Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Hemeroidy se objevují, když se žíly v okolí konečníku zvětší a rozšíří. Vnitřní hemeroidy jsou většinou bezbolestné i když krvácejí, ale vnější hemeroidy jsou velmi bolestivé a svědivé. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak je zmenšit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1 ze 3:
Jak rychle zmenšit hemeroidy

 1. 1
  Používejte extrakt z lísky lékařské. Extrakt z této rostliny má stahující vlastnosti, takže vám pomůže zmenšit hemeroidy a zbaví vás svědění. Seženete ho v každé lékárně. Můžete si koupit také krém z lísky lékařské.
  • Namočte si do lísky vatový tamponek a přikládejte si ho na hemeroidy po každém použití toalety.
  • Když vás hemeroidy budou svědit, používejte lísku lékařskou podle potřeby.
 2. 2
  Kupte si nějakou volně prodejnou mast. Čípky nebo masti s hydrokortizonem vás zbaví zánětu a pomou vám zmírnit bolest. [1]
 3. 3
  Zkuste ledový obklad. Přiložte si na oblast konečníku na několik minut ledový obklad. Stáhne vám to cévy, takže se zbavíte otoku a bolesti. Nedávejte si obklad na kůži na více než 20 minut.
 4. 4
  Udělejte si sedací koupel. Sedací koupel je koupel, do které si ponoříte pouze hýždě a boky. Napusťte si do vany dostatek vody a sedněte si do ní. Odborníci doporučují dávat si dvacetiminutovou sedací koupel po každém vyprázdnění, nebo dvakrát či třirkát denně. [2] Zbavíte se tím svědění, podráždění a křečí svěrače.
  • Jemně si po koupeli osušte anální oblast. Neměli byste si kůži příliš dřít, abyste si nezpůsobili krvácení a podráždění.[3]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Změňte své zvyky

 1. 1
  Na toaletě netlačte. Při sezení na toaletě byste neměli moc tlačit. Když budete na toaletě tlačit, budete mít vyšší riziko rozvoje hemeroidů. Když se vám nebude chtít, tak nechoďte a neseďte na toaletě déle než pět minut.
  • Tlačení se říká také manévr Valsalva. Při tlačení se zvyšuje tlak na vnitřní cévy v konečníku, což způsobuje bolest. [4]
  • Dejte si na toaletu polštářek, který seženete v lékárně. Když budete sedět na polštářku, místo na tvrdém povrchu, zmírníte otok u hemeroidů, které již máte a vyhnete se vzniku nových hemeroidů.
 2. 2
  Vyhněte se zácpě. Zácpa zvyšuje riziko potřeby tlačit na toaletě, takže se vám nepodaří zmenšit hemeroidy. Pokud se chcete vyhnout zácpě, musíte pít dostatek vody a jíst potraviny s obsahem vlákniny.
  • Strava bohatá na vlákninu a dostatek tekutin pomáhají zjemnit stolici a usnadní její odvádění z těla, takže zmírní bolest a otok hemeroidů.
  • Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří brokolice, fazole, pšeničné a ovesné otruby, celozrnné obiloviny a čerstvé ovoce.
  • Můžete brát vlákninu také ve formě doplňků stravy. Podle Harvard health byste měli začít zvolna a postupně zvyšovat denní příjem vlákniny na 25-3é g denně.[5]
  • Pokud trpíte zácpou, můžete brát také přírodní projímadla.
 3. 3
  Zkuste neověřené přírodní metody léčby. Některé byliny a doplňky stravy pomáhají zmenšovat hemeroidy a předcházet jejich vzniku. Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že tyto přípravky fungují, ale mnoho lidí na ně nedá dopustit:
  • Berte kapsle triphala, které seženete v obchodech se zdravou výživou. Tyto kapsle obsahují byliny, které podporují zdravé zažívání.
  • Berte jírovec maďal a listnatec pichlavý. Tyto látky se přidávají do krémů proti hemeroidům a můžete je brát také ve formě čajů.
  • Používejte aloe vera. Po každém jídle si dejte jednu lžičku aloe vera gelu a potírejte si tímto gelem hemeroidy.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Odborná pomoc

 1. 1
  Proberte se svým lékařem nechirurgické metody léčby. Hemeroidy, kterých se nezbavíte pomocí domácí léčby, je možné odstranit různými metodami. Proberte se svým lékařem následující možnosti a rozhodněte se, která pro vás bude nejvhodnější:
  • Podvázání hemeroidů. Hemeroid se ováže gumičkou, takže do něj přestane proudit krev a nakonec odpadne. [6]
  • Injekční skleroterapie. Do hemeroidu se vstříkne tekutina, která způsobí jeho zmenšení.
  • Infračervená fotokoagulace. Hemeroidy, které nereagují na jiné druhy léčby se iradikují pomocí sondy.
 2. 2
  Podstupte hemoroidektomii. Jde o chirurgické odstranění hemeroidů a okolních cév, které by mohly způsobit jejich navrácení. Po tomto zákroku se pacienti většinou zotaví během několika dnů.
  Reklama

Varování

 • V případě následujících příznaků vyhledejte lékaře:.
  • Vnější hemeroidy
  • Excesivní krvácení
  • Rakovina tlustého střeva v rodině
  • Změna vyprazdňovacích návyků
Reklama

Související články

Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak přirozeně zvýšit hladinu krevních destiček
Jak překonat bolest břichaJak překonat bolest břicha
Jak se přirozeně zbavit krevních sraženinJak se přirozeně zbavit krevních sraženin
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak se zbavit strupuJak se zbavit strupu
Jak zvýšit hladinu lymfocytůJak zvýšit hladinu lymfocytů
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 715 krát
Stránka byla zobrazena 3 715 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama