Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Existuje pouze několik bolestí (pokud vůbec), které připomínají bolesti při ledvinových kamenech. Pokud máte smůlu a byli jste diagnostikováni s tímto onemocněním, pak pochopíte, že najít úlevu, zatímco se váš malý kámen pohybuje se zdá nemožné. Stimulace, plazení, stočení se do klubíčka, nic nepomáhá. Zde je několik metod, které mohou pomoci, aby byla vaše situace snesitelnější.

Postup

 1. 1
  Pijte tekutiny. Státní zdravotní ústav doporučuje osobám, které trpí ledvinovými kameny vypít 2 až 3 litry vody denně.[1] Pokud máte pocit nevolnosti, zkuste pít po malých doušcích tak často, jak můžete. To pomůže propláchnout ledviny, stejně jako podpořit v pohybu ten malý kousek hmoty.
 2. 2
  Použijte teplo. Umístěte teplý sáček na místo, kde cítíte bolest. Můžete se navíc pokusit dát si horkou sprchu, takže voda prohřeje postiženou oblast. Poskytne vám to dočasnou úlevu, jako metody rozptýlení pro vaše tělo.
  • Teplo umožňuje, aby se vaše mysl a tělo zaměřili na další stimul, přičemž se přestanete soustředit na bolest ledvin. Teplo nejen rozptyluje mysl, ale také uvolňuje jemné, oteklé svaly kolem ledvin. To umožňuje uvolnění svalového napětí a zjednoduší ledvinovému kameni cestu z těla ven.
 3. 3
  Podívejte se na volně prodejné léky. Paralen, nebo jiné léky obsahující Ibuprofen pomohou se zánětem způsobeným kameny (a může být použit navíc k lékům, které vám předepsal lékař).[2] [3] Nicméně nemohou být užívány, pokud jste těhotná.
 4. 4
  Spolehněte se na své blízké. Poproste někoho, aby vám masíroval záda nebo pevně tiskl rukou nebo pěstí do bolestivé ledviny. Poloha na břiše s polštářem pod pánví by mohla také pomoci. Nebojte se požádat o pomoc. To také dodá vašim nejbližším pocit, že jsou užiteční. I když zažíváte mimořádnou bolest, vaše rodina a přátelé zažívají bolest z toho, že nejsou schopni udělat nic, aby vám pomohli.
 5. 5
  Brečte nebo křičte. Není žádná ostuda vyjádřit svou bolest. Většina dospělých mužů, kteří zažili ledvinové kameny, vám řeknou, že neexistuje horší bolest, a některé ženy dokonce udávají, že je to bolest horší, než porodní bolesti. Nechat své frustraci v této situaci volný průchod, neznamená, že jste slaboch!
  Reklama

Tipy

 • Pamatujte si, že bolest nastává, když je průtok moči blokován kamenem - ne, když je kámen v pohybu. Pokud máte pocit extrémní bolesti, pijte více vody. Pokud to nepomůže, vyhledejte odbornou pomoc.
 • Omezte nebo zcela eliminujte diuretika jako je černý čaj, káva a slazené nápoje. Ty jen způsobí, že tělo bude dehydratované. Pijte pouze vodu a ovocné šťávy.
 • Pokud jste těhotná a máte ledvinové kameny, vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Budete kontrolována, aby se zajistilo, že v žádném případě netrpí dítě, a dostanete léky na zmírnění bolesti.
 • Sezení na toaletě během vylučování ledvinových kamenů, není nejlepší pozice. Pomoci může poloha na kolenou ve vaně s mírným náklonem dopředu, takže průtok moči směřuje přímo dolů, nikoli do úhlu, jako když sedíte na toaletě. Tato změna polohy může být nejméně bolestivým způsobem, jak kámen vyloučit. Jistě, musíte pak uklidit, ale může to být pro vás podstatně méně bolestivé.
 • Pití alkoholu není nikdy dobrý nápad pro vyplavení ledvinového kamene. Protože alkohol je sladké diuretikum a způsobí, že budete močit častěji a budete dehydratovaní. Vysoký obsah cukru v alkoholu také zvyšuje riziko vzniku infekce.
 • Ledvinové kameny způsobené šťavelanem vápenatým jsou obvykle výsledkem stravy s vysokým obsahem šťavelanu, jako je čokoláda, bobulovitého ovoce (včetně brusinek), tmavé listové zeleniny (například špenát) a potravin z pšenice nebo otrub.[2] [4] Pokud budete konzumovat tyto potraviny pravidelně, je šance, že máte kameny způsobené šťavelanem. Nepijte žádné šťávy z bobulovitých rostlin nebo neberte doplňky Vitaminu C! Jíst nebo pít potraviny, které v sobě mají Vitamin C přirozeně je v pořádku. Jablečné a pomerančové šťávy jsou v pořádku, ale nepijte brusinkový džus. Ledvinový kámen není jako je infekce močových cest (IMC), a brusinkový džus může udělat více škody než užitku.
 • Pokud máte silné bolesti, horečku a nevolnost, jděte rovnou na pohotovost. Nebojte se vyhledat odbornou pomoc!
Reklama

Varování

 • Nejlepším lékem na tento stav je prostřednictvím změny životního stylu. Viz externí odkazy, navštivte také článek o prevenci pro více informací.
 • Některé ledvinové kameny nikdy neprojdou, nebo mohou způsobit infekci. Pokud váš kámen neprojde v přiměřené době nebo se dostaví horečka nebo zimnice, vyhledejte odbornou pomoc.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 230 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 230 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama