Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chtěli byste se začít snažit o děti, ale bojíte se, že máte málo spermií? Semeno je neplodnější, když obsahuje více než 15 milionů spermií na mililitr. Když si zahřejete varlata, jste vystresovaní nebo trpíte nějakou chorobou, počet spermií se snižuje. Naštěstí ale existuje spousta věcí, které můžete udělat pro to, abyste jich měli zase hodně.

Část 1
Část 1 ze 3:

Změňte své zvyky

 1. 1
  Nepřehřívejte si varlata. Varlata nejsou mimo naše tělo jen tak pro nic za nic: musí být o něco chladnější, než ostatní vnitřní orgány. Když se varlata zahřejí, nejsou schopny produkovat tolik spermií.[1] Proti přehřátí můžete bojovat několika způsoby:
  • Nenoste úzké kalhoty a rifle.
  • Noste volné trenýrky místo těsných boxerek.
  • Spěte bez spodního prádla, aby mohly vaše varlata dýchat.
  • Vyhněte se saunám a horkým koupelím.
 2. 2
  Při sportování noste suspenzor. Mnoho mužů zná ten pocit, když je něco praští do varlat. Nejen že to hrozně bolí, ale také to zabíjí vaše spermie.
 3. 3
  Masírujte si tělo bylinnými oleji. Nejen cvičení, ale i masáže vylepšují krevní oběh a celkové zdraví. Lepší krevní oběh znamená zdravější spermie.
 4. 4
  Zbavte se stresu. Stres může snižovat vaše libido a způsobovat problémy s potencí, což vede k nižší produkci spermií. [2] Pokud pracujete každý den 12 hodin a nemáte žádný čas na odpočinek, vaše spermie tím utrpí. Relaxujte alespoň chvíli každý den a pracujte na svém duševním klidu. Udržujte si zdravou mysl a tělo pomocí jógy a meditace a nezapomeňte ani na cvičení.
  • Stresové hormony blokují Leydigovy buňky, které mají na starost regulaci testosteronu. Když jste ve stresu, tělo může přestat produkovat spermie úplně.
  • Každou noc se pořádně vyspěte. I vyčerpání může způsobit snížení produkce spermií.
 5. 5
  Přestaňte kouřit. Kouření cigaret zpomaluje spermie, mění jejich tvar a také omezuje jejich produkci. Podle jedné studie mají kuřáci o 22% méně spermií než nekuřáci. I marihuana má na spermie stejný vliv. [3] Když přestanete kouřit tabák i marihuanu, počet spermií se časem zase zvýší.
 6. 6
  Pijte alkohol pouze s mírou. Alkohol ovlivňuje funkci jater, které zase způsobují nárůst hladiny estrogenu (ano, i muži mají estrogen). Protože je pro zdravé spermie nezbytná určitá hladina estrogenu, tato situace rozhodně není příznivá. I dva alkoholické drinky denně mohou mít dlouhodobé negativní účinky na produkci spermií.
 7. 7
  Ejakulujte méně často. Častá ejakulace může způsobit nedostatek spermií. Vaše tělo produkuje každý den miliony spermií, ale pokud jich už nyní máte málo, zkuste prodloužit dobu mezi ejakulacemi. Pokud máte denně sex nebo masturbujete, snažte se to trochu omezit – budete mít více spermií.
 8. 8
  Dejte si pozor na toxiny. Když se budete často vystavovat různým chemikáliím, mohlo by to ovlivnit velikost, pohyblivost a počet vašich spermií. Je stále těžší se toxinům vyhýbat, ale pro vaše zdraví je to nezbytné. Snažte se dodržovat následující pravidla:
  • Pokud celý den pracujete s chemikáliemi, chraňte si pokožku dlouhým rukávem a rukavicemi a noste masku nebo ochranné brýle.[4]
  • Místo čištění chemickými prostředky používejte přírodní.
  • Nepoužívejte na zahradě herbicidy ani pesticidy.
 9. 9
  Dejte si pozor na léky. Některé léky mohou způsobovat snížení počtu spermií nebo dokonce neplodnost. Pokud vám na spermiích záleží, zeptejte se svého lékaře, zda na ně některé z vašich léků nemohou mít vliv. [5] Přečtěte si příbalové letáky i u všech léků bez předpisu.
Část 2
Část 2 ze 3:

Změňte svůj životní styl

 1. 1
  Pravidelně cvičte. Najít si čas na pravidelné cvičení je v dnešním světě velmi těžké, ale můžete se spolehnout na to, že když se budete věnovat tělesným aktivitám, budete mít více spermií. Při cvičení se uvolňuje testosteron, který zvyšuje produkci spermií. Dělejte aerobní cvičení i posilování, ale neposilujte stejné svalové skupiny dva dny po sobě. Musíte dát svému tělu čas si po cvičení odpočinout.
  • Nepřehánějte to se cvičením! Když budete cvičit příliš, budete vylučovat steroidní hormony, které způsobují nedostatek testosteronu. Pokud tedy chcete mít velké svaly, nezapomínejte na odpočinek, abyste nepřišli o spermie.
  • Neužívejte anabolické steroidy. Anabolické steroidy vám sice mohou pomoci budovat svalstvo, ale také způsobují smršťování varlat a někdy mohou způsobit i neplodnost. Pokud se snažíte o dítě, držte se od steroidů co nejdál.
 2. 2
  Jezte zdravě. Strava s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem bílkovin a bohatá na zeleninu a celozrnné produkty vám zajistí pevné zdraví a větší počet spermií.
  • Jezte hodně masa, vajec, ovoce a zeleniny.
  • Vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu, slunečnicová a dýňová semena a další jsou také skvělé potraviny pro zvýšení počtu spermií.
  • Vyhněte se sójovým jídlům a potravinám s vysokým obsahem cukrů. Sójová jídla obsahují estrogeny. Pro ženy je to sice dobré, ale pro muže moc ne. Příliš mnoho kukuřičného sirupu zase způsobuje odolnost vůči inzulinu a to má vážný dopad na plodnost. Muži, kteří pijí každý den plechovku Coca Coly mají o 30% méně spermií než muži, kteří colu nepijí.
 3. 3
  Zhubněte. Když zhubnete, budete mít více spermií. Vědci nevědí, proč je obezita spojena se sníženou produkcí spermií, ale nedávno se při jedné studii ve Francii zjistilo, že obézní muži mají o 42% vyšší riziko malého počtu spermií než muži, kteří obézní nejsou. Při stejné studii se zjistilo, že obézní muži mají 81% riziko, že v jejich ejakulátu nebudou vůbec žádné spermie. [6]

  • Existuje několik teorií. Některé spekulují, že tukové tkáně přeměňují testosteron na estrogen, jiné zase tvrdí, že větší zátěž na stehnech zahřívá varlata.
 4. 4
  Zkuste potravinové doplňky. [7] Vyzkoušejte doplňky z přírodních bylinných výtažků. Výzkumy prokázaly, že muži, kteří berou 5 mg kyseliny listové a 66 mg sulfátu zinečnatého každý den po jeden měsíc, mají o 75% více spermií než dříve. Kyselina listová a sulfát zinečnatý jsou nezbytnými složkami DNA.
  • Vitamín C a selen jsou také vhodnými doplňky pro zlepšení produkce spermií.
Část 3
Část 3 ze 3:

Lékařská řešení

 1. 1
  Nechejte si udělat testy na pohlavně přenosné choroby. Určité pohlavně přenosné infekce, jako je například chlamydie nebo kapavka, mohou způsobovat jizvy, které brání průchodu spermií.[8] Pravidelně choďte na tyto testy. Když zjistíte, že trpíte pohlavní chorobou, okamžitě se začněte léčit. Ve většině případů stačí několik dní užívat antibiotika.
 2. 2
  Zjistěte, zda netrpíte varikokélou. To je nemoc, při které otékají žily, které zásobují varlata krví. Může způsobit zvýšenou teplotu varlat a tím narušit produkci spermií. Zeptejte se svého lékaře, zda to může být váš případ. Pokud ano, musí se to vyřešit chirurgicky. [9]
 3. 3
  Zkuste hormonální léčbu. Je možné, že nemáte dost spermií proto, že nejsou vaše hormony v rovnováze. Hormonální léčba může upravit jejich hladiny a pomoci vám produkovat více spermatu. Zeptejte se svého lékaře, zda je tato možnost pro vás vhodná.
  • První výsledky u hormonální terapie přicházejí většinou nejdříve po 3 měsících.

Tipy

 • Dnes je vše jiné. Lékařská komunita již důkladně prostudovala všechny faktory mužské neplodnosti. Kouření, znečištění a životní styl jsou klíčovými aspekty pro tvorbu spermií. Kombinace těchto faktorů může způsobit značný propad v produkci spermií.
 • Nízký počet spermií u mužů není nic nového, již po staletí muži trpí tímto problémem. Dříve ale bylo těžké určit, zda za problémem stojí muž a byly tedy většinou viněny ženy.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 45 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 007 krát
Kategorie: Zdraví mužů
Stránka byla zobrazena 8 007 krát.

Pomohl vám tento článek?