Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zařízení celé svatby vyžaduje spoustu plánování a kreativity, aby pro svatebčany šlo o skutečně speciální den. Mnoho párů má konkrétní představy o tom, jak jejich svatba bude vypadat, ale některé páry budou chtít vše nechat na vás. Dobrý svatební plánovač umí páru naslouchat, umí se kreativně rozhodovat, má dobré organizační schopnosti a dokáže zajistit, aby celá svatba proběhla hladce.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Setkejte se s párem

 1. 1
  Na schůzce definujte svoji roli. Někteří plánovači se starají o celou svatbu od začátku až do konce, jiní zase řídí pouze samotný svatební den. Řekněte páru, aby se sami rozhodli, co od vás budou očekávat a převezměte zodpovědnost za plánování svatby.
  • Je důležité nabídnout páru své služby a názory, ale musíte si uvědomit, že všechna rozhodnutí jsou na nich. Pokud máte pocit, že není dobré podávat na zimní svatbě zmrzlinové poháry, můžete se o tom zmínit, ale rozhodnutí ponechejte na páru.
 2. 2
  Domluvte si s párem pravidelné konzultace. Pokud budete plánovat celou svatbu od začátku až do konce sami, musíte se toho o páru dozvědět co nejvíce. Musíte s nimi strávit trochu času, abyste měli jistotu, že jim dokážete připravit svatbu, která se jim bude líbit.
  • Měli byste se s párem setkat v soukromí alespoň třikrát a zůstat v kontaktu během celých příprav. Poprvé se setkejte, abyste se seznámili, podruhé abyste jim řekli, jaké mají možnosti a nakonec se setkejte několik týdnů před svatbou a projděte si časový harmonogram.
  • Nejprve se setkejte neformálně, například na kávě nebo na večeři a snažte se dozvědět se toho o páru co nejvíce. Zjistěte, jak se poznali, co od manželství očekávají atd. Tyto informace vám pomohou se rozhodnout. [1]
 3. 3
  Vymyslete několik návrhů. Dobrý svatební plánovač by měl mít přehled o vhodných prostorách, kostelích, firmách, které zajišťují občerstvení a o dalších službách, které jsou pro svatbu důležité. Pokud chce mít pár na svatbě veganské občerstvení, měli byste mít v hlavě několik možností, které jim budete moci nabídnout. Je to součástí vaší práce!
  • Měli byste věnovat spoustu času tomu, že budete zjišťovat, jaké možnosti máte. Je důležité udělat si dobré jméno a mít co nejvíce kontaktů.
  • Při hledání různých míst si všechno foťte a berte si vzorky, abyste mohli páru ukázat, co jim nabízíte. V každé společnosti zanechejte svoji vizitku.
 4. 4
  Připravte společně s párem nezávazný plán. Jakmile budete mít představu o tom, jak by měla svatba vypadat, představte páru několik možností, ze kterých si budou moci vybrat. Nabídněte jim možnosti občerstvení, dekorace, míst konání, hudby atd.
  • V některých případech bude mít pár naprosto přesnou představu, jindy zase nechá vše na vás. Připravte se na to, že to bude u každého páru jiné.
  • Vymyslete několik „kompletních balíčků.“ Můžete k sobě přiřadit jeden druh občerstvení s jedním květinářstvím a barevným laděním a najít kapelu, která by se k tomuto plánu hodila. Zkuste si vytvořit několik takových nabídek, ze kterých si pár bude moci vybrat.
 5. 5
  Naplánujte s zorganizujte i další události, o které vás pár požádá. Co bude vaší prací se dozvíte na první schůzce s párem, kterému budete chystat svatbu. Pokud budete muset zorganizovat i rozlučku se svobodou nebo fotografovaní, budete se muset na všem dohodnout s párem. Mezi běžné svatební akce patří například:
  • Večeře poslední den před svatbou
  • Drink po večeři poslední den před svatbou
  • Fotografování
  • Snídaně před svatbou
  • Prohlídka místa konání svatby
 6. 6
  Zůstaňte v kontaktu. Až se bude svatební den blížit, je možné, že bude pár čím díl více nervózní a bude vám neustále telefonovat. Je také možné, že s novomanželi nebudete muset komunikovat až do svatby. V každém případě je dobré zůstat v kontaktu a informovat pár o průběhu příprav. [2]
  • Nakonec se dostanete do bodu, kdy již nebude možné změnit nic z toho, co jste naplánovali. V tuto chvíli musíte dát páru jasně najevo, že je vše již zařízeno a že už není možné plán svatby změnit.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Plánování obřadu

 1. 1
  Vytipujte si několik míst. Svatební obřad se může konat venku, v kostele, nebo například na úřadě. Ženich a nevěsta si ovšem mohou vybrat místo podle svého uvážení. Je možné, že budou mít přesnou představu o tom, kde se chtějí brát, takže vám hledání místa usnadní.
  • Svatby uvnitř je nutné přizpůsobit náboženskému vyznání páru. Nesmí se stát, že protestantům zajistíte svatbu v katolickém kostele. V některých případech se páry chtějí brát na jiných místech, například na zámcích, v hotelech atd.
  • Venkovní svatby se mohou konat na různých místech – pláže, soukromé pozemky, jablečné sady, vinice, nebo třeba národní parky. Zeptejte se páru na to, jaké má představy o svatbě a zkuste vymyslet několik možností. V ideálním případě byste měli najít místo, kde je možné uspořádat i hostinu uvnitř.
 2. 2
  Zajistěte oddávajícího. Je možné, že bude pár mít představu o tom, kdo by je měl oddávat. Záleží na tom, kde se svatba bude konat – až to zjistíte, najděte si kněze z místního kostela, nebo požádejte někoho jiného.
  • Oddávajícího by si měl zvolit pár. Pokud nikoho takového nezná, zeptejte se jich na jejich náboženské vyznání a podle toho vyberte několik vhodných oddávajících.
 3. 3
  Navrhněte páru možnosti hudby. Většina svateb zahrnuje hudbu a výběr písní může ovlivnit celou podobu obřadu. U párů, které se chystají na první svatbu, není snadné vybrat hudbu, takže si raději předem připravte několik možností.
  • Smyčcové kvarteto a sóloví hudebníci se na svatbách objevují nejčastěji. Mnoho hudebníků nabízí své služby komerčně. Pokud je třeba ušetřit peníze, můžete využít i hudební nahrávky.
  • Budete potřebovat úvodní hudbu, která bude hrát během příchodu svatebčanů a hudbu, která bude hrát během příchodu nevěsty (většinou Svatební pochod od Wagnera). [3] Mezi další běžně hranou hudbu na svatbách patří instrumentální verze těchto písní:
   • Arlen & Harburg: "Somewhere Over the Rainbow"
   • Handel: "Arrival of the Queen of Sheba"
   • Mendelssohn's "Wedding March"
   • Pachelbel: "Kánon D"
 4. 4
  Navrhněte páru několik květinářství. Na většině svatbách je spousta květin připravených místními květináři. Je dobré obejít si všechna květinářství v okolí a zjistit, jaké balíčky a ceny nabízejí.
  • Poraďte se s nevěstou o barvě jejích šatů a o barevném ladění celé svatby, abyste mohli vybrat vhodné květiny.
 5. 5
  Navrhněte páru několik fotografů. Svatební fotografy najdete snadno, ale je dobré jich najít několik, aby si pár mohl vybrat. Zaměřte se na kvalitu, profesionální přístup a cenu.
  • Zavolejte každému z fotografů, které si vyberete a chvíli si s ním popovídejte. Potom páru doporučte několik z těch nejlepších.
 6. 6
  Před svatbou si zajděte na místo konání. Je důležité seznámit se s místem konání svatby, abyste v den D měli naprostý přehled. Musíte zjistit, kde se bude připravovat občerstvení, kde bude probíhat obřad a kde bude probíhat hostina a kolik lidí se na dané místo vejde.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Plánování hostiny

 1. 1
  Najděte si vhodná místa pro hostinu. Svatební hostina by se měla konat co nejblíže místu obřadu, ideálně ve stejné budově, nebo v nějakém hotelu či domě poblíž. [4] Většinou se hostina pořádá uvnitř, ve velkých sálech, ve kterých je možné i tančit, takže musíte najít místa, která budou vhodná. Najděte si místní:
  • Taneční sály
  • Konferenční sály
  • Kostely s velkými sály
  • Historické budovy s velkými sály
  • Vinice
 2. 2
  Navrhněte páru konkrétní firmy na dodávku občerstvení a jídla. Většina hostin sestává z jídla, neformálních proslovů, dezertu a tance. Jakmile se začne tančit, vaše práce je téměř u konce, takže hostinu můžete považovat za poslední důležitý úkol. Promluvte si s párem o tom, jaké jídlo by na svatbě chtěli mít a nabídněte jim různé možnosti.
  • Najděte si místní cateringové společnosti a zjistěte, jaké ceny nabízejí. Zkuste vybrat několik dražších a několik levnějších společností. Některým párům bude vyhovovat jednoduché jídlo, jiné páry zase budou požadovat dražší a propracovanější hostinu.
  • Někdy je hostina organizovaná formou bufetu, kde si hosté mohou jídlo nabírat sami, jindy jde zase o formální večeři s obsluhou. V druhém případě budete mít více práce s organizací, ale hostina bude formálnějším zážitkem.
  • Také si najděte místní cukrárny a nabídněte páru několik možností svatebního dortu. Je dobré probrat společně velikost, příchuť a design dortu.
 3. 3
  Zajistěte stan nebo altán a sezení. Pokud se hostina bude konat venku, budete potřebovat velký stan, který si můžete pronajmout od společností na pořádání eventů. Budete muset zajistit také sezení a stoly pro všechny hosty.
 4. 4
  Navrhněte páru hudbu. Na hostinách většinou hrají živé kapely, nebo DJové, kteří se specializují na hraní na akcích. Některé páry budou mít jasnou představu o tom, jakou hudbu chtějí na hostině mít, jiné to zase nechají na vás. Najděte si několik možností a nechejte pár, aby si z nich vybral.
 5. 5
  Zajistěte vše potřebné. Až budete vědět, jak má hostina vypadat, začněte ji organizovat. Zavolejte cateringové společnosti, květináři a dalším firmám, které budete muset zapojit a zajistěte, aby bylo v den svatby vše připraveno.
  • Je dobré vést si poznámky o každé svatbě, kterou organizujete, abyste měli vždy o všem přehled. Pokud organizujete více svateb, musíte si dát pozor, abyste si něco nepopletli.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak zorganizovat svatební den

 1. 1
  Několik týdnů před svatbou se s párem setkejte. Zjistěte, kolik bude na svatbě hostů od nevěsty a kolik od ženicha a vytvořte seznam hostů. Proberte zasedací pořádek a v případě potřeby zajistěte více místa na sezení.
  • Pokud neplánujete samotnou svatbu, ale budete řídit organizační záležitosti, musíte si zjistit, co již bylo naplánováno a co ženich s nevěstou od svatebního dne očekávají.
 2. 2
  Vytvořte si plán svatebního dne. Proberte s párem časový harmonogram a v případě potřeby ho upravte. Kdy se lidé začnou scházet? V kolik hodin svatba začne? Jak dlouho bude trvat obřad? Všechny tyto věci musíte mít naplánované v předstihu. [5]
  • Řekněte páru, v kolik hodin se musí dostavit na místo obřadu a naplánujte společné fotografování.
  • Snažte se zajistit, aby hosté, cateringová firma, květináři a fotografové na místo chodili postupně. Rozvrhněte si příchody tak, aby nevznikaly zbytečné prostoje.
 3. 3
  Rozešlete hostům harmonogram svatebního dne. Je na vás, abyste zajistili, že všichni budou vědět, kdy se mají kam dostavit. Vy budete řídit celou svatbu a na vás se budou lidé obracet s dotazy, takže buďte aktivní a neponechejte nic náhodě.
 4. 4
  Přijďte na svatbu první a odejděte jako poslední. Je vaší prací všechno kontrolovat a koordinovat od začátku až do konce.
  • V případě potřeby některé úkoly delegujte. Není možné, abyste všechno zvládli sami. Budete potřebovat pomoc ostatních lidí.
  • Jedním z kritických aspektů organizování svateb je organizace parkování. Pokud se svatba koná na dvou místech, budete muset zajistit dostatek parkovacích míst a ujistit se, že všichni ví, kde mají zapakovat.
 5. 5
  Koordinujte catering. Musíte kontaktovat cateringovou službu a zajistit obsluhu alespoň týden před svatbou a musíte jim pomoci se vším, co budou potřebovat. Buďte jim k dispozici, aby vše probíhalo hladce.
 6. 6
  Udržte věci v pohybu. Každá svatba vyžaduje jiný přístup a někdy není snadné předem zjistit, jak vše bude probíhat. Musíte být jemní, ale zároveň pevní a udělat vše pro to, aby bylo vše tak, jak má být. Musíte zajistit, aby vše proběhlo včas a aby nakonec všichni hosté opustili pronajatý prostor.
  • Snažte se zajistit, abyste měli na vše trochu více času a abyste nemuseli přerušovat zábavu nebo ukončovat hostinu předčasně. Mělo by jít o večírek a lidé se budou chtít bavit.
  • Když zjistíte, že na něco nezbyde čas, poraďte se s párem o tom, zda to budou chtít vypustit.
  Reklama

Tipy

 • Ve svatební den se oblečte hezky, ale pohodlně, abyste mohli celou událost koordinovat.
 • Veďte si poznámky o celé svatbě a noste je stále u sebe.
Reklama

Varování

 • Uvědomte si, že svatba je nejdůležitějším dnem v životech ženicha a nevěsty. Všechna důležitá rozhodnutí musíte nechat na nich.
 • Když se něco nepovede, nesmíte zpanikařit. Snažte se všechny problémy řešit co nejlépe a nepřidělávejte ženichovi a nevěstě starosti.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 923 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 3 923 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama