Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Víte-li, zda má Váš pes teplotu či ne Vám umožní začít léčbu včas a předejít tak případnému zhoršení zdravotního stavu. Umět rychle zjistit teplotu bez použití teploměru může sehrát velkou roli i přesto, že jediná možnost, jak přesně určit, zda má pes zvýšenou teplotu je pomocí rektálního teploměru.

Část 1
Část 1 ze 3:
Zjišťujeme teplotu Vašeho psa

 1. 1
  Osahejte psovi uši a tlapky. Pes, který má zvýšenou teplotu má obvykle také velmi horké uši a tlapky. Může to posoudit za pomocí citlivějších částí těla a to například přiložením tváře či hřbetu ruky na jeho uši a tlapky Jsou jeho teplejší než ty Vaše? Zdravý pes má pouze nepatrně vyšší teplotu než člověk.
  • Psí uši a tlapky v sobě mají spoustu krevních cévek. Tato místa se v momentě, kdy má pes teplotu zahřívají a to proto, že buňky imunitního systému se z krve přesouvají na místa, kde probíhá infekce. Zvýšení cirkulace imunitních buněk v krvi se může projevit jako zvýšená teplota v krevních cévách.
  • Je neobvyklé, aby se teplota levého ucha lišila od teploty ucha pravého. V případě, že se teplota uší liší, jedná se spíše než o celkově zvýšenou teplotu o lokální zánět ucha.
 2. 2
  Osahejte psovi čumák. Pokud má Váš pes horký čumák lemovaný nazelenalým či nažloutlým výtokem, je pravděpodobné, že má horečku spojenou s infekcí.[1] To by mohlo znamenat, že Váš pes zápasí s infekcí dýchacího systému. Ačkoli, to by mohlo být zjevné pouze u více závažných případů. Některá onemocnění, jako například psinka a dráždivý kašel mají stejné klinické příznaky. Proto je nadmíru důležité, abyste v momentě, kdy u Vašeho psa spatříte nazelenalý či nažloutlý nosní výtok, jej vzali urychleně k veterináři.
  • U obyčejného psa pozorujeme kolísající teplotu a kolísající vlhkost čumáku. Tvrzení, že má pes pořád studený a vlhký čumák je pouze mýtem. Naopak pes má často vyschlý čumák v úplně běžných situacích, kdy leží na slunci, spí vedle topení, cvičí nebo je dehydratovaný. Jaký je obvykle čumák Vašeho psa? Mohla by být nějaká z výše uvedených variant důvodem vyschlého a horkého čumáku Vašeho psa?
 3. 3
  Osahejte psovi podpažní jamku a slabiny. V případě horečky a infekce jsou tyto části těla obvykle oteklé a horké. Abyste lépe rozpoznali teplotu mízních uzlin v podpaží a slabinách, můžete použít hřbet ruky. Protože jsou ruce Vaším výchozím bodem, přesvědčte se, že mají pokojovou teplotu.
  • Lymfatické uzliny obsahují imunitní buňky, které bojují s bakteriemi a virusy. Ty filtrují krev tak, aby se do ní tito infekční organismy nedostali a v momentě výskytu infekce slouží lymfatické uzliny jako obranná oblast. Ta se poté naplní buňkami imunitního systému, které vylučují různé látky, které následně pošlou impulz do mozku a tím spustí horečku. Tyto části těla poté následkem infekce natečou a zvýší se v nich teplota jako výsledek různých souběžně vzniklých imunitních reakcí.
  • Protože psi mají v podpaží a slabinách jen malé množství srsti a velké množství obnažené kůže, je jednoduché v těchto místech odhadnout stav teploty.
 4. 4
  Zkontrolujte mu dásně. Dásně Vašeho psa mohou být v případě horečky na dotyk teplé a suché. Dále bychom si měli dávat pozor, zda-li jsou jeho dásně zarudlejší než obvykle. Především, pokud jsou zbarvené do jasně cihlově červené. To může být znakem vysoké horečky či dokonce otravy krve.
  • Dásně zdravého psa by měly být zvlhčené, zářivé a podobně růžového odstínu jako ty naše. Nadzvedněte psovi pysk za předním špičákem a špičkou ukazováčku osahejte dáseň tak, abyste mohli zhodnotit teplotu a vlhkost. Je barva, teplota a vlhkost dásně podobná té Vaší? Pokud ne, je možné, že se u psa vyskytuje infekce.
 5. 5
  Zkontrolujte příznaky příliš nízké teploty. Pes, kterému není dobře nebo který je v šoku může mít příliš nízkou tělesnou teplotu. Jako vedlejší příznak "studených končetin" může pes vykazovat fyziologické projevy srovnávání se s nízkou teplotou a to například třesení se a naskakování husí kůže. Pes s nebezpečně nízkou teplotou by byl také velmi zamlklý nebo by zkolaboval. V takovém případě okamžitě vyhledejte pomoc veterináře.
  • Buďte si vědomi faktu, že ne každému psovi, který se třese, je zima. Třes může být příčinou stresu, úzkosti nebo bolesti. Pokud neznáte jediný důvod, proč by se Váš pes měl třást, kontaktujte co nejdříve svého veterináře.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Vyhodnocujeme celkový stav psa

 1. 1
  Vyhledejte další příznaky horečky. Jedna z prvních věcí, které můžete udělat, vyjma zkontrolování fyzické teploty, je vyhledat další příznaky horečky.Je důležité si být vědom změn v chování, ať už se jedná o vyprazdňování, kašel či kýchání.Tyto změny v chování mohou být zásadní informací pokud je přítomná infekce.[2] Possible symptoms include:[3]
  • Nechuť k jídlu
  • Otupělost, liknavost nebo nečinnost
  • Slabost
  • Zvracení
  • Průjem
  • Nadměrný spánek
  • Stranění se ostatních psů
 2. 2
  Sledujte vzhled a chování Vašeho psa. V momentě, kdy má pes horečku je možné bez dotyku ze vzdálenosti několika desítek metrů ucítit, jak jeho tělo vyzařuje horkost. Narazíte také na několik dalších viditelných příznaků.:
  • S největší pravděpodobností bude po delší dobu hluboce dýchat a když na Vás dýchne, ucítíte ve tváři horkost.
  • Může mít žízeň a pít více vody než obvykle, jelikož při hlubokém dýchání ztrácí hodně tělních tekutin.
  • Horečka může být příčinou bolesti kloubů. To samo o sobě vypovídá o nedostatku pohybu, zvyšující se ztuhlosti, krátkém kroku či dokonce o nemohoucnosti.
  • Pes s horečkou bude odtažitý, tichý a otupělý. Může se stát, že bude při pohlazení nezvykle agresivní, jelikož mu není dobře a cítí se podrážděně.
  • Je méně pravděpodobné, že by se šlechtil a jeho srst bude vypadat neupraveně a "hvězdnatě" nebo mdle a suše.
 3. 3
  Pohlaďte pejska, mazlete se s ním a zapojte jej do hry. Pokuste se zapamatovat, jaký je Váš pes na dotyk, když ho nic netrápí. Jsou jeho oči pohaslé? A jeho kožich méně lesklý? Je méně bujarý a méně dychtivý než obvykle? Takovéto změny vzhledu a v chování mohou být známkou nemoci.
 4. 4
  Pokud se zdá být pes v pořádku, zkontrolujte jej za hodinu znovu. V případě, že má pes zvýšenou teplotu, ale jinak se chová normálně, nechte jej hodinu odpočinou na chladném místě. Poté znovu zkontrolujte teplotu, abyste se přesvědčili, že příznaky ustaly. Jelikož horečka je přirozenou imunitní reakcí, může se jednat pouze o přechodnou situaci, kterou je nutné přečkat a která nevěstí nic vážného.
  • Pamatujte, že u psa se zvýšenou teplotou v končetinách a neobvyklým chováním je větší pravděpodobnost problému než u psa, který vykazuje zvýšenou teplotu, ale chová se normálně. Starosti by Vám měla dělat infekce, ne horečka.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Porozumějte psí horečce

 1. 1
  Mějte na paměti, že horečka je přirozenou imunitní reakcí organismu. Ve většině případů se horečky nemusíte obávat. Horečka nám dává najevo, že tělo bojuje s infekcí nebo se snaží dát tělo do pořádku. Nicméně, v některých situacích může být ukazatelem bakteriální infekce. V případě, že Váš pes vykazuje nějaké podivné příznaky, urychleně kontaktujte veterináře.
  • V momentě, kdy je v těle přítomná bakteriální infekce zapříčiněná gramnegativními bakteriemi, mozek spustí horečku jako reakci na toxiny uvolněné z buněk bakterie. V těchto případech může vést vážná bakteriální infekce k ještě vážnější a vyšší horečce.[4] Takto extrémně vysoká teplota může mít za následek poškození choulostivých orgánu jako jsou varlata a mozek. V takových případech může následovat křeč a následně kóma a někdy dokonce neplodnost. Proto je velmi důležité, abyste těmto nežádoucím následkům předešli včasným zachycením teploty a včasnou veterinární léčbou.
 2. 2
  Zavolejte veterináře. Pokud si nejste jistí vlastní diagnózou, obraťte se na pomoc odborníka a zavolejte veterináři. V momentě, kdy hledáme lékařské ošetření na základě abnormálních příznaků je dobré nepodcenit ani horečku, která trvá déle než 24 hodin. Veterinář může Vašemu psovi předepsat antipyretika, která mu téměř ihned srazí horečku.
 3. 3
  Zvažte další přidružená fyzická onemocnění. V případě, že je horečka Vašeho psa spojená s nějakým jiným, často vážnějším onemocněním, všimnete si několika úplně odlišných příznaků. Může se například jednat o vážnou infekci dýchacího či gastrointestinálního systému.
  • Pokud se jedná o infekci dýchacího systému, může se projevit kašel, kýchání, rýma či slzení očí. Tyto příznaky pravděpodobně také ovlivní jeho za normálních okolností bujaré chování a spací návyky.
  • Pokud se jedná o infekci gastrointestinálního systému, může pes trpět anorexií, zvracením nebo průjmem. Jestliže máte podezření na tuto infekci, sledujte Vašeho psa při vykonávaní potřeby, abyste mohli určit stav stolice a moči. Má průjem? Má krev v moči?
  • Když si všimnete jakkoli neobvyklého chování spojeného se zdravotním stavem Vašeho psa, neprodleně tyto příznaky zkonzultujte s veterinářem. S největší pravděpodobností se jedná o infekci. Horečka je pouze jedním z mnoha příznaků, na které je nutné se soustředit.
  Reklama

Tipy

 • Je naprosto přirozené, že je Váš pes po cvičení otupělý a má zvýšenou teplotu. Proto ho nechte nejdříve odpočinout. Předtím než budete zjišťovat jeho teplotu a fyzický stav, dejte mu vodu, aby se zchladil.
 • Bohužel bez použití spolehlivého a správně kalibrovaného rektálního teploměru není možné přesně změřit tělesnou teplotu Vašeho psa. Pokud se Vám podaří takový teploměr získat, pamatujte, že normální rektální teplota u psa se pohybuje mezi 38.4°C a 39.4°C.[2] Jakákoliv teplota nad 39.4°C značí horečku.
Reklama

Reference

 1. http://www.hillspet.com/dog-care/facts-dogs-dry-nose-mature-adult.html
 2. 2,02,1A Study of the Mechanism and Treatment of Experimental Heat Pyrexia. Daily, William, Harrison, Tinsley. American Journal of Medical Sciences. Jan48, Vol 215, Issue I, p42-55
 3. http://pets.webmd.com/dogs/high-fever-in-dogs
 4. General Veterinary Pathology (1984) by R.G. Thomson: Department of Veterinary Clinical Pathology Western College of Veterinary Medicine, University of Saskatchewan. W.B. Saunders Company 1984. p. 249

O tomto wikiHow

Beverly Ulbrich
Spoluautor od:
Trenér a specialista na chování psů
Tento článek spoluautor od Beverly Ulbrich. Beverly Ulbrich je trenérka a specialista na chování psů a zakladatelka Pooch Coach, podniku pro soukromý výcvik psů se sídlem v San Francisco Bay Area. Je držitelkou certifikátu CGC (Canine Good Citizen) Hodnotitelem American Kennel Club a působila v představenstvu American Humane Association a Rocket Dog Rescue. Byla čtyřikrát zvolena nejlepším soukromým trenérem psů v San Francisco Bay Area SF SF Chronicle a Bay Woof a získala 4 ocenění „Top Dog Blog“. Byla také uvedena v televizi jako expertka na chování psů. Beverly má více než 17 let zkušeností s výcvikem chování psů a specializuje se na zvládání agresivity psů a léčbu úzkosti. Má titul MBA na Santa Clara University a BS na Rutgers University. Tento článek byl zobrazen 37 460 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 37 460 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama