Jak zmrazit zelené fazolky

V tomto článku:Mražení zelených fazolekPečené zelené fazolkyRestované zelené fazolkySmažené zelené fazolkyReference

Čerstvé zelené fazolky obvykle seženete jen krátkou dobu v létě buď na farmářských trzích nebo ze své vlastní zahrady. Pokud i vaší rodině tato svěží zelenina zachutnala, můžete si ji zamrazit do zásoby a používat ji celý rok. Snadno to zvládnete i doma, budete mít navíc kontrolu nad kvalitou jídla, které svým blízkým podáváte. Čtěte dál a naučte se jak zelené fazolky zmrazit a jak je použít ve třech skvělých receptech.

1
Mražení zelených fazolek

 1. 1
  Natrhejte zelené fazolky na zahradě nebo je kupte na trzích.
  • Používejte pouze nepoškozené plody. Vybírejte si takové lusky, které nemají uvnitř male fazolky. I když přítomnost fazolí nemá žádný vliv na chuť nebo kvalitu zeleniny, značí, že je už mírně přezrálá.
  • Použijte co nejčerstvější fazolky. Zmrazte je ten den, kdy je nasbíráte na zahradě nebo co nejdříve po jejich nákupu. Pokud to z nějakého důvodu nejde, uchovejte je v lednici, aby zůstaly křupavé.
 2. 2
  Důkladně fazolky opláchněte tekoucí vodou.
 3. 3
  Odstřihněte stopky a špičky fazolek.
 4. 4
  Připravte si nádobí na vaření.
 5. 5
  Blanšírujte fazolky ve vroucí vodě po dobu asi 3 minut.
 6. 6
  Přesuňte fazolky do studené vody.
 7. 7
  Sceďte fazolky.
 8. 8
  Zabalte připravené fazolky.
 9. 9
  Dejte zelené fazolky zmrazit.
  • Zatřepejte fazolkami, aby byly sáčky pokud možno ploché a nezabíraly příliš místa.Tak fazolky zmrznou rychle a zachovají si čerstvou chuť.
  • Zelené fazolky vydrží v běžném mrazáku zmražené devět měsíců, v kvalitním zařízení pro hluboké mražení ještě déle.

2
Pečené zelené fazolky

 1. 1
  Předehřejte troubu na 220°C.
 2. 2
  Vytáhněte zelené fazolky z mrazáku. Vysypejte je ze sáčku a rozložte je v jedné vrstvě na pečicí plech. Některé fazolky mohou zmrznout v hroudách – snažte se je rozdělit co nejvíc to půjde buď prsty nebo vidličkou.
 3. 3
  Pokapejte fazolové lusky olejem. Můžete použít sezamový, olivový, arašídový nebo olej z jadérek hroznového vína. Všechny budou chutnat dobře.
 4. 4
  Ochuťte fazolky solí a pepřem. Chcete-li, můžete použít jakékoliv další oblíbené koření, například kajenský pepř, kmín, chilli, sušený česnek, nebo oregano, všechny se k zelenině hodí. Lehce s kořením fazolky promíchejte, aby se rovnoměrně pokryly.
 5. 5
  Vložte zelené fazolky do trouby. Pečte je asi deset minut, pak je vytáhněte a vařečkou zlehka promíchejte. Vraťte je do trouby a pečte, dokud nebudou částečně nazlátlé a křupavé. Zabere to dalších asi 5 minut.
 6. 6
  Vytáhněte pekáč s fazolkami z trouby. Můžete je ještě dochutit kořením nebo třeba posypat strouhaným sýrem. Podávejte horké.

3
Restované zelené fazolky

 1. 1
  Vytáhněte zelené fazolky z mrazáku. Vysypejte je ze sáčku a vložte do misky. Dřevěnou vařečkou oddělte lusky, které se případně přilepily k sobě.
 2. 2
  Do pánve kápněte trochu oleje a rozpalte ji na středně vysokou teplotu. Nechte olej rozehřát.
 3. 3
  Dejte zelené fazolky na pánev. Promíchejte je dřevěnou vařečkou dokud se rovnoměrně nepokryjí olejem. Začnou tát a bude se z nich uvolňovat voda. Restujte fazolky, dokud se všechna voda neodpaří.
 4. 4
  Fazolky osolte a opepřete. Můžete přidat take další koření, například česnek, čerstvý zázvor, citronovou kůru nebo červenou papriku, abyste dodali fazolkám chuť.
 5. 5
  Restujte fazolky dokud lehce nezezlátnou a nebudou křupavé. Stáhněte je z ohně dřív, než změknou.
 6. 6
  Nasypejte fazolky do misky. Podávejte teplé jako přílohu nebo smíchejte se špenátem a jinou listovou zeleninou, aby vznikl příjemný kontrast struktur.

4
Smažené zelené fazolky

 1. 1
  Vytáhněte zelené fazolky z mrazáku. Vysypejte je ze sáčku a dejte do cedníku, položeného přes misku. Nechte je úplně rozmrznout.
 2. 2
  Osušte fazolové lusky papírovou utěrkou. Přebytečná tekutina by způsobila, že by fazolky byly blátivé.
 3. 3
  V malé misce smíchejte šálek piva, šálek mouky, 1 a půl lžičky soli a půl lžičky pepře. Metličkou směs prošlehejte dohladka.
 4. 4
  Do velké pánve nalijte několik centimetrů oleje a zahřejte ho na středně vysokou teplotu. Nechte olej rozpálit, dokud nebude dostatečně rozehřátý na smažení. Dotkněte se ho rukojetí dřevěné vařečky a teplotu vyzkoušejte. Jestliže se okolo rukojeti objeví bublinky, je olej připravený.
  • Na smažení nepoužívejte olivový olej, protože se při vysokých teplotách rozkládá. Lepší je arašídový, rostlinný nebo řepkový olej, který snese velký žár.
 5. 5
  Těstíčko nalijte do velkého plastikového sáčku.Vložte k němu fazolky. Uzavřete a obsah sáčku dobře protřepejte.
 6. 6
  Použijte kleště a obalené fazolové lusky naskládejte do rozpáleného oleje. Pokračujte a skládejte fazolky do pánve, dokud nebudete mít jednolitou vrstvu.
 7. 7
  Smažte fazolky, dokud nebudou zlatavé a křupavé. Pak je vyjměte děrovanou vařečkou a naskládejte na talíř, vyložený papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný tuk. Osolte a opepřete a podávejte horké..

Tipy

 • Jednu dávku vody na vaření zelených fazolek můžete použít až pětkrát.

Věci, které budete potřebovat

 • Kuchyňský nůž
 • Struhadlo na fazolky (nepovinné)
 • Velká pánev s poklicí
 • Velký hrnec nebo miska
 • Led
 • Děrovaná vařečka
 • Cedník
 • Sáčky do mrazáku
 • Sáčky a přístroj pro vakuové balení (nepovinné)
 • Brčko
 • Olej na smažení
 • Sůl a pepř
 • Další koření podle vašeho výběru
 • Na těstíčko: mouka a pivo


Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Ovoce a zelenina

V jiných jazycích:

English: Freeze Green Beans, Español: congelar ejotes, Deutsch: Grüne Bohnen einfrieren, Italiano: Congelare i Fagiolini, Português: Congelar Vagens, Français: surgeler des haricots verts, Русский: замораживать зеленую фасоль, 中文: 冷冻豆角, Bahasa Indonesia: Membekukan Kacang Buncis, Nederlands: Sperziebonen invriezen

Stránka byla zobrazena 15 612 krát.
Byl tento článek přesný?