Jak zmírnit pálení žáhy

Pálení žáhy je velmi běžná a velmi nepříjemná obtíž, u které není vždy jasné, co ji způsobilo. Podle některých názorů pálení žáhy postihuje lidi, kteří jedí příliš mnoho nebo příliš rychle. Jiní tvrdí, že je třeba se vyhnout ostrým nebo kyselým jídlům. Spouštěcí mechanismus se u různých lidí může lišit, všem ale poslouží následující rady, jak nad pálením žáhy zvítězit.

Postup

 1. 1
  Jezte zdravě.
 2. 2
  Narovnejte se. Když stojíte, gravitace drží kyseliny uvnitř vašeho žaludku. Po jídle se nepředklánějte a snažte se neležet, a to i pokud se cítíte špatně.
 3. 3
  Jakmile ucítíte první náznak pálení žáhy, vypijte velkou sklenici vody. Voda spláchne kyseliny skrz jícen zpět do žaludku.
 4. 4
  Pijte čaj na pálení žáhy.

  • Do šálku vroucí vody přidejte čajovou lžičku čerstvě nastrouhaného zázvoru, nechte 10 minut vylouhovat a vypijte. Zázvor se odedávna používá k potlačení nevolnosti a může pomoci uvolnit svaly na stěně jícnu. Žaludeční kyseliny se díky tomu nedostanou vzhůru.
  • Na pálení žáhy podle kořenářek platí také čaj z anýzu, kmínu a fenyklových semínek. Do šálku vroucí vody přidejte dvě čajové lžičky této směsi, nechte odstát 10 minut, přeceďte a vypijte.
  • Do šálku horké vody přidejte čajovou lžičku nastrouhané kůry jilmu plavého a v průběhu dne vypijte několik šálků.
 5. 5
  Vypijte polévkovou lžíci octa. Může to vypadat nesmyslně, protože ocet je velmi kyselý. Nicméně překyselení není vždy příčinou pálení žáhy. Za normálních okolností jícen při kontaktu s kyselinou uzavře své spojení s žaludkem. Pokud tento mechanismus přestane fungovat, tak i normální množství žaludeční kyseliny může způsobit pálení žáhy. Vypití polévkové lžíce octu donutí jícen, aby se uzavřel, což zabrání žaludečním kyselinám stoupat vzhůru trávicí trubicí. Ocet bude během polknutí pálit, ale pálení žáhy za několik vteřin přestane.
  • Pokud je pro vás chuť octa příliš silná, smíchejte ho se sklenicí jablečného vína. Tím se ale může snížit účinnost octa. Je proto třeba metodou pokus-omyl najít ten správný poměr jablečného vína a octa, kdy je nápoj chuťově přijatelný a zároveň funguje.
 6. 6
  Polykejte více slin. Sliny neutralizují žaludeční kyseliny, takže pomůže třeba žvýkat žvýkačku bez cukru nebo si představovat šťavnatý steak.
 7. 7
  Pijte zeleninové džusy, například z mrkve, okurky, ředkvičky nebo červené řepy. Jejich zásaditost zkrotí žaludeční kyseliny. Můžete také přidat trochu soli nebo pepře na chuť. Pokud nechcete dělat džus, snězte zeleninu syrovou.
 8. 8
  Do půlky šálku teplé vody přidejte čajovou lžičku jedlé sody a několik kapek citronové šťávy. Citronová šťáva slouží k tomu, že rozpustí část plynu, který se vytvoří při kontaktu jedlé sody s žaludečními kyselinami.
  • Limonen, sloučenina která se nachází v citronech, oslabuje produkci kyselin v žaludku. Na pálení žáhy tak zabere, pokud vymačkáte jeden citron do sklenice vody a tuto šťávu vypijete.
 9. 9
  Vypijte sklenici plnotučného mléka. Mléko je dobré nejen pro vaše kosti!
 10. 10
  Většině lidí pomůže také sníst jablko.
 11. 11
  Použijte léčiva snižující kyselost žaludku, takzvaná antacida. Ve většině případů zabírají.
 12. 12
  Smíchejte jedlou sodu (hydrogenuhličitan sodný) s vodou a vzniklý roztok vypijte. Žaludek vytváří kyselinu chlorovodíkovou, která tráví přijaté jídlo. Jedná se o silnou kyselinu, která je velmi žíravá a způsobuje pálení v hrudníku. Pokud sníte či vypijete něco zásaditého, kyselinu to částečně zneutralizuje. Voda s jedlou sodou nechutná dobře, ale zvýší pH tvých žaludečních šťáv, díky čemuž budou méně žíravé a pálení se tak zmírní.
 13. 13
  Pokud pálení žáhy přetrvává a nebo se zhoršuje, vyhledejte doktora. Dlouhodobé pálení žáhy může vést ke zdravotním obtížím, jako jsou vředy, a nebo se může jednat o symptom nějakého jiného problému.

Tipy

 • Pokuste se spát na levém boku. Žaludek tak visí směrem dolů a tekutiny se hromadí mimo dolní jícnový svěrač.
 • Snažte se nepít alkohol.
 • Zvedněte ruce nad hlavu a protahujte je dvě až pět minut. Následně vypijte sklenici vody.
 • Zkuste nadzvednout (například pomocí starých knih) horní část vaší postele o 10 až 15 centimetrů. Vaše tělo tak bude během spánku nakloněné vzhůru a gravitace pomůže udržet kyseliny uvnitř žaludku.
 • Pokud vás trápí noční pálení žáhy, jezte nejpozději dvě až tři hodiny před spaním. Kyselost žaludečních šťáv za tu dobu poklesne.
 • Pečlivě rozkousejte a spolkněte jednu nebo dvě mandle. Olej z mandlí uklidní žaludeční šťávy.
 • Pokud je to možné, nekuřte!
 • Jídlo vždy důsledně rozkousejte.
 • Jezte častěji, ale v menších porcích, omezíte tak produkci žaludečních kyselin. Přijetí velké množství potravy může otevřít dolní jícnový svěrač, sval který odděluje žaludek od jícnu a udržuje tak žaludeční šťávy tam, kam patří.
 • Noste oblečení, které je kolem břicha volné.
 • Rozmíchejte kapku esenciálního oleje máty peprné ve sklenici vody a vypijte.
 • Pijte hodně mléka.
 • Pokud trpíte nadváhou, pokuste se zhubnout.
 • Necvičte hned po jídle. Před lehkým cvičením je třeba počkat alespoň 30 minut, před náročnějším tréninkem minimálně hodinu.
 • Nejezte a nepijte příliš horká jídla a nápoje.

Varování

 • V případě, že jsou symptomy pálení žáhy silné, budí vás v noci a objevují se alespoň dvakrát týdně, je možné, že trpíte gastroezofageálním refluxem. Pokud není léčena, může tato choroba vést až k rakovině jícnu. Jestli pálení žáhy přetrvává, je vhodné vyhledat doktora.
 • Pokud se vám zrychlil tep a vaše kůže je najednou bezbarvá, chladná anebo lepkavá, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Nejedná se o pálení žáhy, ale zřejmě o infarkt.
 • Při používání jedlé sody mějte na paměti, že tento přípravek obsahuje velké množství sodíku. Pokud jste na nízkosodíkové dietě, použijte jiná antacida která neobsahují sodík.

Reference

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 64 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Relieve Heartburn, Español: aliviar la acidez estomacal, Deutsch: Sodbrennen lindern, Português: Aliviar a Azia, Français: soulager les brulures d'estomac, Русский: избавиться от изжоги, Italiano: Alleviare il Bruciore di Stomaco, Nederlands: Brandend maagzuur verlichten, Bahasa Indonesia: Meredakan Mulas, 中文: 缓解胃灼热, العربية: علاج حرقة المريء, हिन्दी: सीने की जलन (heartburn) से राहत पायें, Tiếng Việt: Đánh bay chứng Ợ chua

Stránka byla zobrazena 1 952 krát.
Byl tento článek přesný?