Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trombocyty neboli krevní destičky jsou malé destičkové buňky, které procházejí krevním oběhem a hrají důležitou roli v procesu hojení, tvoření krevních sraženin a dalších tělesných funkcí. Lidé, kteří mají nedostatek krevních destiček, trpí různými zdravotními problémy. Nedostatek trombocytů se léčí změnami stravování, léky, chirurgickými zákroky, nebo transfuzemi krve. Vždy je nutné podstoupit lékařské vyšetření – nikdy se nespoléhejte na online zdroje. V tomto článku se dozvíte, jak zvýšit počet svých trombocytů.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Co je to trombocytopenie

 1. 1
  Navštivte lékaře. Prvním krokem diagnózy a léčby této nemoci je navštívit lékaře. Kromě toho, že lékař jako jediný dokáže přesně diagnostikovat vaši nemoc, dokáže vám určit i vhodnou léčbu. Pokud lékař zjistí, že máte málo krevních destiček, pravděpodobně vás pošle na další testy a zkoušku fyzické zdatnosti.
  • I když jste si jistí tím, že máte nedostatek krevních destiček, musíte vyhledat lékařskou pomoc, abyste mohli zahájit léčbu. Některé z příznaků této nemoci se neomezují pouze na nedostatek trombocytů. Kromě toho také nemusíte trpět žádnými vnějšími příznaky.
 2. 2
  Všímejte si příznaků nízké hladiny trombocytů. Normální počet trombocytů je 150.000 – 450.000 na mikro-litr krve. Pokud máte ovšem nižší hladinu, nemusí to nutně znamenat, že budete mít nějaké viditelné příznaky. [1] I pacienti bez příznaků ovšem dobře reagují na léčbu a počet jejich krevních destiček roste. V mnoha případech trombocytopenii doprovází různé příznaky. Protože jsou krevní destičky důležité pro tvorbu krevních sraženin, jedním z hlavních příznaků je nezastavitelné krvácení. Zde jsou běžné příznaky této nemoci: [2]
  • Příliš dlouhé krvácení malých řezných ran
  • Krvácení z nosu
  • Krvácení dásní (zejména po čištění zubů)
  • Extrémně silná menstruace
  • Krev v moči nebo ve stolici
  • Nevysvětlitelné jizvy a skvrnky na kůži – petechie
 3. 3
  Jaké jsou příčiny nedostatku trombocytů? Trombocytopenie nemá jedinou příčinu. Může ji způsobovat několik přirozených i umělých příčin. Může jít také o důsledek nějaké vážnější nemoci. Proto je důležité zjistit, co ji vyvolalo, abyste lékař mohl určit vhodnou léčbu. Zde jsou nejčastější příčiny trombocytopenie: [3]
  • Genetické nemoci
  • Nemoci kostní dřeně (leukémie)
  • Zvětšená/poškozená slezina
  • Vedlejší účinky léků (radiační terapie atd.)
  • Autoimunitní nemoci (lupus, artritida, AIDS, ITP, atd.)
  • Bakteriální infekce krve
  • Těhotenství a porod (tyto případy jsou vzácné)
  • Trombotická trombocytopenická purpura – vzácná nemoc, při které jsou trombocyty spotřebovány na tvorbu malých sraženin po celém těle
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Léčba trombocytopenie

 1. 1
  Zeptejte se svého lékaře na léky, které berete. Protože má tato nemoc mnoho možných příčin, lékař vám předepíše léčbu, která bude vhodná pro váš případ. Někdy je léčba jednoduchá – pokud je nemoc vedlejším účinkem léků, možná bude stačit, když přestanete své léky brát, nebo začnete brát jiné.
  • Některé léky proti srážlivosti krve jako například heparin jsou tak silné, že se po jejich vysazení nezačne tvořit více krevních destiček.[4] Pravděpodobně budete muset začít brát i jiné léky.
 2. 2
  Léky na podporu tvorby krevních destiček. Lékař vám může předepsat různé léky, které zrychlují tvorbu krevních destiček. Tyto léky se podávají v různých formách – buď jako pilulky, nebo jako injekce. [5] Můžete také brát léky v kombinaci s jinými metodami léčby. Záleží vždy na konkrétním případu
 3. 3
  Podstupte léčbu steroidy. Steroidy mohou omezit funkci imunitního systému, takže jsou vhodné při léčbě autoimunitních chorob (choroby, při kterých imunitní systém chybně napadá tělo místo patogenů). Protože steroidy značně oslabují imunitní systém, mohou zmírnit projevy trombocytopenie vyvolané autoimunitně. Slabší imunitní systém je ovšem náchylnější k infekcím, takže je nutné podstoupit i další typy léčby.
  • Uvědomte si, že steroidy předepisované v takových případech se liší od steroidů, které nelegálně berou atleti pro zvětšení svalů a zvýšení výkonnosti.
  • V extrémnějších případech může lékař předepsat nitrožilní podávání imunoglobulinu nebo protilátek, které zpomalí imunitní reakce těla. [6]
 4. 4
  Podstupte transplantaci krevní plazmy. U vzácnějších případů trombocytopenie, jako je TTP nebo hemolytický syndrom, lékaři často předepisují léčbu krevní plazmy. Plazma je součástí krve, která obsahuje protilátky, což jsou v tomto případě nefunkční buňky imunitního systému, které způsobují nemoc. Proto je transplantace plasmy vhodnou léčbou krevních chorob i autoimunitních nemocí. Plazmaferéza je speciální léčba krevní plazmy pacienta.
  • Při transplantaci plazmy se pacientova krevní plazma oddělí od ostatních buněk a nahradí se plazmou dárce, solným roztokem, nebo albuminem. Tato léčba se provádí postupně, aby se pacientovi nemuselo odebírat příliš mnoho krve najednou.
  • U plazmaferézy se plazma oddělí od zbytku krve, vyléčí se a potom se vrátí do pacientova těla. [7]
 5. 5
  Nechejte si odoperovat slezinu. Vážné případy trombocytopenie vyžadují odoperování sleziny. Funkce tohoto orgánu není známá, ale vědci prozatím vědí to, že filtruje krev a odstraňuje staré červené krvinky a krevní destičky z krevního oběhu. V některých případech se slezina zvětší a odstraňuje více trombocytů, než by měla a způsobuje tak jejich nedostatek. Odoperování sleziny vás tohoto problému může zbavit. Lékaři budou nejprve zkoušet konzervativní metody léčby, protože slezinu již není možné do těla navrátit.
  • Tato operace má v průměru 66% úspěšnost.[8] Přesto je možné, že se nemoc po nějaké době vrátí.
  • Lidé mladší 40 let mají větší šanci, že se jim po této operaci zvýší počet krevních destiček.[9]
  • Po odoperování sleziny se počet krevních destiček často abnormálně zvýší. [10] Ve vážnějších případech to může způsobovat další zdravotní problémy.
 6. 6
  Podstupte transplantaci krevních destiček. Pokud máte méně než 50.000 trombocytů na mikro-litr krve a trpíte krvácením, lékař vám může doporučit transfuzi krevních destiček. Pokud nekrvácíte, ale musíte podstoupit chirurgický zákrok, lékař vám také může doporučit transfuzi. Při této proceduře vám budou intravenózně podávány zdravé krevní destičky přímo do krevního oběhu.
  • Lékař vám může předepsat transfuzi i pokud nekrvácíte a nechystáte se na operaci. Tato léčba se ale hodí hlavně pro pacienty, kteří mají méně než 10.000 krevních destiček na mikro-litr krve.[11]
 7. 7
  Nedělejte nic. Ne všechny případy trombocytopenie vyžadují léčbu. Pokud máte například nízkou hladinu krevních destiček kvůli těhotenství, jednoduše počkejte, zda se jejich hladina vrátí po narození dítěte do normálu. Mírné případy většinou nemají žádné příznaky a neprojevují se ani vnitřním krvácením. V takových případech, kdy vám tato nemoc neovlivňuje život, vám lékař pravděpodobně doporučí velmi konzervativní léčbu, nebo dokonce žádnou léčbu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Léčba pomocí změn životního stylu

 1. 1
  Začněte brát vitamín B12 a kyselinu listovou. Tyto dvě živiny jsou nezbytně důležité pro správnou produkci krevních elementů včetně krevních destiček. [12] Protože tělo nedokáže tyto látky ukládat, je důležité je často konzumovat. Berte doplňky stravy s obsahem vitamínu B12 a kyseliny listové, nebo jezte jídla, která tyto živiny obsahují.
  • Můžete jíst špenát, citrusové plody, kiwi a sušené fazole, vejce, mléko, sýry, játra a skopové maso.
 2. 2
  Omezte konzumaci alkoholu. Alkohol narušuje zdravou produkci a funkci krevních destiček. Okamžitý účinek konzumace alkoholu snižuje reakce trombocytů během 10-20 minut po požití.[13] U těžkých alkoholiků je funkce krevních destiček naopak značně zvýšená, což může vést k vážným zdravotním problémům. [14] V každém případě omezení konzumace alkoholu tyto problémy řeší.
 3. 3
  Omezte aktivity, které mohou způsobit krvácení. Pokud máte klinicky nízkou hladinu trombocytů, měli byste se vyhýbat krvácení, které by vám mohlo způsobit vážné komplikace. Vyhýbejte se kontaktním sportům, práci se dřevem, stavebním pracím a dalším fyzickým činnostem, při kterých hrozí vyšší riziko zranění.
 4. 4
  Zeptejte se svého lékaře, zda smíte užívat volně prodejné léky proti bolesti. Některé běžné léky proti bolesti, zejména ty, které obsahují aspirin[15] nebo ibuprofen, mohou omezit produkci a funkci krevních destiček. Například aspirin omezuje schopnost destiček vázat se na ostatní destičky a brání tak tvorbě krevních sraženin. [16] V takových případech vám lékař pravděpodobně doporučí nebrat tyto léky, nebo najít jejich vhodnější alternativy.
  Reklama

O tomto wikiHow

Sarah Gehrke, RN, MS
Spoluautorem článku je :
Registrovaná zdravotní sestra
Tento článek spoluautorem článku je Sarah Gehrke, RN, MS. Sarah Gehrke je registrovaná zdravotní sestra v Texasu. Titul M.S. v Ošetřovatelství získala na University of Phoenix v roce 2013. Tento článek byl zobrazen 44 484 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 44 484 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama