Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Cílem tohoto článku je pomoci vám zvítězit v pouličním souboji nebo rvačce díky jednoduchým krokům, které vám umožní přežít a uniknout. Nezapomínejte ale na to, že obrana soubojem by měla být vaší poslední možností a vždy byste se měli nejprve pokusit vyřešit konflikt nenásilně.

Postup

 1. 1
  Všímejte si prostředí. Kromě toho, že různé předměty lze použít jako zbraně nebo pasti, je také dobré vědět, kudy je nejlepší utíkat, a to zejména v případě, že nejste v přesile. Snažte se zapojit všechny své smysly – nedívejte se přímo kolem dokola, ale využívejte stíny a odrazy.
 2. 2
  Raději předpokládejte, že váš protivník umí lépe bojovat a má v záloze nějakou pojistku – ostrou nebo tupou zbraň, jako je boxer nebo nůž, a uhodí vás. Buďte vždy připraveni na to, že k vám přiletí rána.
 3. 3
  Zkuste odejít. I když je vám to asi jasné, nejlepším způsobem, jak „vyhrát“ pouliční rvačku je vyhnout se jí. Ve většině případů se vám dostane nějakého varování dříve, než dojde k fyzickému napadení. Pokud je možné vyřešit konflikt bez násilí, udělejte to. Nikdy nedovolte, aby vaše ego způsobilo rvačku. Pokud se s někým dostanete do hádky, která může vyústit ve fyzické násilí, snažte se zachovat klid a jednejte klidně, ale omluvně. Pokud vás například nějaký muž obviní z toho, že jste se dívali na jeho přítelkyni, omluvte se a řekněte, že jste si ji spletl se svojí známou. Bude mít na výběr ze dvou možností:
  • Agresor může přijmout vaši omluvu, a dokonce se omluvit vám. Pokud to udělá, všechno je v pořádku. Je opravdu tak těžké se omluvit nějakému hlupákovi (i když vaše omluva nebude upřímná), abyste se vyhnuli rvačce? Jistě ne! Pokud se tím problém vyřeší, odejděte a ani se neotáčejte. Nejlepší je udělat 2-3 kroky pozpátku a potom se otočit a odejít. Vždy ale buďte připraveni na ránu zezadu.
  • Může se stát i to, že bude agresor ve svém chování pokračovat. Pokud vám začne vyhrožovat, zopakujte svoji omluvu a snažte se působit upřímně, ale ne slabošsky. Pokud vám stále vyhrožuje a přibližuje se k vám, řekněte mu, že nestojíte o žádný malér. Buďte tvrdí, ale prozatím jen slovně. Můžete mu říct, aby si dal odchod. Když se bude stále přibližovat, zvyšte hlas.
 4. 4
  Držte si od svého protivníka odstup a přibližujte se pouze když budete útočit. Pokud na vás bude chtít zaútočit, bude se muset také přiblížit, takže když si budete udržovat dostatečný odstup, nebude vás moci praštit. Snažte se držet se tak, abyste nestáli přímo naproti protivníka (raději stůjte tak, aby vás měl po straně). Uvědomte si, že samotný protivník se může stát překážkou sám pro sebe. Celou situaci bedlivě pozorujte a zkuste se bránit například jen tím, že natáhnete ruce, aby na vás nemohl.
  • Můžete zkusit jinou taktiku a držet se co nejblíž protivníka. Budete mít sílu a kontrolu nad situací pouze v momentě, kdy na něho dosáhnete rukama. Většině lidí je nepříjemné, když se někdo, koho se chystají napadnout, drží až nebezpečně blízko. Další výhodou je to, že nebezpečná je pro vás hlavně pěst a protože je pěst až na konci ruky, bude pro protivníka těžší vám zasadit silnou ránu.
 5. 5
  Snažte se být uvolnění a dýchejte zhluboka. Čím uvolněnější budete, tím tvrdší rány budete dávat a také budete mít největší šanci, že se vyhnete vážnějšímu zranění.
 6. 6
  Snažte se kopírovat pohyby svého protivníka. Když se budete snažit zaútočit na každé nekryté místo, ublížíte si. Předvídejte a kopírujte jeho pohyby a jistě si najdete vhodnou skulinu.
 7. 7
  Kdy a jak utéct:
  • Pokud na vás jde někdo o hodně silnější, nebo na vás jde mnoho protivníků, nebo pokud nejste ochotni bojovat, snažte se při první příležitosti utéct někam mezi lidi, do dobře osvětlených oblastí nebo někam, kde vás alespoň někdo uslyší křičet. Pokud chcete utéct uprostřed souboje, snažte se nejprve protivníka co nejvíce zranit:

   • Dejte mu do cesty překážky. Pokud za sebou dokážete shodit popelnici, utéct mezi jedoucími auty nebo autobusem, hodně vám to pomůže.
   • Utíkejte úzkými průchody, například mezi auty na parkovišti nebo po úzkém schodišti (pouze pokud máte jistotu, že budete mít kudy uniknout) nebo utíkejte úzkými chodbami. Vyhnete se tak tomu, že vás protivnici obklíčí.
  • Pokud víte, že jim neutečete, ani to nezkoušejte. Když vás chytí (hlavně pokud je jich více), pravděpodobně souboj prohrajete, protože nebudete mít žádnou energii. Jeden nebo dva protivníci, kteří za vámi běželi, mohou být unavení tak jako vy, ale ti, kteří si za nimi šetřili síly, budou připraveni bojovat.
 8. 8
  Udržte si rovnováhu, abyste zůstali na nohou. Rozkročte se a mírně pokrčte kolena. Dostat se při rvačce na zem je velmi nebezpečné, zejména pokud na vás protivník útočí se zbraní, pokud je jich více, nebo pokud nemáte žádné zkušenosti s bojem. Pokud se dostanete do situace, kdy vám hrozí pád k zemi, snažte se co nejrychleji utéct.
 9. 9
  Ubraňte se. Na útok zareagujte tím, že zamíříte na zranitelné místo, aniž byste příliš riskovali. Použijte „rozumnou sílu“ (viz Varování níže).
  • Když se dobře trefíte do zranitelného místa (obličej, spánky, krk, ledviny, hrudník atd.), můžete svého protivníka na nějakou dobu vyřídit. Škrábání, kousání, zatínání prstů, plivání a tahání za vlasy se vám také bude hodit. Když se bráníte nebezpečnému útočníkovi, nemusíte bojovat podle pravidel. Udělejte cokoli, co vám zajistí bezpečnost. Píchněte ho do očí a pokud na vás jdou i další útočníci, udeřte je do krku s nataženými, ale spojenými prsty. Roztažené prsty jsou snadným cílem.
  • Když ho udeříte do nosu, na chvíli se mu zamlží zrak a bude ho to bolet. Mohlo by to stačit na to, abyste stihli utéct.
  • Pokud jste dostatečně blízko, kopněte ho. Kopat byste měli do holení, do kotníků, do lýtek kolen (pokud má narovnané nohy). Nemiřte výš, než na kolena nebo do rozkroku, jinak vás chytne za nohu a poletíte k zemi.
  • Útokům zezadu se těžko vyhnete a ve skutečném boji je velmi nemorální útočit zezadu. Přesto si vždy dávejte pozor na to, co se děje za vámi.
  • Dejte protivníkovi rychlou a tvrdou hlavičku. Pořádně ho udeřte horní částí čela do nosu. Tento manévr už složil spoustu zkušených bojovníků. Stačí jen počkat si na chvíli, kdy na to nebude připraven.
  • Naučte se protivníka složit. Když se naučíte protivníka povalit a složit na zem, můžete ho přemoci i když bude silnější nebo rychlejší než vy. Můžete počkat na to, až na vás zaútočí a vrhnout se na něho. Tato taktika většinou zabere, ale musí se umět.
 10. 10
  Chovejte se co nejhlasitěji. Nebojte se křičet o pomoc, nebo například „Hoří!“ (na to lidé zareagují, protože se chtějí podívat – když mají někomu pomoci, většinou dělají, že neslyší). Když si vás lidé všimnou, útočníka to znervózní. Nakonec možná zpanikaří a nebude se tolik soustředit na souboj.
 11. 11
  Jakmile útočníka zraníte tak, že budete schopni utéct, udělejte to. Zavolejte policii nebo uvědomte jiné orgány. Řekněte jim, kde se nacházíte, kde na vás zaútočili a popište do detailů útočníky.
 12. 12
  Neříkejte si, že to ohlásíte zítra, neříkejte si, že policii nepotřebujete nebo že si na pomoc počkáte. Budete potřebovat svědky.
 13. 13
  Pokud máte nějaký morální kodex, dodržujte ho pouze do té míry, abyste byli v bezpečí. Jediným soudcem jste vy sami. Nikdo jiný vás nemůže soudit a v sebeobraně máte právo udělat cokoli.
 14. 14
  Utečte co nejrychleji, než vás někdo uvidí.
  Reklama

Tipy

 • Pokud na vás útočí více než jeden agresor, napadněte nejprve toho, který je k vám nejblíž. Když jednoho nebo více z nich složíte k zemi, utečte. Většinou to ty ostatní odradí.
 • Zapamatujte si počet útočníků a nezapomeňte ho. Vyhnete se tak překvapení.
 • Je dobré naučit se nějaké bojové umění, abyste v případě ohrožení věděli, co máte dělat. Vyberte si nějaké, které učí rychlosti, ručnímu souboji a také souboji na zemi, abyste se uměli dostat rychle zpět na nohy. Pamatujte si ale to, že i když studujete bojová umění dlouho, nikdy nejste na ulici v bezpečí. Je riskantní si myslet, že se s černým pásem v judu nemáte vůbec čeho bát.
 • Pokud jste s někým, kdo má více zkušeností a ví, jak se se situací vypořádat, nechejte to na něm. Nesnažte se zasáhnout, jinak byste se mohli dostat do potíží a řiďte se tím, co vám zkušenější člověk poradí.

Reklama

Varování

 • Noste u sebe nějakou zbraň. Podle pravidel „rozumné síly“ máte právo se bránit tak, abyste si zajistili bezpečnost. Pokud na někoho vytáhnete nůž (nebo jinou zbraň) a on s vámi stále chce bojovat, použijte svoji zbraň pro svoji obranu. Váš život by měl být vaší prioritou, takže se nebojte útočníka zranit dost na to, abyste ho odehnali pryč.
 • Když vyvoláte rvačku, mohli byste skončit v nemocnici, v márnici nebo ve vězení. To se může stát i v případě, že rvačku nezačnete, ale dokáže se, že jste se jí mohli vyhnout.
 • Nikdy se nevychloubejte tím, že jste se dostali ze rvačky. Pokud se vás na to někdo zeptá, buďte skromní a nic neříkejte. Když se budete chlubit, agresor se pro vás vrátí.
 • „Rozumná síla“ je nejdůležitější fráze, kterou si musíte při sebeobraně zapamatovat. Zákon vám povoluje bránit se jen tak, abyste útočníkovi zamezili v pokusu vám ublížit. Proto byste se měli snažit zajistit pouze bezpečný útěk a okamžitě o situaci informovat příslušné úřady. Kopání do útočníků, kteří leží na zemi, se považuje za napadení a to i v případě sebeobrany.
 • Tento článek slouží jako základní pomoc pro případ nouze a rozhodně ne jako náhrada tréninku sebeobrany. Pokud se o sebe bojíte a chcete se umět ubránit fyzickému násilí, udělejte si kurz nějakého bojového umění.
 • Pokud chcete útočníka udeřit do obličeje, dejte si pozor. Mohli byste skončit se zlámanými prsty nebo řeznými ranami od zubů nebo kostí v nose.
 • Nikdy nebojujte pod vlivem drog nebo alkoholu, pokud to není nezbytně nutné pro vaši bezpečnost.
Reklama

Reference

 1. 5min - How to Street Fight 5min is a Videopedia for instructional videos. Source of images in this article, shared with permission.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 119 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 982 krát
Stránka byla zobrazena 5 982 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama