Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte pocit, že váš počítač funguje pomaleji než dříve? Nebo si myslíte, že vždy fungoval příliš pomalu? V tomto článku se dozvíte, jak pomalý počítač efektivně zrychlit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Windows

 1. 1
  Podívejte se, kolik máte místa na disku. Obecně byste měli mít na disku alespoň 15% volného místa, jinak počítač nebude fungovat správně. Klikněte na Tento počítač, pravým tlačítkem na Místní disk a potom na Vlastnosti. Zobrazí se vám koláčový graf, který vám ukáže, kolik volného místa na disku máte. Pokud je disk téměř plný, měli byste smazat všechny nepotřebné programy a soubory. Pokud máte na disku dost místa, budete muset vyzkoušet jinou metodu.
 2. 2
  Odstraňte všechny programy, které nepoužíváte. Klikněte na Ovládací panel → Přidat nebo odstranit programy (nebo Odinstalovat program) a najděte si seznam programů, které v počítači máte. Jistě ihned objevíte programy, které jsou naprosto zbytečné. Neodstraňujte žádné programy, které neznáte a nevíte, k čemu v počítači jsou.
 3. 3
  Nastavte si automatické spouštění programů po zapnutí počítače. Programy, které se po zapnutí počítače automaticky spustí, váš počítač zpomalují. Změňte si jejich konfiguraci v MSConfig.
 4. 4
  Pokud máte stolní počítač, změňte si možnosti v Ovládacím panelu na Vysoký výkon, protože tím můžete předejít zasekávání hardwaru.
 5. 5
  Vypněte programy spuštěné na pozadí. Programy spuštěné na pozadí počítači ubírají CPU a RAM a zpomalují ho.
 6. 6
  Odstraňte všechny záznamy z Windows Context. Některé programy zůstávají v tomto menu a i když je aktivně nepoužíváte, zpomalují váš počítač.
 7. 7
  Nainstalujte si antivirový programy, scanner spyware a program proti malwaru. Čím méně virů, bugů a reklamního softwaru v počítači budete mít, tím rychleji bude pracovat. Také byste měli pravidelně aktualizovat operační systém. Díky tomu budete mít počítač v dobrém stavu a vyhnete se virům, které se stahují společně s aktualizacemi softwaru (a proto nejsou tak přísně monitorovány).
  • Antivirový program vám počítač sice trochu zpomalí, ale viry a malware vám ho zpomalí mnohem více. Pokud jste si 1000 jistí, že nestáhnete žádný virus, můžete si antivirový program vypnout, ale nedoporučujeme to.
 8. 8
  Vyčistěte si disk. Na disku se může nacházet spousta velkých dočasných souborů (pokud máte Windows XP, Vista nebo 7, tyto soubory mohou mít i několik GB). Otevře se vám okno, kde si budete moci vybrat, co chcete smazat. Otevřete si Tento počítač, pravým tlačítkem klikněte na Hard-disk a vyberte možnost Vlastnosti. Potom klikněte na Vyčištění disku. Zaškrtněte všechny rámečky kromě herních souborů a instalačních souborů.
 9. 9
  Pořiďte si SSD disk. Těmito disky můžete nahradit svůj hard disk. Fungují rychleji a jsou bezpečnější než běžné hard disky.
 10. 10
  Proveďte defragmentaci disku. Překonfigurujete tím způsob ukládání informací a dosáhnete lepších výsledků. Otevřete si Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem na Hard disk a vyberte Vlastnosti. Potom klikněte na Nástroje a na Defragmentovat.
 11. 11
  Zjistěte, zda nemáte na disku chyby. Tyto chyby také zpomalují váš počítač. Otevřete si Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem na Hard disk a vyberte Vlastnosti. Potom klikněte na Nástroje a Provést kontrolu v záložce Kontrola chyb.
  • Pokud se vám zobrazí okno se zprávou, že není možné kontrolovat disk, protože je právě používaný, klikněte na Nastavit kontrolu disku a potom na OK. Disk se automaticky zkontroluje při příštím zapnutí počítače.
 12. 12
  Vypněte indexy. Otevřete si Tento počítač, klikněte pravým tlačítkem na Hard disk a vyberte Vlastnosti. Potom odškrtněte rámeček u zprávy o indexování disku. Pokud používáte funkce Windows Search, nedělejte to. Indexování tyto funkce usnadňuje a Windows pracuje tak, že indexování běh počítače nijak výrazně nezpomaluje.
 13. 13
  Promažte si složku Načítání. Windows ukládá soubory z programů, které používáte, aby bylo možné je spustit rychleji. Po letech používání je tato složka plná nepotřebných souborů.
 14. 14
  Změňte si parametry načítání. Tento úkol je trochu složitý, takže musíte všechny kroky provést správně. Pokud si něčím nebudete jistí, raději nic nedělejte.
 15. 15
  Vypněte efekty Windows. Otevřete Ovládací panel>Systém>Pokročilé nastavení a zaškrtněte rámeček vedle Upravit pro nejlepší výkon.
 16. 16
  Přidejte si do počítače RAM. Pokud chcete zjistit, zda potřebujete větší paměť, otevřete si Windows Task manager (CTRL + ALT+ DELETE). V záložce Výkon si najdete sekci Fyzická paměť. Pokud nemáte téměř žádnou paměť volnou a máte pomalý počítač, budete si pravděpodobně muset dokoupit novou paměť.
 17. 17
  Restartujte počítač. Po provedení jakýchkoli změn byste měli počítač restartovat.
 18. 18
  Odstraňte programy, které nepoužíváte. Všechny programy v počítači zpomalují jeho chod.
 19. 19
  Odhlaste uživatele, kteří počítač nepoužívají. Odhlaste všechny uživatele, kteří počítač nepoužívají.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Macintosh

 1. 1
  Zkontrolujte množství místa na disku. Měli byste mít alespoň 30% volného místa. Klikněte na ikonu hard disku na ploše pravým tlačítkem a vyberte možnost Informace.
 2. 2
  Odinstalujte zbytečné programy. Můžete je odinstalovat ručně, nebo použít program, který vám je pomůže odstranit. Některé programy budou na první pohled zbytečné. V takovém případě byste je měli ihned smazat. Nemažte ovšem žádné programy, které nebudete poznávat.
  • Neodstraňujte žádné programy, které nepoznáváte – mohou být nezbytně nutné pro správné fungování počítače. Když si smažete některý z těchto programů a později zjistíte, že vám počítač nefunguje, nebude snadné přijít na to, co jste udělali špatně.
 3. 3
  Smažte soubory, které nepotřebujete. Pokud nemáte na disku příliš málo volného místa, nebo nemáte příliš mnoho zbytečných dokumentů, mazání malých souborů nezlepší výkon počítače. Pokud ale máte velké soubory, jako například filmy, které nepotřebujete, měli byste si je zálohovat nebo smazat.
  • Nezapomeňte potom vysypat koš.
 4. 4
  Nastavte si spouštění programů po zapnutí počítače. Čím více programů bude počítač spouštět při zapnutí, tím pomaleji bude fungovat. Otevřete si Systém > Preference > Účty > Přihlašovací údaje. Vyberte všechny programy, které nechcete spouštět a klikněte na (-).
 5. 5
  Opravte disk. Otevřete si Aplikace > Utility > Spustit diskové utility a opravte disk i jeho oprávnění. Je dobré to dělat alespoň jednou za měsíc.
 6. 6
  Odstraňte zbytečné funkce palubní desky. I v případě, že nemáte palubní desku aktivovanou, vám tyto funkce mohou ubírat RAM, protože spouští updaty na pozadí.
  • Pokud máte OC X 10.4.2 nebo novější, použijte Widget Manager: otevřete si palubní desku a klikněte na (+) vedle Widget Bar. Potom klikněte na Manage Widgets a buď widgety vypněte, nebo je odstraňte pomocí červeného tlačítka. Nakonec klikněte na OK.
 7. 7
  Pokud používáte Mac OS X, stáhněte si program Monolingual. S OS X je většina paměti disku věnována virtuální paměti a zpomaluje ji jazykový software. Monolingual vám umožní odstranit jazyky, které nepoužíváte a uvolnit tak prostor na disku.
  Reklama

Tipy

 • Když přeinstalujete operační systém, počítač bude fungovat rychleji, ale přijdete tím o všechny své soubory.
 • Pokud chcete být opatrní, nainstalujte si virtuální přístroj a experimentujte se změnami dříve, než je provedete na skutečném počítači.
 • Obecným pravidlem by mělo být nevrtat do ničeho, čemu nerozumíte. Přečtěte si několik návodů na internetu, abyste rozuměli všemu, co chcete s počítačem provést.
Reklama

Varování

 • Nikdy nemažte soubory system32! Tyto soubory jsou nezbytně důležité pro fungování operačního systému a když je smažete, poškodíte si počítač.
 • Nemažte „sdílené“ soubory. Někdy některé programy sdílejí soubory, takže byste je neměli mazat. Když sdílené soubory smažete, mohlo by to mít vážné následky.
Reklama

O tomto wikiHow

Chiara Corsaro
Spoluautor od:
Počítačový specialista
Tento článek spoluautor od Chiara Corsaro. Chiara Corsaro je certifikovaným generálním ředitelem a technikem společnosti Apple pro Mac a iOS pro macVolks, Inc., autorizovaného poskytovatele služeb Apple se sídlem v oblasti San Francisco Bay Area. Společnost macVolks, Inc. byla založena v roce 1990, je akreditována společností Better Business Bureau (BBB) s ratingem A + a je součástí sítě Apple Consultant Network (ACN). Tento článek byl zobrazen 3 610 krát
Kategorie: Údržba a oprava
Stránka byla zobrazena 3 610 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama