Jak změřit obvod boků

V tomto článku:Příprava před měřenímPoužijte krejčovský metrZměřte přesný obvod bokůÚprava výsledné míryReference

Obvod boků se měří v jejich nejširším místě. Přesné změření jejich obvodu vám může usnadnit výběr správné velikosti oblečení nebo můžete tyto míry použít ke sledování změn tvarů těla při hubnutí. Pokud chcete zjistit, jak správně změřit obvod vašich boků, začněte krokem č.1!

Část 1
Příprava před měřením

 1. 1
  Najděte krejčovský metr. Tuto nepostradatelnou pomůcku běžně seženete v krejčovstvích nebo obchodech s galanterií či šicími potřebami.
  • Klasické krejčovské metry měří až 150 cm.
 2. 2
  Najděte velké zrcadlo. Ačkoli si boky sami změříte daleko snadněji než jiné části těla, díky zrcadlu si budete moci zkontrolovat, že metr není překroucený nebo našikmo.
 3. 3
  Svlékněte se. Tenké spodní prádlo si můžete nechat na sobě, přesnost měření tím ovlivněna nebude.

Část 2
Použijte krejčovský metr

 1. 1
  Vezměte jeden konec metru do pravé ruky.
 2. 2
  Přiložte konec metru k pasu. Metr je obvykle zakončený plíškem, který při měření zhruba odpovídá prvnímu centimetru. Ujistěte se, že v zrcadle správně vidíte čísla na metru.
 3. 3
  Obtočte druhý konec metru kolem pasu. Pokud nemůžete metr levou rukou zachytit, zkuste to jinak: podržte si konce metru oběma rukama před tělem, metr přeskočte jako švihadlo, následně vytáhněte do pasu a srovnejte.

Část 3
Změřte přesný obvod boků

 1. 1
  Posuňte krejčovský metr dolů tak, aby obtáčel nejširší vyklenutí vašich hýždí.
  • Vzhledem k tomu, že šíře boků a hýždí se u každého liší, může být nejširší místo boků nad kyčlemi, ale i přímo na nich nebo pod nimi.
 2. 2
  Otočte se do strany. Podívejte se do zrcadla a zkontrolujte, jestli je metr ve všech místech rovnoběžný s podlahou. Zároveň zkontrolujte, že není nikde přetočený.
 3. 3
  Přiložte druhou část metru k jeho začátku tak, aby se obě části překrývaly.
 4. 4
  Vydechněte. Možná tím lehce naroste výsledné obvodové číslo, ale získáte tak míru, která bude daleko pohodlnější.
 5. 5
  Podívejte se do zrcadla na výslednou míru.

Část 4
Úprava výsledné míry

 1. 1
  Zapište si obvod vašich boků.
 2. 2
  Při určování velikosti oblečení přičtěte k výslednému obvodu dalších 2,5 – 5 centimetrů. Vaše oblečení pak bude trochu volnější a pohodlnější. Pokud vám výsledek vyjde v milimetrech, zaokrouhlete číslo nahoru.

Tipy

 • Někteří lidé mohou při měření zjistit, že oblast nad hýžděmi je širší, než jejich boky. V tomto případě je potřeba změřit jak nejširší obvod nad kyčlemi, tak přes hýždě. Pro určení velikosti oblečení poté vybereme větší z obou obvodů, aby oděvy nebyly příliš těsné.

Věci, které budete potřebovat

 • Zrcadlo
 • Krejčovský metr
 • Tužka
 • Papír

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Osobní péče a Styl

V jiných jazycích:

English: Measure Hips, Español: medir las caderas, Italiano: Misurare i Fianchi, Deutsch: Die Hüftbreite messen, Português: Medir seu Quadril, Français: mesurer son tour de hanches, 中文: 测量臀围, Русский: измерить объем бедер, Bahasa Indonesia: Mengukur Pinggul, Nederlands: Je heupmaat opmeten, العربية: قياس محيط الأرداف, हिन्दी: हिप (Hip) की नाप लें, ไทย: วัดขนาดสะโพก, 한국어: 엉덩이 수치 재는 방법, Tiếng Việt: Đo vòng ba, 日本語: ヒップのサイズを測る

Stránka byla zobrazena 4 490 krát.
Byl tento článek přesný?