Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte velké, plné rty? Pokud ano, tak pravděpodobně patříte mezi těch několik lidí, kteří si přejí mít rty menší. Kromě plastické operace však nemůžete nijak zásadně ovlivnit velikost vašich rtů. Naštěstí existuje několik triků a technik, jak můžete alespoň dosáhnout dočasného efektu, který vám vaše rty opticky zmenší. Nezapomeňte však, že ženy většinou touží po větších rtech, protože spousta lidí považuje velké, plné rty za krásné a sexy.

Část 1
Část 1 ze 3:

Používání make-upu

 1. 1
  Naneste na rty podkladovou bázi („foundation“). Kápněte trošku tekutého podkladu na čistou houbičku na make-up a opatrně jí natřete své rty. Předtím, než začnete s nanášením dalších líčidel, nechte podklad uschnout alespoň po dobu 2 minut.[1]
  • Poklad ztlumí jasnou barvu rtů a rozostří okraje rtů. Tento efekt rozostření je dobrý, protože ostatní následně nedokáží rozeznat, kde se nachází okraje vašich rtů a tudíž dosáhnete efektu optického zmenšení vašich rtů.
 2. 2
  Rozjasněte okraje rtů pomocí korektoru („concealer“).[2] Vyberte korektor, který sedí odstínu vaší pleti okolo úst. Jemně aplikujte tenkou linku korektoru na okraj horního a spodního rtu. Použijte malou houbičku na rozetření korektoru do pleti.
  • Rozetřete korektor s pohyby nahoru a dolů. Okraje vašich rtů se tak přirozeně rozostří a splynou s vaší přirozenou barvou pleti nad a pod vašimi rty. Pokud máte pocit, že výsledek je nerovnoměrný, snažte se to vyhladit pomocí špičky houbičky podél okraje vašich rtů.
  • Pokud nemáte houbičku na make-up, tak korektor můžete rozetřít pomocí prstů.
  • Ideálně by měl korektor zakrývat část vašich rtů za jejich přirozeným okrajem.
 3. 3
  Definujte své rty pomocí neutrální tužky na rty. Pokud nemáte korektor, tak můžete definovat tvar vašich rtů pomocí tužky na rty v neutrální, pleťové barvě. Naneste ji z vnitřní strany okraje vašich rtů.
  • Vyhněte se tmavým nebo výrazným tužkám na rty. Takové tužky budou přitahovat pozornost k vašim rtům a naopak je opticky zvětší. Pokud však jste tmavší pleti, tak můžete použít tmavší tužku na rty (např. tmavě hnědá). Vyberte si barvu, která je pouze o několik tónů tmavší, než vaše přirozená barva pleti.[3]
  • Tužku na rty byste měli aplikovat pouze zhruba 1 mm za okraj vašich rtů (z vnitřní strany). Namalovaný okraj by měl být nenápadný, ne do očí bijící.
  • Někteří experti na kosmetiku jsou proti používání tužku na rty na optické zmenšení. Tužka na rty totiž vytváří ostrou, jasně definovanou linku, která může přitahovat pozornost ke tvaru rtů. Pokud však použijete podklad, tak můžete vytvořit rozostřenější linku, která působí přirozeněji a vaše rty tak opticky zmenší.
  • Podle toho, jakou značku nebo jak kvalitní tužku na rty používáte, můžete být schopni tužku na rty rozmazat či rozetřít pomocí houbičky nebo vatové tyčinky.
 4. 4
  Naneste lehkou rtěnku. Začněte s horním rtem. Nejprve rtěnkou vyplňte vnitřek až po namalovanou linku. Postupujte od vaší dominantní strany až po ne-dominantní stranu. Pak naneste rtěnku na spodní ret stejným způsobem. [4]
  • Rtěnka musí být z vnitřní strany tužky na rty.
  • Ideální odstíny rtěnek jsou nejrůznější odstíny světle růžové a hnědé. Nejlepší je použít odstíny, které se liší jen o několik tónů od přirozené barvy vašich rtů – přitahují méně pozornosti a lidé si tak méně všimnou přirozené velikosti vašich rtů. Kaštanově hnědá a měděná barva mohou také fungovat.
  • Vyhněte se barvám, které jsou třpytivé nebo lesklé. Akorát vaše rty zvětší.
  • Zvolte rtěnku, která má matný vzhled nebo krémovou texturu.[5] Takovéto rtěnky působí přirozeněji a neodráží tolik světla jako lesklé, třpytivé rtěnky.
  • Používejte pouze rtěnku. Nenanášejte lesk na rty na celé rty. Můžete jej dát do prostředku pro rozjasnění rtů, ale snažte se jej nenanášet na celé rty.
  • Lepších výsledků dosáhnete aplikací rtěnky pomocí štětce na rty. Nenanášejte rtěnku přímo z tubičky, jelikož přitom můžete rozmazat nějaký jiný produkt. Nanášení rtěnky pomocí štětce budete mít vše pod větší kontrolou.
 5. 5
  Naučte se používat jasnější odstíny rtěnek. Pokud vám přijde, že vám neutrální odstín nesedí, tak můžete vyzkoušet tmavší, výraznější barvy a stále s nimi vytvořit iluzi menších rtů. Naneste výraznou barvu do středu vašich rtů. Použijte štětec na rty na rozetření barvy k vnějším okrajům vašich rtů – do koutků a k lince, kterou jste si již namalovali.[6]
  • I přesto, že se rozhodnete používat tmavší odstín, tak stále byste se měli vyhnout křiklavým, jasným barvám. Takovéto barvy obvykle přitahují pozornost a vaše rty opticky zvětšují.
  • Opět používejte pouze rtěnku, ne lesk na rty. Navíc, produkty, které se rozhodnete používat, by měly mít matný vzhled nebo krémovou texturu. Také byste měli rtěnku aplikovat pomocí štětce na rty, ne napřímo.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Další triky

 1. 1
  Zvýrazněte své rty pomocí bílého pudru. Zkuste klepnout trošku bílého pudru nebo stínů na oči do prostředku rtů, přímo na rtěnku. Jemně jej rozetřete po celých rtech pomocí prstů či houbičky na make-up.
  • Rozetřete pudr rovnoměrně po celých rtech. Snažte se, aby se nenahromadil na určitých místech a naopak jinde chyběl.
  • Tento tip však není naprosto nezbytný. Pouze může dále ztlumit barvu vašich rtů – hlavně pokud jste nechtěně použili tmavší nebo jasnější odstín rtěnky.
  • Použijte matný pudr. Nepoužívejte nic třpytivého či lesklého.
 2. 2
  Buďte hydratovaní. Lidské tělo potřebuje vodu, aby správně fungovalo a vypadalo co nejlépe. Pokud jste pravidelně dehydratovaní, tak vaše tělo začne zbytečně v sobě zadržovat vodu. Někdy se tak může stát, že se zadržená voda uloží na viditelných částech těla, jako jsou rty.
  • Zdravé, malé rty si udržujte pravidelným vypitím šesti až osmi sklenic vody denně (jedna sklenice = 250 ml).
 3. 3
  Usmívejte se. Úsměv zpevňuje a stahuje rty. Tím pádem rty vypadají celkově tenčí a menší. Čím širší máte úsměv, tím lépe.
  • Funguje jak úsměv s otevřenými ústy, tak i úsměv se zavřenými ústy.
  • Pokud nemáte náladu na usmívání se, tak můžete stejného efektu dosáhnout svíráním rtů dohromady ve vážném výrazu. Netiskněte však své rty příliš pevně. Tlak na rty vám může přivodit bolest a rty vám mohou natéct, což je to poslední, o co stojíte, pokud chcete mít menší rty.
 4. 4
  Přitáhněte pozornost k jiným rysům vašeho obličeje. Jednoduchý trik, jak zmenšit rty, je odtáhnout pozornost od vašich úst k něčemu jinému. Dá se toho dobře využít ve spojitosti s make-up trikem, který je popsán jinde v tomto článku nebo když jdete ven bez jakéhokoliv líčení na vašich rtech.
  • Můžete začít u očí. Pokud se vám líbí vaše oči, vyzkoušejte dramatické líčení pomocí stínů na oči, řasenky a očních linek. Líčení, které zvolíte, by mělo být atraktivní a mělo by sedět k vaší osobnosti. Jelikož jsou však oči a rty blízko sebe, tak lidé si všimnou pouze jednoho z nich. Pokud tedy přitáhnete pozornost ke svým očím, tak lidé si nebudou všímat vašich rtů a vaše rty nebudou v jejich očích příliš výrazné a velké.
  • Naneste trochu tvářenky na tváře a dobře ji rozetřete, abyste dokázali přitáhnout pozornost k jiným rysům vašeho obličeje.
  • Existují i jiné možnosti, které můžete vyzkoušet. Například, složitý účes nebo výrazné vlasové doplňky přitáhnou pozornost k vašim vlasům. Doplňky přitáhnou pozornost k vašemu módnímu stylu a ne k vašemu vzhledu. Hezký outfit, který zvýrazňuje vaše přednosti, také dokáže odtáhnout pozornost od vašich rtů.
  • Také můžete nechat vlasy rozpuštěné a ne je mít stáhnuté. Odtáhnete tak pozornost od rtů a obličeje.
 5. 5
  Dělejte jednoduché cvičení na rty. Může to znít divně, ale mnozí tvrdí, že některá obličejová cvičení mohou zpevnit a tím pádem i zmenšit rty.
  • Upozornění: Jelikož to není ověřené, berte na vědomí, že cvičení vám mohou i nemusí zmenšit rty. Obličejová cvičení sice nikomu neuškodí, ale je možné, že nebudou mít žádný výrazný přínos. Někteří lékaři tvrdí, že obličejová cvičení nefungují. Jiní zase tvrdí, že nemohou dělat žádné závěry, protože nebyl proveden na obličejová cvičení žádný výzkum.[7]
  • Jednoduchý způsob, jak procvičovat své rty, je říkat pravidelně, několikrát denně jazykolamy.
  • Také můžete zkusit položit spodní ret přes horní ret a široce se usmát, aniž byste spodní ret sundali z horního rtu. Zopakujte to desetkrát za den.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Plastická chirurgie

 1. 1
  Dělejte komplikovanější cvičení na rty. Komplikovanější obličejová cvičení, která jsou zaměřená na rty, vyžadují odhodlaní, ale mohou přinést ohromné výsledky. Tady je další obličejové cvičení, které můžete vyzkoušet, pokud jste odhodlaní tomu věnovat čas a úsilí: [8]
  • Zakryjte si koutky vašich úst ukazováčky. Jemně nimi stáhněte koutky dolů.
  • Pokuste se usmát, zatímco stahujete koutky dolů. Síla vašich prstů vytvoří dostatečný odpor, díky kterému se posilní vaše mimické svaly.
  • Povolte a desetkrát to zopakujte.
 2. 2
  Zjistěte si informace o plastice rtů. Pokud máte extrémně velké rty, tak možné budete chtít zvážit jejich plastiku. Tato procedura trvale zmenší velikost vašich rtů a jedná se o jediné řešení, jak mít doopravdy menší rty a ne pouze opticky.[9]
  • Tento zákrok by měl být využíván pouze v extrémních případech. Například, pokud vás velikost vašich rtů omezuje v normálním pití, jezení či mluvení.
  • Promluvte si s profesionálním chirurgem. Ujistěte se, že daný chirurg má zkušenosti s plastikou rtů. Nejprve by si měl prohlédnout vaše rty a vyhodnotit, zda je pro vás zákrok vhodný nebo ne. Také by měl rozpoznat, zda vám hrozí nějaké zdravotní komplikace či ne (například, v případě, že máte cukrovku nebo lupus).[10]
  • Pokud vám chirurg doporučí chirurgické zmenšení rtů, tak by vám také měl předem poskytnout bližší informace o zákroku.
  • Během zákroku, ještě předtím, než doktor začne řezat kolem vašeho rtu, vám doktor aplikuje lokální anestezii nebo ústní sedaci. Následně chirurg odstraní ze rtů pásek tkáně a nadměrného tuku a ránu zašije. Celý zákrok obvykle trvá asi hodinu a je považován za ambulantní zákrok, pokud tedy nenastanou žádné komplikace.
  • Nezapomeňte, že chirurgické zmenšení rtů je poměrně drahé a cena se pohybuje mezi 5 a 16 tisíci Kč.[11]
 3. 3
  Buďte si vědomi všech možných rizik. Plastická chirurgie vždy nese nějaká rizika, takže byste je měli pořádně zvážit ještě předtím, než zákrok podstoupíte. Měli byste vědět, že:
  • Přestože zákrok proběhne bez problémů, tak je pravděpodobné, že zažijete středně velkou bolest. Také vám mohou rty natéct a mohou se objevit modřiny.[12]
  • Po zákroku byste se měli vyhnout určitým aktivitám. Váš chirurg by vám měl přesně specifikovat, co můžete a nemůžete dělat. V podstatě byste se ale měli vyhnout namáhavému cvičení a kyselým potravinám. Také je možné, že budete muset spát s vyvýšenou hlavou a používat antibakteriální ústní vodu pro zabránění vzniku infekce.
  • Existuje však riziko, že již během zákroku nebo po něm vyvstanou nějaké komplikace. Hlavní riziko představují komplikace spojené s anestezií, jako jsou nadměrné krvácení a infekce. Také se může stát, že se zákrok nevyvede a vy budete mít asymetrické rty, znecitlivěný obličej, hrudky nebo jizvy na rtech či jiné podobné nepříjemnosti.
 4. 4
  <finished>
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tekutý poklad („foundation“)
 • Houbička na make-up
 • Vatové tyčinky
 • Korektor („concealer“)
 • Tužka na rty v odstínu vaší pleti
 • Matná nebo krémová rtěnka
 • Bílý pudr
 • Voda
 • Ostatní líčidla
 • Doplňky

O tomto wikiHow

Shun Pittman
Spoluautorem článku je :
Hlavní kosmetička, pedagožka a autorka
Tento článek spoluautorem článku je Shun Pittman. Shun Pittman je hlavní kosmetička, autorka, majitelka a zakladatelka Corps d’Elite Salon a Corps d’Elite Beauty. S více než 25 lety mezinárodních zkušeností se věnuje a specializuje na poskytování luxusních salonních služeb všem typům a texturám vlasů a každému tónu a odstínu pleti. Mezi její služby patří úpravy vlasů, stříhání, barvení, styling, prodlužování a aplikace make -upu. Shun má zkušenosti s prací, koučováním, školením a mentorováním kosmetických profesionálů z několika společností, včetně L'Oréal, Wella, Matrix, Paul Mitchell, Redken, Big Sexy Hair a Toni & Guy. Je také hostitelkou národních a místních médií a její práce byla uvedena v segmentech The Washingtonian, The Cheddar Network a WJLA Good Morning Washington's Beauty and Fashion Police. Shun je autorem knihy „50 Things Your Hairdresser Wants YOU to Know“. Tento článek byl zobrazen 4 444 krát
Stránka byla zobrazena 4 444 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama