X
Spoluautorem tohoto článku je Camber Hill, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
V tomto článku je 13 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 7 581 krát
Každý člověk někdy v životě změnil to, kým je. Změna se může stát vědomě i nevědomě. Pokud jste se rozhodli své já změnit vědomě, můžete nejprve posoudit své návyky, přesvědčení i svůj vzhled. Změna identity sice není snadný proces, ale může se podařit.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Změňte své návyky
Metoda 1
-
1Rozhodněte se, co chcete změnit. Pokud chcete změnit to, kým jste, zamyslete se nad svými každodenními návyky. Jakých návyků se chcete zbavit? Vybudovat si nové návyky znamená zbavit se těch starých. Například pokud byste si chtěli najít přátele, ale jste stydliví a málokdy chodíte mezi lidi, budete si muset nejspíš vybudovat nové návyky, které zahrnují aktivity s ostatními lidmi.[1]
- Jestliže se neustále bojíte a trpíte úzkostí, zamyslete se nad tím, jak vaše zvyky mohou k vašim strachům přispívat. Spousta lidí říká, že jsou šťastnější, když si na nějakou dobu odpočinou od sociálních sítí a médií.
- Začněte zlehka. Je snazší udělat malé změny, než začít velkými.
-
2Stanovte si priority, co chcete změnit. Pokud chcete být zdravější, zapracujte na návyku, který má více výhod. Dobrou volbou je například pokusit se přestat kouřit. Díky tomu budete jednak zdravější, jednak se vám bude lépe cvičit, a v neposlední řadě ušetříte peníze.[2]
- Špatný zlozvyk můžete nahradit dobrým návykem. Ve chvíli, kdy se přistihnete při nějakém nevhodném chování, ať už je to cokoliv, zamyslete se, co byste mohli dělat místo toho.
- Zvažte, jakým člověkem se chcete stát, a pak si promyslete, jaké návyky by tento nový člověk chtěl ve svém životě mít. Jaký zlozvyk můžete snadno změnit? Může to být dobrý začátek.
- Základní pravidlo, které si pamatujte, je začít buď se zlozvykem, který je snadné změnit, nebo s takovým, který ve vašem životě způsobuje největší škodu. Rozhodnutí je jen na vás.
-
3Používejte nějakou připomínku, která nový návyk spustí. Bez ohledu na to, jak dobré jsou vaše úmysly, pokud budete používat pouze motivaci a paměť, abyste nový zvyk zapojili do života, daleko se nedostanete. Dobrá připomínka nespoléhá jen na motivaci nebo paměť, ale raději na konkrétní věc, kterou navážete na již existující zdravý návyk.[3] Jestliže jste se třeba rozhodli, že chcete zlepšit svou pleť tím, že ji každý večer před spaním budete hydratovat, začněte s tím hned po umytí obličeje, což je věc, kterou každý večer už děláte. Brzy si po mytí budete obličej natírat úplně automaticky.[4]
-
4Opakujte své nové návyky tak často, jak to jen půjde. Zafixovat si nový návyk může trvat dlouho, od 15 dnů až po 254 dní.[5] Opakování je nezbytné, abyste si nový návyk vtiskli. I když ztratíte motivaci, pořád se snažte. Pokud se vám změna opravdu nedaří, zkuste si vymyslet nějakou novou nebo snazší „připomínku“, která váš návyk posílí.
-
5Zkuste své zlozvyky změnit na jeden den. I když nejspíš chcete změnit svůj špatný návyk navždycky, když si představíte tvrdou a dlouhou práci, nejspíš se cítíte zahlceni a úplně bez motivace. Místo toho o sobě zkuste přemýšlet tak, že konkrétní zlozvyk změníte dnes, a nebudete se u toho strachovat o budoucnost. Pokud se vám celý den zdá jako příliš dlouhá doba, zkuste se zlozvykem přestat jen na hodinu. Pokud je pro vás hodina příliš dlouhá, zkuste se škodlivým chováním přestat na deset minut. Když budete o ukončení zlozvyku přemýšlet vždy jeden den, bude se jeho ukončení zdát zvládnutelné a nebudete si připadat, že je to příliš velké břemeno.
- Pokud začínáte s novým návykem, zkuste ho každý den dělat ve stejnou dobu. Když se stane pevnou součástí vaší každodenní činnosti, mnohem spíš u nového zvyku vydržíte. Například můžete začít každý den po večeři chodit na desetiminutovou procházku, nebo každou sobotu odpoledne navštívit postarší sousedku.
- Připomínejte si, že nemusíte u nového návyku vydržet navždycky, ale vždycky jen jeden den. Druhý den opět pracujte, abyste u toho vydrželi jen ten den, a tak dále.
-
6Buďte v klidu. Nezapomínejte, že na sobě nemusíte změnit všechno najednou. Pocit, že za nic nestojíte, vás zbytečně omezuje, a tím se přece nenecháte zabrzdit! Když se snažíte sami sebe změnit, soustřeďte se raději na to, co se vám dobře daří. Mějte sami se sebou trpělivost a věřte, že změny se za čas určitě dostaví.[6]
- Pokud uděláte chybu a spadnete zpátky do starého zlozvyku, netrapte se kvůli tomu. Zkrátka začněte následující den znovu od začátku.
- Až se budete snažit naučit nové vzorce chování, nemusíte se ztotožňovat se svými starými zvyky a způsoby, ani s chybami, které jste udělali. Místo toho svou pozornost soustřeďte na člověka, kterým se pomalu začínáte stávat.
-
7Zjednodušte si to. Pokud zjistíte, že zlozvyk, který chcete změnit, je příliš náročný, zkuste si ho rozložit na menší úseky. Například, pokud chcete být hodnější člověk, začněte tím, že vždycky podržíte dveře tomu, kdo jde za vámi, nebo že někomu jinému přenecháte svoje parkovací místo. Nemusíte hned dát výpověď v práci a otevřít si útulek pro bezdomovce, abyste se mohli považovat za hodného člověka.[7]
- Stát se hodným člověkem je velký cíl, který se skládá z mnoha menších kroků. Vy si musíte pouze vybrat jeden, kterým začnete.
- Pokud se pokoušíte naučit nějakou novou dovednost, začněte tím, že se tomu budete věnovat 10 -30 minut denně. Dělejte to každý den.
-
8Svěřte se nějakému druhému člověku. Zapojit dalšího člověka, který vám pomůže vašeho cíle dosáhnout, je velmi praktické. Může to být blízký kamarád, ale musí být zároveň schopný vám pomoci jako spolehlivý partner. Musí souhlasit, že bude podporovat systém, který jste si vy sami vymysleli, a že svou roli bude brát vážně.[8]
- Spousta lidí zjišťuje, že jsou pro ně velmi užitečné každodenní kontroly. Když vás partner každý den zkontroluje, vy si tím spíše udržíte nové zdravé návyky.
- Je možné, že ten druhý bude chtít vzájemné podpory využít k tomu, aby sám také něčeho dosáhl a něco změnil. Mít partnera, který se také rozhodl jít stejnou cestou, jako vy, je báječná motivace.
- Jestli víte o dalších lidech, kteří chtějí v životě udělat nějaké velké změny, můžete si zkusit založit motivační skupinu. Být součástí skupiny znamená, že vás budou druzí v dosažení vašich cílů podporovat, a vy naopak budete podporovat druhé.
- Je možné, že si jiní lidé všimnou změnách ve vašem životě dřív, než je zaznamenáte vy sami. Někdy jsou radikální změny vidět lépe zvenčí, než zevnitř.
-
9Stanovte si odměny a následky. Součástí spolupráce s jiným člověkem je, že se ten druhý dozví nejen o vašich úspěších, ale i o vašich selháních. Díky tomu bude hrát roli sociální motivace. Pokud na svém cíli pracujete sami, nebo pokud chcete dosáhnout konkrétnějšího výsledku, zapojte systém odměn, které vám budou dodávat odvahu. Můžete samozřejmě zapojit i systém trestů, které vás odradí od klopýtnutí a od toho, abyste sešli ze správné cesty.[9]
- Příklad pozitivní odměny může být to, že když přestanete kouřit, tak si zároveň spočítáte, kolik byste za konkrétní období vykouřili cigaret, a slíbíte si, že místo toho si za ušetřené peníze koupíte něco hezkého.
- Odměna může být tak jednoduchá, jako zvolat „Hurá“ pokaždé, když se vám podaří něco, co s novým návykem souvisí.[10]
- Trestem může být například to, že uděláte nějakou domácí práci, kterou opravdu nesnášíte pokaždé, když se zase neovládnete a vrátíte se ke zlozvyku, kterého se chcete zbavit. Pokud chcete například přestat drby a přistihnete se, že zase s kolegy při obědě pomlouváte šéfovou, potrestejte se tím, že doma hodinu budete čistit spáry mezi dlaždicemi v koupelně.
-
10Buďte trpěliví. Uvědomte si, že změnit sami sebe je běh na dlouhou trať. Je možné, že se pokoušíte změnit v něco, s čím je pro vás těžké se ztotožnit, ačkoliv nové zvyky, které se pokoušíte změnit, jsou velmi konkrétní.[11]
- Nezapomínejte na staré známé pořekadlo, "I cesta, která má tisíc mil začíná jediným krůčkem." I když se vám to možná nezdá, každý krok na cestě vám pomáhá vzdálenost překonat.
- Nevzdávejte to! Jedná opravdová možnost, jak nedokážete změnit, kým jste, je rozhodnout se, že se měnit nebudete. Myslete na to, řiďte se návodem, popsaným výše, připomínejte si, že změna se nestane přes noc, a dál se snažte.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Změňte svou osobnost
Metoda 2
-
1Věřte tomu, že změna je možná. První požadavek, abyste mohli změnit nějaký rys své osobnosti, je věřit, že to půjde. Pokud tohle přesvědčení postrádáte, pak zůstane vaše osobnost stejná. Bez ohledu na to, v jakých okolnostech se nacházíte, víra v to, že se můžete změnit, je jediný a nejdůležitější faktor, na které závisí úspěch vašeho snažení.[12]
- Většina z nás vyrostla v přesvědčení, že naše osobnosti a charaktery budou vždycky stejné a neměnné. Průkazy ale v dnešní době ukazují, že to není pravda.
- Pokud nevěříte, že se dokážete změnit, zkuste přijít na to, proč tomu tak je. Zamyslete se nad tím, jak aspekty vaší osobnosti, na kterých vám nezáleží, možná ovlivňují váš život. Pokud máte nějaké konkrétní obavy, které vám brání věřit, že se můžete změnit, pojmenujte tyto obavy.
-
2Vyberte si rys vaší osobnosti, který chcete změnit. Projděte si "pět hlavních" faktorů, které podle názoru psychologů vytvářejí osobnostní vlastnosti.[13] Můžete je použít jako průvodce k tomu, abyste mohli začít zjišťovat, co byste rádi změnili. Až pojmenujete hlavní vlastnost, kterou chcete změnit, začněte hledat konkrétní způsoby a malé krůčky, jak to udělat. Buďte co nejkonkrétnější jak v tom, co přesně chcete změnit, tak ve způsobu, jak chcete změny dosáhnout.[14] Pět hlavních faktorů je napsáno tady:[15]
- Otevřenost ke zkušenostem: Zahrnuje to ochotu experimentovat, hloubku emocí, intelektuální zvědavost a toleranci k rozmanitosti.
- Uvědomělost: Pod ní spadá pracovní etika, a aspekty této vlastnosti zahrnují sebedisciplínu, pořádkumilovnost, smysl pro kompetenci a váš smysl pro zodpovědnost.
- Extroverze: Pokud jste stydliví, určitě budete chtít na zapracovat na vlastnostech jako je asertivita, vřelost, činorodost a společenská obratnost.
- Přístupnost: Vlastnosti jako upřímnost, skromnost, důvěra ve druhé, soucit a altruismus, to všechno spadá pod tento faktor.
- Přirozené reakce: Vzpomeňte si, jak moc jste citliví. Jsou vaše reakce i na méně důležité věci velmi intenzivní? Je možné, že budete chtít zapracovat na nápravě toho, že jste příliš úzkostní, nepřátelští, přecitlivělí na stres nebo máte malé sebevědomí.
- Pokud si stále nejste jistí, co chcete změnit, ale jen máte neurčitý pocit, že byste chtěli dělat věci jinak, dopřejte si víc času na to, abyste si promysleli, proč se necítíte dobře.
- Pokud opravdu nevíte, jak se na tuto analýzu dívat, požádejte o profesionální pomoc. Lidé, kteří vám mohou být nápomocní, jsou třeba: vaši rodiče, dobrý přítel, poradce, terapeut, církevní autorita, nebo jiný člověk, kterému důvěřujete. Nejdůležitější je, abyste věděli, že na to nejste sami.
-
3Zvažte pozitivní a problematické aspekty nových vybraných vlastností. Než se vrhnete do práce na nové vlastnosti, zvažte, jakým způsobem ovlivní váš život, a zda se bude shodovat s hodnotami, které vyznáváte. Pokud se například chcete stát skromným, tichým člověkem, ale vaše hodnoty zahrnují to, že se nahlas postavíte proti bezpráví a nespravedlnosti, když je vidíte, pak je tato nová vlastnost v rozporu s vašimi vnitřními hodnotami a to bude způsobovat zmatek a nepohodlí. Možná budete muset takovou vlastnost ještě zvážit, aby se s vaším přesvědčením netloukla.[16]
-
4Všímejte si, jaké ve vás změna vyvolává pocity. První věc, které byste si měli všimnout, je jak na vás tento aspekt osobnosti momentálně působí. Většina lidí staví svou identitu na svých vlastnostech. Například pokud rychle reagujete zlostí, můžete být nervózní při představě, že tento defenzivní aspekt opustíte. Možná máte strach, že si lidé budou myslet, že jste slabí a že vás začnou zneužívat.[17]
- Je přirozené mít strach ze změny osobnosti! Je důležité si tento strach uvědomovat, abyste se ho mohli zbavit.
- Připravte si plán na zvládnutí nejistoty, kterou můžete pociťovat, až se o změnu osobnosti budete snažit. Pozitivní ujišťování, relaxační techniky a spolehliví partneři jsou všechno způsoby, které lidé používají k překonání strachu a překážek během změny toho, kým jsou.
-
5Představte si sami sebe s novou osobností. Součást víry v to, že se můžete změnit, je představovat si sebe a svůj nový život. Například pokud věříte, že se můžete stát introvertem, představte si, že dobíjíte energii o samotě. Naučte se věřit, že tichý, klidný večer doma je potravou pro duši. Představte si sami sebe, jak se spokojeně oddáváte svým oblíbeným činnostem sami.[18]
- Být ochoten se naučit novým vlastnostem znamená zbavit se dalších myšlenek, které jste o sobě kdysi měli. Pokud se například učíte být spokojení o samotě, uvědomujte si každý okamžik, kdy se začínáte cítit jako outsider proto, že jste sami sebou. Naučte se sami sobě zasmát, za podobná uklouznutí.
- Všímejte si jiných lidí, kteří už mají osobnostní vlastnosti, které byste sami rádi měli, a snažte se je v každodenním životě napodobit.
-
6Najděte si nové vzory. Vzor je někdo, kdo je příkladem života nebo životního stylu, který byste rádi sami vedli. Jak si budete vizualizovat v nové kůži, pomůže vám to přitáhnout k sobě lidi, kteří už vaše vytoužené vlastnosti a kvality mají.[19]
- Například řekněme, že chcete být vřelejší člověk. Všímejte si lidí, kteří vypadají šťastně a spokojeně, když pomáhají druhým. Jací tihle lidé jsou a jak se chovají? Jejich napodobováním se můžete hodně naučit.
- Pokud si uvědomíte, že i vy můžete být pro někoho vzorem, velmi vám to v životní změně pomůže. Žijete život, který chtějí ostatní lidé vidět a napodobovat? Budete díky změnám, na kterých pracujete, žít život, na který můžete být pyšní?I
-
7Trénujte novou vlastnost. Čím častěji budete schopní novou vlastnost procvičovat, tím lépe vám to půjde neustále. Trénujte svou novou vlastnost v mnoha různých prostředích, v různou denní i noční dobu – je to nezbytné, aby vám nové chování připadalo přirozené.[20]
- Vyhledávejte příležitosti chovat se novým způsobem, místo svých starých zaběhlých. Například pokud se snažíte být spontánní, místo upjatí, pozvěte novou kamarádku na bruslení. Dělejte věci, které se od vás neočekávají.
- Pokud vám to připadá na začátku jako nucení do herectví, nedivte se. Jak se říká ve starém přísloví, „Předstírejte to, dokud se to nestane!“
-
8Naučte se používat ujištění. Ujištění je pozitivní prohlášení o tom, čemu věříte, nebo čemu byste chtěli věřit. Pokud chcete změnit to, kým jste, budete nejspíš muset změnit i přesvědčení, které máte o sobě a svých hranicích.Tohle negativní přesvědčení jsou omezující hranice. Omezující hranice můžete právě nahradit pozitivním přesvědčením a ujištěním.[21]
- Například pokud věříte, že patříte k lidem, kteří snadno podléhají pocitu, že jsou úkoly převálcovaní, vyměňte tuto víru za přesvědčení, že máte skvělou výdrž.
- Napište si svoje ujištění na kartičku, a dejte ji někam, kde ji budete mít celý den na očích. Kdykoliv vám na větu padne zrak, nahlas si ji přečtěte. Postupně se z toho stane součást vašeho vědomého přesvědčení o sobě samých.
-
9Vyhledejte kouče. Osobnostní koučink, zaměřený na změnu charakteru, případně poradenství vám může pomoci přesně pojmenovat vlastnosti, které chcete změnit, a způsoby, jak to udělat.[22] S koučem můžete probrat své hodnoty a představu svého ideálního já. Navíc vás terapeut může naučit techniky, jako je kognitivně behaviorální terapie, terapie sebepřijetí, nebo terapie soustředěná na řešení. To vám pomůže dosáhnout vašich cílů.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Změňte svůj vzhled
Metoda 3
-
1Změňte svou vizáž. Zajděte se nechat ostříhat, naučte se nové líčení, vyzkoušejte si nový šatník – to všechno vám pomůže se změnit. Pokud pracujete na nějaké velké životní změně, změňte i svůj vzhled, aby lépe odpovídal vašemu novému já.[23]
- Většina z nás potřebuje kompletní změnu přibližně každých pět let. Oblečení, které jste nosili na střední škole, může být na vysoké už dávno vyšlé z módy. Pokud začínáte po škole chodit do práce, je na čase vyměnit studentský vzhled za profesionálnější outfity.
- Najděte si fotky lidí, kteří žijí tak, jak byste i vy toužili žít, abyste dostali nějaké nápady a to, jak můžete změnit i váš vzhled.
- Ačkoliv se vám může účes, make-up a oblečení zdát jako povrchní přístup ke změně osobnosti, tohle všechno odráží vaši představu o sobě samých. To, jak vypadáte na pohled, ovlivňuje způsob, jak vás vnímají druzí a jak se k vám chovají, i způsob, jak o sobě smýšlíte vy sami.
-
2Přidejte barvu. Spousta lidí zjišťuje, že nosí pořád dokola jen omezený počet barev. Pokud nosíte všechno oblečení černé už od doby, kdy vám bylo patnáct, je na čase pustit do svého šatníku i jinou barvu. Když začnete nosit víc barev, získá vaše oblečení úplně nový, svěží vzhled.[24]
- Zbavte se všeho oblečení, které už nechcete nosit. Projděte si celý svůj šatník a staré oblečení vyřaďte a buď vyhoďte nebo dejte na charitu. Jen tak budete mít místo na své nové já.
- Nezapomínejte na doplňky. Začněte nosit nové pásky, šály a šátky i ke starým outfitům, aby byly stále moderní a svěží a vypadaly jako nové.
-
3Udělejte něco výrazného se svými vlasy. Nic neříká tak nahlas, že měníte svůj životní styl, než změna účesu a vlasů celkově. Ať už se obarvíte, ostříháte, necháte si vlasy prodloužit, nebo si oholíte hlavu, dramatická změna vlasů bude mít velký vliv na váš celkový vzhled.[25]
- Díky správnému účesu můžete vypadat štíhlejší, mladší a zdravější.
- Nebojte se vyzkoušet účes, který by vás nikdy ani nenapadl, jen tak zjistíte, jak působí na vaši identitu.
-
4Zjednodušte svůj vzhled. Pokud měníte to, kým jste, budete si jistě chtít vybudovat nový základní šatník. Jestliže máte jasnou představu o tom, kdo byste chtěli být, prohlédněte si, zda všechno ve vašem šatníku odpovídá tomuto základnímu vzhledu.[26]
- Pořiďte si alespoň 10 kousků oděvu, které se k vašemu novému stylu hodí, a nezapomeňte na to, že se musí hodit také jeden k druhému.
- Těchto deset základních kousků bude pro každého člověka jiných. Základy šatníku jsou samozřejmě jiné pro bankéře ve středním věku, a jiné pro mladého nezávislého umělce. Vyberte si takové oblečení, které podtrhuje váš nový vzhled.
-
5Nebojte se vyzkoušet tetování či piercing. Pořídit si nové tetování nebo piercing nemusí být žádné rebelství. Naopak, může to být dobrý způsob, jak si v sobě ukotvit změnu, kterou procházíte. Jaké tetování pro vás může změnu symbolizovat? Lidé často používají symboly, jako je třeba motýl, mořská vála, nebo abstraktní obrazce, které jejich transformaci odrážejí.[27]
- Tetování nebo piercing si vždy nechte udělat v profesionálním salonu.
- Nezapomeňte na to, že tetování je záležitost navždy. Než se pro něj rozhodnete, rozmyslete si to – motivem by mělo být něco, co si budete chtít ponechat po celý život.
Reklama
Reference
- ↑ http://zenhabits.net/change/
- ↑ http://zenhabits.net/change/
- ↑ http://jamesclear.com/three-steps-habit-change
- ↑ http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140808111931.htm
- ↑ http://www.sciencedaily.com/releases/2014/08/140808111931.htm
- ↑ https://paidtoexist.com/how-to-change-habits/
- ↑ http://zenhabits.net/change/
- ↑ http://zenhabits.net/change/
- ↑ http://zenhabits.net/change/
- ↑ http://jamesclear.com/three-steps-habit-change
- ↑ http://zenhabits.net/change/
- ↑ http://blogs.psychcentral.com/childhood-neglect/2015/01/the-5-essential-steps-to-change-a-personality-trait/
- ↑ http://www.testsonthenet.com/Factors-facets.htm
- ↑ http://blogs.psychcentral.com/childhood-neglect/2015/01/the-5-essential-steps-to-change-a-personality-trait/
- ↑ http://www.testsonthenet.com/Factors-facets.htm
- ↑ http://www.psychology.org.au/Assets/Files/ICPR-9_2.pdf# page=85
- ↑ http://blogs.psychcentral.com/childhood-neglect/2015/01/the-5-essential-steps-to-change-a-personality-trait/
- ↑ http://blogs.psychcentral.com/childhood-neglect/2015/01/the-5-essential-steps-to-change-a-personality-trait/
- ↑ http://goodmenproject.com/featured-content/cc-you-are-a-role-model-reluctancy-doesnt-change-that/
- ↑ https://www.psychologytoday.com/blog/reinvent-yourself/201409/how-do-you-reinvent-yourself-be-who-you-want-be
- ↑ https://paidtoexist.com/how-to-change-habits/
- ↑ http://www.psychology.org.au/Assets/Files/ICPR-9_2.pdf# page=85
- ↑ http://www.redbookmag.com/fashion/how-to/g583/how-to-change-your-look/?slide=2
- ↑ http://www.womansday.com/style/beauty/g529/10-ways-to-reinvent-your-look-25269/?slide=9
- ↑ http://www.cosmopolitan.com/style-beauty/fashion/advice/a6456/woman-dramatic-haircut-short-hair/
- ↑ http://teen.allwomenstalk.com/drastic-ways-to-change-your-appearance-before-you-graduate-high-school
- ↑ http://teen.allwomenstalk.com/drastic-ways-to-change-your-appearance-before-you-graduate-high-school
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Change Who You Are
Bahasa Indonesia:Berubah Total
Русский:изменить себя
Français:changer de personnalité
العربية:تغيير من تكون
Tiếng Việt:Thay đổi chính mình
Stránka byla zobrazena 7 581 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama