Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mražené domácí lasagne jsou báječné jídlo, které můžete jednoduše vytáhnout, kdykoliv se vám nechce stát celý večer v kuchyni. Domácí lasagne jsou mnohem zdravější a chutnější, než kupované, a když si je zmrazíte dopředu, budete si je moci dopřát kdykoliv. Je možné tak uchovat jak upečené lasagne, tak syrové. Doporučujeme je z mrazáku vytáhnout alespoň 12 hodin předtím, než je chcete jíst. Začněte prvním krokem a naučte se, jak zmrazit lasagne.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Příprava lasagní

 1. 1
  Vyberte si recept na takové lasagne, které se hodí ke zmrazení. Některé ingredience chutnají lépe, než jiné, pokud je rozmrazíte a znovu ohřejete. Většinu lasagní z čerstvých surovin je možné zmrazit a ohřát bez problému, ať už jsou předem upečené či nikoliv. Nicméně pokud se v receptu objevují složky, které již jednou mražené byly, není dobrý nápad je mrazit znovu. Zvyšujete tím šanci, že bude jídlo kontaminováno bakteriemi.
  • Příkladem takové situace jsou třeba lasagne, pro jejichž přípravu jste použili mražené maso. Buď použijte maso čerstvé, nebo jej z receptu úplně vynechejte.
  • Jídlo, které zmrazíte a rozmrazíte víc než jednou, navíc ztrácí texturu a chuť. Když si vyberete recept, který pracuje pouze s čerstvými surovinami, lasagne budou mnohem chutnější.
  • Pokud váš recept obsahuje něco mraženého, výsledné jídlo obvykle příliš neovlivní, pokud tuto ingredienci nahradíte čerstvou potravinou. Jestliže jsou v receptu například uvedeny mražené houby, použijte místo nich čerstvé.
 2. 2
  Upečte lasagne v nádobě, ve které je můžete zmrazit. Vyberte si nejlépe takovou, která je přímo určena pro pečení i zmrazení. Většina skleněných nebo keramických pekáčků a zapékacích misek požadavku vyhoví.
  • Chcete-li zmrazené lasagne skladovat delší dobu, nepečte je v hliníkovém pekáčku na jedno použití. Kovová pachuť časem prosakuje do jídla.
  • Pokud nemáte nádobu, která je vhodná na pečení i zmrazení, upečte lasagne v pekáčku a pak je zmrazte v uzavíratelné plastikové nádobě.
 3. 3
  Rozhodněte se, zda chcete lasagne před mražením upéct. Obě možnosti mohou po rozmrazení a ohřátí skvěle chutnat. Vyberte si zkrátka takový způsob, jaký vám ve vaší situaci vyhovuje.
  • Pokud jste upekli spoustu lasagní a několik porcí vám zbylo, můžete je zamrazit pro pozdější použití.
  • Dáváte-li přednost zmrazení před pečením, a budete příště dělat lasagne, zvažte přípravu rovnou dvou pekáčků. Jeden snězte, druhý uložte do mrazáku do zásoby.
 4. 4
  Nechte lasagne vychladnout na pokojovou teplotu. Pokud chcete zmrazit hotové, upečené lasagne, je nezbytné aby předtím vychladly. Rozhodně tento krok nepřeskakujte, struktura jídla by po rozmrazení nebyla zdaleka tak příjemná. Po dopečení tedy nechte lasagne alespoň hodinu odpočinout. Můžete je místo toho také dát do lednice, pokud je předtím zakryjete potravinářskou fólií nebo alobalem.
 5. 5
  Zakryjte lasagne plastikovou fólií, vhodnou pro mražení potravin. Do mrazáku alobal nepatří, protože může negativně ovlivňovat chuť jídla. Zabalte lasagne do několika vrstev potravinářské fólie, aby se nevysušily a zůstaly čerstvé. Je lepší fólií obalit celou nádobu, ve které lasagne chcete uskladnit, než jen překrýt její okraje. Jen tak docílíte toho, že k pokrmu nebude mít přístup vzduch a lasagne se v mrazáku nevysuší.
  • Zvažte, zda by nebylo dobré lasagne nakrájet na jednotlivé porce a zmrazit každou zvlášť. Nebudete tak muset ohřívat celý pekáč, pokud potřebujete jen večeři pro dva lidi. Nakrájejte lasagne až poté, co vychladnou. Porce tak budou lépe držet pohromadě a nerozpadnou se. Každou jednotlivou porci pak vložte do vzduchotěsně uzavíratelného sáčku, vhodného pro mražení potravin.
  • Vždycky raději lasagne obalte potravinářskou fólií dvakrát, aby se v mrazáku nevysušily.
 6. 6
  Zmrazte lasagne. Označte je cedulkou s datem a dejte do mrazáku. Lasagne je možné v mrazáku uskladnit po dobu tří měsíců bez ohledu na to, zda obsahují masovou nebo bezmasou náplň.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak lasagne rozmrazit a ohřát

 1. 1
  Nechte lasagne rozmrazit přes noc. Večer předtím, než si chcete lasagne dát k večeři je nechte rozmrazit. Pokud se je budete pokoušet ohřát, když budou ještě uvnitř zmrzlé, nepropečou se rovnoměrně a navíc to negativně ovlivní jejich texturu a chuť. Bude také těžší správně odhadnout, zda jsou hotové nebo ne. Dejte zmražené lasagne do lednice a nechte je rozmrazit. Můžete vzít buď jednu porci nebo celý pekáč, záleží na vás.
 2. 2
  Předehřejte troubu na 180ºC. To je standardní teplota pro pečení lasagní. Ať už vaříte podle jakéhokoliv receptu, tahle teplota vám s největší pravděpodobností postačí - lasagne tak budou dokonalé.
 3. 3
  Připravte lasagne na pečení. Rozbalte je z potravinářské fólie a pekáček s nimi zakryjte alobalem. Zabráníte tak tomu, aby se na povrchu připálily, zatímco zbytek bude stále syrový. Pokud připravujete jednotlivé porce lasagní, vytáhněte je z obalu, položte do vhodně velkého pekáčku, a pak zakryjte alobalem.
 4. 4
  Upečte lasagne. Dejte je do trouby a nechte péct 30 - 40 minut, nebo dokud nebudou hotové. Možná budete muset ochutnat malý kousek ze středu porce, abyste zjistili, zda nejsou uvnitř ještě pořád studené. Na posledních 10 minut pečení odkryjte alobal, pokud chcete, aby vrchní vrstva měla zlatavou, křupavou kůrku.
  • Jestliže ohříváte jen jednu porci lasagní, můžete to udělat v mikrovlnce. Dejte porci na talíř, vhodný pro použití v mikrovlnné troubě a ohřívejte asi 2-3 minuty, nebo dokud nebudou lasagne patřičně horké. Pozor, nikdy do mikrovlnky nedávejte alobal.
 5. 5
  Podávejte hotové lasagne. Protože byly nějakou dobu v mrazáku, možná bude zapotřebí je trochu osvěžit - posypejte je třeba čerstvě nasekanou bazalkou nebo oreganem.
  Reklama

Tipy

 • Mražené jídlo vždycky označte cedulkou s datem, abyste měli přehled, jak dlouho jídlo v mrazáku skladujete.
 • Lasagne se lépe krájejí na jednotlivé porce když jsou studené.
 • Jednotlivé porce lasagní můžete ohřát v mikrovlnné troubě. Postačí tři minuty. Plastikový obal na několika místech propíchněte nožem, aby mohla unikat pára. Můžete také porci položit na talíř a zakrýt potravinářskou fólií. Horká pára pracuje pro vás, lasagne budou krásně šťavnaté.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • pekáč nebo miska, vhodné do mrazáku
 • Plastiková potravinářská fólie
 • Alobal
 • Nůž
 • Cedulky, pokud chcete (pro označení data, kdy jste jídlo zmrazili)
 • Zapékací miska nebo pekáček, a pečicí papír

Reference

 1. Based on advice in Australian Good Taste, December 2009, p. 62

O tomto wikiHow

Ollie George Cigliano
Spoluautorem článku je :
Soukromá kuchařka a školitelka v oblasti jídla
Tento článek spoluautorem článku je Ollie George Cigliano. Ollie George Cigliano je soukromá kuchařka, školitelka v oblasti potravin a majitelka společnosti Ollie George Cooks se sídlem v Long Beach v Kalifornii. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na používání čerstvých, zábavných surovin a míchání tradičních a inovativních technik vaření. Ollie George je držitelkou titulu BA ve srovnávací literatuře na Kalifornské univerzitě v Berkeley a osvědčení o výživě a zdravém životním stylu na eCornell University. Tento článek byl zobrazen 5 625 krát
Kategorie: Recepty
Stránka byla zobrazena 5 625 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama