Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Oteklé prsty mohou mít mnoho příčin, od zranění až po edém, což je běžný zdravotní problém, který způsobuje zadržování vody na různých místech těla, včetně rukou, chodidel, kotníků a nohou. Edém může způsobit těhotenství, některé léky, nebo různé zdravotní problémy, například ledvinové potíže, poruchy lymfatického systému, nebo městnavé selhání srdce. V tomto článku se dozvíte, jak zmírnit otok prstů.

Část 1
Část 1 ze 2:

Diagnóza otoku

 1. 1
  Otoky mohou mít spoustu různých příčin. Když budete znát zdravotní příčiny otoků, budete schopni najít vhodnou léčbu pro vaše oteklé prsty.
  • Otok způsobený zraněním. Zranění je jednou z nejčastějších příčin otoků. Tekutiny, jako je krev, se nahromadí v postižené oblasti a způsobí otok. Nejprve začnete léčit zranění (pomocí ledových obkladů, které stáhnou cévy) a potom si na postižené místo přikládejte teplé obklady[1] (které pomohou odplavit přebytečné tekutiny).
  • Pokud máte zranění nebo modřinu již déle než dva týdny, nebo trpíte častými a vážnějšími příznaky, nebo začnete trpět příznaky kožní infekce, co nejdříve navštivte lékaře.
 2. 2
  Ostatní příčiny otoků. Měli byste si dávat pozor i na následující scénáře:
  • Otok způsobený alergickou reakcí. Když tělo přijde do styku s něčím, na co je alergické, uvolní do krevního oběhu histaminy. [2] Pokud se chcete zbavit tohoto otoku, můžete si vzít antihistaminika. Pokud trpíte vážnými alergickými příznaky, jako jsou dýchací potíže, okamžitě vyhledejte lékaře.
  • Otok způsobený obezitou. Obezita způsobuje zpomalení lymfatického systému a způsobuje otoky rukou a chodidel. Pokud vaše otoky způsobuje silná nadváha, promluvte si se svým lékařem o tom, jakým způsobem byste měli hubnout.
  • Otoky způsobené infekcí. Možná trpíte karpálním tunelem, nebo bakteriální infekcí kůže. Některé bakteriální infekce rukou se mohou dostat do krevního oběhu a do lymfatických uzlin, takže pokud máte podezření na infekci, je nutné vyhledat lékaře.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Léčba oteklých prstů

 1. 1
  Procvičujte prsty. Pohybujte prsty, abyste z nich odplavili přebytečnou tekutinu zpět do srdce. Pohybem zlepšíte krevní oběh v rukou a vytvoříte dostatečný tlak, aby se přebytečná tekutina odvedla. Můžete třeba jen psát na klávesnici, nebo střídavě zatínat a uvolňovat ruce, nebo například připravovat snídani. Jakýkoli pohyb rukou vám otok zmírní.
  • Pokud nemáte čas na klasické cvičení, zkuste si každý den zajít na patnáctiminutovou procházku. Když budete chodit 10-15 minut v kuse, rozproudíte krev v celém těle. Můžete při chůzi také mávat rukama nahoru a dolů.
  • Lidé, kteří trpí obezitou, jsou k edémům náchylnější, protože mají pomalejší lymfatický systém. Když se lymfatický systém opět nahodí, otok může zmizet sám od sebe. Cvičte tedy častěji, jezte hodně ovoce, zeleniny a bílkovin a pijte více vody, abyste svůj lymfatický systém opět nastartovali.
 2. 2
  Zvedněte ruce a prsty. Otok může být známkou špatného krevního oběhu v rukou. Když zvednete ruce, pomůžete tím odplavit přebytečnou krev zpět do těla.
  • Zvedněte oteklé ruce nad úroveň srdce alespoň na 30 minut 3-4x denně a zbavíte se silného otoku. Lékaři doporučují zvedat ruce nad úroveň srdce i na spaní.
  • Pokud trpíte jen menším otokem, zvedněte ruce a prsty na kratší dobu, abyste se otoku zbavili.
  • Zkuste zvednout ruce nad hlavu, proplést prsty a zatáhnout je co nejdál za záda. Pohybujte hlavou dozadu, abyste vytvořili odpor. Po 30 vteřinách ruce uvolněte, protřepejte si je a tento postup několikrát zopakujte.
 3. 3
  Promněte si oteklé prsty. Promasírujte si tkáň v oteklých prstech a masírujte vždy směrem k srdci. Používejte silné, pevné pohyby. Masáž rukou stimuluje svaly a posílí krevní oběh, což vám umožní vytlačit přebytečnou tekutinu, která způsobuje otok prstů.
  • Zajděte si k profesionálnímu masérovi na masáž rukou a prstů. Masáže rukou patří mezi nejlevnější druhy masáží.
  • Namasírujte si ruce sami. Palcem a ukazováčkem jedné ruky si pevně chytněte druhou ruku. Projíždějte palcem a ukazováčkem od dlaně ke konečkům prstů. Tento postup zopakujte s každým prstem a potom ruce vyměňte.
 4. 4
  Noste kompresní rukavice. Kompresní rukavice stlačují ruce a prsty, takže zabraňují ukládání přebytečných tekutin.
 5. 5
  Omezte příjem soli. Sůl způsobuje zadržování vody a tekutin v těle, což může mít vliv i na vaše prsty. Když omezíte svůj příjem soli, snížíte riziko zadržování tekutin. Pokud máte pocit, že vám jídlo bez soli nechutná, okořeňte si ho jinými druhy koření.
 6. 6
  Udržujte si doma a v práci vhodnou teplotu. Přiměřená teplota podpoří krevní oběh. Udržujte si teplotu stále stejnou, aby vám prsty neotékaly vlivem neustálých extrémních změn okolní teploty.
  • Studie prokázaly, že horké koupele, sprchy a obklady zhoršují otoky na všech místech těla včetně prstů. [3]
  • Vystavení extrémně chladným teplotám může také způsobit otok. Pokud vám otok způsobila jizva, mírně chladné teploty (například ledový obklad zabalený v ručníku) vám otok zmírní.
 7. 7
  Berte léky. Diuretika často zmírňují zadržování tekutin u pacientů, kteří trpí edémem. Když budete brát léky, které vám předepíše váš lékař, otoku se zbavíte.
  Reklama

Tipy

 • Možná vám pomůže i následující metoda: zatáhněte si za ukazováček, potom za prostředníček, potom za prsteníček a potom za malíček. Nakonec si zatáhněte za palec. Pomůže vám to zbavit se bolestí prstů, včetně bolesti způsobené syndromem karpálního tunelu. [4]
Reklama

Varování

 • Těhotné ženy by měly všechny léky proti otokům rukou a prstů nejprve konzultovat s lékařem. Například diuretika pro těhotné ženy nejsou vhodná.
 • Pokud trpíte dlouhodobým otokem, který se nelepší, nebo zaznamenáte silný otok, okamžitě vyhledejte lékaře. Vážný neustupující otok může být příznakem vážnější choroby, například nádoru, selhání srdce, nebo jiných zdravotních problémů které vyžadují okamžitou léčbu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kompresní rukavice
 • Diuretika


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 29 019 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 29 019 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama