Jak zmenšit ikony na ploše

Ikony na ploše slouží jako zástupce programů nebo jako úložiště pro soubory, které pravidelně používáte. Velikost těchto ikon můžete změnit na menší, abyste získali více prostoru pro přidání dalších ikon. Níže uvedené kroky vám pomohou zmenšit ikony na ploše na operačních systémech Windows 7, Vista, XP a Mac OS X.

Metoda 1 ze 3:
Windows 7 a Windows Vista

 1. 1
  Pravým tlačítkem myši klikněte na prázdné místo na pracovní ploše. Objeví se nabídka, kde uvidíte možnost Zobrazení. Najeďte na něj myší a zvolte možnost Malé ikony. U systému Vista se tato položka nazývá Klasické ikony.
  • Tímto se vám ikony změnili oproti původnímu nastavení Střední ikony na menší.
  • Velikost ikon na ploše lze též měnit pomocí stisku klávesy CTRL a pomocí rolovacího kolečka na myši. Touto metodou nezobrazíte ikony v přesné velikosti dle předem nastavených parametrů, avšak nabízí větší flexibilitu ve volbě velikosti.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Windows XP

 1. 1
  Pravým tlačítkem myši klikněte na prázdné místo na pracovní ploše. Z nabídky vyberte možnost Vlastnosti.
 2. 2
  Vyberte kartu Vzhled v dialogovém okně Vlastnosti a klikněte na tlačítko Upřesnit.
 3. 3
  V dialogovém okně "Upřesnit vzhled" vyberte z rozbalovací nabídky položku "Ikona". V pravo vyberte novou velikost ikon.
  Reklama

Tipy

 • Ikony na ploše můžete ručně uspořádat. Kliknutím na ikonu a následným přetažením ji lze umístit na požadované místo. Počítač také může ikony třídit dle jednotlivých parametrů, jako je název, typ a datum vytvoření, klepnutím pravým tlačítkem myši na prázdné místo, výběrem "Uspořádat" (nebo "Uspořádat ikony") a následným výběrem, jak je chcete seřadit.
 • Pokud máte notebook s operačním systémem Windows 7 a zapnutý multi-touch (více dotykový) touchpad, můžete měnit velikost ikon posuvem 2 prsty.

Reklama

Varování

 • Příliš mnoho ikon na ploše může zpomalit celkový výkon počítače a také platí, že čím více ikon, tím méně je pracovní plocha přehledná a hůře na ni požadovanou ikonu naleznete.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama