Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte pevný disk, který je nečitelný či jinak poškozený, a který je zároveň plný citlivých dat? Chcete se ujistit, že tato data už nikdy více nespatří světlo denní? Pokud jste už disk kompletně vymazali, zvažte využití dalších možností na ochranu dat. Následující techniky vám při ničení dat zajistí docela dobré (většinou dokonce naprosto perfektní) výsledky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 10:

Vymazání dat a vyjmutí pevného disku

 1. 1
  Zálohujte si data. Když se celou myslí soustředíte na zničení původce vašeho studu, a zároveň se snažíte vyhnout vězení, je snadné zapomenout na všechny ty MP3, které jste v 90. letech dolovali z CD, i na fotky vaší milované rodiny. Každopádně byste se měli ujistit, že jste si zálohovali všechna důležitá (a legální) data. Kýženým výsledkem tohoto úkonu je totiž to, že všechna tato data tak nějak… zmizí.
 2. 2
  Vymažte disk. Vždy před započetím ničení disk nejprve vymažte. Ačkoliv následující (a zábavnější) metody ničení vcelku dobře zajistí, že budou všechna data nenávratně zničena, nemůžete na ně 100% spoléhat (zvlášť ne ve chvíli, kdy máte důvodné podezření, že bude vláda ochotná obětovat několik měsíců a milionů korun, aby objevila vaše malé ošklivé tajemství). Ale když vymažete data a odpálíte pevný disk? Jo, pak už ta data nikdo nezíská.
  • Ale pojďme být na chvilku vážní: poctivým promazáním počítače pravděpodobně dosáhnete potřebných výsledků. Obnovit takováto data by mohl jen někdo s opravdu špičkovým vybavením, a ani tak neexistuje přesvědčivý důkaz, že by to bylo vůbec možné.
 3. 3
  Otevřete skříň počítače. Otevřete skříň počítače a najděte pevné disky. Ty jsou u každého typu skříně umístěny na jiném místě, někdy v kovové krabici. Pokud máte s nalezením pevného disku potíže, budete se muset podívat do návodu k vašemu modelu skříně.
 4. 4
  Otevřete pevný disk. Nyní otevřete obal pevného disku. To bude obnášet hlavně vyšroubování spousty šroubů, jejichž počet a umístění závisí na výrobci a modelu pevného disku. Asi budete přeřezávat i nějakou pásku. Pozor, šroubky jsou často ukryté i pod nálepkami, takže do nich budete muset píchat šroubovákem a hledat.
 5. 5
  Odstraňte magnety. Musíte odstranit ramínko a magnety, abyste se dostali k plotnám pod nimi (ty jsou vašim pravým cílem). Opět budete šroubovat, ale nemáte moc co pokazit. Magnety odstraňujte opatrně, protože jsou vážně hodně silné a mohli byste si ublížit.
 6. 6
  Odstraňte plotnu. To je ta věc, která vypadá, že by z ní bylo dobré zrcátko. Nejspíš budete muset odšroubovat ten kruhový kousek uprostřed, který plotnu drží. Plotna je to, co (alespoň z největší části) uchovává vaše data. Plotna je také to, co musíte zničit. Někdy je v disku ploten víc, dejte si na to pozor.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 10:

Rozbití pevné disku kladivem

 1. 1
  Použijte kladivo. Nejrychlejší a nejpřímější metodou zničení plotny je kladivo. Položte plotnu na povrch, který vydrží údery kladivem, a který se dobře uklízí. Narazte si ochranné brýle a rukavice a vypusťte všechnu tu agresi, která se ve vás hromadila od chvíle, kdy George Lucas kompletně zneuctil to, co mohla být perfektní franšíza.
  • Když to budete dělat, ujistěte se, že jste jediná osoba v místnosti. Jednak určitě nechcete nikoho nechtěně zranit odletujícími kusy kovu a skla, a za druhé také určitě nechcete, aby se někdo začal strachovat o vaši příčetnost a nechal vás zavřít.
  • Některé plotny jsou vyrobeny z kovu, jiné ze skla a keramiky. Ty druhé se roztříští velmi ochotně. Ty první se částečně zdeformují, díky čemuž budou vcelku nepoužitelné. I tak však můžete využít některou ze zábavnějších metod uvedených níže, pokud si nejste výsledkem jistí.
 2. 2
  Se zbytky plotny zacházejte opatrně. Jakmile je plotna na kousky, opatrně tyto kousky sesbírejte a zbavte se jich. Můžete je zanést na jakékoliv místo, kde recyklují elektroniku. Zkuste to v místním obchodě s počítači a hrami, v obchodním domě, nebo v secondhandu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 10:

Spálení pevného disku

 1. 1
  Proveďte zkoušku ohněm. Samotné teplo nejspíš vaše data kompletně nezničí, zato proměna ploten disku na tekuté hromádky roztaveného čehosi je vcelku efektivní. Zvlášť zábavné je to tehdy, když jste ten typ člověka, kterého zná místní hasičská jednotka jménem. Ať už využijete jakoukoliv metodu, ubezpečte se, že pálení provádíte v místě, kde je opravdu dobré odvětrání. Rozpouštějící se pevný disk bude totiž produkovat zplodiny, které vás nejspíš mohou zabít.
  • Požijte klasický oheň. Může to být ohniště, nebo sud, u kterého se ohřívají bezdomovci (raději to druhé). Obyčejný oheň by měl být dost horký na to, aby váš pevný disk rozpustil. Hoďte disk do ohně a nechte ho být, protože to asi chvíli potrvá. Úroveň zábavnosti: 3
  • Použijte letlampu. Navlečte se do nějakého ochranného úboru, podržte plotny v dostatečné vzdálenosti pomocí nějakého odolného nástroje, a sledujte, jak se rozpouštějí. Ujistěte se, že podlaha pod plotnami neshoří. Úroveň zábavnosti: 5
  • Použijte termit. Jste-li dobrodružnější ničitel pevných disků, můžete tento úkol totálně přepálit: naplňte obrovský kontejner pískem, na něj položte plotny z disku, a nad nimi zapalte kontejner s termitem. Tohle je věda v celé její kráse – nastane chemická reakce produkující spoustu tepla, a taky malá exploze, takže buďte opatrní. Tuhle metodu nezkoušejte v místnosti. Nebo v blízkosti lesa. Nebo v blízkosti malých dětí. Nebo v blízkosti vás samotných. Vážně. Úroveň zábavnosti: 11
  • Použijte cukr a ledek. Smíchejte cukr a ledek v plechovce od sodovky. Směs vysypte na harddisk položený ve kbelíku s pískem. V postatě jde o malou bombu, takže si dávejte velký, velký pozor na to, kde ji odpálíte a kde budete stát, až se spustí. Úroveň zábavnosti: 11
Metoda 5
Metoda 5 ze 10:

Zmagnetizování pevného disku

 1. 1
  Odsuďte disk k usmrcení magnetem. Celá ta věc, kdy někdo přejede přes počítač magnetem a vymaže ho, je v podstatě výmysl. Pokud chcete svá data zničit magnetem, budete muset použít pořádný kalibr.
 2. 2
  Kupte si pořádně velké magnety ze vzácných prvků. Ty by měly velmi kvalitně odstranit všechna data, která na disku zbudou po jeho kompletním vymazání. A na rovinu, kdo by nechtěl vlastnit obrovský, super silný magnet? Najdete pro něj i další využití. Věřte mi. Úroveň zábavnosti (při mazání disku): 4; úroveň zábavnosti (až objevíte pro magnet další využití): 9
  • Druhou možností je vzít váš disk na šrotiště nebo vrakoviště… nebo na jakékoliv místo, kde najdete jeden z těch obřích magnetických jeřábů pro zvedání aut a dalšího velkého šrotu. Sledujte, jak se váš disk proletí vzduchem ve stylu Cirque du Soleil, během čehož budou všechna data důkladně znečitelněna. Úroveň zábavnosti: 5. Přesto jde o nespolehlivou metodu – pevné disky jsou proti magnetickým polím dobře odstíněny. Nejlepší je stále fyzické zničení disku.
  Reklama
Metoda 7
Metoda 7 ze 10:

Rozpuštění pevného disku

 1. 1
  Odsuďte disk k usmrcení kyselinou. Předstírejte, že je na váš pevný disk uvalena klatba, a namočte jej do vany s kyselinou z baterie (nebo jinou, podobně silnou kyselinou). Měl by se vám před očima rozpustit. Kyseliny se pak zbavte v souladu s předpisy (vylít ji do zahrádky není v souladu s předpisy, jen pro informaci). Úroveň zábavnosti: 6
 2. 2
  Odsuďte disk k usmrcení mikrovlnkou. Mikrovlnky nejsou samy o sobě dost silné na to, aby data zničila, takže nepočítejte s tím, že vám vteřinový ohřev zajistí výsledky. Pokud však plotnu dokážete ohřát tak, aby se rozpustila či roztříštila, budou vaše data nenávratně zničena.
  • Kupte si (nebo vytáhněte z popelnice) starou mikrovlnku, nelépe takovou, u které se dvířka otvírají stiskem tlačítka. Někde venku ji zapojte do prodlužovacího kabelu a nastavte časovač na 10 minut. Rychle utečte hodně daleko (skleněné plotny se mohou v daných podmínkách roztříštit, takže jsou velmi nebezpečné). Z patřičné vzdálenosti mikrovlnku otevřete (násadou od koštěte nebo s pomocí provázku). Pokud se disk sám neroztavil ani neroztříštil, rozbijte jej hodně dlouhým klackem. Úroveň zábavnosti: 6
  Reklama
Metoda 8
Metoda 8 ze 10:

Ničení pevného disku s pomocí nářadí

 1. 1
  Odsuďte disk k usmrcení pískovací pistolí. Půjčete si z místního velkoobchodu s nářadím pískovací pistoli, položte plotnu ze svého disku na cestu u domu a oprýskejte z ní zrcadlovou vrstvu. Tím odstraníte z plotny tu vrstvu materiálu, ve které jsou uložena data. Nejen že budete s pískovací pistolí vypadat extrémně drsně, ale navíc můžete využít zbývající dobu výpůjčky k vyčištění dalších věcí. Úroveň zábavnosti: 5
 2. 2
  Odsuďte disk k usmrcení pilou. Dobře, ne, nepoužívejte pilu, moc by to nefungovalo. Použijte radši úhlovou brusku, která je pile dost podobná, jen to nezní tak dobře. Úhlovou brusku si jednoduše vypůjčíte z místního velkoobchodu s nářadím. Uchyťte plotnu z vašeho disku pomocí levné truhlářské svorky k vhodnému povrchu a rozřízněte ji přímo uprostřed. OK, popravdě ji budete řezat vícekrát, protože budou všude lítat jiskry a ve vaší garáži to bude vypadat jako o Silvestru. Hlavní je, že se pobavíte. Úroveň zábavnosti: 7
  • Hlavně buďte opatrní a při řezání mějte vždy nasazené správné ochranné brýle. Podívejte se na obrázky zranění způsobených úhlovou bruskou. Budete si přát, abyste je nikdy neviděli.
 3. 3
  Odsuďte disk k usmrcení vrtákem. Tohle je klasická účelová, ne však nezábavná technika zničení pevného disku. Vezměte vrtačku (budete potřebovat docela silný vrták) a vyvrtejte do plotny disku díry. Abyste zaručili, že data nepůjdou obnovit, budete muset vyvrtat několik děr do různých míst. Nicméně, užijte si to. Tvořte umění. Z této plotny může být krásná vánoční dekorace. Úroveň zábavnosti: 4
  Reklama
Metoda 9
Metoda 9 ze 10:

Skartace pevného disku

 1. 1
  Odsuďte disk k usmrcení průmyslovou skartovačkou. Viděli jste někdy průmyslovou skartovačku? Mrkněte na ni. Hned teď. Vidíte? No tak! Vyhledejte nejbližší průmyslovou skartovačku, na chvíli si ji pronajměte a nacpěte do ní svůj pevný disk. Nacpěte do ní… v podstatě cokoliv. Asi ale ne třeba svou kočku. Úroveň zábavnosti: exponenciálně roste s počtem věcí, které skartujete.
Metoda 10
Metoda 10 ze 10:

Rozpuštění pevného disku za pomoci elektrolýzy

 1. 1
  Najděte si plastovou nádobu dost velkou na to, abyste v ní mohli pevný disk ponořit do vody. Přidejte balení hydrogenuhličitanu sodného. Nepoužívejte stolní sůl, jelikož produkuje toxický plynný chlor!
 2. 2
  Najděte si velkou tužku. Pečlivě ořežte polovinu dřeva tak, aby grafitová tuha zůstala neporušená. Z této tužky vyrobíte katodu (-) (katoda musí být na stupnici elektrického potenciálu nad hliníkem). Sežeňte si také dva tlusté izolované drátové vodiče.
 3. 3
  Sežeňte si nabíječku autobaterií. Nepoužívejte autobaterii, je moc výkonná. Upevněte jeden drát na + kladný pól (redukční elektroda). Druhý pak natáhněte mezi grafitem z tuhy a záporným pólem (adiční elektroda).
 4. 4
  Pevný disk ponořte kompletně do vody. Zapněte nabíječku. Voda by měla začít bublat a pěnit, přičemž se začne uvolňovat kyslík a vodík – je životně důležité mít poblíž otevřené okno!
 5. 5
  Po 24 hodinách ztratí plotna z disku svůj blyštivý zrcadlový povrch (zoxiduje). Z části se rozloží na kovový prášek a slanou vodu.
  Reklama

Varování

 • S jakoukoliv z těchto metod není možné garantovat 100% úspěšné trvalé vymazání vašich dat. Technologie se mění a nikdy nemůžeme přesně vědět, k čemu mají přístup lidé s neomezenými zdroji a směšně urputnou tuhou dostat se k fotografiím z narozeninové párty vaší prababičky v osmaosmdesátém. Prostě udělejte, co je ve vašich silách, a doufejte, že vaše příjmení není Assange nebo Snowden.
 • Pokud se rozhodnete odpalovat věci, přebíráte za to plnou zodpovědnost. Otázka k zamyšlení: pokud si myslíte, že po vás jde vláda kvůli obsahu vašeho počítače, co si asi budou říkat, když namísto toho objeví výbušniny?
 • Při zkoušení kterékoliv z výše uvedených metod používejte ochranné pomůcky. Tyto metody slouží k fyzickému zničení něčeho. A tím něčím byste se snadno mohli stát vy. Budete potřebovat ochranu očí (když už ne štít na celý obličej), silné průmyslové rukavice a vše ostatní, co je třeba pro práci s takovýmto nářadím a materiály.
 • Nebuďte hlupáci. Dávejte si pozor, co děláte. Nesmíte spojovat psaní SMS a zacházení s úhlovou bruskou. Ani zacházení s úhlovou bruskou a alkohol. Zapište si to za uši. Dávejte si pozor.
 • Pokud máte nutkání provádět cokoliv z výše popsaného bez patřičných ochranných pomůcek a bezpečnostních opatření, navštivte psychiatra. Máme o vás obavy.
 • Když ničíte důkazy zločinu, pácháte při tom další zločin!
Reklama

Související články

Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak udělat screenshot ve WindowsJak udělat screenshot ve Windows
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak hackovatJak hackovat
Jak zobrazit XML souboryJak zobrazit XML soubory
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpoznáJak formátovat USB disk, pokud jej Windows nerozpozná
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 477 krát
Stránka byla zobrazena 10 477 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama