Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už se vám někdy stalo, že jste se po ránu podívali do zrcadla a našli jste na obličeji obrovský červený pupínek? Pro některé lidi je to běžnou součástí života, ale nemusí to tak být. Je možné akné a pupínkům předcházet a také omezit otoky a zarudnutí. Musíte jen vědět, co přesně udělat. Naštěstí existují vyzkoušené a ověřené metody, které najdete v tomto článku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Krátkodobé tipy

 1. 1
  Použijte lísku pro zmírnění otoku a zarudnutí. Líska se často používá pro stažení pórů pleti, ale je také běžným lékem na akné a pomáhá i proti svědění a zarudnutí. Pravděpodobně vás nedokáže akné zbavit, ale rozhodně vám pomůže zklidnit podrážděnou pleť a zmírnit vzhled pupínků. [1]
  • Lísku seženete ve formě astringentu. Můžete si ji koupit v roztoku s obsahem alkoholu (většinou cca 14% alkoholu), ale nejlepší je koupit si roztok bez alkoholu, protože alkohol pleť vysušuje a dráždí. [2]
 2. 2
  Zkuste kostku ledu. Tato metoda vám pomůže, pokud máte pleť zarudlou a bolestivou. Vytáhněte si z mrazáku kostku ledu a podržte si ji na pupínku. Chlad stáhne cévy v kůži a zbaví vás zarudnutí. [3]
 3. 3
  Použijte pytlík s černým čajem. Nechejte chvíli louhovat pytlík s čajem v teplé vodě (čaj můžete později klidně vypít). Vytáhněte pytlík a vymačkejte z něho vodu. Potom ho nechejte chvíli vychladnout a přiložte si ho na pupínek.
  • Čaj obsahuje dostatek taninu. Tato látka omezuje otok a často se používá například pro odstranění váčků pod očima. [4]
 4. 4
  Zkuste náhražku ibuprofenu serapeptázu. Tato látka je přírodní chemikálie, která se často klasifikuje jako potravinový doplněk. Omezuje záněty tím, že rychleji a účinněji rozkládá proteiny. [5]
 5. 5
  Vyrobte si pastu z aspirinu. Aspirin je populární domácí léčba zarudlé a oteklé pleti. [6] Aspirin totiž obsahuje kyselinu salicylovou, která bojuje proti bolesti a zánětům. [7] Aspirin by měl omezit otok, vysušit pupínek a kromě toho skoro nic nestojí.
  • Rozdrťte si tablety na jemný prášek a smíchejte ho s několika kapkami vody, abyste vytvořili hrubou pastu.
  • Nanášejte si tuto pastu vatovou tyčinkou na pupínky.
  • Nechejte pastu na pupínku několik hodin. Někteří lidé pastu používají před spaním a ráno si ji z obličeje smývají.
 6. 6
  Můžete pupínky zmenšit pomocí zubní pasty. Zubní pasta se často používá pro vysušení a zmenšení pupínků. Pasta pupínky dokáže vysušit, protože obsahuje peroxid, jedlou sodu, triclosan a další přísady, ale funguje v podstatě stejně jako ostatní metody. [8] Existují důkazy o tom, že vám zubní pasta může podráždit pleť, takže ji používejte velmi opatrně.
  • Používejte raději krémovou zubní pastu. Krémy obsahují vysušující přísady, zatímco gelové pasty obsahují často jiné látky.
 7. 7
  Zkuste olej z čajovníku. Tento esenciální olej pochází ze stromu čajovníku a bojuje proti bakteriím, které způsobují akné. Je velmi účinný v boji proti kožním infekcím. [9] [10]
  • Protože vám tento olej může pokožku i podráždit, raději si ho nařeďte trochou vody. Nanášejte si ho vatovou tyčinkou přímo na pupínek a nechejte ho působit 15-20 minut.
 8. 8
  Zkuste jílovou masku. Jílová maska z pleti vytáhne přebytečný maz a pomůže vám zbavit se hnisu a zánětu z pupínků. Po jejím použití budete mít menší póry a hladší pleť. Používejte ji jednou týdně a mezitím si ji nanášejte podle potřeby pouze na pupínky.
 9. 9
  Zkuste citron, okurku nebo rajčata. Tyto tři přírodní ingredience vám pomohou zbavit se zánětu v pohodlí domova. Každá z nich funguje jinak, ale všechny tři skvěle léčí akné. Neexistují sice žádné vědecké důkazy, že tyto potraviny léčí akné, ale mnoho lidí s nimi má dobré zkušenosti.
  • Ukrojte si kousek citronu a položte si ho na pleť. Kyselina citronová zničí bakterie způsobující akné a pomůže vám zahojit jizvičky po pupíncích. [11] Uvědomte si, že vás to bude trochu štípat.
  • Okurek má dobře známé protizánětlivé účinky. [12] Ukrojte si kousek okurku a položte si ho na pupínek. Mělo by vám to pomoci zklidnit pleť a omezit zánět.
  • Mírná kyselost rajčat také pomáhá bojovat proti akné. Spousta krémů a mastí proti akné obsahuje vitamíny A a C, které najdete v čerstvých rajčatech. [13] Přiložte si na pupínek kousek rajčete a nechejte ho působit několik desítek minut.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Dlouhodobá péče

 1. 1
  Zjistěte, jaký typ pleti máte. Můžete mít normální, suchou, citlivou, mastnou, nebo kombinovanou pleť. [14] Když budete vědět, jaký typ pleti máte, budete si moci kupovat správné produkty a léčit si pupínky bez podráždění. Pokud svůj typ pleti neznáte, zeptejte se dermatologa nebo kosmetičky. Můžete si nechat udělat testy a dostanete i doporučení na produkty, které byste měli používat.
  • Normální: téměř neviditelné póry, necitlivá, hezká pleť.
  • Suchá: malé póry, červené skvrnky, méně elastická pleť bez života.
  • Citlivá: zarudnutí, svědění, pálení nebo vysušení pleti při styku s dráždivou látkou.
  • Mastná: velké póry, lesklá pleť, černé tečky, pupínky a další nedostatky.
  • Kombinovaná: některé části obličeje normální nebo suché, jiné zase mastné (hlavně T-zóna).
 2. 2
  Dvakrát denně si myjte obličej vhodným mýdlem nebo čistícím mlékem. Snažte se mýt si obličej co nejjemněji a nepoužívejte horkou vodu. Můžete si koupit mýdlo od značky Dove, Dial nebo Jergens, které vám pleť nebude dráždit ani vysušovat. Můžete také používat produkty s obsahem kyseliny salicylové, která vám pomůže přecházet akné.
  • Myjte si obličej čistýma rukama a vyhýbejte se žínkám, lufám a dalším věcem. Je naprosto v pořádku si mýt obličej pouze rukama. Vše ostatní by vám pleť pravděpodobně podráždilo.
 3. 3
  Používejte hydratační krémy. Je nezbytně nutné používat vhodné hydratační krémy. Díky nim budete mít pleť zdravou a pevnou. Pro nejlepší výsledky používejte krémy po každém mytí a vybírejte si krémy, které vám nebudou ucpávat póry.
  • Kupte si hydratační krém pro váš typ pleti. Pokud máte mastnou pleť, kupte si krém bez obsahu olejů. Nemusíte se mazat každou chvíli, ale měli byste mít krém po ruce vždy, když budete mít suchou pleť. V zimě je to ještě důležitější, protože chlad a vítr pleť poškozují.
  • Existují dva typy hydratačních krémů: gelové krémy a klasické krémy. Gelové krémy jsou lepší pro mastnou a kombinovanou pleť, zatímco klasické krémy fungují lépe u mastné a citlivé pleti.
 4. 4
  Dodržujte pitný režim. Když budete pít dostatek vody, budete stále zdraví a vaše tělo bude dobře fungovat. Pít vodu neznamená pít sladké nápoje, jako jsou džusy, šťávy a energetické drinky. Stále přibývá důkazů o tom, že to, co jíte, ovlivňuje vzhled vaší pleti. [15] [16] [17] Když budete svému tělu dodávat dostatek vody, bude i vaše pleť hydratovaná. Budete mít krásně jemnou a zářivou pleť, která bude působit zdravým dojmem.
 5. 5
  Každý den se důkladně odličujte. Překonejte lenivost a odličujte se každý den! Když si make-up necháte na pleti, ucpe vám póry a způsobí další akné. Mějte po ruce odličovací ubrousky a když budete příliš líní na to, abyste se večer důkladně odlíčili, alespoň si s nimi otřete obličej.
 6. 6
  Jednou týdně použijte peeling. Zbavíte se tím mrtvých kožních buněk a získáte hladší a jemnější pleť. Peeling si můžete koupit v drogerii. Jen byste si měli pamatovat, že více není vždy lépe. Když budete peeling provádět častěji než jednou týdně, mohli byste si pleť vysušit a podráždit.
 7. 7
  Používejte astringenty. Astringenty jsou látky, které pleť vypínají a stahují póry. Není sice dobré je používat každý den, ale můžete si s nimi očistit pleť před běžným mytím.
  • Pokud chcete nějaký přírodní astringent, použijte citron. Po jeho použití si pleť důkladně umyjte a očistěte ručníkem. Póry se vám zmenší a pleť vám bude krásně vonět.
  • Pokud chcete použít silný astringent, nezapomeňte na hydratační krém, aby se vám pleť nevysušila. Pokud používáte citron, nedávejte si ho do očí. Když se vám citron dostane do očí, důkladně si je několik minut v kuse proplachujte vodou.
 8. 8
  Používejte opalovací krém. Je sice zdravé chodit na slunce, ale příliš mnoho slunečního světla vám může pleť poškodit. UV paprsky také způsobují tmavé skvrnky na pleti a zvyšují riziko rakoviny kůže. Než půjdete ven, použijte hydratační krém s faktorem 30 nebo 45.
  • Není nutné používat krémy s vyšším faktorem – SPF 30 nebo 40 blokuje více než 90% škodlivých slunečních paprsků.
 9. 9
  Zjistěte si, co akné způsobuje. Akné se většinou objevuje v době dospívání, ale mohou ho způsobit různé věci. Zde jsou některé z klasických příčin akné:
  • Hormonální změny: puberta, drogy, hormonální antikoncepce atd.
  • Strava: mléčné produkty a lepek mohou způsobovat pupínky.
  • Nemyté vlasy: mastnota ve vlasech vám může ucpávat póry, zejména na pokožce hlavy.
  • Kosmetika: pokud používáte make-up, je možné, že vám ho i po odlíčení trochu zůstane na pleti a ucpává póry. Měli byste si pořídit kvalitní odličovač. Některé produkty jsou příliš nešetrné k pleti a mohou také způsobovat pupínky.
  • Pocení a vlhkost: zní to možná nepříjemně, ale na kůži máte plísně zvané Malassezia. Většinou jsou na kůži aniž by způsobovaly problémy, ale když jsou vystaveny zvýšené vlhkosti, rychle se rozmnožují a způsobují pupínky.
 10. 10
  Nedotýkejte se rukama obličeje a nevymačkávejte si pupínky. Je sice lákavé si vymačkávat pupínky, ale v žádném případě se to nedoporučuje. Mohli byste si tím roznést bakterie i na jiné části obličeje. Kromě toho máte na rukou mastnotu, špínu a další nečistoty, které by se vám dostaly na obličej. Snažte se nesahat si rukama na obličej ani na další části těla náchylné k akné.
  Reklama

Tipy

 • Nedotýkejte se obličeje rukama. Vaše pleť produkuje maz, takže když si budete sahat na obličej, mohli byste si ucpat póry.
 • Neměli byste zkoušet všechny tyto tipy najednou. Vyberte si jeden nebo dva a vyzkoušejte je. Vždy je lepší postupovat opatrně.
 • Existují pleťové masky, které vaší pleti dodají vlhkost a omezí zarudnutí. Pokud je chcete vyzkoušet, kupte si nějakou s obsahem aloe vera, nebo jiné zklidňující látky.
Reklama

Varování

 • Pokud se akné nemůžete sami zbavit, objednejte se k dermatologovi. Některé formy akné reagují pouze na léky na předpis a speciální masti. Je také možné, že jsou vaše pupínky známkou jiné kožní choroby.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 37 227 krát
Stránka byla zobrazena 37 227 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama