Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vejce je většinou možné v lednici skladovat několik týdnů, ale pokud jich máte tolik, že je nestihnete spotřebovat, nebo vám při pečení zbylo hodně žloutků, můžete je zmrazit. V tomto článku se dozvíte, jak bezpečně zmrazit vejce a zachovat jejich chuť i texturu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zmrazování celých syrových vajec

 1. 1
  Rozklepněte si vejce do misky. Začněte tím, že si všechna vejce rozklepnete do misky nebo jiné nádoby. Syrová vejce obsahují spoustu vody, která se zmrznutím roztáhne. Když vejce zmrazíte ve skořápce, skořápka pravděpodobně v mrazáku praskne. Kromě toho, že by se kousky skořápky potom dostaly do jedlé části vejce, mohly by se k vejci dostat i bakterie. [1]
  • Pokud jsou vejce již téměř prošlá, vyklepněte je nejprve do samostatné misky a vyhoďte všechna, která budou nesprávně zbarvená, nebo budou zapáchat.
 2. 2
  Lehce všechna vejce rozšlehejte. Míchejte vejce alespoň tak dlouho, abyste rozbili žloutky a vytvořili víceméně jednolitou hmotu. Neměli byste do nich ale zašlehat příliš mnoho vzduchu. [2]
 3. 3
  Přidejte k vejcím něco, co zabrání hrudkování. Syrové žloutky jsou po zmražení jako želatina. Když se smíchají s bílky, mohou se v mražené směsi vytvořit hrudky. Existují dva způsoby, jak tomu předejít – záleží na tom, na co budete chtít vejce použít. Pokud je chcete jíst samostatně nebo je dávat do slaných pokrmů, přimíchejte k nim trochu soli. [3] Pokud je chcete používat na pečení sladkých moučníků, přidejte k nim trochu cukru, medu, nebo kukuřičného sirupu. [4] [5]
 4. 4
  Pokud chcete, můžete vaječnou směs přecedit. Pokud chcete, aby měla vejce jednotnou konzistenci, přeceďte je přes sítko nebo cedník. Zbavíte se tím také případných kousků skořápek, kterých jste si při rozbíjení vajec nevšimli.
 5. 5
  Nalejte vaječnou směs do krabiček a nechejte v nich alespoň 2 cm místa mezi víkem a vejci. Krabičky zavřete a vložte je do mrazáku.
  • Můžete vejce nalít také do formiček na led a ty potom vložit do krabičky. Budete tak moci rozmrazovat přesná množství vajec.[6]
 6. 6
  Na krabičku napište tři důležité věci. Vejce většinou vydrží v mrazáku několik měsíců až rok, takže je dobré si zapsat, kdy jste je tam dali. [7] Na krabičku napište:
  • Datum zmrazení vajec.
  • Počet zmrazených vajec.
  • Přísady, které jste k vejcím přidávali – pomůže vám to vyhnout se tomu, že si rozmrazíte sladká vajíčka při vaření slaného jídla.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zmrazování bílků a žloutků zvlášť

 1. 1
  Rozklepněte si vejce a oddělte si žloutky od bílků. Opatrně vejce rozbijte v polovině a rozdělte si je na žloutky a bílky.
 2. 2
  Smíchejte si žloutky s nějakou přísadou, aby nezmrzly na gel. Syrové žloutky se po zmrazení změní na želatinu a jsou v podstatě nepoužitelné. Smíchejte je s trochou soli, která tomuto problému předejde.[8] Pokud vejce chcete použít při vaření dezertů, přidejte k nim trochu cukru, medu, nebo kukuřičného sirupu.[9] [10]
 3. 3
  Dejte žloutky do mrazáku. Žloutkovou směs nalejte do krabiček a nechejte v nich trochu volného místa. Pevně krabičky zavřete a vložte je do mrazáku. Napište si datum zmrazení, počet vajec a zda je směs slaná, nebo sladká.
  • Žloutky byste měli spotřebovat během několika měsíců.
 4. 4
  Opatrně si zamíchejte bílky. Smíchejte spolu bílky tak, aby vytvořily jednolitou směs, ale nešlehejte je. Na rozdíl od žloutků není s bílky nutné nic dělat – můžete je jednoduše nalít do krabičky a vložit do mrazáku.
  • Pokud jsou bílky příliš hrudkovité, můžete je přecedit do čisté misky.
 5. 5
  Dejte vaječné bílky do mrazáku. Stejně jako žloutky je musíte zavřít do uzavíratelných plastových krabiček. V každé krabičce nechejte trochu volného místa a pevně ji zavřete.
  • Jakékoli syrové vejce můžete nejprve nalít do formiček na led a potom je v krabičce vložit do mrazáku. Díky tomu budete moci snadno rozmrazit přesně takové množství vajec, jaké budete potřebovat. [11]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zmrazování vajec natvrdo

 1. 1
  Oddělte si žloutek od bílku. Žloutek z vejce uvařeného natvrdo je možné zmrazit pouze po úpravě.[12] Vařený bílek se v mrazáku navlhčí a nebude se dát jíst. Oddělte si tedy žloutky od bílků a bílky vyhoďte.
 2. 2
  Vložte vařené žloutky do hrnce s vodou. Opatrně vložte žloutky do hrnce s vodou tak, aby nad nimi byly alespoň 3 cm vody.
 3. 3
  Přikryjte hrnec poklicí a přiveďte vodu k varu.
 4. 4
  Sundejte hrnec z plotny a nechejte ho 10-15 minut stát.
 5. 5
  Přeceďte vaječné žloutky. Vytáhněte žloutky z vody po jednom lžící a vložte je do cedníku, aby z nich okapala voda. Potom je dejte do uzavíratelné krabičky a zmrazte je.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak použít zmrazená vejce

 1. 1
  Vejce můžete nechat přes noc rozmrazit v lednici. Syrová i vařená vejce můžete večer vytáhnout z mrazáku a nechat je rozmrazit v lednici, aby se k nim nedostaly bakterie. Pokud dáte vejce do teploty nad 4ºC, riskujete, že se na nich přemnoží bakterie.[13]
  • Můžete krabičku s vejci dát pod tekoucí studenou vodu.[14]
  • Nedávejte mražená vejce přímo do hrnce s jídlem nebo na pánev, ani je nenechávejte rozmrznout v pokojové teplotě.
 2. 2
  Rozmrazená vejce dávejte pouze do vařených jídel. Když vejce nebudou dobře uvařená, pravděpodobně v nich bude příliš mnoho bakterií. Vnitřní teplota rozmrazeného vejce by měla být alespoň 71ºC. [15] Pokud nemáte kuchyňský teploměr, abyste mohli teplotu změřit, vařte pokrmy s rozmrazenými vejci co nejdéle.
 3. 3
  Jak použít oddělené žloutky a bílky? Pokud vám zbyly žloutky, můžete z nich udělat zmrzlinu, nebo třeba míchaná vejce. Z bílků můžete udělat polevu na moučník, nebo těsto na buchtu. Žloutky vařené natvrdo můžete použít do salátů, nebo jako ozdobu jídel.
 4. 4
  Kolik vajec použít? Dejte do jídla tři lžíce rozmrazených vajec místo jednoho vejce v receptu. Pokud jste oddělili žloutky od bílků, použijte vždy dvě lžíce bílků a jednu lžíci žloutků. [16]
  • Velikosti vajec se liší, takže si nemusíte dělat starosti s přesným množstvím. Při pečení můžete množství vajec přizpůsobit tomu, kolik máte mokrých a suchých ingrediencí.
  Reklama

Tipy

 • Pokud dáváte vejce do formiček na led a nevíte, kolik kostek máte rozmrazit do receptu, zjistěte si, kolik vody se vejde do jedné kostky formičky.
Reklama

Varování

 • Po manipulaci se syrovými vejci si umyjte ruce a také všechno nádobí, které s vejci přišlo do styku.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 737 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 19 737 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama