Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Některé druhy hovězího masa mohou být velmi tuhé, obzvlášť, pokud máte rádi maso velmi dobře propečené. Nemusíte ale nechtěně posilovat žvýkací svaly. Tady je několik tipů, jak maso změkčit a svým čelistem dát pauzu!

Metoda 1 ze 2:
Naklepávání

 1. 1
  Vyberte si ten zprávný kousek masa. Dobrou volbou na naklepávání je například:
  • Steak z kýty
  • Flank steak
  • Různé plátky ze zadního (například falešná svíčková)
  • Spodní šál
 2. 2
  Odřežte z masa přebytečný tuk. Trochu ho ponechejte pro lepší chuť, ale velkého množství tuku se zbavte.
 3. 3
  Nechte maso vychladit. Až odřežete tuk, dejte maso asi na půl hodiny do mrazáku, aby bylo hezky studené, ale nikoli zmrzlé na kost. Bude se vám pak snáze naklepávat.
 4. 4
  Vezměte si prkénko. Je to velmi důležité – budete maso naklepávat těžkou kovovou paličkou a pokud vám uklouzne a vy udeříte do kuchyňské linky, můžete si k večeři rovnou připsat účet za opravu.
 5. 5
  Pořádně maso naklepejte. Naklepání paličkou je skvělý způsob, jak maso změkčit. Každopádně bude křehčí, než předtím. Pokud tímto způsobem připravujete více plátků masa, nakrájejte je na stejnou tloušťku, aby se vám lépe smažily.
  • Naklepávání masa paličkou funguje tak, že se údery přeruší svalová vlákna. Budou pak kratší a budou se vám snáze žvýkat. Klasická palička má dvě strany, jednu hladkou a druhou pokrytou zoubky. Pro naklepávání masa používejte pouze zubatou stranu – snáze prorazí svalovinu. Plochá strana se používá pro zploštění plátků masa.
 6. 6
  Vyberte si jakoukoliv stranu masa. Naklepejte ji a plátek masa při tom otáčejte tak, abyste žádné místo nevynechali. Silnější části masa naklepávejte déle, tenčí části kratší dobu.
  • Až naklepete plátek masa z jedné strany, obraťte ho a pokračujte na druhé straně.
  • Pozor, ať to s klepáním nepřeženete, nechcete přece do masa udělat díru. Cílem je hovězí změkčit, ne z něj udělat mleté maso.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Chemické změkčení

 1. 1
  Nebojte se, není to tak špatné, jak to možná zní. Existují chemické látky nebo enzymy, které se vyskytují v mnoha potravinách, a které narušují svalová vlákna. Pak získáte krásně měkký, šťavnatý plátek masa bez naklepávání paličkou. Můžete vyzkoušet:
  • Citrusy, jako například citron nebo limetku.
  • Kyselé potraviny, například ocet, jogurt nebo víno.
  • Potraviny bohaté na enzymy, jako je zázvor, ananas a kiwi.
 2. 2
  Připravte si marinádu. Použijte některé z vybraných ingrediencí – samostatně nebo v různých kombinacích – a podle intenzity marinády v ní nechte maso 2 – 24 hodin odležet.
 3. 3
  Existují samozřejmě také průmyslově vyráběné přípravky na změkčení masa, které jsou zpravidla také založeny na enzymech.
  Reklama

Tipy

 • Zbylou marinádu můžete povařením zredukovat aby zhoustla, a vytvořila vám chutnou omáčku nebo dip k masu. Nikdy nepoužívejte marinádu, kterou slijete ze syrového masa, aniž byste ji tepelně upravili. Může obsahovat bakterie, po kterých vám bude špatně.
 • Změkčením se v mase naruší svalová vlákna a pak je snazší ho kousat.
 • Pokud nemáte paličku na maso, můžete místo ní použít malý talířek, kterým uděláte do svaloviny zářezy. Okrajem talířku maso nejprve naklepejte jedním směrem a pak druhým, přičemž se snažte vytvořit vzorek diagonální mřížky. Až budete hotovi, obraťte plátek masa a zopakujte totéž na druhé straně.
Reklama

Varování

 • Při práci s paličkou na maso nebo okrajem talířku buďte opatrní, ať do masa neuděláte díry. Pokud se v plátku začnou objevovat otvory, tloukli jste příliš silně. Je v pořádku, když je maso na některých místech hodně tenké, ale nemělo by skrz něj být vidět.
Reklama

Reference

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 314 krát
Kategorie: Maso & lahůdky
Stránka byla zobrazena 12 314 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama