Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už se chystáte věšet nové závěsy, nebo instalovat nová zdvojená okna, je třeba vědět, kde správně měřit. Přečtěte si následující instrukce, vezměte si svinovací metr nebo měřící tyč a naučte se, jak měřit okna pro různé účely.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Měření pro nová okna, dodatečná vnější okna a okenice

 1. 1
  Změřte šířku na třech místech a použijte nejmenší naměřenou hodnotu. S pomocí svinovacího metru nebo měřící tyče změřte šířku otvoru okna vespod, uprostřed a nahoře. Jako šířku okna si zapište nejmenší naměřenou hodnotu. Měřte vždy od povrchu zárubní nebo rámu, nikoliv od krátkých vystouplých ploch, které drží okna v rámu. [1]
  • Přesnějšího měření vnitřních rozměrů můžete dosáhnout s měřícími tyčemi. [2] Pokud použijete svinovací metr, nezapomeňte započítat i jeho tloušťku, kterou obvykle najdete napsanou na jeho štítku.
 2. 2
  Pokud jsou kolem okna lišty, započítejte je do měření. Okno může být obloženo plastovými nebo hliníkovými lištami, zasunutými do svislých stran rámu. Ty budou při instalaci nového okna odstraněny, proto změřte jejich šířku a přičtěte ji k šířce otvoru okna. Pokud nejste schopni šířku lišt změřit, použijte jako přibližnou míru 1,25 cm.[3]
 3. 3
  Změřte výšku na třech místech. Změřte výšku mezi okrajem parapetu nejbližším oknu a horní hranou okenního otvoru. Udělejte u levého a pravého okraje, a také ve středu. Nejmenší naměřenou výšku si zapište. [4]
  • Pokud má parapet sklon, změřte výšku v nejvyšším bodě, který je obvykle vpravo u okna. [5]
 4. 4
  Pokud budete montovat nová okna, změřte i hloubku okna. Změřte šířku mezi dvěma zarážkami, které vyčnívají před okenní rám. Opět se snažte změřit tu nejmenší hloubku, není však nezbytně nutné měřit ji na třech místech jako šířku a výšku.
  • Pokud nelze okno otevřít, změřte hloubky na obou stranách a sečtěte je. Další možností, jak dostat přibližný výsledek, je změření hloubky vnitřní strany a vynásobení dvěma. K oběma takto získaným výsledkům přičtěte sílu okenní tabule, pokud ji znáte. Tloušťky jednotlivých tabulí se liší, rozumným předpokladem však jsou 3 mm.
  • K instalaci konkrétního nového nebo dodatečného vnějšího okna je obvykle třeba dodržet určitou minimální hloubku rámu. Pokud je však hloubka větší než minimální, není třeba měřit ji přesně.
 5. 5
  Zkontrolujte, zda je otvor okna pravoúhlý. Změřte okenní otvor od levého horního do spodního pravého rohu a míru si zapište. Nyní změřte vzdálenost opačných rohů (z pravého horního do dolního levého) a porovnejte ji s první mírou. Pokud nejsou míry stejné, není otvor okna čtvercový ani obdélníkový. V takovém případě byste měli výrobce nového okna nebo okenic upozornit, že je okenní otvor "křivý", a sdělit mu tyto míry. [6]
 6. 6
  Při objednávce oken či okenic jasně uvádějte, jak jste měřili. Někteří výrobci náhradní oken, dodatečných oken či venkovních okenic mohou vyžadovat objednání mírně užších výrobků. Zajistí tím, že budou objednané díly skutečně pasovat. Můžete postupovat podle instrukcí výrobce a snížit rozměry o danou velikost, nebo jim poslat přesné rozměry okenního otvoru. Důležité však je vědět s naprostou určitostí, pro který z těchto postupů jste se rozhodli, jinak může výrobce okna zbytečně zmenšit tak, že nebudou pasovat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Měření pro závěsy a žaluzie

 1. 1
  Rozhodněte se, zda budete montovat na vnitřní nebo vnější stranu okenního otvoru. Většina záclon a závěsů se věší na horní rám okna, nebo na překlad nad rámem, zatímco okenní stínidla a žaluzie jsou obvykle uchyceny na vnitřní stranu otvoru u skla.
 2. 2
  Při uchycení dovnitř rámu změřte hloubku okenního otvoru. Při měření hloubky okna je zásadní měřit od jakýchkoliv překážek, které mohou žaluziím zavazet. Pokud máte například rozpůlená okna, měřte od toho nejvíce vyčnívajícího rámu, nikoliv od okenní tabule zapuštěného okna. (Nejvíce vyčnívá obvykle spodní polovina okna.) Jsou-li na okně jakékoliv kličky nebo úchytky, měli byste měřit až od nich.
  • Při instalaci záclon do poloviny okna, nebo dalších kratších závěsů, můžete ignorovat překážky, které nesahají do té části poloviny okna, kterou chcete zakrýt.
 3. 3
  Vnitřní šířku změřte třikrát a použijte nejmenší naměřený rozměr. Při instalaci čehokoliv na vnitřní stranu okna změřte vnitřní šířku nahoře, uprostřed a vespod okenního otvoru. (Ať už stará nebo nová, okna nemusí být vždy rovná.) Z těchto tří mír vezměte tu nejmenší, abyste měli jistotu, že budou žaluzie či jiné prvky pasovat.
 4. 4
  Změřte ve třech místech vnitřní výšku a použijte tu největší. Změřte výšku (odshora dolů) vnitřních hran okenního otvoru, od horní hrany ke spodní. Použijte nejdelší naměřený rozměr, abyste měli jistotu, že bude zavěšený materiál sahat až ke spodnímu okraji okna.
  • Při instalaci kratších materiálů na vršek okna, které nemusí dosahovat až dolů, můžete tento krok přeskočit. Pakliže budete věšet zkrácený závěs či jiné stínidlo do určité výšky okna, měřte raději od této zamýšlené výšky, nikoliv od horní hrany okna.
 5. 5
  Změřte vnější výšku a šířku v nejvyšším a nejširším místě. Při věšení čehokoliv na vnější stranu okna změřte výšku a šířku vně okenního otvoru. Můžete změřit ve třech stejně vzdálených bodech a použít největší získanou míru, pokud však chcete zakrýt celé okno, stačí jednoduše změřit místo, ve kterém se okno zdá být největší. Chcete-li mít jistotu, že bude okno kompletně zakryté, přidejte k naměřené šířce i výšce 1,25 – 2,5 cm.
  • Při instalaci stínidla nad rám okna změřte výšku od zamýšleného místa upevnění po rám okna. Tento rozměr přičtěte k výšce okenního otvoru.
  Reklama

Tipy

 • Pro nejpřesnější měření použijte svinovací metr s vyznačenými milimetry.
 • K měření použijte svinovací metr nebo měřící tyč, ne rozkládací metr, ani pravítko.
 • Pokud sami nedosáhnete na obě strany okna, požádejte někoho, ať vám metr podrží.
Reklama

Varování

 • Pokud potřebujete při měření okna lézt po žebříku, vezměte si nějaký stabilní. Vždy přitom požádejte někoho, aby vás jistil. Bezpečnost na prvním místě!
Reklama

O tomto wikiHow

Ben Barlow
Spoluautorem článku je :
Spcialista na čištění oken
Spoluautorem tohoto článku je Ben Barlow, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 4 084 krát
Stránka byla zobrazena 4 084 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama