X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 23 923 krát
Ať už jste doma nebo v práci, rychlé připojení k internetu je důležitou součástí každodenního života. Nízká rychlost a pomalé připojení mohou být frustrující a často i zbytečně nákladné. S tím, jak je dostupných stále více zařízení, schopných komunikovat přes internet, se rychlost stává stále důležitější. Ukážeme vám, jak zvýšit rychlost připojení k internetu a jak zvýšit výkon zařízení připojených k síti.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Prověřte hardware a internetovou službu
Část 1
-
1Spusťte test rychlosti. Na internetu existuje celá řada bezplatných nástrojů, pomocí kterých můžete otestovat rychlost připojení. Zadejte do vyhledávače výraz “speed test” a na několika těchto stránkách své připojení otestujte. V některých případech bude asi třeba nainstalovat plugin, abyste mohli test spustit.
- Různé testy budou mít různé výsledky, dokonce i tehdy, pokud dvakrát provedete tentýž test. Je to z toho důvodu, že servery jsou umístěné na různých místech a počet lidí, kteří jsou online, může rychlost vašeho připojení ovlivnit. Nejlepší je provést několik testů a zprůměrovat je.
-
2Porovnejte výsledky testu rychlosti připojení s cenou, kterou měsíčně platíte. Zkontrolujte svůj tarif, za jakou rychlost měsíčně platíte. Spousta internetových poskytovatelů totiž ve svých nabídkách používá frázi "rychlost až" a za to vždy dopíše maximální rychlost připojení, které ale ve skutečnosti nikdy nedosáhnete.
- Pokud máte neustále nižší rychlost, než jakou si platíte, kontaktujte zákaznické centrum a žádejte snížení poplatků, nebo navýšení rychlosti, za kterou si platíte.
- Pokud jste delší dobu rychlost internetu nenavyšovali, možná najdete nějakou nabídku s rychlejším internetem a za nižší cenu. Projděte si nabídky všech poskytovatelů ve vašem kraji.
- Nepleťte si jednotky megabit/megabyte. Internetoví provideři (ISP) používají ve svých reklamách jednotku megabity, nikoliv megabyty. Jeden megabyte (MB) obsahuje 8 megabitů (Mb), takže pokud platíte za 25 megabitů za sekundu (Mbps), jsou to pouze 3 megabyty za sekundu (MBps) aktuální přenosové rychlosti.
-
3Vypněte a zapněte modem. Někdy může výrazně zvýšit rychlost internetu jednoduchý restart modemu. Můžete také vypnout a zapnout router, abyste zjistili, jestli to také pomůže. Pouze se ujistěte, že znáte přístupové údaje pro případ, že je bude počítač po restartu routeru vyžadovat.
-
4Změňte Wi-Fi kanál. Jestliže více lidí ve vašem domě používá stejný kanál, možná pozorujete významné snížení rychlosti internetu. Použijte například program inSSIDer pro PC nebo KisMAC či WiFi Scanner pro platformu Mac, díky kterým najdete méně používané kanály. Přepnutím na volný kanál snížíte rušení signálu ostatními a dojde k navýšení rychlosti internetu.[1]
- Pokud uvidíte více volných kanálů, přepněte na některý z nich. Ještě předtím ale raději nahlédněte do manuálu k vašemu routeru (nebo na webovou stránku podpory pro váš router) a zjistěte si, jak nastavit router a jak přepnout kanál bezdrátového připojení.
-
5Přemístěte router nebo počítač. Pokud se na internet připojujete pomocí Wi-Fi routeru, může rychlost připojení ovlivňovat slabý signál. Pokud to lze, přemístěte router blíže k počítači. Signál se zlepší. [2]
- Pokud máte starší typ routeru, možná nastal čas zakoupit si nový. Novější typy totiž nabízejí mnohem lepší a stabilnější připojení.[3]
- Špinavé, zaprášené nebo uvolněné kabely vedoucí z modemu do bezdrátového routeru mohou také významně ovlivnit rychlost internetu. Kupte si plechovku stlačeného vzduchu a vyfoukejte špínu a prach z konektorů.
- Kolem všech elektrických komponent nechávejte dostatek místa kvůli ventilaci, aby nedošlo k přehřátí.
-
6Použijte Ethernet místo Wi-Fi. Pokud možno, propojte kabely co největší počet zařízení. Díky tomu získáte mnohem vyšší rychlosti u zařízení, pomocí kterých se připojujete bezdrátově, například u tabletů a telefonů.
-
7Zabezpečte svou síť. Pokud u bezdrátové sítě nepoužíváte heslo, nejenže tím umožňujete ostatním, aby vás špehovali, ale dokonce aby využívali internet, který platíte vy. To znamená, že v podstatě umožňujete cizím lidem krást vaše širokopásmové připojení. Přesvědčte se, že máte bezdrátovou síť dobře zabezpečenou, zejména pokud bydlíte v bytovém domě.
-
8Pokud máte DSL, zkontrolujte filtry. Pokud si aktivujete DSL, zapojujete kabel z telefonní zdířky do jednoho vstupu té malé krabičky, které říkáme filtr (někdy splitter). Na druhé straně z této krabičky vycházejí dva kabely, jeden pro telefon a jeden pro modem. Pokud používáte DSL připojení přes pevnou linku, ujistěte se, že máte filtry té nejlepší kvality, abyste dosáhli optimální rychlosti připojení.
-
9Nepoužívejte více zařízení současně. Vypněte mobilní telefony, tablety, chytré televize, set-top-boxy a další zařízení, které momentálně nepoužíváte. Pokud je totiž k internetu připojeno více zařízení, která stahují velké množství dat, například streaming videa nebo online hry, pocítíte značné snížení rychlosti internetu.
-
10Pozor na FUP. Spousta internetových poskytovatelů stále ještě používá tzv. FUP, což je maximální povolené množství přenesených dat za fakturační období. Přihlašte se do svého účtu, nebo kontaktujte zákaznický servis, kde vám určitě sdělí, kolik vám ještě zbývá do vyčerpání všech dat. Penalizace za překročení maximálního povoleného množství dat je obvykle snížení rychlosti až do konce aktuálního fakturačního období.Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Vyčištění prohlížeče a operačního systému
Část 2
-
1Spusťte kontrolu na viry a malware. Viry, adware a další malware mohou také významně snížit rychlost připojení, a stejně tak i rychlost počítače samotného. Provádějte pravidelnou kontrolu počítače, abyste zjistili, zda se vám do něj nedostal virus nebo malware.
- Pokud nemáte nainstalovaný antivirový program, nějaký si ihned nainstalujte a ujistěte se, že je pravidelně aktualizovaný.
- Může se stát, že antivir nezachytí úplně každou hrozbu, proto je dobré používat i programy zaměřené na malware, kterými jsou například Spybot nebo Malwarebytes.
-
2Pročistěte cache prohlížeče. Při brouzdání na internetu ukládá prohlížeč informace o navštívených stránkách, aby je při příští návštěvě mohl načíst rychleji. Po nějakém čase je však těchto uložených informací velké množství a způsobují zpomalení počítače. Proto je vhodné jednou za čas pročistit cache prohlížeče, čímž zvýšíte výkon prohlížeče.
- V tomto článku se naučíte, jak vymazat cache téměř každého prohlížeče či zařízení.
-
3Odstraňte z prohlížeče panely nástrojů. Pokud máte po letech používání stále stejného prohlížeče spoustu nainstalovaných panelů nástrojů, možná je na čase je odstranit. Tyto panely totiž také snižují výkon prohlížeče a zbytečně zabírají určitou část pásma internetu, aby mohli zobrazovat reklamy či různé nabídky a informace.
-
4Aktualizujte prohlížeč. Prohlížeče se neustále vyvíjejí, takže se může stát, že novější verze nabízí mnohem lepší výkon než ty předchozí. Zkontrolujte si, zda skutečně používáte nejnovější verzi prohlížeče, a pokud ne, aktualizujte ho.
- Aktualizujte Internet Explorer
- Aktualizujte Google Chrome
- Aktualizujte Firefox
-
5Změňte webový prohlížeč. Pokud máte v prohlížeči nainstalováno příliš mnoho panelů nástrojů, možná bude jednodušší rovnou přejít k jinému, než všechny ty panely odinstalovávat. Některé prohlížeče jsou totiž díky lepšímu výkonu samy o sobě rychlejší než ostatní.[4]
-
6Vyčistěte pevný disk. Pokud máte příliš pomalý počítač, bude to mít vliv i na prohlížení webových stránek, kvůli čemuž se mylně domníváte, že za to může rychlost připojení.
-
7Počítač pravidelně vypínejte. Chcete-li zabránit budoucím infekcím či zpomalení, vypínejte počítač každý den. Zapněte automatické bezpečnostní aktualizace pro všechny programy.[5]
-
8Najděte nenasytné programy. Odeberte programy z počítače, které běží na pozadí a mohou využívat nadměrnou šířku pásma. Projděte si seznam nainstalovaných programů a odinstalujte ty, které nepoužíváte, nebo u kterých si ani nepamatujete, že byste je někdy instalovali. Pozor na programy, které neznáte, abyste zase nesmazali něco, co je klíčové pro běh systému jako takového.Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Změňte šířku pásma (Windows 7)
Část 3
-
1Proveďte příkaz Spustit pomocí klávesové zkratky Win+R. Do vyhledávacího políčka napište gpedit.msc a zmáčkněte Enter. Otevře se nové okno.
-
2Zvolte položku Administrative Templates. V ní vyberte položku "Network".
-
3Dvakrát klikněte na "QoS Packet Scheduler." Její náhled uvidíte na pravé straně okna.
-
4Dvakrát klikněte na "Limit Reservable Bandwidth." Ve výchozím nastavení není nakonfigurovaná ("Not Configured"). Přestože je omezení šířky pásma zašedlé a ukazuje 0 procent, Windows 7 si stále ponechávají 20 procent aktuálně dostupné šířky pásma.
-
5Klikněte na "Enable." Posuvník nastavte na 0 procent, poté klikněte na "Použít" nebo na "OK".
-
6Spusťte Vyčištění disku a restartujte prohlížeč. Počítač bude od této chvíle používat 100 procent celkové dostupné šířky pásma a vy byste měli zaznamenat, že rychlost stahování se o něco zvýšila.Reklama
Varování
- Soubor gpedit.msc je součástí tzv. QoS packet Scheduler, který je ve Windows 7 a vyšších dostupný pouze ve verzích Professional, Enterprise a Ultimate.
Reklama
Tipy
- Před prohlížením internetu zavřete všechny karty či okna, která jste měli otevřené.
- Pro zvýšení rychlosti internetu můžete také použít například program TCP Optimizer.
Reklama
Reference
- ↑ http://techchannel.radioshack.com/speed-up-internet-connection-1545.html
- ↑ http://www.apartmenttherapy.com/turbocharge-your-home-internet-connection-192588
- ↑ http://www.geek.com/apps/how-to-speed-up-your-slow-internet-connection-1580989/
- ↑ http://www.auslogics.com/en/articles/speed-up-internet/
- ↑ http://www.gwi.net/policy/blog/speed-up-your-internet-connection-without-paying-more/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Increase Internet Speed
Nederlands:De snelheid van je internet verbeteren
中文:提高上网速度
Bahasa Indonesia:Meningkatkan Kecepatan Internet
العربية:زيادة سرعة الاتصال بالإنترنت
한국어:인터넷 속도를 높이는 방법
Tiếng Việt:Tăng tốc độ Internet
日本語:インターネット回線速度を改善する
Stránka byla zobrazena 23 923 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama