Tento článek spoluautorem článku je Anthony Stark, EMR. Anthony Stark je certifikovaný záchranář v Britské Kolumbii. V současnosti pracuje pro British Columbia Ambulance Service.
V tomto článku je 10 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 14 975 krát
Ať už jste vy sami náchylní k nižším tělesným teplotám nebo se staráte o nějakou jinou osobu s hypotermií, pak se vám bude hodit znalost postupů, kterými teplotu zvýšíte. Tělesnou teplotu můžete zvýšit zejména vhodnou stravou a pitím, pohybem a oblečením. Nacházíte-li se v nebezpečně chladném prostředí, musíte se rychle zahřát a předejít tak hypotermii. Jestliže se snažíte úmyslně zvýšit svou teplotu v horkém okolním prostředí, musíte být velmi opatrní, abyste to nepřehnali a nedošlo k úpalu nebo vyčerpání organismu.
Postup
-
1Rozpoznejte příznaky hypotermie. Ve chvíli, kdy vaše tělo ztrácí teplotu rychleji, než ji stíhá tvořit, riskujete vznik hypotermie. Pokud vaše teplota klesne pod 35°C, vnitřní orgány přestávají správně fungovat. [1] Hypotermie může vážně ohrožovat vaše zdraví a život celkově. Podchlazením může dojít ke ztrátě prstů a končetin, ale i dalšímu trvalému poškození. Jestliže máte podezření, že se dostáváte do hypotermického stavu, pak jste ve vážném ohrožení a měli byste se co nejdříve zahřát.
- Mírnou hypotermii provází tyto symptomy: chvění, závratě, hlad, nausea, zrychlený dech, mírná zmatenost a špatná koordinace, problémy s mluvením, únava, zrychlený puls.
- S postupující hypotermií se začnou zhoršovat i uvedené příznaky. Možná se přestanete třást, začnete mumlat nebo nezřetelně artikulovat, budete mátožní a neschopní správného úsudku (začnete si například svlékat teplé oblečení), začnete pociťovat znepokojivý nedostatek zájmu, budete mít slabý puls a mělký dech, pomalu začnete ztrácet vědomí a nakonec (pokud nepřijde léčba a zahřátí dostatečně rychle) zemřete.[2]
-
2Dostaňte se ze zimy. Jestliže vaše tělesná teplota dramaticky klesá, musíte se co nejdřív dostat někam do tepla. Pokud jste zrovna někde venku, vyhledejte teplou místnost nebo nějaké přístřeší.
-
3Svlékněte si mokré oblečení. Potom si navlečte co nejvíce vrstev teplého, dobře izolujícího oblečení, a to i na hlavu a krk. V případě nutnosti odřízněte kus oděvu, aby se příliš nehýbal.
-
4Zahřejte se přitisknutím k jiné osobě. Pokud se nemůžete v blízké době dostat do nějakých vnitřních prostor, schoulete se s další osobou pod nějakou splývavou suchou vrstvu, například deku nebo velký kus oblečení. Tato metoda je pravděpodobně nejefektivnější cestou ke stabilizaci a nárůstu tělesné teploty.[3]
-
5Nejprve zahřejte střed těla. Zima zasáhne ze všeho nejdřív vaše končetiny - ruce, chodidla, prsty. Situace ovšem začne být mnohem vážnější, když se chlad dostane ke středu vašeho těla. Musíte proto stabilizovat teplotu a udržet správnou srdeční funkci, a to tím, že zahřejete trup, břicho a slabiny. Teplá krev by měla vycházet žilami ze středu vašeho těla do dalších partií.
- Končetiny držte v blízkosti těla. Ruce zasuňte do podpaží nebo mezi stehna, schoulete se do klubíčka a zadržte tak teplo mezi hrudníkem a nohama. Chodidla se pokuste zastrčit dovnitř a udržet je co nejvíce v teple.[4]
Reklama
-
1Oblečte si další vrstvu oděvu. [5] Vrstvení oblečení pomáhá zadržovat tělesnou teplotu, takže ji tak ve výsledku zvýšíte. Z toho důvodu svou teplotu zvýšíte pouhým oblečením další vrstvy. Funkční je také úmyslné vrstvení oblečení pro maximalizaci zadržení tepla. Zkusit můžete například následující model:
- Nátělník
- Tričko
- Svetr
- Lehká bunda
- Teplý kabát
-
2Nasaďte si čepici, rukavice a šálu. [6] Velké množství tepla uniká z hlavy, čemuž zabráníte nošením čepice nebo klobouku. Stejným způsobem fungují rukavice a šála, které zabrání teplu v unikání skrze vaše ruce a krk a zvýší celkovou teplotu těla.
-
3Místo oblečení použijte deku nebo jinou textilii. Pokud potřebujete skutečně rychle zvýšit tělesnou teplotu, například z důvodu chladného počasí, a nemáte po ruce zrovna žádné oblečení navíc, můžete se zabalit do nějaké deky, přikrývky nebo ručníku.[7] [8] Jestliže nemáte v dosahu žádné deky ani ručníky, můžete improvizovat a použít i jiný materiál. Zkuste se zabalit třeba do novin nebo plastikových sáčků na odpadky.
-
4Najezte se. Trávení potravy samo o sobě zvyšuje teplotu těla. [9] Tělesnou teplotu zvýšíte alespoň o kousek konzumací jakéhokoli jídla.
- Je nutné dodat, že v chladnu značně ohřeje metabolismus již přirozená funkce těla sama o sobě. V takovém případě spálíte mnohem větší množství kalorií než v situaci, kdy se tělo nesnažíte žádným způsobem zahřívat.
- Konzumace jídla zajistí také dostatečné množství energie, potřebné pro tyto vnitřní procesy těla, vedoucí k celkovému zahřátí organismu.
-
5Konzumujte teplé pokrmy a horké, sladké tekutiny.[10] [11] Sníte-li a vypijete jídlo a nápoje, které jsou již samy o sobě teplé, zahřejete tělo více, než by se vám podařilo pouze jeho přirozenými funkcemi. Tělo totiž teplo z pokrmu absorbuje. Fungovat bude jakékoli teplé jídlo, ovšem horké a sladké nápoje se vám pravděpodobně podaří připravit mnohem rychleji. Cukr, který je v nich obsažený, podpoří navíc svým vysokým kalorickým obsahem trávení a tím pádem pomůže zvýšit tělesnou teplotu efektivněji. Mezi vhodné tekutiny patří například:
- Káva
- Čaj
- Horká čokoláda
- Teplé mléko (s medem)
- Horký vývar
- Polévka
-
6Pohybujte se. Pohyb udržuje stabilní tělesnou teplotu a cvičením můžete částečně bojovat proti chladivému efektu mrazivého okolního prostředí.[12] Choďte, běhejte, dělejte jumping jacks nebo jiný dynamický strečink. Dejte si několik sprintů nebo přemetů. Nejdůležitější je vydržet u dané aktivity vždy alespoň několik sekund. Pravděpodobně zjistíte, že vám zase začne být zima kdykoli se přestanete pohybovat.
- Buďte opatrní. Pokud trpíte silnou hypotermií, náhlý či prudký pohyb může být spouštěčem srdeční zástavy. Osoby v tomto stavu nemasírujte a nesnažte se je zahřívat třesením.
- Pohyb používejte k zahřátí pouze za předpokladu, že daná osoba zatím neupadla do stavu vážné hypotermie.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothermia/basics/definition/con-20020453
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothermia/basics/symptoms/con-20020453
- ↑ https://www.emsaonline.com/mediacenter/articles/00000250.html
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypothermia/basics/treatment/con-20020453
- ↑ http://www.consumerenergycenter.ca.gov/tips/winter_lightsout.html
- ↑ http://m.fema.gov/during-winter-storms-extreme-cold
- ↑ http://www.bt.cdc.gov/disasters/winter/pdf/extreme-cold-guide.pdf
- ↑ http://www.consumerenergycenter.ca.gov/tips/winter_lightsout.html
- ↑ http://www.brooksidepress.org/Products/Nursing_Fundamentals_II/lesson_4_Section_1A.htm