po druhém spalte (začněte s pruhy a skončete hvězdami).
  • Můžete pro vlajku vystrojit i krátký „pohřeb.“ Připravte si krátký projev o tom, jak důležitá vlajka je a až ji budete stahovat ze stožáru, v tichosti ji pozorujte. Po jejím zakopání vydržte několik minut potichu.
 2. 2
  Syntetické vlajky je možné recyklovat. Když byl napsán zákon o vlajce, téměř všechny vlajky byly vyrobené z přírodních vláken. Dnes už se ale vyrábějí z nylonu, polyesteru a dalších umělých tkanin. Tyto moderní materiály není bezpečné pálit, protože do ovzduší uvolňují škodlivé chemikálie. Soukromé organizace a neziskové organizace používají recyklovatelné vinylové vlajky. [6]
  • Mezi organizace, které stanovují nakládání s vlajkou se množí dohady ohledně toho, zda je vhodné vlajky recyklovat. Například americká skautská organizace bojuje za recyklování syntetických vlajek, [7] organizace American Legion je zásadně proti.[8] Zjistěte si co nejvíce informací a potom se sami rozhodněte – máte pocit, že recyklovat americkou vlajku je neuctivé?
 3. 3
  Předejte vlajku pověřenému úřadu. Některé vládní úřady v USA nabízejí lidem služby, mezi které patří i formální likvidace vlajky. Mezi tyto organizace patří American Legion, Veterans of Foreign Wars, Boy Scouts of America, Girl Scouts of America a armáda Spojených Států. Pokud nemáte přístup k těmto organizacím, kontaktujte své místní zastupitelstvo.
  Reklama


Tipy

 • Nenamáčejte vlajku do žádných urychlovačů hoření. Pokud chcete zajistit, aby vlajka shořela celá, polejte trochou hořlavé látky dříví, ze kterého děláte oheň.
Reklama

Varování

 • Při manipulaci s ohněm si dávejte velký pozor.
 • Vlajku palte vždy přesně v souladu s výše uvedenými pokyny.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 839 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 3 839 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama