Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste jako většina z nás, jistě znáte chvíle, které byste chtěli prožívat navždy. Stejně tak ale existují chvíle, kdy se čas je vleče. Příště až budete mít pocit, že se hodiny sunou pomalu například ve třídě, na schůzi, při čekání nebo jako pasažér na dlouhé cestě, zkuste naše tipy, díky kterým vám čas bude utíkat rychleji.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zabavte se

 1. 1
  Přestaňte sledovat hodiny. Bez ohledu na to, jak pomalu čas běží, když ho budete stále sledovat, ještě ho tím zpomalíte. Odložte telefon a zakryjte si všechny hodiny, které doma máte.
 2. 2
  Zkuste několik fyzických triků. Můžete s nimi zabít čas a myslet na něco jiného, méně abstraktního. Těmito triky také ohromíte přátele a jistě bude chvíli trvat, než se je naučíte. Zde je návod, jak začít.
  • Naučte se válet si tužku po prstech. Pokud nemáte tužku, naučte se přehazovat si minci po kloubech ruky.
  • Pokud se nudíte k smrti, zkuste se naučit na povel brečet.
  • Pokud můžete dělat hluk, dejte si ruce k sobě a snažte se na ně hrát jako na okarínu.
  • Pokud chcete být co nejvíc nenápadní, naučte se stříhat ušima nebo rozšiřovat zornice na povel.
 3. 3
  Počítejte na prstech do 99. Věděli jste, že pomocí speciální metody počítání můžete na prstech napočítat až do 99? Jakmile tuto metodu budete dobře zvládat, budete ji moci používat také pro komplikovanější výpočty, například násobení dvou dvouciferných čísel.
 4. 4
  Dokončete křížovku. Křížovky vyžadují soustředění a protože nelineární myšlenky většinou zaměstnávají pravou část mozku, která neumí tak dobře sledovat čas, jednoduše se při tom zapomenete. To samé platí také pro kreslení.
 5. 5
  Řešte slovní hlavolamy. Například vymyslíte čtyři slova, která obsahují hlásku „w“? Zde jsou další tipy:
  • Vymyslíte několik slov, která obsahují 3 a více samohlásek?
  • Kolik najdete slov, která se čtou dopředu i nazpět stejně?
  • Jaké nejdelší jednoslabičné slovo vymyslíte?
 6. 6
  Hrajte si s telefonem. Většina telefonů má alespoň jednu hru zdarma, například Tetris nebo Pacman, kterou se můžete zabavit na delší dobu, než byste byli sami ochotni přiznat. Nedoporučuje se ale hrát si hry v kanceláři.
 7. 7
  Dívejte se z okna. Je to podobné jako denní snění – když se budete dívat z okna, zapomenete na to, kde jste a budete myslet na svět za oknem. Pokud vám to nestačí k zábavě, můžete počítat – auta, lidi, domy, psy, lavičky, mraky nebo i holuby na střeše.
  • Když vidíte nějaké lidi, vymýšlejte si o nich příběhy. Kým jsou? Kam asi jdou? Co si skutečně myslí?
 8. 8
  Zahrajte si frisbee. Pokud máte kamaráda, sourozence, souseda nebo klidně i psa, zahrajte si s ním v parku frisbee. Můžete se tak zabavit i o samotě. Prostě jděte ven a házejte talířem tak daleko, jak umíte. Můžete si měřit vzdálenost a snažit se pokořit sami sebe. Můžete také na něco mířit, například na strom nebo lampu.
 9. 9
  Bavte se s přáteli nebo klidně i se známými. Pokud se nudíte, navštivte klidně souseda, který je posedlý svojí želvičkou. Můžete si jen chvíli povídat, smát se, zajít si do obchoďáku, na nějaké dobré jídlo nebo prostě jen tak zabíjet čas. Nuda miluje společnost, takže čím více lidí najdete, tím lepší to bude. Brzy si na sledování hodinek ani nevzpomenete.
  • Pokud nemáte po ruce žádného kamaráda, zkuste se ozvat nějakému starému známému, kterému jste už dávno chtěli zavolat.
 10. 10
  Podívejte se na filmy a seriály, které jste už dlouho neviděli. Na YouTube si najděte například něco, co jste sledovali jako malé děti: Kačera Donalda, Krok za krokem, Dva a půl chlapa, Simpsonovi --- zjistěte, jak tyto seriály obstály ve zkoušce časem. Můžete se ponořit do nostalgie a užívat si návrat do dávno prožité doby.
  • Pokud nenajdete své oblíbené seriály na YouTube, zkuste jinou streamovou službu.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Buďte kreativní

 1. 1
  Vyrábějte origami. Když se pokusíte vyrobit krásné origami, pravděpodobně vám to zabere dost času. Pokud můžete, udělejte si například papírový míč a hrajte si s ním. V origami existují nekonečné možnosti a když se do toho dostanete, budete si za chvíli umět vyrobit celou kytici nebo zoo.
  • Vyrobte si s kamarádem origami žáby a udělejte si závody, abyste zjistili, která doskočí dál.
 2. 2
  Kreslete. Nakreslete sami sebe, karikaturu někoho známého nebo klidně komiks. Je jedno, že neumíte kreslit, můžete třeba zavřít oči a snažit se nakreslit něco jednoduchého, aniž byste se dívali na papír. Výsledky budou jistě zajímavé a zábavné a nic vás nebude tlačit k tomu, abyste se snažili vytvořit mistrovská díla.
  • Dívejte se do zrcadla a nakreslete si autoportrét.
 3. 3
  Kreslete si na ruku. Není to nejlepší, ale určitě vás to bude bavit. Kroužky, spirály, jména nebo různá loga, obličeje a cokoli jiného. Zkuste si na ruku nakreslit co nejvíce věcí. Můžete se pokusit také o kresbu, která bude vypadat jako skutečné tetování. Vždy ale používejte smývatelné fixy.
 4. 4
  Stáhněte si do počítače program pro úpravu zvukové stopy. Můžete upravovat hlasy lidí, nebo například známému zpěvákovi dát hlas malého dítěte. Můžete se také pokusit nahrát si nějakou písničku, kterou budete později moci pustit přátelům. Výsledky si můžete také zveřejnit na Facebooku.
 5. 5
  Vezměte si staré časopisy a vystřihněte z nich všechny zajímavé obrázky. Potom udělejte koláž z písmen, hlav lidí, koťat, reklam na pivo atd. Můžete použít také fotky svých přátel a vystřihnout jim super sexy těla různých celebrit. Nebo jim naopak můžete hlavy přidělat k chlupatým a tlustým tělům pro legraci.
  • Až budete hotovi, věnujte své dílo nějakému kamarádovi.
 6. 6
  Napište báseň o něčem, co se vám nedávno stalo. Nemusíte psát jako básník, ani nemusíte psát nic extra zajímavého. Prostě si vyberte téma a snažte se o něm napsat vtipnou nebo třeba smutnou básničku. Popište hamburger, který jste měli k obědu, nebo napište vážnou báseň o tom, jak máte rád svoji matku. Kdo ví, možná zjistíte, že máte básnické střevo a ani jste o tom nevěděli!
  • Pokud jste se svojí básní spokojení, vyvěste ji na internet.
 7. 7
  Dokončete všechny projekty, na kterých pracujete. Jistě máte rozdělané nějaké projekty úpravy oblečení, vyrábění vlastních věcí nebo například třídění fotek v albu. Nyní je ten nejlepší čas se do toho pustit. Projděte si všechny své projekty nebo si najděte nový a snažte se ho dokončit během několika hodin. Budete z toho mít skvělý pocit!
  • Pokud se vám to zdá jako moc práce, sedněte si počítači a hledejte si různé zábavné stránky. Jistě zabijete mnoho času!
 8. 8
  Foťte zajímavé fotky. Vezměte si svůj starý foťák a jděte ven na zahradu. Snažte se vyfotit cokoli zajímavého a dávejte pozor i na světlo. Vše je pouze o úhlu. Naučte se něco o kompozici a zjistíte, že i váš dvorek může vypadat exoticky. Možná zjistíte, že vás focení baví a využijete toho i do budoucna.
 9. 9
  Vymyslete si vlastní recept na muffin. Můžete si samozřejmě zjistit několik základních receptů, ale nebojte se improvizovat. Pokud milujete krémový sýr, okurky, lentilky nebo všechno dohromady, nebojte se do muffinů přidat cokoli. Získáte tak vlastní originální recept. Můžete použít klidně jen to, co doma najdete, hlavně abyste měli vše nezbytně důležité.
 10. 10
  Udělejte si šperky z těstovin! Ano, makarony a vrtule se nemusejí pouze jíst. Sežeňte si kousek vlasce a různobarevné těstoviny. Zkuste vytvořit nějaký zajímavý vzor nebo si udělejte jen jednoduchý náramek. Pokud vás těstoviny nebaví, pomalujte si je! Pokud vás tyto kreativní činnosti baví, pozvěte si kamarády a ukažte jim, jak vyrábět krásné šperky z potravin.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Buďte produktivní

 1. 1
  Čtěte. Najděte si knihu, která vás bude bavit a můžete díky ní zabít hodiny času! Můžete si číst strhující romány, zajímavé cestopisy nebo třeba knihu o historii. Je jedno, co čtete – nové znalosti jsou k nezaplacení.
 2. 2
  Seřaďte si své staré fotky. Máte někde krabici plnou starých fotek jen tak poházených přes sebe společně s fotkami z důležitých událostí? Pokud ano, sedněte si a udělejte si v nich pořádek. Pokud najdete prázdné fotoalbum, můžete si je do něho seřadit chronologicky. Zkuste si u každé fotky vzpomenout na něco, co jste tenkrát dělali nebo slyšeli.
  • Pokud nemáte žádné fotky, protože máte všechny své obrázky online, můžete věnovat čas tomu, že si jich několik vytisknete.
 3. 3
  Dodělejte si domácí úkoly. Kdo by řekl, že algebra, čtení dějepisu nebo počítání příkladů by vám mohlo dopřát víc, než jen nudu a bolest? Je sice pravda, že domácí úkoly asi nemilujete, ale jakmile se do nich pustíte, ztratíte pojem o čase. Když si budete dělat úkoly pokaždé, když budete chtít zabít trochu času, stane se z vás vynikající student!
  • Můžete se takto scházet s kamarády a zabíjet čas společně učením.
 4. 4
  Darujte své staré oblečení. Najděte si všechno staré oblečení, které již dlouho nenosíte nebo nechcete, ale které je stále ještě kvalitní a nositelné. Pokud je to už rok, co jste neměli danou věc na sobě, je čas se jí zbavit. Není třeba se k oblečení citově vázat.
  • Můžete toto oblečení odnést do místní charity nebo kontejneru na oblečení a hračky. Uděláte dobrý skutek a ještě budete mít více místa ve skříni.
 5. 5
  Ukliďte si v pokoji. Nejprve vyhoďte všechny obaly od jídla, krabice, papíry a nepořádek. Potom vyhoďte vše, co již nepotřebujete a nemůžete to nikomu darovat. Potom si projděte všechno ostatní a ukliďte si na stole, v policích, ve skříni i v šuplících. A pokud se tím jen snažíte zabít trochu času, budete mít navíc krásně uklizeno a maminka vás jistě pochválí.
  • Můžete také zapojit sourozence, bude to větší zábava!
 6. 6
  Naučte se několik vět z nějakého nového jazyka. Jistě se nemůžete naučit nový jazyk za jediný den, ale můžete se alespoň naučit říct „ahoj, jmenuju se...“ nebo „jak se máš?“. Vyberte si nějaký jazyk, který jste se vždy chtěli naučit a hodinu se mu věnujte. Potom si pusťte na YouTube nějakou reklamu nebo seriál v tom jazyce a snažte se pochytit co nejvíce slovíček.
  • Pokud vás to opravdu baví, pokračujte! Za chvíli z vás může být polyglot!
 7. 7
  Odpovězte na všechny staré emaily. Máte ve schránce spoustu emailů, které čekají na zodpovězení? Pokud ano, sedněte si k počítači a všem těm lidem odpovězte – profesorům, kamarádům, obchodním partnerům i všem ostatním. Uleví se vám, že to budete mít za sebou a ještě se vám podaří zabít nějaký čas.
 8. 8
  Vezměte své auto do servisu. Máte auto už dlouho nevyčištěné nebo potřebujete vyměnit olej? Je tak špinavé, že už nejde vidět původní barva? Nebo máte prázdnou nádrž a nepořádek na zadním sedadle? Jistě bude trvat alespoň hodinu nebo dvě auto uklidit, odvézt ho k mechanikovi a vyřešit všechny závady. Užitečně tak strávíte spoustu času.
  • Je lepší si nechat vyměnit olej teď, než najít prázdnou nádržku před odjezdem na dlouhou cestu.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zacvičte si

 1. 1
  Nenápadně si zacvičte. Existují způsoby, jak si zacvičit, spálit kalorie a nepřitáhnout k sobě žádnou pozornost. Můžete vrtět nohama, pít ledovou vodu a zatínat různé svaly. Můžete to dělat u počítače, u televize, v ložnici nebo kdekoli jinde.
  • Pokud jste žena, dělejte Kegelovy cviky.
  • Pokud cestujete dlouho vlakem nebo letadlem, protahujte si nohy a ruce.

 2. 2
  Meditujte. Nejprve vám při meditaci nebude čas utíkat zrovna rychle, ale až se do toho dostanete, budete schopni vstoupit do „mimočasového“ stavu. Čas sleduje vaše mysl a meditace vaši mysl naprosto pročistí.
  • Pokud meditace není pro vaši mysl nejvhodnější, zkuste denní snění. Představujte si zajímavá místa, příběhy nebo cokoli jiného, co vám připadá zajímavé.

 3. 3
  Zhypnotizujte se. Meditace znamená pročištění mysli a hypnóza zase znamená kompletní soustředění. Pokud potřebujete motivaci, zhypnotizujte se pomocí techniky „Best Me“.
 4. 4
  Dýchejte zhluboka. Pomalé klidné dýchání pomáhá uklidnit a soustředit mysl a také si díky němu budete více užívat cokoli, co děláte. Zkuste dýchat a počítat přitom do osmi, zadržet dech a vydechovat na dalších osm. Opakujte tak dlouho, dokud toto dýchání pro vás nebude automatické a dokud se vaše mysl neuklidní. Alespoň díky tomu přestanete myslet na to, co se děje kolem vás.
 5. 5
  Zdřímněte si. Když se vám odpoledne v kanceláři chce spát, nebo pracujete v noci, nebo například řídíte a jste unavení, zastavte se na bezpečném místě a na chvíli si zdřímněte. Budete potom produktivnější. [1]
 6. 6
  Zkuste si ve spánku lucidní snění. Nedoporučuje se to v práci ani ve škole, ale doma si to můžete klidně vyzkoušet. Lucidní snění je skvělou dovedností.
 7. 7
  Ostříhejte se. Ostříhat se? Proč ne? Pokud si zajdete ke kadeřníkovi, je to skvělý způsob jak zabít čas. Pokud máte krátké vlasy a potřebujete je už zastřihnout, neodkládejte to. Zavolejte svému kadeřníkovi, možná si na vás udělá čas. Je lepší nechat se ostříhat, když nemáte co dělat, než snažit se to vecpat do přeplněného denního plánu.
  • Pokud máte dobrou kamarádku, která to umí s nůžkami, požádejte ji, aby vás ostříhala.
 8. 8
  Zjistěte, jak dlouho dokážete chodit po rukou. Pokud vám to jde, jistě to zvládnete 10 nebo 20 vteřin a postupně se vypracujete až k minutě. Pokud vám to nejde, zkuste si jen stát na rukou a opřít se o zeď. Nezapomínejte na to, že když budete v obrácené poloze příliš dlouho, mohlo by se vám udělat nevolno, buďte tedy opatrní.
  Reklama

Tipy

 • Při hraní video her nebo počítačových her si ani nevšimnete, kolik času jste tím zabili.
 • Čtěte knihy a cvičte. Pokud například letíte na dalekou dovolenou, nemyslete na cestu a čtěte si něco zajímavého.
 • Pokud jste s nějakými cizími lidmi, snažte se jim vymýšlet jména, která by jim seděla. Rozhodně tak na ně ale nevolejte!
 • Hrajte si se svým domácím mazlíčkem.
 • Pozvěte si domů nějaké kamarády, abyste se nenudili.
 • Vytvořte si v hlavě videohru. Palec používejte jako joystick. Začněte vymýšlením zápletky a přidávejte další a další věci. Nakonec budete mít hlavu plnou svých vlastních her.
 • Zpívejte si v duchu nějakou písničku od začátku až do konce. Možná se vám bude zdát písnička krátká, ale bude vám trvat 3-5 minut si ji celou přezpívat.
 • Sněte o něčem, co jste chtěli vždy vyzkoušet, například o potápění.
 • Pusťte si nějaký oblíbený seriál nebo film!
 • Pokud máte spoustu věcí v plánu, aktualizujte si svůj kalendář. Až tyto věci přijdou na řadu, budete vědět, co máte dělat.
 • Snažte se přesvědčit sami sebe, že den teprve začal. Máte někdy pocit, že ke konci pracovního dne čas plyne pomaleji? Snažte se přemýšlet čerstvě jako ráno a připomínat si, že den ještě nekončí. Když potom přijde čas jít domů, budete příjemně překvapení.
 • Pokud se blíží nějaká důležitá událost, začněte se na ni připravovat. Získáte tak náskok a ještě zabijete nějaký čas.
 • Můžete si také kreslit, nebo se naučit něco nového, třeba nějaké nové cvičení.
 • Buďte aktivní. Zapojte své kamarády, zajděte si spolu na procházku nebo dělejte něco, co vás baví.
 • Pokud nevíte, čím byste se mohli zabavit, dělejte práci do školy nebo projekty do práce, alespoň získáte náskok.
 • Snažte si v hlavě vymyslet nějaký příběh. Nakonec budete mít dost materiálu na celou knihu.
 • Jděte si zaplavat. Pokud je ve vašem okolí bazén, zajděte si zaplavat. Pokud máte s sebou kamarády, pozvěte je také a užijete si zábavu.
 • Pokud na něco čekáte, myslete na někoho, koho milujete nebo naopak nenávidíte a napište o něm třeba báseň nebo písničku. Tento trik vždycky funguje.
 • Vyčistěte si hlavu a dýchejte zhluboka.
 • Zajděte si zaběhat, čas vám přitom bude utíkat a za chvíli zjistíte, že je hodina pryč a vám se povedlo i spálit nějaké kalorie.
 • Pokud můžete mluvit, můžete si popovídat s někým z rodiny nebo s kamarádem, přitom vám čas bude plynout rychleji. Můžete se také seznamovat s novými lidmi.
 • Nemyslete na to, na co čekáte. Berte to jen tak, že máte před sebou nudný den. Nebo si vymyslete vlastní svět, ve kterém čas běží rychleji.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 28 598 krát
Stránka byla zobrazena 28 598 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama