Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bolesti zubů mají dvě hlavní příčiny. První je, když zubní kaz naruší vnitřek zubu a odhalí nervové zakončení v místě, kde je ještě citlivé. Ta další je, když se tkáň držící zub v jeho lůžku infikuje (to se nazývá absces). Vy můžete zmírnit bolest zubu, ale pouze zubař může ve napravit její skutečnou příčinu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Využití domácích prostředků

 1. 1
  Vypláchněte si pusu teplou vodou. Jedna z prvních věcí, kterou budete chtít udělat, je ujistit se, že je vaše pusa čistá, a že bolestivé místo nedráždí kousky potravin. Voda, která je příliš studená nebo příliš teplá může vaší puse uškodit, takže určitě zvolte vlažnou až teplou vodu. [1]
  • Jemně si mezizubní prostory vyčistěte zubní nití. Použití zubní nitě vás zbavuje potravin a bakterií stále přítomných ve vašich ústech. Vyvarujte se příliš hrubého použití zubní nitě kolem poškozené oblasti, protože to by mohlo způsobit větší bolestivost a krvácení.
 2. 2
  Použijte volně dostupné léky na bolest. Někdy je nejlepším způsobem, jak se vypořádat s bolestí, přehlušit ji léky proti bolesti, dokud nebudete moci navštívit zubaře. Většina volně dostupných léků bude na vaší bolest zubu dobře fungovat, a pokud je bolest tak vážná, že léky nefungují, měli byste lékaře navštívit ihned.
  • Aspirin je obzvlášť účinný na problémy v oblasti čelistních kloubů u dospělých.
  • Acetaminofen (ne aspirin) by se měl užívat v případě dětí a teenagerů.
 3. 3
  Na vnější stranu úst nebo tvář přiložte studený obklad. To může pomoci zmírnit bolest zubu tím, že ji znecitliví. Použití tohoto ve spojení s volně dostupnými léky může pomoci zmírnit vaší bolest, dokud analgetika nezaberou.
 4. 4
  Vypláchněte si ústa slanou vodou. Slaná voda může hubit bakterie a zmírnit vaší bolest zubu. Také může situaci zlepšit tak, aby nevznikla infekce. Smíchejte 1 čajovou lžičku (5 gramů) soli ve středně velké sklenici (240 ml) teplé vody. [2]
  • Vykloktejte si s ní ústa a vypláchněte. Pozor, abyste ji nespolkli!
 5. 5
  Potřete místo česnekovým olejem a olivovým olejem. Namočte vatovou kuličku do směsi několika kapek česnekového oleje a malého množství olivového oleje a přiložte ji na bolestivé místo. [3]
 6. 6
  Přiložte na místo teplý čajový sáček. Přírodní taniny, obsažené v čaji, mohou pomoci zmírnit bolest. To je obzvlášť dobré při polykání nebo podráždění vašich dásní. Ujistěte se, že čajový sáček není příliš horký, jinak si místo snadno ještě více poraníte.
  • Neustálé vystavení čaji může poskvrnit zuby, takže ho používejte s rozvahou.
 7. 7
  Použijte peroxidový výplach. Stejně jako u slané vody, peroxidový výplach pomáhá odstranit kontaminanty a omezuje růst bakterií. Je to obzvláště dobré při naražených zubech nebo infekcích ve vašich ústech a můžete to používat pravidelně během dne, dokud nemůžete navštívit zubní pohotovost.
  • Neměli byste takto nahradit vaše běžné čistění zubů a použití zubní nitě.
 8. 8
  Přiložte určitý druh zeleniny. Je několik druhů zeleniny, kterou můžete nakrájet a dát na poraněné místo. Ta může zmírnit bolest a snížit riziko infekce, ale neměla by nahrazovat návštěvu zubaře, pokud bolest přetrvává. [4]
  • Dejte na bolestivé místo plátek studené okurky.
  • Ukrojte kousek syrové čerstvé brambory a přidržte ji na bolestivém místě ve vašich ústech. Samozřejmě ji předtím oloupejte.
  • Přidržte si na zraněném místě ve vašich ústech čerstvě ukrojený plátek cibule. Musí být čerstvě ukrojený, aby v něm bylo trochu šťávy.
 9. 9
  Žvýkejte mátové listy. Můžete buď žvýkat čerstvé listy máty, nebo si přidržet několik sušených mátových listů na bolestivém místě. Pokud váš zub bolí příliš moc na to, abyste mohli žvýkat, měli byste si na infikované místo dát trochu rozemletých nebo sušených mátových listů.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Prevence bolestí zubů

 1. 1
  Čistěte si pravidelně zuby. To je opravdu nejdůležitější krok, jak udržet své zuby zdravé a nebolestivé. Pokud si nečistíte zuby každý den a nepoužíváte zubní nit, plak a bakterie se nahromadí a způsobí potíže, jako jsou zubní kazy a infekce. [5]
  • V říkance se říká "používejte zubní nit na zuby, které chcete stále mít." Použití zubní nitě opravdu funguje a vy si díky ní zachováte zdravé zuby bez bakterií. Používejte zubní nit alespoň jednou denně.
  • Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně, 30 minut před nebo po jídle. Příliš brzy před nebo po jídle vám může poškodit sklovinu na zubech.
 2. 2
  Předcházejte zubním kazům s pomocí fluoridu. Fluorid můžete najít ve spoustě přírodních věcí, jako jsou vodní zdroje nebo určité druhy zeleniny. Zkontrolujte a zjistěte si, jestli vaše kohoutková voda je fluorizovaná. Pokud ne, požádejte svého lékaře, aby vám předepsal fluoridové tablety nebo potravinové doplňky (obzvlášť účinné pro děti pod deset let).
  • Většina zubních past obsahuje fluorid jako aktivní přísady, ale zkontrolujte si to, abyste se ujistili, že si pořizujete správnou zubní pastu.
 3. 3
  Jezte zdravou stravu. Potraviny, které jíte, mohou mít velký vliv na to, jak zdravé jsou vaše zuby. A nejen to - určité potraviny se hůře dostávají z mezizubních prostor. Věnujte pozornost tomu, co jíte, a vaše zuby vám za to poděkují.
  • Co nejvíce to je možné, se vyhýbejte cukrům a škrobům. Tyto dvě látky, obzvlášť cukr, poskytují potravu bakteriím.
  • Pokud budete jíst potraviny, které se zasekávají mezi vašimi zuby, ujistěte se, že máte po ruce zubní nit nebo párátko.
  • Zakončete svá jídla salátem nebo jablkem, protože ty se mohou chovat jako přírodní zubní kartáček.
 4. 4
  Nechte si zuby dvakrát ročně prohlédnout zubařem. Je to opravdu důležité, ale mnoho lidí bohužel kontroly vynechává. Zubař podchytí zubní kazy a potíže s vašimi zuby včas, takže se z nich nevyvinou větší potíže.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak poznat, kdy navštívit zubaře

 1. 1
  Navštivte zubaře, pokud máte extrémní bolesti. Když volně dostupné léky na bolest nezaberou, měli byste určitě navštívit svého zubaře nebo lékaře, protože to může být naléhavý případ. [6]
  • To platí obzvlášť tehdy, pokud máte extrémní bolesti a otok.
  • Horečka je důležitým znakem infekce u chorob zubů. Běžný zubní kaz nezpůsobuje horečku.
 2. 2
  Jděte k zubaři, pokud máte bolesti po vytržení zubů. Pokud je to druhý nebo třetí den po tom, co vám vytrhli zub, a místo stále bolí, je třeba navštívit zubaře během 24 hodin. Nazývá se to "syndrom suchého lůžka" a občas k němu dochází, když je zubní lůžko odhalené přístupu vzduchu.
 3. 3
  Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud bolest doprovází zlomený zub. To může být kvůli traumatickému poranění, a v tom případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc, co nejrychleji to bude možné. Situace jako spolknutý zub a trvalá ztráta zubu se považují za naléhavé případy.
  Reklama

Varování

 • Použití hřebíčku několikrát denně po dobu několika měsíců může způsobit trvalé poškození nervů. Takže pokud bolest trvá déle než týden, navštivte zubaře.
 • Nikdy nepožívejte alkohol, zatímco užíváte analgetika.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 33 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 242 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 5 242 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama