Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud se vám kožené boty roztáhly, nebo jste si koupili příliš velké boty, můžete si je nechat trochu zmenšit. Není to nic těžkého, ale musíte si uvědomit, že byste si je mohli poškodit a že není možné boty zmenšit o více než půl čísla.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zmenšování bot pomocí vody

 1. 1
  Dávejte si pozor – voda může kůži poškodit. Když to přeženete, bota bude příliš tvrdá, budou na ní skvrny, nebo vám kůže praskne. Můžete použít také ochranný prostředek na kůži, ale když to uděláte, bota bude odolnější a nepodaří se vám ji vodou zmenšit.
  • Pokud chcete na boty dávat ochranný krém, musíte počkat, až uschne.
 2. 2
  Navlhčete si boty. Zaměřte se na místa, na kterých jsou vám boty velké, například na strany, nebo na špičky. Vezměte si malý rozprašovač a vetřete vodu do boty. Měla by být vlhká, ale neměli byste si botu úplně namočit. Také si dávejte pozor, aby se vám voda nedostala do bot nebo na patu. [1]
 3. 3
  Nechejte boty uschnout na slunci. Budou sice schnout pomaleji, ale díky tomu se vám nepoškodí. Pokud je venku teplo a slunečno, dejte boty na okenní parapet a nechejte je tam několik hodin schnout.
 4. 4
  V případě potřeby boty usušte fénem. Pokud venku není dost teplo, můžete použít fén na nejchladnější nastavení. Fénem na boty foukejte minimálně z 15 cm, abyste je nespálili. [2]
 5. 5
  V krajním případě boty můžete vysušit jiným zdrojem tepla. Když dáte boty do sušičky, pravděpodobně si je zničíte (i když některé sušičky mají stabilní věšák na boty). Můžete je položit například před krb, ale v tomto případě se vám mohou zase spálit nenamočené části boty. Pokud nemáte jinou možnost, dejte boty pod topení a ujistěte se, že se nespálí.
 6. 6
  V případě potřeby opakujte celý postup s vodou a sušení. Pravděpodobně se vám podaří boty zmenšit pouze částečně. Pokud jsou vám boty stále velké, naneste na ně opět vodu a nechejte je uschnout.
  • Můžete použít zároveň i metodu s gumičkou.
 7. 7
  Až budou boty suché, naneste na ně ochranný prostředek na kůži. Voda a teplo mohou boty poškodit a způsobit praskání kůže. Ochranný krém na kůži by tomu měl zabránit. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu krému. Pokud žádné pokyny nenajdete, jednoduše krém vetřete do boty čistým hadrem a nechejte ho uschnout.
  • Některé krémy jsou určeny pro konkrétní druhy kůže. Pokud nevíte, z jaké kůže jsou vaše boty vyrobené, zeptejte se v obuvi nebo v opravně obuvi.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Přišijte k patě gumu

 1. 1
  Tuto metodu využijte v případě, že se vám boty zouvají. Tato metoda funguje nejlépe u lehkých kožených bot, protože není snadné prošít silnou kůži. Pokud je vám bota široká a zouvá se vám, tato metoda pro vás bude vhodná. Pokud je vám ale bota velká na délku, použijte jinou metodu.
  • Pokud jsou boty příliš velké, zkuste obě metody dohromady. Nejprve boty zmenšete vodou a potom k nim přišijte gumu.
 2. 2
  Odstřihněte si kus látkové gumy. Tyto elastické pásky koupíte v galanterii. Budete potřebovat jen několik centimetrů dlouhou gumu. Pokud chcete, můžete pracovat s delším kuse a přebytky později odstřihnout.
 3. 3
  Přišijte gumu k vnitřní straně paty. Natáhněte gumu podél vnitřní strany paty boty, aby se roztáhla a připněte si ji zavíracími špendlíky. Je dobré připnout si jeden konec gumy ke straně paty, natáhnout ji a potom ji připnout i na druhé straně.
  • Musíte být schopni gumu přitlačit k patě, abyste ji mohli přišít. Když ji natáhnete tak moc, že mezi ní a patou boty bude mezera, budete ji muset odepnout a trochu povolit.
 4. 4
  Přišijte gumu k botě. Vezměte si silnou jehlu a přišijte gumu k botě. Pokud nevíte, jak na to, najděte si na wikiHow článek o šití. Až bude guma pevně na místě, sundejte zavírací špendlíky.
  • Když použijete zakroucenou jehlu, bude se vám pracovat lépe. [3]
 5. 5
  Vyzkoušejte si boty. Gumička by měla boty trochu stáhnout okolo paty, aby se vám nezouvaly. Pokud jsou boty stále příliš velké, můžete si je vycpat papírovými ubrousky, nebo do nich dát silnější vložku.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Alternativní řešení

 1. 1
  Vycpěte si špičku boty papírovými ubrousky. Pokud je vám bota velká u špičky, vezměte si kousek papírového ubrousku a vycpěte si ji. Můžete použít i látku nebo noviny, ale nejprve si vycpané boty vyzkoušejte doma, abyste se ujistili, že jsou pohodlné.
 2. 2
  Dejte si do boty silnější vložku. Pokud máte mezeru mezi nohou a botou, pomůže vám silnější vložka. Koupíte je v obuvi a v některých drogeriích, ale můžete si je vytáhnout i z jiných bot, které vám dobře sedí. Vložky se vyrábějí z pěny nebo z gumy. Pokud je vložka příliš velká, vezměte si nůžky a ustřihněte si ji podle potřeby.
  • Pokud je v botě vložka, nejprve ji vyndejte. Většinou jde o tenký kus materiálu, který z boty snadno vytáhnete. Pokud je vložka k botě zevnitř přilepená, můžete ji tam nechat.
 3. 3
  Najděte si dobrého ševce. Švec je schopen vám boty profesionálně zmenšit. Zamyslete se nad tím, zda to nebude ve všech ohledech přijatelnější řešení, než se pokoušet boty zmenšit sami doma.
 4. 4
  Pokud neseženete ševce, nechejte si poradit v čistírně. V čistírnách mají zkušenosti s prací s různými materiály včetně kůže a možná vám poradí, jak boty zmenšit. Většinou se ale oděvy a boty čistí tak, aby se nezmenšily. V každém případě bude vhodnější zajít k ševci.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

Voda:

 • Ochranný krém na kůži
 • Čistá voda
 • Fén

Guma:

 • Látková guma
 • Jehla (ideálně zakroucená)

O tomto wikiHow

Moe Draper
Spoluautor od:
Specialista na opravy a péči o obuv
Tento článek spoluautor od Moe Draper. Moe Draper je specialista na péči a opravu obuvi a majitel společnosti Detroit Shoe Shine and Shoe Repair. S více než 20 lety zkušeností se Moe specializuje na lesk bot, kosmetické restaurování kvalitního koženého zboží a drobné/velké opravy obuvi. Moe a jeho zaměstnanci v Detroit Shoe Shine and Repair mají více než 30 let zkušeností a znalostí. Tento článek byl zobrazen 8 773 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 8 773 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama