Jak zobrazit XML soubory

V tomto článku:Otevření XML souborů v prohlížečiZobrazení a úprava XML souboru ve WindowsReference

XML je zkratka pro extensible markup language. HTML je verzí XML, která se používá k vytváření webových stránek v prohlížečích. Na XML je dobré to, že můžete použít jakékoliv tagy a jakkoliv je uspořádat. Na XML je založeno mnoho rozdílných formátů dokumentu, jako například formát DOCX používaný v Microsoft Wordu. XML soubory se dají nejjednodušeji zobrazit v prohlížeči, avšak každý prohlížeč pracuje s XML jiným způsobem. Také můžete otevřít XML soubory umístěné na webu či v počítači.

1
Otevření XML souborů v prohlížeči

 1. 1
  Otevřete Firefox, Chrome či Safari.
 2. 2
  Otevřete XML soubor. Klikněte na URL adresu XML souboru nebo klikněte a přetáhněte XML soubor do nového okna prohlížeče.
 3. 3
  Zobrazte XML soubor. XML tagy mají fialovou barvu a obsah XML má podobu normálního textu. V Chromu a Safari se po kliknutí na šipky rozbalí či sbalí tagy. Ve Firexofu se tagy rozbalí či sbalí po kliknutí na - či +.
 4. 4
  Uložte XML soubor. Pokud si prohlížíte XML soubor na webu a chcete jej uložit, klikněte na Soubor a poté klikněte na Uložit. Vyberte místo, kam chcete XML soubor uložit, a poté klikněte na Uložit.

2
Zobrazení a úprava XML souboru ve Windows

 1. 1
  Stáhněte si XML Notepad. XML Notepad je prohlížeč a editor XML souborů vydaný společností Microsoft. Otevřete stránku https://xmlnotepad.codeplex.com/ a stáhněte si stažitelný (downloadable) či samostatný (standalone) instalátor. Odkazy jsou umístěny v sekci Project Description.
  • Pokud používáte Mac Os X, máte k dispozici zdarma textový editor TextWrangler, který barevně formátuje tagy v XML souboru, aby se jednodušeji upravovaly.[1]
 2. 2
  Nainstalujte XML Notepad. Otevřete instalační soubor programu XML Notepad, který jste stáhli, a postupujte v instalaci podle instrukcí.
 3. 3
  Otevřete XML soubor pomocí XML Notepad. Otevřete XML Notepad. Klikněte na File a poté klikněte na Open. Najděte soubor XML ve svém počítači a poté klikněte na Open.
 4. 4
  Zobrazte XML pomocí Tree View. Tree View odděluje XML tagy do levého postranního panelu. Klikněte na panel Tree View. Klikněte na tag, aby se zobrazil textový obsah, který je uvnitř.
 5. 5
  Zobrazte XML pomocí XSL Output. XSL Output zobrazuje XML v takové podobě, v jaké byste jej viděli v prohlížeči.
 6. 6
  Upravte XML soubor. Soubor XML můžete upravit stejně jako textový soubor. XML Notepad nabízí mnoho dalších možností pro práci s XML soubory.[2]

Tipy

 • Občas mohou být XML soubory chybné. Pokud taková situace nastane, zobrazí se vám v prohlížeči zpráva o chybě. Stáhněte soubor a poté jej otevřete pomocí XML editoru.
 • Jestliže vám přišly přílohy, o kterých se domníváte, že jsou to dokumenty sady Office (třeba vám poslali balík, v němž jsou některé soubory .doc a jiné .xml), můžete obsah jednoduše upravit a použít k jejich otevření Office.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

V jiných jazycích:

English: View XML Files, Español: ver archivos XML, Italiano: Visualizzare i File XML, Português: Visualizar Arquivos XML, Русский: просматривать XML файлы, Deutsch: XML Dateien anschauen, Bahasa Indonesia: Melihat Berkas XML, Nederlands: XML bestanden bekijken, 中文: 查看XML文件, Français: ouvrir les fichiers XML, ไทย: ดูเนื้อหาในไฟล์ XML, Tiếng Việt: Xem tập tin XML, 한국어: XML 파일 보는 방법, العربية: عرض ملفات اكس ام ال, हिन्दी: एक्सएमएल फाइल देखें (View XML Files), 日本語: XMLファイルのコードを確認する, Türkçe: XML Dosyaları Nasıl Görüntülenir

Stránka byla zobrazena 2 915 krát.
Byl tento článek přesný?