Jizvy v obličeji mohou být vystouplé, zapadlé, nebo tmavě zabarvené. Mohou vás svědit, nebo dokonce bolet. Může je způsobovat akné, zranění, nebo chirurgické zákroky. Existuje spousta metod, jak zmírnit jejich vzhled, skrýt je a urychlit jejich hojení. Bez ohledu na to, kterou z nich si vyberete, je vždy důležité mít pleť čistou a hydratovanou. Používejte každý den opalovací krém, aby vám slunce pleť nepoškodilo a nezpůsobilo pigmentové skvrny. Používejte ověřené domácí metody léčby, jako jsou silikonové gely, nebo navštivte dermatologa a nechejte si píchnout injekce, nebo si nechejte pleť vyhladit.

Metoda 1 ze 2:
Jak zmírnit jizvy v pohodlí domova

 1. 1
  Používejte opalovací krém. Ochrana před UV paprsky je velmi důležitou součástí léčby jizev a péče o ně. Bez ohledu na to, jaký přístup si vyberete, byste měli opalovací krém používat každý den. Vyberte si krém s UV faktorem 30+ a ve slunné dny noste také klobouk. Správná ochrana proti slunci sníží také riziko hyperpigmentace jizev.
  • Natřete si opalovacím krémem oblast okolo zranění nebo jizvy, aby vám slunce jizvy nezvýraznilo.
 2. 2
  Používejte silikonový gel. Silikonový gel, který vám na pleti zaschne, účinně bojuje proti zvýšeným i hlubokým jizvám. [1] Silikonový gel je průhledný a rychle zasychá, takže když si ho natřete na obličej, nemusíte ho celý den smývat. Můžete používat také silikonové náplasti, které vás zbaví svědění a bolesti a vyživí vaši pleť a zlepší její elasticitu.
  • Silikonový gel nebo náplasti si můžete koupit v lékárně bez předpisu.
  • Silikonový gel byste měli používat alespoň tři měsíce v kuse. Silikon vás jizev sice nezbaví, ale zmírní otoky, zarudnutí a svědění či bolest.
  • Pokud nejste alergičtí na silikon, pravděpodobně nebudete trpět žádnými vedlejšími příznaky.
 3. 3
  Masírujte si jizvy olejem nebo krémem. Když budete mít jizvu stále něčím natřenou, urychlíte její hojení. Dvakrát denně si jizvy asi dvě minuty masírujte olejem nebo hydratačním krémem. Při masáži reorganizujete mladý kolagen, který se tvoří ve zjizvené tkáni. Nedávejte si olej na otevřená zranění. Zeptejte se svého dermatologa, jaký olej nebo krém by vám pro ochranu vaší pleti doporučil.
  • Kupte si nějaký levnější produkt, například olivový olej, nebo vazelínu.
  • Vyhýbejte se zbytečně drahým produktům, jako jsou různá kakaová másla nebo oleje s vitamínem E – jejich účinky prozatím nebyly vědecky prokázány.
  • Žádné volně prodejné produkty nejsou tak účinné, jako silikonové gely a náplasti.
  • Když budete používat oleje, může se vám na pleti udělat akné. Promluvte si s dermatologem a zeptejte se ho, jaké produkty jsou pro vaši pleť nejvhodnější.
 4. 4
  Používejte make-up, abyste své jizvy skryli. Používejte produkty bez parfémů na bázi vody, které neucpávají póry. Olejové make-upy by vám mohly způsobit akné a zpomalit hojení jizev. Důkladně si vyčistěte obličej a natřete ho hydratačním krémem, nebo opalovacím krémem.
  • Naneste si na jizvy korektor a přetřete ho lehkou vrstvou make-upu a pudru, abyste byli s výsledkem spokojení.
  • Pokud trpíte akné, měli byste používat štětec nebo houbičku na make-up. Pravidelně tyto pomůcky perte a nechávejte je uschnout na vzduchu.
  • Můžete používat také bázi pod make-up s UV faktorem, abyste svoji pleť ochránili před sluncem.
  • Pokud se snažíte skrýt hyperpigmentaci, používejte zelený korektor, nebo korektor v jiné barvě, která zmírní zabarvení jizev. Po nanesení korektoru použijte ještě make-up.
 5. 5
  Zkuste domácí mikrodermabrazi. Kupte si balíček s pomůckami pro mikrodermabrazi. Tyto produkty jsou levnější a méně intenzivní, než vyhlazování pleti, které může provádět pouze dermatolog. Pokud nemáte velké a hluboké jizvy, nebo pokud máte citlivou pleť, bude to pro vás pravděpodobně lepší, než chirurgická dermabraze.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Jak zmírnit vzhled jizev s pomocí dermatologa

 1. 1
  Zeptejte se svého lékaře na možnost injekcí. Pokud máte vystouplé nebo naopak propadlé jizvy, může vám pomoci je vyléčit pomocí injekcí, které vám podá dermatolog v ordinaci. Možná budete potřebovat více injekcí a jejich účinky mohou časem pominout. Injekce stojí několik tisíc korun, takže si dobře rozmyslete, zda budete mít peníze na opakovanou léčbu.
  • Pravděpodobně budete pociťovat vedlejší příznaky, jako jsou modřiny, umrtvení tkáně, rozšířené cévy, světlejší místa na pleti, nebo hyperpigmentaci. [2]
  • V případě alergické reakce přestaňte na injekce chodit.
 2. 2
  Zeptejte se na možnost vyhlazení pleti. Pokud máte hlubší jizvy, které nevystupují z povrchu pleti, je možné, že se vám je podaří odstranit laserovým vyhlazením pleti, dermabrazí, nebo chemickým peelingem. Tyto metody odstraňují horní vrstvy kůže a umožňují růst nové tkáně. Pravděpodobně se ovšem budete muset potýkat s mírnějším poškozením, jako je zarudnutí, citlivost na slunce, rozšířené cévy, cysty, akné, ekzém, hyperpigmentace, zesvětlená pleť, nebo dokonce nové jizvy.
  • Vyhlazování pleti většinou nefunguje u vyvýšených a hlubokých jizev.
  • Pokud chcete podstoupit dermabrazi, dermatolog vám pleť obrousí rotačním kartáčem. Většinou se používá smirkový papír, nebo kovový kartáč. [3]
  • Pokud chcete laserové vyhlazení pleti, dermatolog vám jizvy několikrát přejede laserem. Tato metoda může zabrat jen několik minut, nebo i hodinu – záleží na tom, kolik jizev máte.
  • Pokud chcete vyzkoušet chemický peeling, dermatolog vám na pleť nanese chemickou látku. Můžete si vybrat z několika intenzit této procedury. Hloubkový peeling vyžaduje celkovou anestezii a budete se po něm muset šest měsíců vyhýbat slunci. [4]
  • Vyhlazování pleti jsou složité metody. Vyberte si zkušeného dermatologa, kterému budete důvěřovat a který má dobré hodnocení.
 3. 3
  Zkuste kryochirurgii. Při kryochirurgii se jizvy zmrazí tekutým dusíkem a odpadnou z vašeho obličeje. Tato metoda se doporučuje na velké vystouplé jizvy. Je vhodnější pro světlou pleť, protože může způsobit světlejší skvrny. Po tomto zákroku budete mít puchýře, otoky a zarudnutí, které přejde pravděpodobně zhruba za měsíc. [5]
  • Kryochirurgie se nazývá také kryoablace nebo kryoterapie.
  Reklama

Tipy

 • Najděte si dobrého a zkušeného dermatologa a neobjednávejte se k nikomu, komu nebudete důvěřovat.
 • Než zkusíte nějaké volně prodejné produkty pro léčbu jizev, poraďte se se svým lékařem.

Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 741 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 2 741 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama