Tento článek spoluautorem článku je Beverly Ulbrich. Beverly Ulbrich je trenérka a specialista na chování psů a zakladatelka Pooch Coach, podniku pro soukromý výcvik psů se sídlem v San Francisco Bay Area. Je držitelkou certifikátu CGC (Canine Good Citizen) Hodnotitelem American Kennel Club a působila v představenstvu American Humane Association a Rocket Dog Rescue. Byla čtyřikrát zvolena nejlepším soukromým trenérem psů v San Francisco Bay Area SF SF Chronicle a Bay Woof a získala 4 ocenění „Top Dog Blog“. Byla také uvedena v televizi jako expertka na chování psů. Beverly má více než 17 let zkušeností s výcvikem chování psů a specializuje se na zvládání agresivity psů a léčbu úzkosti. Má titul MBA na Santa Clara University a BS na Rutgers University.
Tento článek byl zobrazen 13 603 krát
Výcvik venčení štěněte je v případě bydlení v bytě obtížný, protože není možné nainstalovat do vchodových dveří malá dvířka, kterými se pes bude moci pustit ven sám. Zvykněte si štěně krmit každý den ve stejnou dobu, abyste mohli odhadovat, kdy bude potřebovat chodit ven a odměňujte ho za každé dobré chování. Než se nadějete, vaše štěně se naučí dávat vám včas najevo, že potřebuje vyvenčit, místo aby se vyprazdňovalo v bytě. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Začněte psa venčit
-
1Choďte se štěnětem často ven. Mladé štěně (8 týdnů staré) musí chodit ven každých 20 minut, jinak se vám nepodaří omezit riziko, že vám bude močit doma. Starší štěňata většinou dokážou udržet močový měchýř i déle než jednu nebo dvě hodiny. [1] Pokud se chcete vyhnout nehodám, musíte se štěnětem chodit ven tak často, jak to bude možné. Díky tomu si štěně zvykne na to, že se vyprazdňuje pouze když je venku.
- Až své štěně lépe poznáte, budete schopni z jeho chování vyčíst, že potřebuje vyvenčit. Jakmile zaznamenáte tyto příznaky, jděte s ním okamžitě ven.
- Při výcviku štěněte je důležité naplňovat jeho potřeby v každou denní dobu. Pokud odejdete z bytu na celý den, bude štěněti trvat velmi dlouho, než pochopí, co musí udělat, když bude potřebovat jít na toaletu. Pokud se štěnětem nemůžete být po celý den, najděte si někoho, kdo ho bude hlídat.
-
2Krmte štěně každý den ve stejnou dobu. Pomůže vám to zajistit, že si zvykne na pevný režim a vy díky tomu budete moci předpokládat, kdy bude potřebovat vyvenčit. Krmte štěně několikrát denně, podle jeho velikosti a plemene. Po každém jídle a také vždy, když se štěně napije z misky s vodou, ho vezměte ven.
-
3Vyberte pro své štěně venku jedno místo, na kterém se bude vyprazdňovat. Když ho budete brát stále na stejné místo, pomůže mu to spojit si ho s vyprazdňováním. Pokud žijete v činžáku nebo v paneláku, pravděpodobně pro vás nebude snadné dostat se vždy až do nejbližšího parku. V takovém případě si vyberte travnaté místo nebo palouček v těsné blízkosti vašeho domu, abyste předešli nehodám.
- Nezapomeňte po svém psovi sbírat všechny výkaly a dodržovat místní vyhlášky. Při každém venčení s sebou noste igelitový sáček.
- Psí moč není zrovna vhodná pro rostliny, takže byste pro své štěně měli vybrat místo, o které nepečuje žádný zahradník. V blízkosti paneláků často najdete značky, které majitelům psů říkají, kam své mazlíčky mohou pouštět.
-
4Naučte své štěně poslouchat na povel, kterým mu dáte najevo, kdy se má vyprázdnit. Až dorazíte na určené místo, řekněte například „vyčurej se.“ Zvolte taková slova, která vašemu štěněti pomohou spojit si dané místo s venčením a dejte si pozor, abyste tato slova nikdy nepoužívali doma v bytě – pouze na místě určeném k vyprazdňování.
-
5Když se štěně vyprázdní venku, odměňte ho. Nejlepším způsobem, jak vycvičit štěně, je odměňovat ho za dobré chování a zbavit ho příležitostí ke špatnému chování. Když se vaše štěně vyprázdní venku, pochvalte ho a dejte mu pamlsek, abyste u něj toto chování podpořili. Řekněte láskyplným hlasem například „hodný pejsek“ a pohlaďte ho. Můžete mu také dát malý pamlsek vždy, když se úspěšně vyprázdní venku.
- Pokud chcete, aby tento styl výcviku fungoval, musíte se chovat stále stejně. Pokaždé, když si vaše štěně uleví venku, musíte ho pochválit. V prvních několika měsících, kdy se štěně stále učí, jak se má chovat, je to nejdůležitější.
Reklama
Výcvik chování v bytě
-
1Zavřete štěně do jedné místnosti v bytě. Můžete použít například kuchyň a zahradit dveře ohrádkou pro děti. V prvních několika měsících je to velmi důležité, protože když budete mít štěně na jednom místě, budete ho moci snadno hlídat a jít s ním ven, kdykoli to bude potřebovat. Když bude mít štěně příliš mnoho svobody, bude si v bytě ulevovat kde bude chtít, takže nebudete mít šanci ho včas vyvenčit.
- Až se štěně naučí dávat vám najevo, že potřebuje jít ven, budete ho moci začít pouštět i do jiných místností v bytě. Poznáte to například podle toho, že začne samo chodit ke vchodovým dveřím, nebo podle toho, že se bude méně často vyprazdňovat v bytě.
-
2Vytvořte štěněti místo, kde se bude moci vyprazdňovat přímo v bytě. Pokud máte byt ve vyšším patře, nebude pro vás snadné štěně včas vzít vyvenčit. Pokud máte malého psa, který neudělá příliš velký nepořádek, můžete mu doma vytvořit provizorní „záchod,“ který bude moci používat, abyste s ním nemuseli chodit vždy ven. Vyložte toto místo novinami, nebo speciálními podložkami pro psy, které seženete ve zverimexu a využívejte stejnou metodu tréninku, jako při venkovním výcviku. Vždy, když bude vaše štěně potřebovat vyvenčit, odneste ho na toto místo. Když ho úspěšně využije, odměňte ho. [2]
- Můžete svému štěněti také připravit bedýnku, kterou bude moci používat jako záchod. Vezměte si mělkou plastovou krabici, nasypejte do ní stelivo pro psy a položte ji na noviny. [3]
- Až budete uklízet po štěněti jeho nehody, můžete ušpiněné ubrousky a hadry položit na toto určené místo, aby si štěně spojilo zápach své moči s tímto místem.
-
3V noci a v době, kdy nebudete doma, mějte štěně v boudičce. Štěňatům se malý a útulný prostor boudičky zamlouvá – cítí se v ní bezpečně. Z tohoto důvodu byste boudičku nikdy neměli používat jako trest. Měla by pro štěně představovat bezpečné a klidné místo. Štěňata se nerada vyprazdňují ve své boudičce, takže se psem musíte jít ven těsně před tím, než ho do ní zavřete.
- Štěňata dokážou spát zhruba 4 hodiny v kuse, než se musí vyprázdnit. Velmi mladá štěňata se ovšem mohou často probudit se štěkotem, takže byste jim do boudičky měli dát ručníky a deky pro případ, že by v noci měla nehodu.
- Pokud uslyšíte, jak štěně v boudičce štěká, jděte ho vyvenčit a potom ho vraťte zpět do boudičky. Za úspěšné vyprázdnění venku ho nezapomeňte odměnit.
-
4Pokud se váš pes vyprázdní v bytě, ihned to ukliďte. Pokud se vašemu štěněti stane doma nehoda, musíte to co nejrychleji uklidit a dané místo důkladně vydesinfikovat, aby nezapáchalo psí močí. Když pes na nějakém místě ucítí svoji moč, bude se na něj chodit instinktivně vyprazdňovat stále dokola.
-
5Netrestejte štěně za nehody. [4] Štěňata nereagují dobře na negativní podmiňování, naopak to v nich vzbuzuje pouze strach. Pokud se vaše štěně vyprázdní v bytě, vezměte ho a ihned s ním jděte ven na určené místo. Když vyprazdňování úspěšně dokončí venku, pochvalte ho a potom ho vezměte zpátky dovnitř.
- Nikdy na štěně nekřičte ani ho nebijte, když si uleví v bytě. Jediné, čeho byste tím dosáhli, by bylo to, že by se váš štěně bálo. Rozhodně byste ho tím nenaučili, kde se má vyprazdňovat.
- Pokud najdete doma loužičku, ale nepřistihnete štěně při činu, nikdy mu v ní nemáchejte čumák, ani ho netrestejte. Ničeho byste tím nedosáhli a štěně by bylo zbytečně zmatené. Pouze po něm loužičku ukliďte a choďte s ním častěji ven.
Reklama
Tipy
- Když budete po psovi uklízet nehody, použijte neutralizátor pachů, nebo ocet. Nepoužívejte žádný čistič s obsahem amoniaku, protože amoniak štěňatům připomíná zápach jejich moči, takže by se na toto místo chodila vyprazdňovat stále dokola.
- Nikdy svého psa nebijte, ani ve vzteku. Neodměňujte ho za špatné chování, ale za dobré chování ho odměňujte vždy.
- Buďte konzistentní. Když budete měnit metody výcviku, vaše štěně bude zmatené a nebude snadné ho naučit, že se musí vyprazdňovat pouze venku. Když budete postupovat stále stejně, naučíte ho to velmi brzy.
Věci, které budete potřebovat
- Boudička
- Papírové ubrousky, noviny atd.