Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nemoc se u psů zpravidla projevuje nechutenstvím, nedostatkem energie, neklidem, zrychleným dechem nebo apatií. Pokud se vám zdá, že se váš pes necítí dobře, budete mu možná chtít doma změřit teplotu. U psů nepozorujeme stejné projevy zvýšené teploty jako u lidí, třeba horkou kůži nebo zimnici. Takže je důležité naučit se, jak svému psovi správně změřit teplotu, abyste získali více informací a mohli s ním případně zajít k veterináři.

Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava na měření teploty

 1. 1
  Připravte si vše potřebné. Nejlepší je použít digitální teploměr, prodávaný v obchodech pro domácí mazlíčky nebo v lékárnách. Budete taktéž potřebovat lubrikant, třeba vazelínu nebo dětský olej, pero a papír, abyste si mohli zapsat naměřenou teplotu, a možná i náhubek.
 2. 2
  Najděte si pomocníka. Měřit teplotu psovi je lepší ve dvou. Ideální je, když jeden psa přidrží a druhý měří teplotu.
 3. 3
  Určete si nejvhodnější místo. Dobrou volbou je malý prostor jako třeba koupelna, odkud se pes nepokusí utéct. Postavte jej na stůl, abyste se k němu nemuseli shýbat. Lépe dosáhnete na jeho konečník. [1]
  • Malé nebo střední psy je lepší postavit na stůl.
  • Ubezpečte se, že někdo na psa dohlíží, když je na stole. Pokud je pes na stole bez dozoru, mohl by se pokusit seskočit dolů a zranit se.
  • Větší psi mohou při měření teploty zůstat stát na zemi.
 4. 4
  Buďte klidní. Jestliže jste při měření teploty nervózní, pes to vycítí a začne se bát. Zachovejte klid a nezapomeňte na svého psa konejšivě mluvit a chválit jej.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
Držení psa

 1. 1
  Postavte psa na stůl nebo na zem v místnosti, ve které budete měřit teplotu. Ocas psa by měl být na té straně, kde je vaše převládající ruka. Například, jestli jste praváci, hlava psa bude směřovat k vaší levé ruce a ocas bude po vaší pravé straně.
  • Váš asistent by měl stát na druhé straně tak, aby vaše obličeje směřovali jeden k druhému a pes byl mezi vámi.
 2. 2
  Dejte psovi náhubek. Dokonce i přátelští psi mohou někdy kousnout, cítí-li se ohroženi. Pokud si myslíte, že váš pes bude procedurou příliš rozčílený nebo ustrašený, bude možná pro vaši bezpečnost lepší dát mu náhubek.
  • Můžete použít náhubek, který váš pes nosí venku, pokud jej máte.
 3. 3
  Jestliže je to zapotřebí, udělejte si provizorní náhubek. Jako nouzové řešení vám poslouží obyčejná kravata. [2]
  • Uprostřed kravaty udělejte jednoduchou smyčku.
  • Udělejte jí o něco větší než je čenich psa.
  • Pomalu a opatrně umístěte smyčku psovi přes čenich a utáhněte ji.
  • Náhubek musí být dostatečně utažený, aby nesklouzl, když pes potřese hlavou.
  • Oviňte konce kravaty kolem krku a svažte je dohromady.
 4. 4
  Držte psa bezpečně. Ujistěte se, že váš společník spolehlivě drží psa, klečí u něj na zemi, nebo jej bezpečně drží na stole.[3]
  • Váš asistent by měl jednu paži podsunout pod břicho psa a opřít jeho zadek o svou hruď.
  • Pak by měl druhou paži ovinout zespoda kolem krku, psovi pod bradou směrem k uchu.
  • Jemně by jej měl k sobě přitáhnout a položit si jeho hlavu a krk na své rameno.
  • Jestliže se pes začne během měření kroutit, asistent by jej měl k sobě přitisknout víc a něžně na něj mluvit, aby jej uklidnil.
 5. 5
  Je dobré vědět kdy přestat. Jestliže pes projevuje zřetelné známky neklidu, agrese nebo paniky, pusťte jej. Pes se může cítit ohrožen a v takovém případě je pro zachování zdraví všech zúčastněných lepší v měření nepokračovat. [4]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Měření teploty

 1. 1
  Namažte teploměr. Držte teploměr ve své převládající ruce (která by měla být u ocasu) a ponořte konec teploměru do lubrikantu. Na teploměru by mělo být dostatečné množství vazelíny nebo oleje, raději více, než méně.
 2. 2
  Zvedněte psovi ocas. Použijte druhou ruku (ne převládající) a zvedněte ocas, abyste odkryli konečník. [5]
 3. 3
  Zjistěte, kde je konečník. Konečník psa je hned pod ocasem a je okrouhlý. Uvědomte si, že u fen je o něco níže mezi nohami pochva, která vypadá jako štěrbina. Nevkládejte teploměr do pochvy. [6]
 4. 4
  Nasměrujte teploměr. Držte teploměr ve vodorovné poloze ve směru od ocasu k hlavě. V této pozici se dotkněte koncem teploměru konečníku. [7]
  • Po vsunutí teploměru do konečníku, nenaklánějte teploměr nahoru nebo dolů. Po celou dobu měření teploty musí být ve vodorovné poloze.
 5. 5
  Vsuňte teploměr. Svaly kolem konečníku jsou stažené a přikrývají jej. Abyste se dostali do konečníku, musíte jemně projít teploměrem přes tyto svaly a krouživým pohybem jej vsunout dovnitř.
  • Tímto pohybem opatrně vsouvejte psovi teploměr dál do konečníku.
  • Vsuňte teploměr tak 2,5 – 3 cm. U velmi malých pejsků i méně.
  • Držte teploměr a dejte pozor, aby nevklouznul do konečníku.
 6. 6
  Nevsouvejte teploměr násilím. Pokud se nedá teploměr vsunout do konečníku lehce, netlačte jej dovnitř silou. Mohli byste probodnout střevo, čím byste svému psovi způsobili vážné poškození nebo dokonce smrt.
  • Pokud máte se zaváděním teploměru problémy, vyjměte jej a zkuste znovu. Asi ho budete muset znovu namazat.
 7. 7
  Změřte psovi teplotu. Jestliže používáte digitální teploměr, musíte stisknout tlačítko na držadle teploměru, abyste jej zapnuli. Tlačítko pak musíte stisknout ještě jednou, aby teploměr začal měřit teplotu.
  • Displej bude blikat, nebo během měření uvidíte, jak teplota stoupá.
  • Počkejte 5 až 60 vteřin v závislosti na teploměru.
  • Když uslyšíte pípnout teploměr, nebo se teplota ustálí, měření je u konce.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Zhodnocení výsledků

 1. 1
  Výsledky. Po pípnutí se podívejte na displej digitálního teploměru. Jestliže máte možnost, zapište si hodnotu teploty, abyste ji nezapomněli.
  • Teplotu můžete odečíst, dokud je ještě teploměr v konečníku, nebo hned po vyjmutí. Každopádně hodnotu odečtěte rychle, než výsledek zmizí z displeje.
 2. 2
  Vytáhněte teploměr. Táhněte teploměr z konečníku vodorovným směrem, paralelně se stolem nebo podlahou.
 3. 3
  Vydesinfikujte teploměr. Na desinfekci použijte desinfekční přípravek nebo čistící líh. Smočte vatový polštářek desinfekčním prostředkem a otřete jím konec teploměru. Otáčejte teploměr, dokud jej nezbavíte nečistot.[8] Pak teploměr znovu uložte do originálního obalu.
 4. 4
  Teplotní rozmezí. Teplota psa se mírně liší od teploty lidského těla. Zatímco normální teplota u lidí je 37°C, u psa se zpravidla pohybuje v rozmezí od 38 do 39,2°C.[9] [10]
  • Teplota nad 39,2°C je mírně zvýšená, ale nemusí být ještě důvodem ke znepokojení.
  • Teplota nad 39,5°C je klasifikována jako horečka a návštěva veterináře je nutná.
 5. 5
  Zavolejte veterináři. Jestliže teplota u vašeho psa neustále stoupá a obzvláště, pokud je tento stav doprovázený jinými příznaky nemoci jako je nechutenství nebo apatie, konzultujte to s veterinářem. Zřejmě budete muset vzít svého psa do jeho ordinace.
  Reklama

Tipy

 • Lze použít i ušní teploměr. Uvědomte si však, že není natolik přesný jako rektální.
 • Můžete použít i ústní teploměr určený pro lidi, ale digitální je nejlepší. Tradiční teploměr obsahuje rtuť, a pokud se nedopatřením rozbije, může být nebezpečný.
 • Když se učíte, jak změřit teplotu, zůstaňte klidní a neukazujte psovi své znepokojení.
Reklama

Varování

 • Nebuďte zklamaní, když je váš pes natolik rozrušený, že vám nedovolí vsunout teploměr do konečníku. Jestliže mu nejste schopni změřit teplotu, vezměte jej k veterináři.
 • Pokud je pes příliš neklidný, nepokoušejte se měřit mu teplotu. Mohli byste přivodit zranění jemu i sobě. Než začnete s měřením, počkejte až se uklidní.
 • Nevkládejte teploměr do konečníku bez namazání. Způsobuje to bolesti a je těžké jej vsunout správně.
 • Nesnažte se sami léčit svého psa, je-li jeho teplota příliš vysoká nebo příliš nízká. Je potřeba, aby ho vyšetřil veterinář.
 • Buďte při měření teploty opatrní a jemní. Nevkládejte teploměr hluboko do konečníku. Můžete tím způsobit psovi bolest, nebo jej bude těžké vytáhnout.
Reklama

Reference

 1. Jones’s Animal Nursing. Bruce Jones. Publisher: Pergamon
 2. Jones’s Animal Nursing. Bruce Jones. Publisher: Pergamon
 3. Jones’s Animal Nursing. Bruce Jones. Publisher: Pergamon
 4. Jones’s Animal Nursing. Bruce Jones. Publisher: Pergamon
 5. BSAVA Manual of Practical Veterinary Nursing. Mollineaux & Jones. BSAVA Publication
 6. BSAVA Manual of Practical Veterinary Nursing. Mollineaux & Jones. BSAVA Publication
 7. BSAVA Manual of Practical Veterinary Nursing. Mollineaux & Jones. BSAVA Publication
 8. Jones’s Animal Nursing. Bruce Jones. Publisher: Pergamon
 9. BSAVA Manual of Practical Veterinary Nursing. Mollineaux & Jones. BSAVA Publication
 1. Jones’s Animal Nursing. Bruce Jones. Publisher: Pergamon

O tomto wikiHow

Ray Spragley, DVM
Spoluautorem článku je :
Veterinář
Spoluautorem tohoto článku je Ray Spragley, DVM, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 3 181 krát
Stránka byla zobrazena 3 181 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama