Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Výroba vlastních svíček je skvělým způsobem jak zkrášlit svůj domov, dodat mu útulné světlo a navíc ještě příjemnou vůni. Výroba svíček je snadná a může ji zvládnout kdokoliv, pokud se bude řídit několika jednoduchými pravidly. Vyzkoušejte to a ozdobte svůj domov svými vlastními výtvory.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Svíčky z nádoby

 1. 1
  Vyberte si vosk. Na trhu je k dispozici spousta různých vosků, včetně parafínu, včelího vosku, palmového vosku a tak dále. Máte-li zájem, můžete si pořídit i vosk s vůní. Zvolte takový, který vám nejlépe vyhovuje a kupte ho dostatečné množství, abyste mohli vyrobit tolik svíček, kolik chcete.
 2. 2
  Rozehřejte vosk. Použijte vodní lázeň a připravte vosk na nalití do nádoby. Jeho teplota by měla být 80-85°C, můžete použít teploměr, abyste si byli jistí. Pokud chcete, můžete do rozehřátého vosku přidat pár kapek esenciálního oleje.
 3. 3
  Ustřihněte si knot. Použijte hotový knot s kovovm plíškem vespod a vložte ho do nádoby. Musí být dostatečně dlouhý, aby pár centimetrů koukal nad horní okraj nádoby. Volný konec přivažte k tužce nebo špejli, kterou položte na okraj nádoby tak, aby byl knot kolmý ke středu.
 4. 4
  Nahřejte nádobu. Aby byla svíčka hezky hladká, rovnoměrná a bez bublinek, nechte nádobu před nalitím vosku trochu zahřát. Dejte ji na pár minut do trouby, zahřáté na 70°C.
 5. 5
  Nalijte do nádoby vosk. Přidržte špejli nebo tužku s knotem, aby se nehýbal, a opatrně nalijte do nádoby vosk. Snažte se, aby nestékal po stěně a nelijte ho příliš rychle, jinak by v něm mohly vzniknout vzduchové bubliny. Naplňte nádobu do ¾ výšky požadované svíčky.
 6. 6
  Počkejte a dolijte. Počkejte několik hodin, až všechen vosk v nádobě ztuhne. Velmi pravděpodobně bude podél knotu prohlubeň. Nalijte zbytek vosku a vyplňte poslední ¼ nádoby.
 7. 7
  Dokončete svíčku. Až vosk dokonale ztuhne, odvažte knot z tužky nebo špejle a zkraťte ho na potřebnou délku. Zapalte svíčku a užijte si příjemnou atmosféru.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Odlévaná svíčka

 1. 1
  Vyberte si vosk. Odlévaných svíček existuje obrovské množství druhů a typů, takže možností máte opravdu hodně. Chcete barevný vosk? Vosk s vůní? Dáváte přednost včelímu vosku, parafínu, citronelle, nebo snad nějakému jinému? Zamyslete se, kde chcete svíčku využít a jak by měla být velká, a rozhodněte se.
 2. 2
  Rozehřejte vosk. Použijte k tomu vodní lázeň, ve které nechte vosk rozpustit. Pokud nemáte speciální hrnec na vodní lázeň, použijte skleněnou misku, kterou dáte nad hrned vroucí vody a vložíte do ní vosk. Až vosk dosáhne teploty 80-85°C, je připraven k lití.
 3. 3
  Připravte si formu. Abyste vytvořili odlévanou svíčku, budete si nejprve muset vytvořit formu. Nejjednodušší samozřejmě je, koupit si hotovou formu na svíčky v některém hobby marketu nebo obchodě pro výtvarníky. Jinak může být obtížné, najít vhodný, pevný předmět. Čtvercovou formu si můžete také vytvořit tak, že k sobě (velmi pevně!) gumičkou přichytíte 4 kusy prkénka.
 4. 4
  Přidejte svíčce knot. Protože odlévané svíčky bývají vysoké, budete potřebovat dlouhý knot. Můžete použít knot s plíškem I bez něho, pozor ale, aby se dotýkal dna formy. Volný konec obtočte okolo tužky nebo špejle, a tu horizontálně položte na okraj formy, aby knot nezapadl celý do vosku.
 5. 5
  Nalijte vosk. Začněte vosk lít z místa kousíček nad okrajem formy a dávejte pozor, abyste ho nelili příliš rychle. Nechte poslední 1/4 volnou, abyste ji mohli doplnit později a opravit tvar svíčky.
 6. 6
  Počkejte a dolijte zbytek vosku. Až svíčka ztuhne, uprostřed se vytvoří hluboká díra. Rozehřejte znovu zbývající vosk a díru jím vyplňte. Dolijte poslední 1/4 délky svíčky.
 7. 7
  Vyjměte svíčku z formy. Počkejte alespoň 2-4 hodiny, než svíčka vychladne a zpevní se. Pak odvažte knot z tužky a stáhněte formu z hotové svíčky. Ze spodní nebo horní strany odstřihněte případný přebytečný knot a užijte si svou novou odlévanou svíčku![2]
 8. 8
  Najděte vhodné místo a zkuste svou svíčku zapálit.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Rolovaná svíčka ze včelího vosku

 1. 1
  Nařežte si pláty včelího vosku. Většinou se prodávají poměrně velké, takže svíčka z nich by byla nepraktická. Nařežte je tedy na menší kousky, například o rozměrech 10 x 40 cm.
 2. 2
  Připravte si knot. Položte plát všelího vosku naplocho na pracovní desku. Knot umístěte tak blízko k okraji, jak je to jen možné. Na jednom konci nechte alespoň 2 cm koukat ven, na druhém by měl knot končit spolu s hranou voskového plátu.
 3. 3
  Začněte rolovat. Začněte u okraje s knotem a rolujte všelí vosk směrem dovnitř. Snažte se to dělat rovnoměrně, aby okraje svíčky nebyly kostrbaté. Jemně na vosk tlačte, aby se k sobě hezky spojoval.
 4. 4
  Dokončete svíčku. Až se dostanete na konec plátu, prsty jeho vrstvy přitlačte k sobě. Několikrát svíčku rolujte mezi dlaněmi, takže teplo vaší pokožky změkčí vosk a ten bude lépe držet tvar. Dejte svou novou svíčku do svícnu a máte krásnou a užitečnou dekoraci pro váš domov.[3]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Svíčka ze zbytků vosku

 1. 1
  Připravte si vosk. Použijte všechen zbylý vosk z vyhořelých svíček a vytvořte si tuto vrstvenou svíčku. Můžete použít také úlomky vosku z jiných projektů, ale snažte se, aby byly všechny z vosku stejného druhu (nemíchejte například včelí vosk s parafínem).
  • Vybírejte také kousky, které mají podobnou vůni, ať vám nevznikne nedefinovatelná směs mnoha různých vůní.
  • Vyhněte se také míchání několika kontrastních barev, protože výsledek by byl blátivě hnědý nebo šedivý. Držte se doplňujících a podobných barev.
 2. 2
  Rozehřejte vosk. Nožem na máslo rozlámejte vosk a dejte ho do vodní lázně. Nechte ho ohřívat, dokud nebude mít 85°C a pak stáhněte z ohně.
 3. 3
  Připravte si nádobu. Dejte do ní knot s plíškem a jeho volný konec namotejte na tužku nebo špejli, kterou opřete o hrany nádoby. Zahřejte nádobu na pár minut v troubě na 70°C, abyste předešli vzniku bublin.
 4. 4
  Nalijte vosk. Použijte jemnou gázu, abyste zabránili tomu, že kousky vyhořelého knotu nebo jiných nečistot vniknou do svíčky, kterou z recyklovaného vosku vyrábíte. Nelijte vosk přímo po knotu nebo stěně, přes gázu ho nalijte stejnoměrným, pomalým proudem na dno a pak asi do ¾ výšky svíčky. ¼ si schovejte na doplění.
 5. 5
  Počkejte a svíčku dolijte. Až vosk v nádobě ztuhne, znovu rozehřejte zbývající vosk. Po ztuhnutí se ve svíčce objeví konkávní prohlubeň poblíž knotu. Vyplňte ji znovu ohřátým voskem.
 6. 6
  Dokončete svou svíčku. Odmotejte knot z tužky a zastřihněte ho na normální délku. Až svíčka ztuhne, bude připravena k použití. Užijte si její plamínek doma, nebo ji dejte kamarádovi jako dárek.[4]
  Reklama

Tipy

 • Nemíchejte mezi sebou několik různých druhů vosku. V mnoha aspektech se liší, a výsledná svíčka nemusí být příliš povedená.
 • Přidejte do svíček esenciální oleje, budou pak hezky vonět. Můžete si zkusit i namíchat vlastní vůni tím, že smícháte několik druhů olejů.
Reklama

Varování

 • Nikdy nelijte do horkého vosku vodu. Vosk bude reagovat stejně jako horký olej a vyprskne jako nebezpečná zbraň.
 • Používejte výdy jen svíčkový knot. Jiné předměty, například provázek, budou hořet příliš rychle a mohou způsobit požár.
 • Pokud některý krok provedete špatně, může vzniknout požár. Když zapalujete novou svíčku, buďte raději velmi opatrní.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 18 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 036 krát
Kategorie: Řemesla
Stránka byla zobrazena 5 036 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama