Jak zmrazit broskve

V tomto článku:Sbírání a blanšírováníZpracováníZmrazování ve vodě nebo v sirupuZmrazování nasuchoZmrazování celých broskvíReference

Sezóna broskví uteče velmi rychle, ale když si broskve zmrazíte, budete si je moci užívat po celý rok. Pokud chcete zachovat jejich chuť, nasbírejte je v době, kdy jsou nejzralejší. Můžete je nakrájet a zmrazit je v sirupovém roztoku, nebo je zabalit do novin a zmrazit je celé.

1
Sbírání a blanšírování

 1. 1
  Nasbírejte si čerstvé zralé broskve. Vyberte si broskve, které voní a jsou na dotek trochu měkké. Když na ně zatlačíte prstem, měli byste je lehce promáčknout, ale ne tak, aby se ve slupce udělala díra. Vybírejte si broskve, které nejsou nijak poškozené.
  • Broskve nasbírejte uprostřed sezóny, ne příliš brzy, ani příliš pozdě. V každé oblasti sezóna začíná v jinou dobu.
  • Místně pěstované broskve, které uzrají na stromě, jsou chutnější a voňavější, než broskve koupené v obchodu. Nakupujte je na farmářském trhu, nebo si zajeďte na farmu a nasbírejte si je sami.
 2. 2
  Připravte si velký hrnec s vařící vodou. Naplňte hrnec do ¾ vodou a postavte ho na sporák. Zapalte pod ním plamen a přiveďte vodu k varu. Ve vodě budete broskve blanšírovat, čímž zachováte jejich barvu, texturu a chuť. [1]
 3. 3
  Připravte si misku ledové vody. Naplňte si misku ledem a vodou. V této misce budete broskve po blanšírování ochlazovat, aby se neuvařily a nezměkly.
 4. 4
  Každou broskev do kříže nakrojte. Vezměte si ostrý nůž a do každé broskve vykrojte X, aby se vám po blanšírování snáze loupaly.
 5. 5
  Ponořte broskve do vařící vody. Použijte lžíci s dírami. Blanšírujte vždy jen 4-5 broskví najednou a nenechávejte je ve vodě déle, než 40 vteřin.
 6. 6
  Přendejte broskve do ledové vody. Použijte lžíci s dírami a opatrně přeneste broskve z vařící vody do ledové vody.

2
Zpracování

 1. 1
  Oloupejte broskve. Opatrně oloupejte slupky ze všech broskví. Po blanšírování by to mělo jít snadno. Začněte loupat u řezů a všechny slupky vyhoďte.
 2. 2
  Rozpulte broskve a vyndejte z nich pecky. Nejprve odřízněte polovinu broskve, vytáhněte z ní pecku a vyhoďte ji. Celý postup zopakujte se všemi broskvemi.
  • Možná budete muset peckou trochu zakroutit, abyste ji uvolnili.
  • Postupujte opatrně, abyste broskve nepoškodili.
 3. 3
  Nakrájejte broskve na stejné kousky. Velikost kousků je jen na vás – záleží na tom, na co budete chtít broskve použít. [2]

3
Zmrazování ve vodě nebo v sirupu

 1. 1
  Vložte broskve do uzavíratelné plastové krabičky. Pokud máte více broskví, budete potřebovat více krabiček. Můžete použít i mrazící sáčky. Naplňte všechny krabičky zhruba do tří čtvrtin.
 2. 2
  Přelejte broskve roztokem. Když broskve přelejete vodou nebo sirupem, zabráníte tomu, aby se přilepovaly k sobě a zachováte jejich příchuť. Můžete si vybrat z následujících roztoků. Krabičky nenaplňujte až po okraj.
  • Voda – pokud nechcete přidávat žádný cukr, můžete broskve zmrazit v čisté vodě.
  • Cukr – vložte kousky broskví do krabičky a posypejte je cukrem. Vrstvěte broskve a cukr, dokud nebudete mít krabičku téměř plnou.
  • Sirup – připravte si sirup z vody a půl šálku cukru. Tuto směs vařte v hrnci, dokud se cukr nerozpustí. Nechejte sirup vychladnout a nalejte ho na broskve. [3]
 3. 3
  Zavřete krabičky a označte je datem zpracování.
 4. 4
  Vložte krabičky do mrazáku. Zmrazené broskve by měly vydržet 8-10 měsíců. [4]

4
Zmrazování nasucho

 1. 1
  Rozložte kousky broskví na pečící papír tak, aby se nedotýkaly. Pečící papír přikryjte potravinovou folií.
 2. 2
  Dejte broskve do mrazáku a nechejte je tam, dokud nezmrznou.
 3. 3
  Vložte broskve do krabičky. Můžete použít i mrazící sáčky. Naplňte krabičku zmrazenými kousky broskví. Protože jsou broskve již zmrzlé, neměly by se k sobě přilepit. Označte krabičky datem zpracování.
 4. 4
  Vložte krabičky do mrazáku. Zmrazené broskve by měly vydržet 8-10 měsíců.

5
Zmrazování celých broskví

 1. 1
  Kupte si čerstvé zralé broskve.
 2. 2
  Jemně broskve omyjte a osušte je.
 3. 3
  Každou broskev zabalte do alespoň dvou vrstev novin.
 4. 4
  Položte broskve na pečící papír a dejte je na noc do mrazáku.
 5. 5
  Ráno zmrazené broskve vložte i s novinami do velkých uzavíratelných sáčků a vymačkejte z nich vzduch.
 6. 6
  Vložte broskve zpět do mrazáku.
 7. 7
  Až budete chtít broskev sníst, rozmrazte ji. Vyndejte broskev z mrazáku a vybalte ji z novin. Opatrně ji omyjte horkou vodou, aby se uvolnila slupka.
 8. 8
  Opatrně broskev rozřízněte a vytáhněte z ní pecku.
 9. 9
  Snězte broskev. Broskev by měla být rozmrazená během několika minut. Můžete ji jíst stejně jako čerstvé broskve.

Tipy

 • Při krájení si broskve držte čistou vlhkou utěrkou, půjde vám to snáze.


Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Freeze Peaches, Español: congelar duraznos, Português: Congelar Pêssegos, Italiano: Congelare le Pesche, Deutsch: Pfirsiche einfrieren, Русский: замораживать персики, Français: congeler des pêches, Nederlands: Perziken invriezen, 中文: 冷冻桃子, हिन्दी: पीच (आड़ू) को फ्रीज़ करें, العربية: تجميد الخوخ, Tiếng Việt: Đông lạnh Đào, 한국어: 복숭아 얼리는 방법, 日本語: 桃を冷凍する, ไทย: แช่แข็งลูกท้อ

Stránka byla zobrazena 5 976 krát.
Byl tento článek přesný?