Když si v sezoně zmrazíte čerstvou petrželku, budete si její zelenou svěžest moci užívat po celý rok. Petrželku můžete zmrazit jako svazek v sáčku, pokrájenou v ledových kostkách, nebo rozmixovanou na chutné pesto. Přečtěte si náš článek a naučte se, jak zmrazit petrželku.

Metoda 1 ze 3:
Použití sáčků na mražení

 1. 1
  Omyjte petrželku. Opláchněte ji studenou vodou a nechte na vzduchu uschnout. Můžete to urychlit, pokud ji poklepete papírovou utěrkou. Buďte opatrní, ať lístky a větvičky nepolámete a nezmačkáte.
 2. 2
  Odstraňte tvrdé stonky. Počkejte, až petrželka úplně uschne a pak lístky otrhejte ze stonků. Pokračujte, dokud celý svazek stonků nezbavíte.[1]
  • Pokud si chcete stonky ponechat, tento krok přeskočte a nechte petrželku tak, jak je.
 3. 3
  Uvažte petrželku do pevného svazku. Klíčem k úspěchu je, zabalit ji úhledně a pevně, chuť se tak lépe uchová.
 4. 4
  Vložte petrželku do mrazicího sáčku. Naplňte ho pokud možno úplně celý - máte-li jen trochu petrželky, sáček by měl být tak malý, aby ho bylo možné naplnit. Sáček dejte do mrazáku.
 5. 5
  Používejte petrželku podle potřeby. Vždy, když bude v receptu potřeba petrželka, jednoduše jí kousek nožem odškrabejte. Mělo by to jít snadno, někdy je možné petrželku jen odrolit prsty.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Výroba ledových kostek s petrželkou

 1. 1
  Petrželku omyjte a nechte uschnout na vzduchu. Můžete použít odstředivku na salát, pokud chcete proces urychlit.
 2. 2
  Otrhejte lístky petrželky ze stonků. Když je oddělíte, ledové kostky se vám budou lépe vyrábět.
 3. 3
  Naskládejte petrželku do formy na ledové kostky. Každý segment naplňte lístky petrželky.[2]
 4. 4
  Dolijte vodou. Použijte pokud možno co nejmenší množství vody – jen tolik, abyste petrželku zakryli a vznikly tak kostky.
 5. 5
  Dejte formy na led do mrazáku. Počkejte, až kostky ztuhnou. Pak je můžete buď ponechat ve formách, dokud nebudou připraveny k použití, nebo je vyklopit a skladovat v sáčku.
 6. 6
  Rozmrazte kostku, kdykoliv budete potřebovat petrželku. Celou zmrzlou kostku můžete přidávat do polévek nebo nechat rozmrazit na talířku a ozdobit pokrm.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Zmrazené petrželkové pesto

 1. 1
  Vyrobte si pesto podle svého oblíbeného receptu. Petrželka je ve formě pesta velmi chutná – je to vlastně směs bylinek, oleje a ořechů. Zachováte tak jasnou barvu petrželky v podobě omáčky, která se hodí k těstovinám, salátům, masu i rybě. Postupujte následovně:[3]
  • Omyjte a nasekejte dva šálky petrželky.
  • V mixéru nebo robotu rozmixujte 1 šálek vlašských nebo kešu ořechů, 1/2 šálku parmezánu, 3 stroužky česneku a ½ lžičky soli.
  • Přidejte 1/2 šálku olivového oleje. Mixér nechte zapnutý.
  • Přidejte petrželku a dále mixujte, až bude směs hladká.
 2. 2
  Lžící pesto rozdělte do jednotlivých sáčků. Volte takové množství pesta, které obvykle používáte pro jeden chod – bude pak jednodušší vždy vzít jeden sáček a rozmrazit jej, až budete pesto potřebovat.
 3. 3
  Rozložte sáčky naplocho a zmrazte je. Až budou zmrzlé, můžete je skladovat ve vertikální poloze, abyste měli v mrazáku víc místa.
 4. 4
  <finished>
  Reklama

Tipy

 • Pesto vydrží v mrazáku až několik měsíců.
 • Označte si na sáčcích datum, abyste nezapomněli dobu trvanlivosti.

Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Petrželka
 • Sáčky na mrazení
 • Formičky na ledové kostky
 • Přísady na pesto

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 156 krát
Stránka byla zobrazena 6 156 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama