Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když si v sezoně zmrazíte čerstvou petrželku, budete si její zelenou svěžest moci užívat po celý rok. Petrželku můžete zmrazit jako svazek v sáčku, pokrájenou v ledových kostkách, nebo rozmixovanou na chutné pesto. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak zmrazit petrželku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Použití sáčků na mražení

 1. 1
  Omyjte petrželku. Opláchněte ji studenou vodou a nechte na vzduchu uschnout. Můžete to urychlit, pokud ji poklepete papírovou utěrkou. Buďte opatrní, ať lístky a větvičky nepolámete a nezmačkáte.
 2. 2
  Odstraňte tvrdé stonky. Počkejte, až petrželka úplně uschne a pak lístky otrhejte ze stonků. Pokračujte, dokud celý svazek stonků nezbavíte.[1]
  • Pokud si chcete stonky ponechat, tento krok přeskočte a nechte petrželku tak, jak je.
 3. 3
  Uvažte petrželku do pevného svazku. Klíčem k úspěchu je, zabalit ji úhledně a pevně, chuť se tak lépe uchová.
 4. 4
  Vložte petrželku do mrazicího sáčku. Naplňte ho pokud možno úplně celý - máte-li jen trochu petrželky, sáček by měl být tak malý, aby ho bylo možné naplnit. Sáček dejte do mrazáku.
 5. 5
  Používejte petrželku podle potřeby. Vždy, když bude v receptu potřeba petrželka, jednoduše jí kousek nožem odškrabejte. Mělo by to jít snadno, někdy je možné petrželku jen odrolit prsty.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Výroba ledových kostek s petrželkou

 1. 1
  Petrželku omyjte a nechte uschnout na vzduchu. Můžete použít odstředivku na salát, pokud chcete proces urychlit.
 2. 2
  Otrhejte lístky petrželky ze stonků. Když je oddělíte, ledové kostky se vám budou lépe vyrábět.
 3. 3
  Naskládejte petrželku do formy na ledové kostky. Každý segment naplňte lístky petrželky.[2]
 4. 4
  Dolijte vodou. Použijte pokud možno co nejmenší množství vody – jen tolik, abyste petrželku zakryli a vznikly tak kostky.
  • Pokud dáváte přednost mražené petrželce, která má po rozmrazení silnější chuť, místo vody použijte olivový olej (nebo jiný kuchyňský olej s neutrální příchutí). I když to znamená, že přidáte jak olej, tak petržel do jakéhokoli pokrmu, pro který jej nakonec použijete, petrželová kostka se při přímém přidání do vaší misky rychleji roztaví, čímž se sníží riziko, že některé listy petrželky převaří, zatímco jiné budou stále zmrzlé.[3]
 5. 5
  Dejte formy na led do mrazáku. Počkejte, až kostky ztuhnou. Pak je můžete buď ponechat ve formách, dokud nebudou připraveny k použití, nebo je vyklopit a skladovat v sáčku.
  • Takto uskladněná petrželka by vám měla vydržet asi 2 týdny bez výrazné ztráty chuti.
 6. 6
  Rozmrazte kostku, kdykoliv budete potřebovat petrželku. Celou zmrzlou kostku můžete přidávat do polévek nebo nechat rozmrazit na talířku a ozdobit pokrm.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Zmrazené petrželkové pesto

 1. 1
  Vyrobte si pesto podle svého oblíbeného receptu. Petrželka je ve formě pesta velmi chutná – je to vlastně směs bylinek, oleje a ořechů. Zachováte tak jasnou barvu petrželky v podobě omáčky, která se hodí k těstovinám, salátům, masu i rybě. Postupujte následovně:[4]
  • Omyjte a nasekejte dva šálky petrželky.
  • V mixéru nebo robotu rozmixujte 1 šálek vlašských nebo kešu ořechů, 1/2 šálku parmezánu, 3 stroužky česneku a ½ lžičky soli.
  • Přidejte 1/2 šálku olivového oleje. Mixér nechte zapnutý.
  • Přidejte petrželku a dále mixujte, až bude směs hladká.
 2. 2
  Lžící pesto rozdělte do jednotlivých sáčků. Volte takové množství pesta, které obvykle používáte pro jeden chod – bude pak jednodušší vždy vzít jeden sáček a rozmrazit jej, až budete pesto potřebovat.
 3. 3
  Rozložte sáčky naplocho a zmrazte je. Až budou zmrzlé, můžete je skladovat ve vertikální poloze, abyste měli v mrazáku víc místa.
 4. 4
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Pesto vydrží v mrazáku až několik měsíců.
 • Označte si na sáčcích datum, abyste nezapomněli dobu trvanlivosti.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Petrželka
 • Sáčky na mrazení
 • Formičky na ledové kostky
 • Přísady na pesto

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 291 krát
Stránka byla zobrazena 9 291 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama