Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho pokrmů, které obsahují smetanový sýr, požadují jeho změknutí, než je přidán do receptu. Nezáleží na tom, na co ho používáte, je tu několik metod, jak změkčit smetanový sýr. Velmi dobře může fungovat ho jednoduše zahřát (zvláště pokud jste ho měli v lednici), ale pokud ho zahřát nemůžete, můžete ho "naředit" méně tuhými ingrediencemi a dát mu jemnější texturu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Změkčování smetanového sýra teplem

 1. 1
  Použijte mikrovlnku. Dejte smetanový sýr do misky nebo talíře vhodného do mikrovlnky. Nastavte mikrovlnku na "nejvyšší výkon" a krátce hřejte. Pro středně velkou (asi 230 g, nebo menší) nádobu smetanového sýra potřebujete asi 15- 20 sekund ohřívání.[1]
  • Pokud není smetanový sýr dostatečně měkký, pokračujte v jeho ohřívání v 10 sekundových intervalech. Po každém intervalu ho zkontrolujte.
  • Pokud je smetanový sýr hodně měkký, nechte ho v chladné misce na lince vychladnout asi 5 minut (v lednici asi 2 minuty).
 2. 2
  Nechte smetanový sýr postupně získat pokojovou teplotu. Vyndejte smetanový sýr z lednice. Nechte ho v originálním balení na kuchyňské lince asi půl hodiny. Měl by viditelně změknout pokud získá pokojovou teplotu.
  • Po 30 minutách otevřete balení a zkontrolujte texturu. Pokud je smetanový sýr stále chladný na dotek a není dostatečně měkký, nechte ho stát dalších 20- 30 minut. Pokud je pokojové teploty a stále není dostatečně měkký použijte jinou změkčující metodu.
 3. 3
  Ohřejte smetanový sýr ve vodní lázni. Naplňte misku vlažnou vodou. Vložte do ní smetanový sýr v originálním balení. Nechte 10 min působit. Voda bude postupně předávat teplo smetanovému sýru a změkčí jeho texturu.
  • Pokud už byl smetanový sýr otevřen, dejte ho do uzavíratelného plastikového sáčku, nebo ho pevně zabalte do fólie, abyste zamezili přístupu vody.
  • Pokud není smetanový sýr dostatečně měkký, nechte ho ve vodě dalších 5 minut. Pokud stále není dostatečně měkký, použijte teplejší vodu (ale ne horkou vodu, která ho může rozpustit).
  • Pokud byl smetanový sýr zmražen, dejte ho do chladné vody místo do vlažné, která ho může ohřát nerovnoměrně.
 4. 4
  Než smetanový sýr použijete, zkontrolujte jeho konzistenci. Když jste smetanový sýr ohřáli, věnujte pár sekund kontrole jeho správné konzistence. Zatlačte lžíci do smetanového sýra (buď přes obal, nebo přímo do sýra). Pokud je poddajný a neklade odpor, je dostatečně měkký. Na druhou stranu, pokud je ještě tuhý, můžete ho ohřívat o trochu déle.
 5. 5
  Nenechte změklý smetanový sýr dlouho venku z lednice. Smetanový sýr má poměrně dlouhou trvanlivost: v lednici může někdy vydržet až měsíc a v mrazáku může klidně vydržet dvakrát tolik.[2] Ale jako mnoho mléčných výrobků se kazí rychle při pokojové teplotě. Po změkčení smetanového sýra se ho snažte použít, jak nejrychleji můžete, zbytky vraťte zpátky do lednice.
  • Smetanový sýr by neměl být ponechán při pokojové teplotě déle než 1- 2 hodiny. Zvažte, zda ho po tak dlouhé době nevyhodíte.[3]
 6. 6
  Dejte pozor na přehřátí. Je možné zahřát smetanový sýr příliš, když se ho snažíte změkčit. V tomto případě můžete začít rozpouštět pevné látky ve smetanovém sýru, takže vám zůstane polévková, tekutá směs, kterou není jednoduché zchladit na "normální" texturu.
  • Tady je nejlepším lékem prevence. Používejte mírné teplo a krátké zahřívací intervaly pro prevenci přehřátí, zvyšujte teplotu a čas postupně, pokud potřebujete měkčí texturu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Ředění smetanového sýra jinými ingrediencemi

Tyto triky jsou nejlepší, pokud potřebujete smetanový sýr změkčit, ale nemůžete ho zahřát; například, když používáte smetanový sýr na polevu dortu.

 1. 1
  Přidejte mléko nebo smetanu. Tyto chuťově neutrální mléčné produkty jsou perfektní na ředění smetanového sýra bez toho, že by příliš ovlivnily jeho chuť. Mohou lehce zmírnit jeho "štiplavost", ale rozdíl by neměl být velký. Postup přidávání těchto ingrediencí (stejně jako dalších níže) je jednoduchý:
  • Přidejte malé množství mléka, aj. do smetanového sýra. Nezačínejte s větším množstvím než je polévková lžíce.
  • Dobře promíchejte. Smetanový sýr by již neměl být tak pevný a měl by se lehčeji míchat.
  • Přidejte další malé množství mléka, aj. pokud stále není dostatečně měkký.
 2. 2
  Přidejte rozpuštěné máslo. Toto je další dobrá varianta na ředění smetanového sýra. Rozpusťte máslo v mikrovlnce (zvlášť od smetanového sýra), potom dobře promíchejte se smetanovým sýrem ve zvláštní misce. Neohřívejte dohromady smetanový sýr s máslem, pokud ho také nechcete rozpustit.
  • Pokud máte možnost, používejte nesolené máslo pro nejmenší možný účinek na chuť smetanového sýra.
 3. 3
  Vyzkoušejte přidat malé množství citronové šťávy. Citronová šťáva nejen že zředí tuhý smetanový sýr; dodá mu také o poznání kyselejší chuť. Zatímco to bude skvělé na polevy a sladko- kyselé dezerty, nepůjde to dohromady s každým jídlem, používejte tuto metodu opatrně.
  • Možná budete chtít použít o trochu méně citronové šťávy, než jiných ingrediencí v této sekci. Některé recepty na polevu volající po tak malém množství jako jsou dvě čajové lžičky citronové šťávy,mohou mít problémy s výsledným výrobkem, který bude příliš tekutý.[4]
 4. 4
  Smíchejte s pěnovými bonbóny. Pěnové bonbóny a rostlinná smetana jako Holé možná nevypadá, že bude chutnat dobře se smetanovým sýrem, ale může být to pravé na ředění smetanového sýra na polevu. Tento typ dodá smetanovému sýru spíše lehce nasládlou chuť než kyselost citronové šťávy nebo neutrální chuť mléka nebo rozpuštěného másla.
 5. 5
  Smíchejte s mascarpone. Mascarpone je italská pomazánka, která je podobná smetanovému sýru, jen je lehčí a jemnější.[5] Protože už je tak podobný smetanovému sýru, mascarpone je dobrá volba, pokud chcete smetanový sýr jen malinko měkčí, než už je. Výsledek je malý, ale viditelný; výborný, pokud směs použijete na deserty, jako jsou francouzský toust, nebo nákyp.
  Reklama

Tipy

 • Odtučněný smetanový sýr neměkne tak lehce kvůli redukovanému obsahu tuku.
 • Zkuste nahradit mascarpone nebo sýr Neufchatel za smetanový sýr v tubě; chuť a textura je stejná a stejně se i změkčují.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 1 654 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 1 654 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama