Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Přinesli jste si domů tričko, které je vám moc velké? Nezoufejte! Bavlněná trička si můžete zmenšit snadno i o několik velikostí. V tomto článku se dozvíte, jak si pomocí několika jednoduchých metod rychle a spolehlivě zmenšit bavlněná trička.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Horká voda

Stáhnout PDF
 1. 1
  Připravte si velký lavor plný vařící vody. Výrobci oblečení často natahují své látky tak, aby na výrobu triček spotřebovali méně materiálu. [1] Když ponoříte tričko do horké vody, vlákna bavlny se postupně vrátí do svého původního stavu. .
  • Pokud si nechcete kupovat hned nové menší tričko, hledejte v obchodech trička, která již byla zmenšená. V poslední době jsou stále oblíbenější.
 2. 2
  Jakmile bude voda v hrnci vařit, sundejte ji z plotny a vložte do ní tričko. Čím teplejší vodu budete mít, tím více se vám tričko srazí. [1]
  • Pokud chcete mít tričko asi o 1-2 velikosti menší, dejte si ho do vody hned po tom, co sundáte hrnec z plotny.
  • Pokud chcete mít tričko jen o polovinu velikosti menší, počkejte asi 5 minut a potom ho vložte do vody.
  • Pokud vám stačí jen malé zmenšení, počkejte 10-15 minut a až potom vložte tričko do vody.
 3. 3
  Nechejte tričko namočené asi 20 minut. Podle velikosti trička budete muset tuto dobu upravit. Čím déle necháte tričko v horké vodě, tím více se srazí.
 4. 4
  Jemně tričko vyždímejte a nechejte ho trochu vychladnout, abyste se neopařili vodou.
 5. 5
  Potom tričko vyždímejte pořádně a nechejte ho uschnout. Pokud chcete tričko zmenšit ještě více, místo sušení na slunci ho strčte do sušičky. (Jak uvidíte v dalším kroku, sušička vám tričko automaticky trochu srazí.) Když provedete všechny zde popsané kroky, budete mít tričko menší o 2-3 velikosti.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Sušička

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vyperte tričko v pračce na 90 stupňů. Samotná sušička oblečení nezmenšuje, jak si někteří lidé myslí. Podle technologů ze společnosti Whirlpool se oblečení zmenšuje proto, že při sušení a praní naráží do stran pračky a sušičky. [1]
  • Pohyb oblečení v pračce a sušičce také ovlivní to, jak moc se srazí. Pokud máte pračku s předním plněním, tričko se vám nesrazí moc, protože tyto pračky jsou k oblečení šetrnější a méně s ním hází. [1]
 2. 2
  Dejte tričko do sušičky a důkladně ho vysušte. Nezapomeňte na to, že nemusíte zapínat nejteplejší nastavení (sražení dosáhnete tím, že se tričko bude pohybovat), takže stačí střední tepelné nastavení.
 3. 3
  Pohyb trička v sušičce může ovlivnit jeho vzhled. Tmavé oblečení při sušení v sušičce velmi rychle ztrácí původní barvu, protože se při nárazech narušují mikroskopická vlákna. [1]
 4. 4
  Hotovo, můžete si obléct svoje nově zmenšené tričko. Nyní vám bude slušet jistě více, než dříve.
  Reklama

Tipy

 • Tento postup nefunguje u všech látek, vaše tričko by mělo být ze 100% bavlny.
 • Pokud chcete zmenšit více triček najednou, vyperte je dohromady.
 • Pokud se nechcete opařit, vytahujte tričko z horké vody velmi opatrně.
 • Po vytažení z horké vody nechejte tričko uschnout.
 • Po prvním sražení už se vám nepovede tričko znovu zmenšit.
 • Přidejte do vody trochu bílého octa, abyste předešli vymývání barev. Přesto se ale budete muset smířit s tím, že se barvy v horké vodě budou uvolňovat.
 • Pokud chcete rychle a snadno docílit menšího vzhledu, oblečte si tričko, vezměte si gumičku a stáhněte si přebývající látku za zády.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte trička s obrázky – mohly by se vám rozpustit. Při této technice se může střih dámských triček zdeformovat.
 • Dejte si pozor, aby se vám tričko nesrazilo příliš. Je možné, že se vám tričko srazí nerovnoměrně.


Reklama

O tomto wikiHow

Susan Stocker
Spoluautorem článku je :
Specialistka na udržitelné čištění
Tento článek spoluautorem článku je Susan Stocker. Susan Stocker vlastní první udržitelnou úklidovou společnost v Seattlu. V regionu je známa svými úžasnými pracovními protokoly - v roce 2017 získala ocenění Better Business Torch Award za etiku a integritu. Důrazně podporuje spravedlivé mzdy, pracovní práva a udržitelné čištění. Tento článek byl zobrazen 41 745 krát
Kategorie: Oblečení
Stránka byla zobrazena 41 745 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama