Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tvrdá voda obsahuje velké množství minerálů, obvykle vápník a hořčík. Tyto minerály po sobě zanechávají usazeniny, které mohou ucpat odtoky, způsobit skvrny na skle a dlaždičkách, zabraňovat mýdle v pěnění a zanechávat nánosy ve vlasech a na kůži. Vědecké studie sice neprokázaly žádný negativní vliv tvrdé vody na naše zdraví, ani jiné medicínské důvody pro její změkčování, ale jedná se prostě o poměrně nepraktickou věc. Čtěte dál a naučte se několik způsobů, jak změkčit tvrdou vodu a vypořádat se tak s jejími účinky.

Část 1
Část 1 ze 3:
Změkčení vody pro kuchyňské účely

 1. 1
  Vodu převařte. Varem voda ztratí jen určitý typ tvrdosti ("dočasnou tvrdost"), a proto se nejedná o metodu použitelnou ve všech domácnostech. Vyzkoušejte to a zhodnoťte, zda u vás metoda funguje nebo nikoli:[1] [2]
  • Přiveďte vodu k varu a několik minut ji nechte vařit.
  • Potom ji nechte několik hodin chladnout. Bílé minerály by měly klesnout na dno hrnce.
  • Čistou vodu přečerpejte nebo přendejte naběračkou do jiné nádoby a nános nechte v hrnci.
  • Volitelně: před pitím vodu několikrát přelijte mezi dvěma nádobami a zbavte se tak zvláštní pachuti. Vodě tím dodáte vzduch, který ztratila při vaření.

  Tip: Před vypitím odstraňte „mdlou“ příchuť přelitím sem a tam mezi dvěma nádobami. Tím se obnoví ztracený vzduch.

 2. 2
  Kupte malý ionizační filtr. Některé se dají připojit přímo na vodovodní kohoutek, zatímco jiné se prodávají ve formě džbánů pro uchovávání pitné vody. Měkčená voda vždy chutná lépe, ale výsledný efekt závisí hlavně na minerálech, které jsou ve vodě obsažené.
  • Tento "filtr" ve skutečnosti většinu kontaminantů neodstraní, pokud tedy neobsahuje ještě sekundární filtr (jako je například uhlíkový nebo ten pro reverzní osmózu).[3]
  • Většina fanoušků do kávy nemá ráda chuť kávy připravené z měkké vody.[4] Při výběru filtru pro připojení k vodovodnímu kohoutku dejte přednost modelu s vypínačem, abyste si mohli regulovat tvrdost podle svých preferencí.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Změkčení vody pro praní prádla

 1. 1
  Přidejte do prádla nekondenzující změkčovadlo. Tyto produkty zachytí v průběhu praní určitou část minerálů. Ujistěte se, že je použitý přípravek skutečně "nekondenzující"-před jeho koupí byste měli nejprve projít internet a nějaký vhodný vyhledat tam. "Kondenzujícím" změkčovadlům se úplně vyhněte, protože by mohly na vašem prádle a pračce zanechat nánosy vodního kamene. Jakmile máte připravený vhodný prostředek, postupujte následujícím způsobem:[5]
  • Přidejte ho do pračky podle instrukcí uvedených na obale. Pokud nevíte, jakou tvrdost má voda ve vaší lokalitě, přidejte tolik přípravku, aby voda začala být lepkavá a v průběhu praní se vytvářela mýdlová pěna.
  • Během oplachovacího cyklu přidejte druhou dávku změkčovadla. Bez tohoto kroku by se všechny minerály usadily zpět na vaše oblečení.

  Tip: Nastavte prací cyklus podle pokynů na štítku. Pokud neznáte přesnou tvrdost vody ve vaší oblasti, přidávejte aviváž, dokud voda nebude mezi prsty kluzká a během praní se neobjeví pěna.

 2. 2
  Skvrny od tvrdé vody odstraňte octem. Destilovaný bílý ocet dokáže odstranit skvrny po nánosech minerálů z textilií, výpustí, porcelánových dlaždic a dalších materiálů. Naneste na povrch neředěný nebo zředěný ocet, seškrábejte nánosy a potom celé místo omyjte. Pokud se vám na těchto materiálech usazují nánosy velmi rychle, tento postup čištění může být velice zdlouhavý a únavný. Pokud je ale vaše voda tvrdá jen trochu, může se jednat o velmi účinný způsob, jak se nánosů zbavit.
  • Ručníky mohou působením tvrdé vody ztuhnout také. Ošetřete je stejným způsobem.
  • Ocet může některé druhy textilií vybělit a poškodit kameninové výrobky.
  • Někteří lidé přidávají při praní do vody ½ šálku (120 ml) octa, zatímco jiní tvrdí, že ocet může zničit gumová těsnění automatické pračky. Nechte si proto pračku zkontrolovat značkovým servisním technikem nebo se s ním o svých plánech poraďte.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Změkčení vody pro všeobecné domácí použití

 1. 1
  Změřte tvrdost vody. Projděte si internetové stránky a najděte nějaké levné testovací pásky nebo nějakou přesnější sadu pro měření tvrdosti vody.
 2. 2
  Pořiďte si změkčovač vhodné velikosti. Testovací sady u nás využívají německé stupně tvrdosti °N nebo °dN. Vodárny uvádějí množství v miligramech na litr vody - mg CaO/l a MgO/l, přičemž 1°N je 10 mg CaO/l (oxid vápenatý) a 7,14 mg/l MgO (oxid hořečnatý). Zjistěte tedy, kolik litrů vody denně spotřebujete (podle vyúčtování spotřeby vody) a toto množství vynásobte naměřenou hodnotou tvrdosti. Zjistíte, kolik nečistot musí změkčovač denně zpracovat a podle toho ho také můžete vybírat. Vyberte takový změkčovač, který je určený pro 10x vyšší tvrdost. To znamená, že bude pracovat zhruba deset dní, než bude potřeba provést jeho odstávku. [6] [7]
  • Například průměrná denní spotřeba obyvatele Prahy je zhruba 106 litrů vody (obyvatelé v ostatních regionech spotřebují méně).[8]
  • V našich podmínkách se provádí výpočet pro zjištění vhodného změkčovače poněkud odlišným způsobem. Jeden z nich je popsaný například na těchto webových stránkách.
 3. 3
  Vyberte vhodný typ změkčovače. Iontoměničové změkčovače jsou zdaleka nejefektivnějším řešením pro domácí změkčování vody. Většina ostatních zařízení je buď méně účinná nebo se jedná o naprostý podvod. Iontoměničové změkčovače se vyrábějí ve dvou typech:
  • Sodíkové: nejběžnější a nejefektivnější typ. Přidává do vaší vody malé množství soli (sodíku).
  • Draslíkové: méně účinný, ale užitečný, pokud nechcete použít sůl. Draslík ale může uškodit lidem s nemocnými ledvinami nebo jinými zdravotními obtížemi, které vylučují konzumaci draslíku.[9]
  • Pokud nechcete ani sodík, ani draslík, vyberte si jeden z těchto dvou typů a přidejte k zařízení filtr pro reverzní osmózu, který tyto minerály po změkčení vody odstraní.
 4. 4
  Naučte se změkčovač správně udržovat. Jakmile jste zúžili svůj výběr na nějaké konkrétní modely, prozkoumejte je více do detailu. Mnoho změkčovačů se automaticky doplňuje a samy se v takové chvíli dokážou vypnout. Některé z nich to dělají pokaždé, kdy klesne zásoba změkčovací pryskyřice příliš nízko. Ostatní můžete nastavit na konkrétní čas jednou týdně, takže se nestane, že byste někdy nedopatřením museli používat tvrdou vodu.[10]
 5. 5
  Zjistěte možnosti splátkového kalendáře. Změkčovač můžete koupit rovnou, ale také na leasing s měsíčními splátkami. Nejen že tím snížíte počáteční výdaje, ale leasing navíc často provází i profesionální instalace, takže si ušetříte práci. Vyžádejte si alespoň dvě nabídky na instalaci a splátky.[11]
  • Při porovnávání cen si všímejte také certifikačních známek, jako je například NSF nebo WQA. Nezaručuje to sice maximální kvalitu, ale přinejmenším rozeznáte prověřené produkty od podvodů.

  Tip: Při porovnávání cen zkontrolujte také certifikační pečeť, například značky schválení NSF nebo WQA. To nezaručí nejvyšší kvalitu, ale oddělí osvědčené stroje od podvodů.

 6. 6
  Nainstalujte změkčovač. Pokud se rozhodnete připojit změkčovač vody sami, najděte si potřebné informace na webu nebo se držte podrobných instrukcí od výrobce, které jsou k změkčovači velmi často přiložené. Budou se vám hodit alespoň základní instalatérské dovednosti.
  Reklama

Tipy

 • Z dlouhodobého hlediska se finančně vyplatí změkčovací systém vody, i když se dá s příznaky tvrdé vody částečně bojovat i změkčovadlem a opravou odtoku.
Reklama

Varování

 • Filtry pro reverzní osmózu změkčí vodu pouze krátkodobě, dokud je nezanesou minerální nánosy. Pro změkčení vody je nejlepší použít vyměnitelný ionizační filtr v kombinaci s filtrem pro reverzní osmózu, který odstraní další minerální kontaminanty.[12] K dostání jsou zařízení, která obsahují oba zmíněné filtry.
 • Buďte opatrní při nabídkách různého zařízení pro změkčování vody, které pracuje na jiném principu než ionizaci. Většina takových řešení bude spadat do kategorie pseudovědeckých podvodů. Za všechny můžeme jmenovat například magnetismus, elektrické cívky, radiové pulzy nebo "katalyzátory".[13] Takové zařízení přinejlepším zredukuje množství ulpělých minerálních nánosů, ale spoustu z nich nezvládne ani to.[14]


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 632 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 6 632 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama