Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho párů by rádo mělo dvojčata. Důvody jsou různé - někdo chce, aby dítě mělo někoho blízkého už od narození, jiný zkrátka touží po velké rodině. Mnohočetná těhotenství se objevují pouze v cca 3% případů, ale odborníci tvrdí, že existuje pár triků, kterými ženy mohou zvýšit své šance na dvojčata. Jídelníček, etnický původ, genetika a životní styl, to vše hraje roli. Chcete-li zvýšit své šance na narození dvojčat, přečtěte si tento návod.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Udělejte si přehled, o svých reálných šancích

 1. 1
  Normální žena má v průměru cca 3% šanci, že se jí narodí dvojčata. To není příliš moc. Pokud se na vás ovšem vztahuje jedno z níže uvedených kritérií, vaše šance na vícečetné těhotenství vzrůstá (pochopitelně čím víc jich o vás platí, tím je šance vyšší). Laicky se dá říci, že jste-li mladá, hubená Asiatka, bez historie dvojčat v rodině, pravděpodobnost narození dvojčat je extrémně malá. Zde je výčet věcí, které zvyšují možnost narození dvojčat:
  • Mít dvojčata "v rodině", obzvlášť z matčiny strany. Pokud už se vám jednou dvojčata narodila, pravděpodobnost dalších vzroste cca 4x.
  • Ženy afrického původu mají největší četnost narození dvojčat, následovány jsou ženami z Evropy a Severní Ameriky. Nejnižší procento dvojčat se rodí Hispánkám a Asiatkám.
  • Dvojčata se častěji rodí ženám vysokým a/nebo dobře živeným, případně s lehkou nadváhou.
  • Už jste byla těhotná. U žen, které byly těhotné 4x a více, vzrůstá šance na dvojčata geometrickou řadou. Vypadá to, že tělo je připraveno na mnohočetné těhotenství až když ví, "že to zvládnete." Mnoho rodin, které mají dvanáct a více dětí, vykazuje s pozdějšími těhotenstvími mnohem větší četnost těch vícečetných.
 2. 2
  Uvědomte si, že starší ženy mají menší šanci na otěhotnění jako takové, ale pokud se to povede, procento dvojčat u nich stoupá. Ve 40 letech je přibližně 7%.[1] , ve 45 pak téměř 17%.
  • Starší ženy jsou také častějšími kandidátkami na oplodnění in vitro, viz níže. Umělé oplodnění možnost vícečetného těhotenství dramaticky zvyšuje.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jednoduché kroky, kterými zvýšíte své šance

 1. 1
  Dodávejte tělu vitamíny. Ženy se špatnou životosprávou mají nižší procento narozených dvojčat.
 2. 2
  Dbejte na dobrou životosprávu, nešiďte se v jídle, a jezte určité potraviny. Všeobecně ženy s podváhou a ty velmi štíhlé, mají menší šanci na početí dvojčat.
  • Mít dostatek živin, případně lehkou nadváhu, může vaše šance podstatně zvýšit.[4]
  • Váha se dá přibrat i zdravě. Poraďte se o tom nejlepším postupu s lékařem.
 3. 3
  Jezte hodně mléčných výrobků a africké jamy (jsou k dostání v obchodech s exotickými potravinami). Tyto potraviny jsou známé pozitivním vlivem na vícečetná těhotenství.
  • Studie odborníků na plodnost ukazují, že u žen, které do jídelníčku zařadí vysoké množství mléčných výrobků v době, kdy se snaží otěhotnět, vzroste pravděpodobnost početí dvojčat 5x oproti těm, které se mléčným výrobkům vyhýbají.
   • Věří se, že za to může chemické působení růstového hormonu, podobného inzulínu, který je produkován v játrech skotu.
   • Jiní tvrdí, že hormon rBGH, který se píchá dobytku, následně přechází do mléka, a je zodpovědný za vícečetná těhotenství.[5]
  • Africký kmen, jehož strava je bohatá na jamy (kasava), má průměr počtu narozených dvojčat 4x vyšší, než je celosvětový průměr. Živiny v této zelenině údajně stimulují vaječníky, a ty pak během ovulace uvolní víc vajíček.[6]
   • Mnoho lékařů je vůči účinkům jamů na početí dvojčat skeptická, nicméně rozhodně vám jamy neublíží, a navíc skvěle chutnají.
 4. 4
  Přestaňte brát hormonální antikoncepci těsně před tím, než se budete pokoušet otěhotnět. Když žena poprvé pilulky vysadí, tělo začne na plný plyn pracovat na vybalancování hladiny hormonů. Během prvního měsíce, či dvou, je největší šance, že poblázněné vaječníky uvolní dvě vajíčka.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Početí dvojčat za pomoci lékařské asistence

 1. 1
  Někteří lékaři nemají etický problém s tím, pomoci vám uměle k vícečetnému těhotenství, jiní k tomu přistoupí pouze při potížích s otěhotněním.
  • Existuje několik medicínských důvodů, kdy vám lékař pomůže k tomu, čekat dvojčata.
   • Pokud jste starší, lékař možná navrhne dvojčata, protože jedno vícečetné těhotenství s sebou nese menší riziko vývojových vad, než dvě oddělená.
   • Dalším důvodem může být tzv. sekundární neplodnost. Věk a výpadky v plodnosti jsou nejčastější důvody pro lékařskou pomoc s oplodněním.
 2. 2
  Jestli podstupujete oplodnění in vitro, pravděpodobně vás to stojí hodně peněz. Implantace několika oplodněných vajíček je časově i finančně výhodnější, protože uměle oplodněná vajíčka mají menší šanci na úspěšné usazení. Je tedy lepší, jich do dělohy vpravit více najednou.
 3. 3
  Existuje lék jménem Clomid, který je na lékařský předpis. Normálně ho užívají ženy, u kterých nedochází k ovulaci, ale když jej užívá zdravá žena. zvyšuje pravděpodobnost narození dvojčat na 33%, záleží na jejím organismu.
  • Clomid funguje a principu přinucení vaječníků k několikanásobné ovulaci. Pozor, jeho užívání, pokud jste zdravá, může vést i k trojčatům, nebo ještě mnohočetnějšímu těhotenství!
 4. 4
  Dětem, počatým in vitro (umělé oplodnění), se říkávalo "děti ze zkumavky."
  • In vitro oplodnění vede k narození dvojčat velmi často. Lékaři zavádějí do dělohy více oplodněných vajíček v naději, že se alespoň jedno uchytí. A když se uchytí jedno, je pravděpodobnost uchycení druhého hodně vysoká. Šance na dvojčata, narozená po umělém oplodnění, se pohybuje mezi 20 - 40%.

  • Umělé oplodnění je drahá záležitost. Klinik, které jej provádějí, existuje velké množství, sežeňte si o nich reference a zkušenosti, než se pustíte do akce.
  • Oplodnění in vitro je dnes poměrně rutinní zákrok. Není to levné ani rychlé, ale je to dnes víceméně běžné.
  Reklama

Tipy

 • Dvojčata připadají na cca jeden z 90 porodů. Pouze 0,4% z nich jsou identická, jednovaječná dvojčata.
 • Vícečetné těhotenství s sebou nese rizika, včetně předčasného porodu, novorozenců s podváhou, a zvýšenou náchylnost k vrozeným vývojovým vadám.
Reklama

Varování

 • Umělé oplodnění může být velmi drahé, a ne vždy je účinné.
 • Nikdy neužívejte léky, bez předpisu od lékaře.
 • Poraďte se se svým lékařem o plánu mít dvojčata. Každý člověk je jiný, a informace uvedené výše nemusí platit pro váš specifický případ.
 • Lékař vám doporučí nejvhodnější postup úbytku nebo nárůstu tělesné hmotnosti, a poradí s úpravou jídelníčku.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 23 827 krát
Kategorie: Rodina
Stránka byla zobrazena 23 827 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama