Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Čerstvé zelené fazolky obvykle seženete jen krátkou dobu v létě buď na farmářských trzích nebo ze své vlastní zahrady. Pokud i vaší rodině tato svěží zelenina zachutnala, můžete si ji zamrazit do zásoby a používat ji celý rok. Snadno to zvládnete i doma, budete mít navíc kontrolu nad kvalitou jídla, které svým blízkým podáváte. Čtěte dál a naučte se jak zelené fazolky zmrazit a jak je použít ve třech skvělých receptech.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Mražení zelených fazolek

 1. 1
  Natrhejte zelené fazolky na zahradě nebo je kupte na trzích.
 2. 2
  Důkladně fazolky opláchněte tekoucí vodou.
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
  Přesuňte fazolky do studené vody.
 7. 7
 8. 8
  Zabalte připravené fazolky.
 9. 9
  Dejte zelené fazolky zmrazit.
  • Zatřepejte fazolkami, aby byly sáčky pokud možno ploché a nezabíraly příliš místa.Tak fazolky zmrznou rychle a zachovají si čerstvou chuť.
  • Zelené fazolky vydrží v běžném mrazáku zmražené devět měsíců, v kvalitním zařízení pro hluboké mražení ještě déle.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Pečené zelené fazolky

 1. 1
  Předehřejte troubu na 220°C.
 2. 2
  Vytáhněte zelené fazolky z mrazáku. Vysypejte je ze sáčku a rozložte je v jedné vrstvě na pečicí plech. Některé fazolky mohou zmrznout v hroudách – snažte se je rozdělit co nejvíc to půjde buď prsty nebo vidličkou.
 3. 3
  Pokapejte fazolové lusky olejem. Můžete použít sezamový, olivový, arašídový nebo olej z jadérek hroznového vína. Všechny budou chutnat dobře.
 4. 4
  Ochuťte fazolky solí a pepřem. Chcete-li, můžete použít jakékoliv další oblíbené koření, například kajenský pepř, kmín, chilli, sušený česnek, nebo oregano, všechny se k zelenině hodí. Lehce s kořením fazolky promíchejte, aby se rovnoměrně pokryly.
 5. 5
  Vložte zelené fazolky do trouby. Pečte je asi deset minut, pak je vytáhněte a vařečkou zlehka promíchejte. Vraťte je do trouby a pečte, dokud nebudou částečně nazlátlé a křupavé. Zabere to dalších asi 5 minut.
 6. 6
  Vytáhněte pekáč s fazolkami z trouby. Můžete je ještě dochutit kořením nebo třeba posypat strouhaným sýrem. Podávejte horké.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Restované zelené fazolky

 1. 1
  Vytáhněte zelené fazolky z mrazáku. Vysypejte je ze sáčku a vložte do misky. Dřevěnou vařečkou oddělte lusky, které se případně přilepily k sobě.
 2. 2
  Do pánve kápněte trochu oleje a rozpalte ji na středně vysokou teplotu. Nechte olej rozehřát.
 3. 3
  Dejte zelené fazolky na pánev. Promíchejte je dřevěnou vařečkou dokud se rovnoměrně nepokryjí olejem. Začnou tát a bude se z nich uvolňovat voda. Restujte fazolky, dokud se všechna voda neodpaří.
 4. 4
  Fazolky osolte a opepřete. Můžete přidat take další koření, například česnek, čerstvý zázvor, citronovou kůru nebo červenou papriku, abyste dodali fazolkám chuť.
 5. 5
  Restujte fazolky dokud lehce nezezlátnou a nebudou křupavé. Stáhněte je z ohně dřív, než změknou.
 6. 6
  Nasypejte fazolky do misky. Podávejte teplé jako přílohu nebo smíchejte se špenátem a jinou listovou zeleninou, aby vznikl příjemný kontrast struktur.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Smažené zelené fazolky

 1. 1
  Vytáhněte zelené fazolky z mrazáku. Vysypejte je ze sáčku a dejte do cedníku, položeného přes misku. Nechte je úplně rozmrznout.
 2. 2
  Osušte fazolové lusky papírovou utěrkou. Přebytečná tekutina by způsobila, že by fazolky byly blátivé.
 3. 3
  V malé misce smíchejte šálek piva, šálek mouky, 1 a půl lžičky soli a půl lžičky pepře. Metličkou směs prošlehejte dohladka.
 4. 4
  Do velké pánve nalijte několik centimetrů oleje a zahřejte ho na středně vysokou teplotu. Nechte olej rozpálit, dokud nebude dostatečně rozehřátý na smažení. Dotkněte se ho rukojetí dřevěné vařečky a teplotu vyzkoušejte. Jestliže se okolo rukojeti objeví bublinky, je olej připravený.
  • Na smažení nepoužívejte olivový olej, protože se při vysokých teplotách rozkládá. Lepší je arašídový, rostlinný nebo řepkový olej, který snese velký žár.
 5. 5
  Těstíčko nalijte do velkého plastikového sáčku.Vložte k němu fazolky. Uzavřete a obsah sáčku dobře protřepejte.
 6. 6
 7. 7
  Smažte fazolky, dokud nebudou zlatavé a křupavé. Pak je vyjměte děrovanou vařečkou a naskládejte na talíř, vyložený papírovou utěrkou, která odsaje přebytečný tuk. Osolte a opepřete a podávejte horké..
  Reklama

Tipy

 • Jednu dávku vody na vaření zelených fazolek můžete použít až pětkrát.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kuchyňský nůž
 • Struhadlo na fazolky (nepovinné)
 • Velká pánev s poklicí
 • Velký hrnec nebo miska
 • Led
 • Děrovaná vařečka
 • Cedník
 • Sáčky do mrazáku
 • Sáčky a přístroj pro vakuové balení (nepovinné)
 • Brčko
 • Olej na smažení
 • Sůl a pepř
 • Další koření podle vašeho výběru
 • Na těstíčko: mouka a pivo


O tomto wikiHow

Ollie George Cigliano
Spoluautorem článku je :
Soukromá kuchařka a školitelka v oblasti jídla
Tento článek spoluautorem článku je Ollie George Cigliano. Ollie George Cigliano je soukromá kuchařka, školitelka v oblasti potravin a majitelka společnosti Ollie George Cooks se sídlem v Long Beach v Kalifornii. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na používání čerstvých, zábavných surovin a míchání tradičních a inovativních technik vaření. Ollie George je držitelkou titulu BA ve srovnávací literatuře na Kalifornské univerzitě v Berkeley a osvědčení o výživě a zdravém životním stylu na eCornell University. Tento článek byl zobrazen 26 090 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 26 090 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama