Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výběr pohlaví dítěte je kontroverzní téma. Osobní a společenský tlak nutí lidi pokoušet se plodit chlapce místo dívek již tisíce let. Vede to k pověrám a pověstem, které celé toto téma opřádají. Dnes je možné vybrat si pohlaví dítěte díky moderní technologii, ale většina účinných metod je stále příliš drahá a časově náročná. Existují ale i méně ověřené metody, jak určit pohlaví dítěte, ale většina lékařů je považuje za nespolehlivé, přestože existují výzkumy, které potvrzují, že mohou mít určitý vliv na pohlaví narozeného dítěte. Pokud se o těchto metodách chcete něco dozvědět, přečtěte si tento článek.

Metoda 1 ze 3:
Shettlesova metoda

 1. 1
  Určete si datum ovulace matky. Metoda doktora Shettlese je souborem technik, které se prokázaly jako užitečné při zvyšování šancí na početí dítěte určitého pohlaví. Podle této metody je nejlepší možností, jak počít chlapce, mít sex v období ovulace. Pokud nevíte, kdy bude matka ovulovat, určete si toto datum následujícím způsobem:
  • Každý den pozorujte cervikální hlen matky. Těsně před ovulací je hlen vodnatý a elastický jako čerstvý vaječný bílek. Shettles doporučuje zapisovat si údaje o hlenu alespoň měsíc před plánovaným početím.
  • Každé ráno hned po probuzení si změřte teplotu. Těsně po ovulaci vaše tělesná teplota vzroste. [1] Protože je nejlepší mít sex co nejblíže ovulaci, nejlepší bude zapisovat si tělesnou teplotu alespoň dva měsíce před plánovaným početím, abyste měli přehled a věděli jste, kdy ovulace nastane.
  • Použijte ovulační test. Tento test koupíte v lékárně nebo na internetu a snadno si pomocí něj změříte hladinu luteinizačního hormonu. Shettles doporučuje provádět test dvakrát denně, nejlépe mezi 11.00 a 15.00 a mezi 17.00 a 22.00.
 2. 2
  Zajistěte, aby měl otec co nejvyšší počet spermií. Shettlesova metoda doporučuje, aby se otec pokusil zajistit si maximální možný počet spermií, aby bylo možné dosáhnout oplodnění po jediném pohlavním styku. Je důležité, aby muž neměl ejakulaci 2-5 dní před ovulací, ale počítají se i ostatní faktory. Následující tipy vám pomohou zajistit, že bude mít otec co nejvíce zdravých spermií:
  • Varlata by měla být v chladu. Spermie se tvoří nejrychleji v době, kdy jsou varlata o něco chladnější, než zbytek těla. Nenoste těsné spodní prádlo, nedávejte si horké koupele a nepokládejte si do klína laptopy.
  • Nekuřte a nepijte alkohol. Muži, kteří kouří a pijí mají menší počet spermií. Pokud máte problém s těmito zlozvyky přestat, poraďte se s lékařem.
  • Neberte žádné drogy. Marihuana má na počet spermií podobný vliv jako cigarety. Také kokain a další typy tvrdých drog zpomalují produkci spermií.
  • Vyhýbejte se určitým druhům léků. Některé léky mohou ovlivnit plodnost muže a některé typy léčby (například chemoterapie) mohou dokonce způsobit permanentní neplodnost. [2] Pokud berete nějaké silné léky, zeptejte se svého lékaře, zda mají nějaký vliv na plodnost. Možná bude lepší si zmrazit vzorek spermatu, abyste mohli mít v budoucnu děti.
 3. 3
  Mějte sex co nejblíže ovulaci. Když bude žena mít jistotu, že ovuluje, měli byste mít sex. Obecně je doba vhodná pro početí chlapce ohraničena 24 h před ovulací a 12 h po ovulaci. Během této doby máte podle Shettlese nejvyšší šanci zplodit chlapce.
  • Shettlesova metoda počítá s předpokladem, že se za ideálních podmínek samčí spermie, které jsou malé a rychlé, dostanou k vajíčku rychleji, než samičí spermie, které jsou větší a pomalejší. Podle Shettlese je poměr narozených dětí 50:50 zapříčiněn hlavně tím, že některé z křehkých mužských spermií ve vagíně uhynou. Když budete mít sex co nejblíže ovulaci, budete mít jistotu, že se mužské spermie dostanou k vajíčku nejrychleji a nebudou muset čekat, což (údajně) zvyšuje riziko jejich uhynutí.
 4. 4
  Mějte sex zezadu. Shettlesova metoda navrhuje sexuální polohy, které podporují hlubokou penetraci, což je například poloha zezadu. jde o to, že při ejakulaci s hlubokou penetrací se spermie dostanou blízko děložnímu hrdlu a rychlejší mužské spermie tak získají výhodu. U mělké penetrace se spermie dostanou dál od děložního hrdla a proto mívají výhodu silnější ženské spermie, které ve vagíně přežijí déle.
 5. 5
  Pokuste se zajistit, aby žena měla při sexu orgasmus. Podle této metody křehčí mužské spermie uhynou v kyselém prostředí pochvy dříve, než ženské spermie. Proto je vhodné zajistit, aby žena měla orgasmus. Během orgasmu se vylučuje hlen, který snižuje kyselost vagíny a umožňuje spermiím lepší prostředí, takže se mužské spermie mohou dostat k vajíčku dříve, než uhynou. Nejlepší je, když má žena orgasmus těsně před ejakulací muže.
  • Podle Shettlesovy metody také kontrakce při orgasmu ženy pomáhají dostat spermie do děložního hrdla.
  • Pokud žena není schopna dosáhnout orgasmu, nemusíte si dělat starosti – není to nezbytně nutné.
 6. 6
  Nepokoušejte se počít dítě před ovulací nebo po ovulaci. Tato metoda funguje pouze při jediném pokusu o početí během ovulace. Pohlavní styk v jinou dobu může účinnost této metody narušit a šance na početí chlapce bude 50:50. Proto je velmi důležité, aby muž neměl nechráněný sex s ženou ve dnech před ovulací a po ovulaci. Jistě nechcete plýtvat zdravými spermiemi a způsobit, že budou vaše pečlivě vybrané mužské spermie muset soutěžit s ostatními spermiemi.
  • Spermie většinou přežijí ve vagíně 3-5 dní. [3] To znamená, že byste měli přestat se sexem asi 5 dní před očekávanou ovulací a několik dní po ovulaci.
  • Pokud se sexu nevyhnete, použijte kondom, abyste omylem nepočali dítě v době mimo ovulaci.
 7. 7
  Uvědomte si, že Shettlesova metoda je značně kontroverzní. Někteří lidé tvrdí, že tato metoda funguje a existují i výzkumy potvrzující určitou účinnost, ale je důležité si uvědomit, že tato metoda je skutečně značně kontroverzní. Mnoho studií prokázalo, že vědecké pokusy nepotvrdily její účinnost. [4] Některé další studie prokázaly, že když se budete snažit pomocí této metody počít chlapce, snížíte své celkové šance na početí dítěte bez ohledu na pohlaví. [5] V krátkosti lze říct, že když se pokusíte počít chlapce pomocí této metody, není možné garantovat jakékoli výsledky.
  • Dokonce i výzkumy, které tvrdí, že Shettlesova metoda může ovlivnit poměr počatých chlapců a dívek, uvádí mnohem nižší účinnost, než se běžně dočtete[6] — — okolo 60%, namísto 80%.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Ericssonova metoda s albuminem

 1. 1
  Najděte si ve svém okolí licencovanou kliniku. Tato metoda zahrnuje techniku oddělení mužských spermií od ženských spermií. Její příznivci tvrdí, že má až 75% úspěšnost, ale mnoho lékařů její účinnost zpochybňuje. [7] Přesto je tato metoda pro některé rodiče atraktivní, protože je relativně levná (cca 10-15.000Kč za pokus) ve srovnání s ostatními technikami. Pokud tuto metodu chcete zkusit, musíte si najít kliniku, která ji provádí.
  • V České republice taková klinika bohužel není.
 2. 2
  Objednejte se na kliniku v den, kdy bude žena ovulovat. Ericssonova metoda zahrnuje vzorek mužského spermatu, který bude zpracován a následné umělé oplodnění matky, vše během jediné návštěvy lékaře. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, měli byste přijít v době, kdy bude matka ovulovat, takže budete muset lékaři poskytnout záznamy o tělesné teplotě a cervikálním hlenu.
  • Tato metoda vám zabere asi čtyři hodiny, takže byste si měli vzít volno, abyste mohli v den ovulace oba navštívit lékaře.
 3. 3
  Muž musí poskytnout vzorek spermatu. Po příchodu na kliniku bude muž muset poskytnout vzorek spermatu, kterým bude později matka oplodněna. Nejvíce spermií má muž 2-5 dní po poslední ejakulaci, [8] takže vás lékaři pravděpodobně požádají, abyste se nevěnovali sexu minimálně 48 hodin před návštěvou kliniky.
 4. 4
  Sperma se následně zpracuje v albuminu. Po získání vzorku spermatu se vzorek vloží do zkumavky s bílkovinou, která se nazývá albumin. Spermie mohou v albuminu plavat, ale mužské spermie, které jsou menší a rychlejší, se v něm mohou pohybovat rychleji. Po nějaké době se tedy mužské spermie dostanou na dno albuminu a ženské spermie zůstanou u hladiny.
  • Účinnost této metody ovšem nebyla nikdy potvrzena. [9] Některé studie zjistily, že albumin není schopen oddělit ženské spermie od mužských, zatímco jiné studie (které jsou často zpochybňovány) tvrdí, že má tato metoda až 75% úspěch. [10]
 5. 5
  Následně se matka uměle oplodní zpracovaným spermatem. Pokud se snažíte zplodit chlapce, personál kliniky vezme vzorek spermií ze dna zkumavky albuminu a uměle jím oplodní matku. V tuto chvíli by matka měla počít dítě. Stejně jako u běžného pohlavního styku ovšem není garantováno, že se to povede na první pokus.
  • Existuje několik metod umělého oplodnění, z nichž nejběžnější je nitroděložní inseminace. [11] Při této metodě se sperma vstříkne přímo do dělohy katetrem.
 6. 6
  V případě potřeby celý postup opakuje. Stejně tak jako je někdy pro ženu těžké otěhotnět při běžném sexu, může být těžké otěhotnět i při umělém oplodnění. Většinou se šance na oplodnění u žen liší podle věku a zdraví, ale většinou se uvádí, že při umělém oplodnění je šance na početí 5-20%. [12] [13] Proto je možné, že k dosažení početí bude nutné tuto metodu vyzkoušet vícekrát.
  • Když budete brát léky pro zvýšení plodnosti, budete mít větší šanci, že otěhotníte.
  • Tato metoda je sice levnější, než většina ostatních metod umělého početí, [14] ale fakt, že úspěch není garantován u jednoho či dvou pokusů způsobuje, že pokud chcete dosáhnout úspěchu, může se vám značně prodražit. Než se rozhodnete ji vyzkoušet, měli byste se na to připravit.
 7. 7
  Mějte realistická očekávání. Než se rozhodnete tuto metodu vyzkoušet, měli byste k ní přistupovat s realistickým očekáváním. Jak jsme již uvedli, může trvat několik pokusů, než se vám podaří otěhotnět, navíc účinnost této metody při výběru pohlaví dítěte není prokázána. Měli byste si uvědomit, že i ti největší příznivci této metody netvrdí, že funguje na 100%. Obecně se uvádí, že má tato metoda 75% úspěch.
  • Je také důležité si uvědomit, že některé kliniky poskytují zavádějící informace ohledně účinnosti této metody. [15]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
PGD a in-vitro oplodnění

 1. 1
  Najděte si nemocnici nebo kliniku, která provádí PGD a IVF. Preimplantační genetická diagnostika (PGD) je lékařský postup, při kterém se analyzují genetické informace embrya před tím, než se embryo vloží do dělohy matky. Používá se často pro zjištění různých vývojových vad a nemocí v pozdějším stádiu vývoje embrya, ale je možné ho použít i pro určení pohlaví dítěte. Pokud vás tato metoda zajímá, najděte si kliniku, která ji provádí.
  • PGD v kombinaci s in-vitro oplodněním (IVF) je jediným spolehlivým způsobem, jak určit pohlaví dítěte. Je to také ovšem jedna z nejdražších metod. Matky, které tuto metodu budou chtít podstoupit, budou muset projít sérií lékařských vyšetření, brát léky pro posílení plodnosti, chodit na hormonální injekce a darovat vajíčka při menším chirurgickém zákroku. Od začátku až do konce může celý tento postup trvat mnoho měsíců a stát i více než sto tisíc korun.
 2. 2
  Budete muset podstoupit vyšetření plodnosti. Pokud vás klinika přijme, matka se bude muset několik týdnů až měsíců připravovat na dárcovství vajíček. Obecně ženy, které podstupují PGD a IVF musejí brát léky na posílení plodnosti, aby jejich vaječníky produkovaly více vajíček. Čím více vajíček bude žena mít, tím větší je šance na úspěšné oplodnění.
  • Tyto léky se většinou berou asi dva týdny ve formě pilulek nebo injekcí. [16] Pokud matka nereaguje dobře na běžné léky, existují i jiné alternativy.
  • Vedlejší příznaky braní těchto léků jsou většinou mírné a zahrnují návaly horka, nevolnost, pocit nafouknutí, bolesti hlavy a zamlžené vidění. [17]
 3. 3
  Matka musí chodit na hormonální injekce. Kromě léků na podporu plodnosti musí žena chodit i na hormonální injekce. Tyto injekce stimulují vaječníky, aby produkovaly více vajíček. Ženám se každý den podávají hormony stimulující folikuly a luteinizační hormon. [18] Některé ženy pociťují silné vedlejší účinky těchto léků, takže se jejich zdravotní stav pečlivě sleduje, aby se zajistilo, že celý proces proběhne hladce.
  • Je možné, že bude žena muset brát i progesteron, což je hormon, který zesiluje děložní stěny a připravuje dělohu na IVF.
 4. 4
  Žena následně daruje vajíčka. Až tělo matky začne produkovat více vajíček, pomocí ultrazvukového vyšetření se určí optimální doba pro odběr vajíček. Až vajíčka dozrají, matka podstoupí jednoduchý lékařský zákrok pro získání vajíček. Lékař použije velmi tenkou jehlu připojenou k elektronické sondě a nasaje do ní vajíčka z vaječníků. Většina žen se může během jednoho dne po tomto zákroku vrátit ke všem běžným činnostem.
  • Přestože se tento zákrok provádí v narkóze, může být pro ženu nepříjemný. Na pooperační bolesti se často předepisují léky proti bolesti.
 5. 5
  Následně se vajíčka oplodní. Pokud otec zatím nemá vzorek spermatu, musí ho nyní poskytnout. Vzorek se zpracuje, aby se z něho vyčlenily ty nejzdravější a nejkvalitnější spermie, pomocí kterých se později oplodní vajíčko. Po jednom dni se vajíčka zkontrolují, aby lékaři zjistili, zda byla oplodněna. Oplodněná vajíčka se nechají ještě několik dalších dní zrát.
  • Jako u každého odběru spermatu se bude muset muž minimálně 48 hodin před odběrem zdržet ejakulace.
 6. 6
  Embryo potom podstoupí biopsii. Po několika dnech zrání embrya lékař vyjme několik buněk a provede analýzu. V této době to pro embryo není vůbec škodlivé. Analyzuje se DNA a určí se genetický profil embrya, včetně jeho pohlaví.
 7. 7
  Podle výsledků analýzy se můžete rozhodnout. Až budou buňky všech embryí analyzovány, rodiče se dozví, která embrya jsou chlapci a která dívky a zjistí, zda některá z nich nemají vyšší rizika genetických onemocnění. V tuto chvíli se rodiče mohou rozhodnout, která embrya chtějí použít k otěhotnění. Pokud rodiče chtějí mít chlapce, vyberou si mužská embrya. Ženská embrya se mohou uložit pro pozdější využití, nebo mohou být zničena.
  • PGD je extrémně přesná metoda – její úspěšnost se pohybuje mezi 95 a 99%. [19] Je možné podstoupit i další testy, které účinnost této metody zvyšují až na 100%.
 8. 8
  Podstupte umělé oplodnění. Až si vyberete vhodná embrya, tato embrya se vloží do dělohy matky pomocí tenké trubičky, která projde děložním hrdlem. Většinou se vkládá jedno nebo dvě embrya. Při úspěšném oplodnění se embryo přichytí k děložní stěně a těhotenství probíhá normálně. Většinou matky nemusejí po vložení embrya zůstávat v nemocnici, protože není nutné ležet v klidu déle než 20 minut po zákroku. [20] Po dvou týdnech si matka může udělat těhotenský test, aby zjistila, zda byla procedura úspěšná.
  • Nenechejte se odradit jediným neúspěšným pokusem o IVF. Obecně je úspěšnost asi 20-25% na jeden cyklus. Úspěšnost 40% a výše je většinou velmi vzácná. [21] Často je nutné, aby i zdravé páry podstoupily více pokusů o PGD a IVF, než se jim podaří počít touto metodou dítě.
 9. 9
  Uvědomte si, že je tato metoda velmi drahá. PGD v kombinaci s IVF je jedinou vědecky ověřenou metodou, jak počít dítě požadovaného pohlaví. Je ovšem nutné zvážit, zda vám touha po chlapci stojí za desítky či stovky tisíc korun a nepříjemná vyšetření a procedury. Tyto procedury jsou drahé a časově náročné. Kromě toho vedlejší účinky léků, které matka musí brát, jsou nepříjemné a stresující. Je důležité si všechny tyto překážky uvědomit a rozhodnout se co nejlépe. Tuto možnost byste měli využít pouze pokud jste si naprosto jistí, že chcete počít chlapce a jste ochotni nést všechny psychické i finanční následky svého rozhodnutí.
  Reklama

Tipy

 • Pokud chcete mít větší šanci, že počnete chlapce, požádejte svého partnera, aby nosil místo těsného spodního prádla volné prádlo. Těsné boxerky zahřívají varlata muže a omezují počet zdravých spermií.
 • Některé kliniky nabízející IVF s páry spolupracují při genetickém výběru. Tato metoda většinou stojí více než 100.00Kč a ve většině případů není garantován úspěch. Někteří lékaři odmítají testovat embrya na pohlaví kvůli morálním dopadům.
Reklama

Varování

 • Žádná metoda výběru pohlaví dítěte není 100% účinná. Většina technik funguje pouze do určité míry a neexistují lékařské výzkumy, které by jejich účinnost potvrzovaly.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Teploměr
 • Ovulační test
 • Zásadité potraviny
 • Nápoje s kofeinem

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 666 krát
Stránka byla zobrazena 4 666 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama