Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vadí vám nedostatečná rychlost stahování? Přemýšleli jste někdy o tom jak ji výrazně zvýšit? Přestože je úplná optimalizace výkonu internetu a rychlosti stahování nemožná, existuje pár tipů a rad, jak ji lze výrazně navýšit.

Metoda 1 ze 6:
Rychlost serveru

 1. 1
  Navštivte web na měření rychlosti internetu a změřte si rychlost stahování a odesílání dat(download/upload). Budete potřebovat nějaké výchozí měřítko, podle kterého budete rychlost stahování porovnávat.
  • Abyste se na takový web dostali, zadejte do vyhledávače "Internet speed test" nebo "změřit rychlost stahování" a najděte takový, který vám rychlost připojení změří bezplatně. K dispozici jich je na internetu spousta.
  • Až budete na webu pro měření rychlosti internetu, zadejte v případě potřeby svou geografickou polohu a proveďte test. Díky němu byste měli zjistit rychlost stahování i odesílání dat. Tyto údaje si někam poznačte.
 2. 2
  Vyhledejte nastavení, kde počítač ukládá informace o DNS.[1] Umístění těchto informací se bude lišit v závislosti na tom, jaký používáte operační systém. Dostanete se tam takhle:
  • Windows 7/Vista: Start → Ovládací panely → Zobrazit stav sítě → Zobrazit stav (klikněte na místní nebo bezdrátové připojení) → Vlastnosti → Internet Protokol verze 4 (TCP/IPv4) → Vlastnosti. Zde klikněte na "Použít následující adresy DNS serverů."
  • Mac OSX: System Preferences → Network → View status (klikněte na místní nebo bezdrátové připojení) → Advanced → DNS
 3. 3
  Odstraňte staré údaje o DNS a zadejte místo nich dva nebo tři tzv. open DNS servery. Adresy open DNS serverů jsou například "208.67.222.222" a "208.67.220.220". Nezapomeňte změny uložit.
  • Chcete-li hledat vlastní adresy DNS serverů, použijte například aplikaci od firmy Gibson Research Corporation's s názvem Domain Name Speed Benchmark nebo Namebench. Ty totiž otestují váš systém a navrhnou adresy, které můžete použít.
 4. 4
  Zavřete okno prohlížeče, znovu prohlížeč spusťte a otestujte rychlost přes nový DNS server. Vraťte se na web, kde můžete rychlost připojení změřit, a sami se přesvědčte, jak změna DNS serveru rychlost internetu zvýšila.
  Reklama

Metoda 2 ze 6:
Stahování torrentů

 1. 1
  Zvyšte maximální počet připojených peerů. Více peerů rovná se rychlejší stahování. Spusťte svého klienta(BitTorrent, Vuze, uTorrent, atd.) a klikněte na Možnosti → Předvolby → Šířka pásma. Pak nastavte maximální počet připojených peerů na jeden torrent na 500.
 2. 2
  Pokud jste tak ještě neučinili, nastavte šifrování protokolu. Tento krok vám umožní maskovat to, co stahujete, takže váš poskytovatel internetu nebude vaši rychlost úmyslně krátit. (pokud internetoví poskytovatelé zjistí, že používáte BitTorrent klienta, úmyslně vám rychlost sníží). Co s tím?
  • Přejděte na Předvolby → BitTorrent a pak najděte možnost "Vynutit protokol," kterou změníte na "Vynutit." Klikněte na "Použít" a pak obrazovku zavřete.
 3. 3
  Upload (odesílání) si držte pod kontrolou. V duchu torrent filozofie peer-to-peer je hezké, že komunitě vracíte data nahráváním co možná největšího objemu dat. Pokud ale uploadujete příliš mnoho dat, bude to mít vliv na rychlost vašeho stahování. Jedním takovým pravidlem je omezit rychlost odesílání na 80%.[2]
 4. 4
  Změňte si číslo portu a obejdete tím úmyslné snížení rychlosti vaším poskytovatelem. Výchozí čísla portů pro BitTorrent jsou v rozmezí 6881 až 6999. Pokud v nastavení zakážete možnost náhodně přidělovaných portů a nastavíte jiný port, zadejte číslo vyšší než 10000, a uvidíte, jak se rychlost stahování rapidně zvýší.
  Reklama

Metoda 3 ze 6:
Aktualizace

 1. 1
  Pořiďte si urychlovače stahování (Download Accelerator). Jsou opravdu užitečné. Některé z nich opravdu fungují. Umožňují vám rychlejší stahování, které lze díky nim i organizovat a spravovat. K těm nejlepším patří například Internet Download Manager nebo uGet.
 2. 2
  Zbavte se obtěžujícího spywaru. Spyware je software, který se na počítači sám nainstaluje a tajně sbírá informace o používání internetu napadené osoby. Spyware a viry využívají spoustu dostupných zdrojů, čímž váš počítač zpomalují. Spyware odesílá svému majiteli report o vaší aktivitě na internetu, což zabírá značnou šířku pásma.
  • Začněte hloubkovou kontrolou antivirového programu. Před jejím spuštěním ukončete všechny programy. Spusťte kontrolu. Restartujte počítač a poté spusťte kontrolu pro jistotu znovu.
  • Spusťte kontrolu v nouzovém režimu. Odstranit spyware a adware z počítače je díky inteligenci jejich programátorů velmi obtížné. Pokud chcete, aby byl boj proti nim účinnější, spusťte počítač v nouzovém režimu.
 3. 3
  Pořiďte si software, který vám umožní stahovat z více serverů. Spousta serverů má nastaven maximální limit rychlosti stahování z jednoho počítače. Tím vás ale v podstatě omezuje, protože nejste schopni dosáhnout nejvyšší rychlosti. Pokud chcete tuto překážku obejít, stáhněte si tzv. "download manager" (například GetRight).
  • Co takový program dělá? Software GetRight začne stahovat soubor a pak začne okamžitě hledat tentýž soubor jinde. Následně začne stahovat soubor po kouskách z různých serverů. Používání tohoto typu softwaru může zvýšit rychlost stahování až o 1000%.
  Reklama

Metoda 4 ze 6:
Odstraňování virů

 1. 1
  Základem je dobrý antivirový program. Viry mohou velmi výrazně zpomalit stahování i rychlost načítání stránek v prohlížeči. Na pozadí vašeho počítače by vám měl vždy běžet nějaký antivirový program, zejména pokud jste připojeni k internetu. Oblíbené antiviry zdarma jsou BitDefender, Avast nebo AVG.
  • Norton moc nedoporučujeme, protože s největší pravděpodobností zpomalí výkon počítače a je velmi obtížné ho zcela odstranit.
  • Alespoň jednou týdně spusťte virovou kontrolu. Pokud často stahujete data, kontrolu provádějte klidně vícekrát.
  • Vždy byste měli mít nainstalovaný pouze jediný antivirový program.
 2. 2
  Stáhněte si kvalitní anti-adware programy. Adware je software, který napadne váš počítač, aby vám mohl zobrazovat reklamy pomocí vyskakovacích oken. Adware se nainstaluje při stahování různých programů z internetu v jednom balíčku nebo když omylem kliknete na nějakou bannerovou reklamu. Tyto programy zpomalí rychlost vašeho připojení, neboť se neustále snaží generovat další reklamy ze serverů, které jsou většinou ze zámoří.
  • Oblíbené anti-adware programy jsou například Malwarebytes, Spybot S&D, AdwCleaner nebo HitmanPro.
  • Na počítači můžete mít nainstalováno více anti-adware programů najednou. Dokonce se doporučuje nainstalovat si alespoň dva. Každý totiž používá jiné databáze, podle kterých své kontroly provádějí. To znamená, že jeden program může chytit něco, co jiný nedokáže.
 3. 3
  Spusťte antivirus a anti-adware programy v nouzovém režimu. Detekujete tím více infikovaných souborů a kontrola tak bude účinnější. Do nouzového režimu se můžete dostat tak, když po restartu počítače zmáčknete F8. Ze seznamu možností vyberte "Spustit počítač v nouzovém režimu", poté spusťte antivirovou kontrolu a následně i kontrolu anti-adware programem, jako to děláte vždycky.
  • Pokud se vám nedaří se viru zbavit a antivirus nepomáhá, možná bude zapotřebí počítač přeformátovat a kompletně přeinstalovat operační systém.
 4. 4
  Chraňte se před viry i do budoucna. Jakmile počítač zbavíte všech virů i adware smetí, měli byste zjistit, že se rychlost připojení zvýšila. Abyste předešli opětovnému napadení a infikování počítače, dodržujte pravidla bezpečného prohlížení internetu. Ušetříte si tím spoustu budoucích starostí.
  • Nestahujte nelegální soubory. Na internetu sice existuje spousta pirátských souborů, které jsou naprosto bezpečné, i přesto ale zůstávají nelegální soubory jednou z hlavních příčin šíření virů. Snažte se stahovat data pouze z věrohodných zdrojů.
  • Nestahujte neznámé přílohy. Email je také jeden z hlavních kanálů pro distribuci virů. U příloh byste měli být také velmi opatrní. Měli byste stahovat pouze takové, které očekáváte. Infikovány mohou být dokonce i emaily od důvěryhodných přátel nebo členů rodiny, aniž by o tom oni sami věděli. Takže než otevřete ty "fotky z dovolené", nezapomeňte vždy a všechno pečlivě prověřit.
  • Neklikejte na bannerovou reklamu. Spousta reklamy a vyskakovacích okének vás láká, abyste na ně klikli. Oblíbeným trikem je například bannerová reklama, která vypadá jako okno vašeho antivirového programu. Dokonce je v něm napsáno, že váš počítač je infikován a jediná možnost k nápravě je kliknout právě na onu reklamu. Nevěřte tomu.
  • Další tipy jak se chránit před viry najdete na internetu.
  Reklama

Metoda 5 ze 6:
Ladění hardwaru

 1. 1
  Aktualizujte ovladače síťového zařízení. Přesvědčte se, že máte rychlost stahování i odesílání nastavenu na maximum. Obousměrná rychlost (Full Duplex) může být nastavena například na 1 Gbps.
 2. 2
  Pokud máte router, zálohujte si jeho nastavení a aktualizujte firmware. Tím zajistíte nejlepší možný výkon vašeho routeru.
 3. 3
  Přesvědčte se, že signál vašeho routeru nic neruší. Bezdrátový router vysílá signál v okruhu 360 stupňů, což znamená, že pokud máte například router umístěn v rohu místnosti, zbytečně část signálu ztrácíte. Vhodné je například použít kus alobalu, abyste bezdrátový signál nasměrovali jedním určitým směrem, například do studovny nebo obýváku.
  • Další možné zdroje rušení signálu jsou:
   • Používání dlouhých koaxiálních kabelů pro připojení s modemem.[3] Používejte kratší koaxiální kabely a rychlost stahování bude svižnější.
   • Odstraňte z bezprostřední blízkosti routerů nebo počítačů rušivá zařízení, naříklad mobilní telefony.
 4. 4
  Vymažte vyrovnávací paměť modemu jeho restartem. Vyrovnávací paměť vašeho modemu potřebuje čas od času osvěžit. Není to vůbec nic těžkého. Odpojte modem na 10 sekund ze zásuvky a pak ho znovu zapojte. Dělejte to jednou za čas a váš modem vám poděkuje, protože bude mít vyrovnávací paměť stále svěží.
  Reklama

Metoda 6 ze 6:
Další strategie

 1. 1
  Najděte ve svém okolí vysokorychlostní bezdrátové hotspoty. Pokud používáte notebook, můžete najít bezdrátové hotspoty, nabízející vysokorychlostní internet. Najdete je ve škole, v internetové kavárně, knihovně, u kamaráda nebo u příbuzných. Někdo z vašich známých vysokorychlostní internet určitě má.
 2. 2
  Během stahování ukončete všechny nepoužívané aplikace. Pokud stahujete velký (nebo i malý) soubor, vždy vám pomůže ukončení všech aplikací, které zrovna nepoužíváte. Aplikace na přehrávání médií může být zrovna jedna z těch, která šířku vašeho pásma blokují.
  • Pokud potřebujete nějakou aplikaci používat i během stahování, vyhraďte jeden počítač na stahování a aplikaci si pokud možno spusťte na jiném. Můžete například použít počítač v knihovně nebo o krátkodobé zapůjčení počítače požádejte kamaráda.
 3. 3
  Pořiďte si optimální internetové připojení. Vaše internetové připojení možná není optimální. Pokud máte například nějakého poskytovatele, ale bydlíte od jeho centrály daleko, může to mít významý vliv na rychlost stahování. V takovém případě zkuste změnu poskytovatele, nebo se připojujte přes kabel.
 4. 4
  Pokud něco stahujete, nic neodesílejte. Pokud něco stahujete a zároveň odesíláte, dáváte šířce svého pásma opravdu zabrat. Je to totéž, jako když pustíte studenou vodu naplno a teplou jen trochu a divíte se, proč neteče teplá. To samé platí i u šířky pásma. Pokud je studená voda (odesílání) puštěná naplno, je těžké dosáhnout toho, aby vám z kohoutku tekla teplá (stahování).
  • Nastavte šířku pásma na 90% (nebo méně) vaší maximální rychlosti odesílání. Poskytnete tím vašemu připojení více prostoru pro zpracování požadavků na stahování.
  Reklama

Tipy

 • Některé urychlovače stahování fungují, některé ne. Pořiďte si ten, který má největší počet pochvalných komentářů a stažení.
 • Příčinou pomalého připojení může být i váš počítač. Pokuste se upgradovat paměť, případně procesor, nainstalujte si antivir a vyčistěte pevný disk. Pokud používáte bezdrátové připojení, zkontrolujte si, zda je vaše síťová karta aktuální a nevykazuje žádné softwarové chyby.
 • Vyšší rychlost připojení je dražší, ale určitě stojí za to!
Reklama

Varování

 • Některé programy na optimalizaci připojení mohou způsobit spíše problémy, pokud je nenastavíte správně.
 • Při aktualizaci firmwaru vašeho routeru postupujte přesně podle daných pokynů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Počítač
 • Připojení k internetu
 • Místo na pevném disku, kam budete ukládat soubory.
 • Pro dosažení nejlepších výsledků - RAM alespoň 1 GB a procesor 1,5 Ghz (a vyšší).
 • Kvalitní software

Související články

Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak obnovit zablokovaný účet na FacebookuJak obnovit zablokovaný účet na Facebooku
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak nastavit dva monitoryJak nastavit dva monitory
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak hackovatJak hackovat
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Jak přijít na to, zda vás někdo bloknul na WhatsAppJak přijít na to, zda vás někdo bloknul na WhatsApp
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 595 krát
Stránka byla zobrazena 10 595 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama