Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bazalkové listy jsou proslulé svými léčivými a kulinářskými vlastnostmi a také skvěle voní. Bazalka je bohatým zdrojem živin a dodává mnoha pokrmům od salátu Caprese ke kuřeti s parmazánem úžasnou chuť. [1] Můžete si zmrazit čerstvou bazalku a mít jí po ruce do vašich oblíbených receptů po celý rok.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Mražení bazalkového pyré

 1. 1
  Uštípejte nebo odstřihněte stonky ze všech listů bazalky a vyhoďte je. Při mražení bazalky nebudete stonky potřebovat. Pokud bazalku sklízíte ze své zahrady uprostřed vegetačního období, ustřihněte nebo utrhněte horních 13-15 cm, abyste nějaké listy a stonky zůstali a rostlina mohla pokračovat v růstu.
 2. 2
  Opláchněte bazalku pod studenou tekoucí vodou. Také můžete dát bazalku do misky se studenou vodou a nechat ji máčet. Sceďte z bazalky vodu. Dejte bazalku do cedníku a nechte pečlivě odtéct vodu.
  • Jemně osušte bazalku papírovými utěrkami. Bazalka je křehká, takže listy osušte jemně nebo je nechte ležet rozložené mezi papírovými utěrkami, dokud nebudou suché.
 3. 3
  Dejte 1-2 hrsti bazalky do mixéru. Naplňte misku mixéru, ale necpěte do něj bazalku příliš těsně.
 4. 4
  Několikrát pusťte mixér a nasekejte bazalku. Povede to k hrubě nasekaným listům; pokud chcete vytvořit pastu, použijte nastavení mixéru doporučené výrobcem. Mělo by to trvat jen pár vteřin. Čím jemněji chcete bazalku nasekat, tím déle byste ji měli mixovat.
 5. 5
  Pokapejte bazalku při sekání olivovým olejem. Olivový olej zabrání bazalce při mražení ztmavnout nebo dokonce zčernat a dává jí bohatší chuť. Měli byste použít zhruba 2-3 lžíce olivového oleje na každou hrst bazalky. Použití olivového oleje je dobrovolné. Pokud ho chcete vynechat ale i tak zmrazit bazalku ve formě na led, můžete místo něj přidat do mixéru dost vody, abyste vytvořili břečku. [2] [3]
 6. 6
  Dejte nasekanou bazalku do nádoby na mražení nebo formy na led. Pokud použijete formu na led, můžete po 12 hodinách mražení přendat kostky bazalky do větších nádob.
 7. 7
  Používejte mraženou bazalku. Můžete ji nechat v mrazáku po celé měsíce a vyndávat ji a používat ji do pokrmů kdykoliv budete chtít, obzvlášť v zimních měsících. Snadno se bude oddělovat, takže ji nebudete muset trhat. Pokud ji dáváte do teplého pokrmu, prostě tam hoďte zmrazené listy a počkejte, než roztají - nemusíte je rozmrazovat samostatně.
  • Pokud máte příliš mnoho zmražené bazalky, rozdejte ji svým přátelům - budou vás za to milovat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Mražení čerstvé bazalky

 1. 1
  Odstraňte všechny listy ze stonků. Můžete listy ze stonků ostříhat nebo uštípat. [4]
 2. 2
  Pečlivě opláchněte listy ve studené vodě. Abyste to udělali nejúčinněji, použijte myčku na salát. Pokud ji nemáte, bude fungovat vyprat listy v misce vody a použít papírové utěrky.
 3. 3
  Dejte led do misky studené vody.
 4. 4
  Uvařte hrnec vody. Měl by být dost velký, aby se do něj vešly listy bazalky.
 5. 5
  Přidejte listy bazalky do vody a blanšírujte je 5-10 vteřin. Buďte velmi ostražití, abyste je neblanšírovali déle než to. Dejte hrnec na jiný vařič, aby se co nejrychleji ochladil.
 6. 6
  Dejte listy pomocí lžíce s otvory do ledové vody. Udělejte to, co nejrychleji bude možné, aby se bazalka přestala vařit.
 7. 7
  Rozložte listy na papírovou utěrku. Tato část trvá nejdéle, takže buďte trpěliví. Použijte ruce k rozložení jednotlivých listů a papírovou utěrku k jejich osušení. Pokud chcete, můžete nechat listy 5-10 minut schnout.
 8. 8
  Rozložte listy na pečící papír nebo talíře. Rozložte je jednotlivě tak, aby se vzájemně příliš nedotýkaly. Možná budete muset použít dvě pánve vyložené pečícím papírem.
 9. 9
  Zmrazte listy. Dejte pečící papíry s listy do mrazáku a počkejte, dokud listy úplně nezmrznou. Potom je vyndejte z mrazáku.
 10. 10
  Dejte listy do nádoby. Můžete použít uzavíratelný sáček, plastovou krabičku nebo jinou nádobu, kterou můžete snadno uzavřít.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Rychlé zmrazení čerstvé bazalky

 1. 1
  Ostříhejte listy od stonků. [5]
 2. 2
  Pečlivě listy opláchněte.
 3. 3
  Rozložte je a nechte je alespoň 30 minut schnout. Můžete použít linku, pečící papír nebo talíř. Můžete také k urychlení procesu použít papírové utěrky a usušit je.
 4. 4
  Dejte je do igelitového sáčku. Můžete volně navrstvit listy do sáčku a ujistit se, že jsou úplně suché, že se k sobě nelepí. Uzavíratelný sáček, plastové krabičky, nebo jakákoli nádoba s uzávěrem bude fajn.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete vytvořit bazalkovou pastu, kterou můžete zmrazit a použít na pesto, můžete použít jemnější nastavení mixéru. Když budete mít konzistenci, kterou chcete, jednoduše dejte pastu do uzavíratelného plastového sáčku do mrazáku a položte ho do mrazáku. Když si budete chtít udělat pesto, můžete si odlomit jakkoliv velký kus mražené bazalky.
 • Formy na led fungují na mraženou bazalku velmi dobře; každá kostka je zhruba 1 lžíce (15 ml) takže se to dobře odhaduje podle receptu, když děláte omáčky a polévky. (Když je v receptu uvedeno 3 lžíce (45 ml) bazalky, jednoduše do hrnce hoďte 3 kostky.
 • Použijte zhruba 3 lžíce (45 ml) olivového oleje na každou plnou hrst bazalky v mixéru.
 • Rychle zmrazte celé nebo ručně natrhané listy bazalky tím, že je dáte do vody ve formě na led. Listy po zmražení ztmavnou, ale stále budou chutné.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že pečlivě pokryjete bazalkové listy při sekání v mixéru olejem. Olej pomůže bazalce zadržet chuť a vlhkost, stejně jako zabrání listům ztmavnout.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Papírové utěrky
 • Kuchyňské nůžky (dobrovolné)
 • Cedník
 • Lžíci
 • Mixér
 • Olivový olej
 • Formy na led
 • Uzavíratelný plastový sáček
 • Myčku na salát (dobrovolné)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 730 krát
Stránka byla zobrazena 15 730 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama