Jak zvládat astma

Astma je nemoc, která postihuje plíce. Neexistuje sice žádný lék na astma, ale jeho příznaky je možné regulovat pomocí změn životního stylu a různých léčiv. Pokud už vás nebaví řešit tuto nepříjemnou nemoc, přečtěte si tento článek, ve kterém najdete spoustu užitečných tipů.

Část 1 ze 3:
Lékařská pomoc

 1. 1
  Poraďte se s lékařem. To první, co byste měli udělat ještě před braním léků, je promluvit si o své nemoci s lékařem. Ten vám bude schopen předepsat vhodné léky.
  • Choďte na pravidelné prohlídky. Pravidelné lékařské prohlídky rozhodně doporučujeme, protože lékař bude moci zjistit, zda vaše nemoc pokročila, nebo odhalit alergie, které způsobují vaše astmatické záchvaty.
  • Zdravotní potíže, které napodobují příznaky astmatu jsou: infekce dýchacích cest, plicní infekce, plicní choroby, refluxní choroba jícnu, syncitiální virus v plicích a potíže s hlasivkami.
 2. 2
  Používejte inhalátor. Inhalátory jsou zařízení, pomocí kterých můžete brát své léky a které vám pomohou zbavit se nejhorších příznaků astmatického záchvatu. Běžný inhalátor obsahuje 75 mcg steroidu v každém střiku. U inhalátoru byste měli mít návod k použití, ale můžete se řídit i následujícími tipy: [1] Jak používat inhalátor:
  • Sestavte inhalátor tak, že otevřete lahvičku s lékem a připojíte ji k portu inhalátoru.
  • Před použitím inhalátor dobře protřepejte, aby se lék neusadil na dně lahvičky.
  • Vložte si do úst konec inhalátoru a stiskněte ho rty, abyste zbytečně neplýtvali lékem.
  • Stiskněte lahvičku s lékem a zároveň nasajte ústy. Potom zadržte na 2 vteřiny dech, aby se lék vstřebal do dýchacích cest. Opakujte tento postup podle pokynů svého lékaře.
  • Lidé mají často pocit, že jejich inhalátor nefunguje, ale většinou je to proto, že ho používají špatně. Proud léku by měl mířit do dýchacích cest, ne na jazyk ani na patro úst. Musíte také zadržet dech na co nejdelší dobu, aby se lék mohl vstřebat. Často nestačí inhalovat pouze jednou a v případě silnějších záchvatů astmatu je nutné inhalovat 1-2x každých 20 minut. [2]
 3. 3
  Pořiďte si rozprašovač na astma. Tato zařízení obsahují steroidy, bronchodilancia pro roztažení dýchacích cest, nebo obě tyto látky ve formě aerosolu. Často se předepisují k podávání léků na astma. Lék je v natlakované nádobce a může být připojen k inhalátoru, který ho uvolní do úst nebo do nosu. [3] Jak se používá rozprašovač:
  • Umyjte si ruce. Položte si rozprašovač na rovný povrch a zastrčte ho do zásuvky. Připojte k němu masku nebo náustek a do portu vložte trubičku.
  • Do nádobky rozprašovače si dejte dávku svého léku. Nastavte si ho tak, aby vzduch proudil co nejlépe. Zapněte přístroj a pomalu vdechujte aerosol a zadržujte dech. Když zadržíte dech, lék se v dýchacích cestách lépe vstřebá.
  • Pokračujte tak dlouho, dokud nebude nádobka s lékem prázdná. Když se vám začne točit hlava, na chvíli si dejte pauzu a potom vdechněte zbytek léku.
 4. 4
  Nechejte si předepsat steroidy. Steroidy jsou protizánětlivé látky, které uvolní vaše dýchací cesty během astmatického záchvatu. Steroidy můžete brát ve formě pilulek, nebo pomocí inhalátoru či rozprašovače.[4]
  • Běžnou dávkou je 40 mg prednisonu každé dva dny.
 5. 5
  Užívejte bronchodilatancia. Tyto léky vám uvolní dýchací cesty během astmatického záchvatu. Stejně jako steroidy je můžete brát pomocí inhalátoru nebo pomocí rozprašovače. Běžnou dávkou je 2-4 mg albuterolu 4x denně. [5]
  Reklama

Část 2 ze 3:
Upravte svůj životní styl

 1. 1
  Dodržujte pokyny svého lékaře. Měli byste dělat vše, co vám doporučí váš lékař. Každý případ astmatu je jiný a váš lékař bude schopen vám doporučit naprosto přesně, co byste měli změnit.
 2. 2
  Měli byste vědět, kdy potřebujete odpočinek. Je důležité si uvědomit, kdy musíte zpomalit a odpočívat. Musíte se umět vyhnout astmatickému záchvatu a dát si chvíli pauzu. Když budete vnímat své tělo a naučíte se rozpoznat přicházející záchvat, budete se mu moci vyhnout.
 3. 3
  Pijte více vody. Když budete dodržovat pitný režim, nezbavíte se sice astmatu, ale udržíte své tělo v dobré kondici a omezíte rizikové faktory (například nedostatek plicního hlenu). Snažte se vypít alespoň každé dvě hodiny jednu sklenici vody. [6]
 4. 4
  Změňte prostředí. Některá prostředí nejsou pro lidi s astmatem vhodná. Pokud trpíte silným astmatem, možná bude dobré se přestěhovat do jiného města. Teplejší a čistší klima je pro lidi s touto nemocí nejvhodnější.
  • Příliš vlhké klima může vaše problémy zhoršit. Než se přestěhujete na nějaké teplé místo, dobře si to rozmyslete.
 5. 5
  Zhubněte. Pokud máte nadváhu, může to zhoršovat vaše astmatické záchvaty, protože váha vašeho těla vám utlačuje plíce. Pokud trpíte častými záchvaty, měli byste se snažit zhubnout. Důležité je zdravě jíst a cvičit.[7]
  • Snažte se sníst šest menších jídel každý den, místo třech velkých. Měli byste také omezit konzumaci sladkých jídel, tučných jídel a sacharidů.
 6. 6
  Omezte stres. Stres často způsobuje astmatické záchvaty, protože tělo na stres reaguje tím, že zúží dýchací cesty. Měli byste každý den dostatečně spát, abyste měli dost energie na řešení všech stresujících situací: [8] Můžete také vyzkoušet:
  • Jógu
  • Meditaci
  • Dechová cvičení
 7. 7
  Posilujte plíce pomocí cvičení. Není sice dobré věnovat se příliš namáhavým fyzickým aktivitám, protože byste si tím mohli přivodit astmatický záchvat, ale měli byste alespoň mírně cvičit, abyste si posílili plíce. Začněte chůzí a postupně se vypracujte k o něco namáhavějšímu cvičení. Cvičením zvyšujete kapacitu svých plic a vaše plíce se posilují. Plíce jsou jako sval a když je budete zatěžovat, budou větší a silnější. Než začnete cvičit, zeptejte se svého lékaře, jaké cvičení by vám doporučil a čemu byste se měli kvůli astmatu vyhýbat. [9] Například:
  • Začněte tím, že budete každý den chodit 100 m. Pokud to dokážete bez problémů, přidávejte si postupně další vzdálenost a choďte každý den o něco déle.
 8. 8
  Pečujte o své zdraví. Každé nachlazení a infekce dýchacích cest vaše problémy jen zhorší. Měli byste si tedy dávat pozor na to, abyste se nechytili žádnou nemoc. Jezte zdravě, berte vitamín C, myjte si ruce a omezte kontakt s nemocnými lidmi.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Vyhýbejte se spouštěčům

 1. 1
  Identifikujte alergeny, které vám způsobují astma. Alergie vám mohou stáhnout dýchací cesty, protože je vaše tělo vnímá jako hrozbu. Když se vám zúží dýchací cesty, může to vyvolat astmatický záchvat. Snažte se vyhýbat věcem, na které jste alergičtí. Pokud nevíte, zda trpíte nějakými alergiemi, navštivte alergologa a podstupte testy. [10] Mezi běžné alergeny patří:
  • Pyl
  • Stromy
  • Tráva
  • Plíseň
  • Prach
  • Švábi
 2. 2
  Zapisujte si všechny věci, které u vás vyvolávají astmatické záchvaty. Pokud zaznamenáte, že se vaše astma zhorší při kontaktu s nějakými látkami, nebo na některých konkrétních místech, zapište si to, abyste se těmto věcem mohli v budoucnu vyhýbat.
 3. 3
  Uvědomujte si faktory prostředí, které mohou vaše astma ovlivňovat. Některé environmentální faktory mohou zvyšovat frekvenci astmatických záchvatů. Tyto faktory dráždí vaše dýchací cesty a zhoršují tak vaši nemoc. [11] Mezi běžné faktory patří:
  • Náhlá změna atmosféry
  • Velmi chladné počasí
  • Velmi teplé počasí
  • Silné pachy
  • Sinusitida
  • Léky
  • Potraviny
 4. 4
  Přestaňte kouřit. Kouření dráždí sliznice v krku a způsobuje zvýšenou produkci hlenu. Pokud máte astma, měli byste přestat kouřit, abyste svým citlivým plicím dopřáli trochu klidu.[12]
  • Vyhýbejte se i zakouřeným prostorám. Pasivní kouření vám může plíce poškodit stejně jako aktivní kouření, takže se raději vyhýbejte veškerému cigaretovému kouři.
 5. 5
  Vyhýbejte se plísním. Plísně jsou dalším častým rizikovým faktorem. Dobře si doma větrejte a dávejte si na plísně pozor. Všechny mokré věci a povrchy byste měli utřít a nechat uschnout. Plísně často rostou například na ručnících.
  • Na většinu věcí můžete použít jablečný ocet, který plísně zabije.
  • Můžete si pořídit také odvlhčovač vzduchu, který vám doma pročistí vzduch a zbaví vás plísní. [13]
 6. 6
  Dávejte si pozor na škůdce. Švábi a moli také způsobují astmatické záchvaty. Pravidelně doma uklízejte a zbavujte se všech těchto parazitů.
 7. 7
  Zbavte se chlupatých zvířat a zvířat s peřím. Je to smutné, ale chlupatí mazlíčci lidem s astmatem způsobují spoustu problémů. Budete je muset někomu dát. Některé druhy jsou sice považovány za hypoalergenní, ale výzkumy prokázaly, že to nijak neovlivňuje jejich vliv na astma. Lidé s astmatem mohou vlastnit pouze bezsrsté kočky a psy.
  • Pokud chcete zvíře, pořiďte si ještěra, hada, nebo rybičky.
 8. 8
  Upravte svoji postel. Povlečení a přikrývky mohou způsobovat astmatické záchvaty, protože obsahují alergeny. Špinavé, zaprášené přikrývky plné nečistot a plísní mohou také způsobovat astmatické záchvaty. Pravidelně a často si vyměňujte povlečení a všechno ložní prádlo perte v horké vodě.
 9. 9
  Čtěte si složení všech potravin, které jíte a dávejte si pozor na to, co do svého těla přijímáte. Astma jde často ruku v ruce s alergiemi na potraviny. Lidé s astmatem jsou často alergičtí na albumin, který je obsažen ve vejcích, ořechách a v dalších potravinách. [14]
 10. 10
  Vyhýbejte se parfémům a silným chemickým zápachům. U některých lidí mohou zápachy a vůně vyvolávat astmatické záchvaty. Snažte se nechodit na místa, která silně voní nebo zapáchají, jako jsou obchody s parfémy, nebo obchody s vůněmi do auta. [15]
 11. 11
  Sledujte zprávy o bio zatížení vzduchu. Většina zpráv o počasí uvádí také úroveň znečištění vzduchu a alergenů (bio 1, 2 nebo 3). Když bude v předpovědi bio 3, neměli byste trávit příliš mnoho času venku.
 12. 12
  Držte se hypoalergenních produktů. Kvůli astmatu budete pravděpodobně citliví na určité produkty. Když se jim budete vyhýbat, bude váš život mnohem pohodlnější. Nekupujte si nic voňavého a najděte si hypoalergenní verze všech svých oblíbených věcí:
  • Látky. Platí to pro povlečení, ručníky i běžné oblečení.
  • Mýdla. Nekupujte vonná mýdla a pořiďte si hypoalergenní aviváž.
  • Polštáře. Měli byste si koupit hypoalergenní polštáře.
  Reklama

Tipy

 • Zbavte se těžkých závěsů a nainstalujte si žaluzie.
 • Někdy je těžké určit diagnózu u dětí mladších 5 let. Pravidelně choďte na prohlídky a nechávejte svým dětem kontrolovat i plíce. Navštivte také alergologa.
 • Bojíte se, že se vaše dítě nevzdá svého oblíbeného plyšáka? Dejte ho jednou za týden na hodinu do mrazáku, abyste zabili prašné roztoče a vyperte ho.
 • Léky na astma jsou dvojího druhu – pro rychlou úlevu a pro dlouhodobou léčbu.
  • Léky pro rychlou úlevu řeší příznaky záchvatů.
  • Dlouhodobé léky vám pomohou omezit četnost a intenzitu záchvatů.
 • Lidé, kteří trpí astmatem, by měli chodit na očkování proti chřipce.
 • Nemějte doma květiny v květináči – drží se v nich plísně.
 • Pravidelně vyměňujte filtry ve všech spotřebičích.
 • Pokud má astma někdo z vaší rodiny, máte vyšší riziko, že jím budete také trpět.
 • Kupte si vysavač s HEPA filtrem.
 • Svým mazlíčkům pořiďte pelíšky, které se dají prát.
 • Místo koberců si doma nechejte udělat dřevěnou podlahu. Můžete mít i menší koberečky, které se dají vyklepat.
 • Po osprchování utřete vanu do sucha, aby se v ní nemnožily plísně.Reklama

Varování

 • Infekce dýchacích cest jsou pro lidi s astmatem vážným problémem. Často mohou vést k zápalům plic a akutním poruchám dýchacích cest.
 • Dospělí lidé s astmatem mají zvýšené riziko komplikací v případě nakažení virem chřipky.
 • U chudších lidí z urbanistických oblastí je úmrtnost spojená s astmatem vyšší.
Reklama

Reference

 1. Kozier, B. et al Fundamentals in Nursing Concept, Process and Practice 2006 Person Prentice Hall seventh edition.
 2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/asthma-attack/basics/treatment/con-20034148
 3. Smeltzer S. and Bare, B. 2006 Brunner and Suddarth Textbook of Medical-Surgical Nursing Vol 2. Lippincott, Williams and Wilkins Inc.
 4. Ernst, A & Herth, F (2012). Principles and Practice of Interventional Pulmonology
 5. Smeltzer, S. ET. Al.(2008). Brunner & Suddarth’s textbook of medical-surgical nursing.
 6. http://brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/common_college_health_issues/asthma.php
 7. Ernst, A & Herth, F (2012). Principles and Practice of Interventional Pulmonology
 8. http://www.everydayhealth.com/asthma/how-stress-triggers-asthma.aspx
 9. http://www.asthma.org.uk/knowledge-bank-living-with-asthma-exercise

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 161 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama