Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Příště, až se budou vaše banány chystat přezrát, místo vyhození do koše je zkuste zmrazit. Mražení banánů je jednoduchý proces a banány můžete zmrazené uchovávat několik měsíců.

Postup

 1. 1
  Vyberte zralé až mírně přezrálé banány. Banány, které ještě úplně nedozrály, nedozrají správně, když se zmrazí. Jakmile banán uzraje, je technicky možné ho zmrazit. Zmražením banánu těsně předtím, než začne být přezrálý, nebo v počátečních stádiích přezrání, se zachovává silnější chuť a obecně se mu dává přednost.
  Reklama

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Mražení banánových plátků

 1. 1
  Oloupejte banán. Pokud uchováváte banán jako plátky nebo kousky, bude třeba nejprve odstranit slupku. Odstranění slupky po zmražení by bylo příliš složité.
 2. 2
  Nakrájejte banán na rovnoměrné kousky. Velikost je na vás, ale když je nakrájíte na kolečka o síle asi 2,5 - 5 cm, budou snáze použitelné pro recepty jako jsou smoothie a shaky. [1]
 3. 3
  Zmrazte plátky na plechu. Aby se banány při mražení neslepily dohromady, dejte je na plech, vyložený pergamenovým papírem. Ujistěte se, že se kousky banánu nedotýkají. Dejte plech do mrazáku a nechte ho tam 20 až 30 minut, nebo dokud banány neztvrdnou.
 4. 4
  Uchovávejte mražené plátky v igelitovém sáčku, určeném do mrazáku. Přendejte mražené plátky banánů z plechu přímo do sáčku. Možná si budete chtít poznamenat, kolik banánů je v sáčku, nebo můžete uchovávat každý nakrájený banán ve vlastním sáčku, abyste věděli, kolik jich máte. Vymačkejte ze sáčku vzduch, uzavřete ho a poznamenejte si na něj datum. Takto skladované banány mohou zůstat dobré tři až čtyři měsíce.
 5. 5
  Použijte banán mražený i rozmražený. Pokud používáte banán na shaky, smoothie nebo do jiných mražených sladkostí, můžete použít kousky, když jsou ještě zmrzlé. Nicméně do pečených věcí byste je měli nejprve rozmrazit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Mražení celých banánů

 1. 1
  Rozhodněte se, jestli banán oloupat nebo ne. Banán lze zmrazit jak ve slupce, tak bez ní. Mražení banánu ve slupce vyžaduje o něco méně úsilí, ale měli byste vědět, že má některé nevýhody. Banány mražené bez slupky vydrží zhruba o měsíc déle, než když se uchovávají ve slupce. Oloupání mraženého banánu může být také složité, protože musíte počkat, než banán rozmrzne. Navíc bývá po tom téměř kašovitý.
  • Pokud plánujete mražený banán použít na banánový chléb nebo do něčeho jiného, kam patří rozmačkaný banán, je mražení banánu ve slupce vhodné. Pokud ho plánujete použít do něčeho, kde jsou třeba celé kusy, doporučuje se mražení bez slupky.
  • Také si uvědomte, že slupka neoloupaného mraženého banánu při skladování v mrazáku zhnědne, i když banán uvnitř bude stále jedlý.
 2. 2
  Dejte oloupané banány na plech a zmrazte. Aby se banány při mražení neslepily dohromady, bude třeba je zmrazit odděleně, než je uskladníte. Dejte oloupané banány na plech pokrytý pergamenovým papírem tak daleko od sebe, aby se nedotýkaly. Dejte plech do mrazáku na 30 minut, nebo dokud banány nebudou tvrdé.
  • Uvědomte si, že neoloupané banány není třeba nejprve mrazit odděleně.
 3. 3
  Uchovávejte celé banány v igelitových sáčcích do mrazáku. Dejte již zmrazené banány do silného, uzavíratelného igelitového sáčku, přednostně takového, který je určen pro použití do mrazáku. Vyznačte na sáček aktuální datum, abyste si později vzpomněli, jak dlouho jsou banány uskladněny. [2] Oloupané banány můžete skladovat asi 3 - 4 měsíce, neoloupané vydrží zhruba 2 měsíce.
 4. 4
  Před loupáním banány rozmrazte. Pokud na nich necháte slupku, bude třeba počkat, dokud slupka neroztaje, než ji budete moci odstranit. Postup bude pravděpodobně trošku slizký, ale banán by stále měl být dobrý.
 5. 5
  Neloupané banány používejte mražené nebo rozmrzlé. Pokud používáte banán do něčeho, jako je smoothie, měli byste být schopni ho do smoothie rozmixovat, když je ještě plně nebo částečně zmrzlý. Pro užití v pečených věcech banán nejprve rozmrazte.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Mražení banánového pyré

 1. 1
  Oloupejte banán. Nepokoušejte se rozmačkat banány se slupkou.
 2. 2
  Rozmačkejte banán rukou nebo přístrojem. Může se vám zdát snazší rozmačkat banán v mixéru, obzvlášť pokud chcete řidší pyré, ale banány jsou dost měkké na rozmačkání ručně. Pro ruční rozmačkání banánů na ně jednoduše zatlačte vidličkou nebo lžící, dokud nedosáhnete požadované konzistence.
 3. 3
  Přidejte 1 lžíci (15 ml) citronové šťávy na 1 hrnek (250 ml) banánů. Z jednoho velkého banánu uděláte zhruba 1 hrnek (250 ml). Citronová šťáva zachová banán po delší dobu, ale také můžete použít 1/4 čajové lžičky (1,25 ml) kyseliny askorbové smíchané s 1 lžící (15 ml) vody. Vmíchejte buď šťávu nebo směs kyseliny do rozmačkaného banánu dřív, než se spojí. [3]
 4. 4
  Uchovávejte a mrazte v uzavřených nádobách. Dejte rozmačkané banány do uzavíratelných plastových nádob schválených pro použití v mrazáku. Označte na každou nádobu aktuální datum a kolik banánů nebo hrnků banánu je v nádobě. Tímto způsobem skladované banány mohou zůstat chutné a dobré čtyři měsíce.
 5. 5
  Před použitím rozmrazte. Bude obtížné odměřit rozmačkaný banán, pokud ho nejprve nerozmrazíte. Pokud ho používáte do mraženého receptu, můžete počkat, dokud nebude jen částečně rozmrzlý. Nicméně pokud ho používáte do nemraženého pokrmu, měli byste počkat, než úplně roztaje.
  Reklama

Varování

 • Je důležité před mražením banánů odstranit co nejvíce vzduchu ze sáčků nebo nádob. Příliš mnoho vzduchu může způsobit, že se banány rychleji zkazí, i když jsou zmražené.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nůž
 • Plech
 • Pergamenový papír
 • Igelitové sáčky do mrazáku
 • Plastové nádoby s víčky
 • Lihový fix
 • Mixér nebo vidličku
 • Tácky na výrobu ledu, košíček nebo pekáč na muffiny.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 29 160 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 29 160 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama